Na Slovensku pribudol rekordný počet nakazených za deň, väčšina sa vrátila z Rakúska

Ilustračná fotografia. Foto: SITA (AP Photo/Ted S. Warren, File)

Počet prípadov ochorenia Covid-19 na Slovensku za nedeľu stúpol o 49, je to zatiaľ najvyšší denný prírastok od začiatku testovania. Premiér Igor Matovič o tom informoval v pondelok na tlačovej konferencii. Na Slovensku je tak aktuálne 535 prípadov tohto ochorenia.

Viac o téme: Koronavírus

Laboratóriá v nedeľu vyšetrili 1 036 vzoriek. Ako uviedol premiér, 15 z týchto ľudí bolo testovaných štandardne. Zvyšných 34 pochádza z karantény, resp. z testovania ľudí vracajúcich sa domov na Slovensko z rakúskeho Tirolska. Premiér dodal, že ani jeden z nových prípadov Covid-19 sa netýkal ľudí nad 60 rokov.

Do karantény bolo umiestnených vyše 130 Slovákov, ktorí sa po diaľnici vracali z Tirolska. Túto kolónu na základe rozhodnutia hlavného hygienika SR Jána Mikasa na hraniciach odstavili policajné zložky. V tom čase ešte neplatila povinná karanténa pre osoby, ktoré sa vracali zo zahraničia individuálne. Informáciu o tejto skupine Slovákov dostal Mikas od ministerstva zahraničných vecí.

Nakazený muž z osady bol v kontakte s desiatkami ľudí

Ako uviedol člen Ústredného krízového štábu a expert hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) na rómsku problematiku Peter Pollák, začali sa testovať aj ľudia, ktorí sa vracajú zo zahraničia do rómskych komunít. Od piatku sa v niekoľkých lokalitách zrealizovalo približne 400 odberov. Prvý pozitívny prípad potvrdili už v piatej osade v poradí, konkrétne v obci Žehra.

Pozitívne testovaný muž má trvalý pobyt v obci Richnava. Stretnúť sa mal s ďalšími približne 70 ľudmi, ktorí by mali byť taktiež umiestnení do karantény. „Budeme informovať aj britských kolegov, nakoľko mohol byť v kontakte s ďalšími ľuďmi,“ uviedol hlavný hygienik.

O oživovaní ekonomiky nesnívajme, hovorí Matovič

„Za takejto situácie, keď vidíme, že my ten vírus pod kontrolou nemáme, nesnívajme o tom, že budeme akýmkoľvek spôsobom uvoľňovať prísne hygienické pravidlá a nejakým spôsobom oživovať ekonomiku. Ekonomika za tejto situácie môže byť rada, že má takéto obmedzenia, ako má,“ konštatoval premiér.

Hospitalizovaných bolo 180 pacientov

Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, počet testov s negatívnym výsledkom na Slovensku dosiahol 15 657. Aktuálne je podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií hospitalizovaných 180 pacientov, z toho u 72 bol koronavírus potvrdený, 108 čaká na výsledok testov. Súkromné laboratóriá doteraz vyšetrili celkovo 2405 vzoriek.

Najviac prípadov je v Bratislavskom kraji, konkrétne 164. Nasledujú Prešovský kraj, kde evidujú 71 prípadov, Žilinský kraj so 70 prípadmi a Trenčiansky kraj so 66. V Trnavskom kraji je 45 prípadov, Košickom 45, Banskobystrickom 38 a Nitriansky kraj má 35 pozitívnych prípadov. Z celkového počtu pozitívnych prípadov je 292 mužov a 242 žien.

Najviac pozitívnych osôb, a síce 169, je vo vekovej kategórii od 30 do 44 rokov. Nasledujú ľudia od 15 do 29 rokov, ktorých je celkovo 148, vo vekovej kategórii 45 až 59 je to 116 osôb a vo vekovej kategórii nad 60 rokov je pozitívnych 65 osôb. Najmenej je detí do 14 rokov, celkovo 33. Najviac občanov s pozitívnym výsledkom nad 65 rokov je v okrese Bratislava, konkrétne osem mužov a deväť žien, na celom Slovensku ich je v tomto veku 35.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJán MikasZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informácií