Prelom v diagnostike je blízko. Nový slovenský test dokáže rozlíšiť chrípku od koronavírusu

Koronavírus, test
V piatok vykonali na Slovensku laboratóriá 8 903 PCR testov na koronavírus. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Slovenský test na odlíšenie COVID-19 od bežnej chrípky čaká na schválenie. V tlačovej správe o tom informoval zástupca spoločnosti MultiplexDX (MDX), ktorá pracuje na jeho vývoji.

„Boj s druhou vlnou koronavírusu môže skomplikovať príchod chrípkovej sezóny. Vzhľadom na podobné príznaky ochorení bude kľúčové odlíšiť pacientov s klasickou chrípkou od tých s koronavírusom,“ uvádza spoločnosť.

„Slovenský test na odlíšenie týchto ochorení, ktorý vyvíja MDX a Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR, sa už chystá na klinickú validáciu. Vývoj rozlišovacieho testu podporila Agentúra na podporu výskumu a vývoja,“ dopĺňa MDX.

Respiračné príznaky môže mať až milión Slovákov

Počas chrípkovej sezóny bojuje na Slovensku s akútnym respiračným ochorením viac ako milión Slovákov. Slovenskí vedci sa preto rozhodli vyvinúť dostupný test, ktorý by dokázal rozlíšiť sezónnu chrípku od COVID-19.

Základom zostáva ešte na jar vyvinutý RT-qPCR test na COVID-19, avšak s viacerými inováciami. „Výrazne sme zvýšili citlivosť nášho testu, samozrejme, rozšírili jeho záber aj na sezónne chrípkové vírusy, ale zároveň aj zjednodušili manipuláciu s testom,“ vysvetlil Pavol Čekan z MDX.

Nový postup výroby umožní aj prevoz testov pri izbovej teplote, čo výrazne zjednoduší logistiku dodávky, uskladnenie testov, ale aj ich samotné používanie. Konzorcium slovenských vedcov očakáva, že po dokončení validácie na vzorkách by koncom septembra mohol ísť test aj na certifikáciu.

Test zachytí dva chrípkové kmene

Rozlišovacie testy budú dôležité najmä pri súbežnom výskyte týchto príznakmi veľmi podobných ochorení.

Ak test ukáže negatívne výsledky pre COVID-19, a zároveň pozitívne výsledky pre chrípku, máme aj väčšiu istotu, že nepúšťame do ulíc falošne negatívneho pacienta, čo je najväčším prínosom tohto typu testov pre boj s koronavírusom,“ vysvetľuje MDX a dodáva, že keďže vírus chrípky je mimoriadne variabilný, spôsobuje to ťažkosti nielen pri vývoji vakcíny, ale aj pri diagnostike.

Nový test bude fungovať na chrípkové kmene typu A aj typu B. „Jedine efektívne, rýchle a široko dostupné testovanie nám môže pomôcť zabrániť opätovnému vypnutiu ekonomiky a s tým spojeným dopadom na príjmy slovenských rodín,“ uzavrel Čekan.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Čekan
Firmy a inštitúcie Biomedicínske centrum SAVMultiplex DXÚrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)