Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
sestra
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Thinkstock
29. 07. 2019 10:31 ZdravotníctvoSlovensko od vZdravotnictve.sk, SITA

Sestrám mali platy stúpnuť o 16 %. Nestalo sa

Sestrám sa platy nezvýšili o 16 %, ako bolo v tomto roku plánované. Pre agentúru SITA a portál vZdravotnictve.sk to uviedol riaditeľ Útvaru hodnoty za peniaze na ministerstve financií Štefan Kišš. “Zatiaľ vidíme, že takéto zvýšenie sa neudialo,” povedal.

Slovenskú komoru sestier a pôrodných asistentiek to neprekvapilo. Ministerstvo zdravotníctva v reakcii uviedlo, že v súčasnosti ešte nemá k dispozícii dostatok relevantných údajov na vyhodnotenie výšky miezd.

Štefan Kišš
Riaditeľ Útvaru Hodnota za peniaze MF SR Štefan KiššFoto: vZdravotnictve.sk

Niekde nastala chyba

So zvýšením platov sestier rezorty zdravotníctva aj financií počítali od januára tohto roku.

Prečo sa tak nestalo, Kišš nevedel povedať.

Je to úloha niekde medzi ministerstvom zdravotníctva, poisťovňami a poskytovateľmi, aby tie peniaze dotiekli na výplatnú pásku,” konštatoval Kišš. Presné číslo, o koľko sa reálne zvýšili platy sestier, neuviedol.

Nesplnené sľuby

Riaditeľ kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Milan Laurinc nie je prekvapený.

Sme radi, že sa opäť potvrdili naše slová. Pri bližšom zisťovaní informácií Útvaru hodnoty za peniaze bola SKSaPA, ktorá zastupuje viac ako 40 tisíc sestier a pôrodných asistentiek, súčinná,” konštatoval.

V marci upozornili na to, že sľuby ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej o zvýšení miezd všetkých sestier pracujúcich v ústavných a ambulantných zdravotníckych zariadeniach o 10 – 16 % neboli naplnené.

Zvyšovanie miezd podľa vyjadrenia ministerky Kalavskej malo byť pre sestry a pôrodné asistentky citeľné už vo februári. Dnes, na konci júla, je zjavné, že tieto sľuby nie sú naplnené,” uviedol Laurinc.

Pýtame sa, ako chce štát motivovať sestry a pôrodné asistentky, aby zostali v slovenskom zdravotníctve, ak nedokáže zabezpečiť ani to minimum, ktoré ministerka sľubovala,” uzavrel.

Ministerstvo čaká na údaje z druhého štvrťroku

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii uviedlo, že v súčasnosti ešte nemajú k dispozícii dostatok relevantných údajov na vyhodnotenie.

Máme údaje o mzdách za prvý kvartál 2019, kde sú však viaceré bonusy a príplatky ešte za minulý rok. Na akékoľvek porovnávanie sú potrebné údaje aj za druhý kvartál,” uviedol rezort.

Ministerstvo tiež pripomenulo, že považuje prácu sestier, pôrodných asistentiek aj ďalších zdravotníckych pracovníkov za mimoriadne dôležitú. “Sú ťažiskovým segmentom pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti,” zhodnotilo.

peniaze
Foto: ilustračné Getty Images

Ako sa zvyšovali platy

Preto pristúpili k návrhu, ktorý sa týkal zvyšovania platov. Zdravotníckym pracovníkom s výnimkou lekárov sa od 1. januára 2019 zvýšili o 10 % koeficienty upravujúce minimálnu výšku ich základnej zložky mzdy (tzv. tarifný plat). Toto 10-percentné zvýšenie koeficientov majú garantované zákonom.

Keďže zdravotnícki pracovníci majú v zákone upravený aj tzv. „mzdový automat“, tak súčasne u nich dochádza k celkovému zvýšeniu základnej zložky mzdy (tarify) o 15 %. Čiže o 10 % z titulu zvýšenia koeficientov plus k zvýšeniu o 5 %, vysvetlilo ministerstvo zdravotníctva.

Podľa rezortu je možné, že v rámci svojej personálnej a mzdovej politiky – s cieľom stabilizovať svojich zamestnancov – boli v niektorých zdravotníckych zariadeniach už v priebehu roku 2018 dohodnuté výhodnejšie mzdové podmienky pre niektorých zdravotníckych pracovníkov.

“Keďže pracovnoprávne vzťahy zamestnancov zdravotníckych zariadení (vrátane zdravotníckych pracovníkov) sa riadia príslušnými ustanoveniami Zákonníka práce – dohodnutie konkrétnych podmienok odmeňovania je u každého zamestnávateľa predmetom sociálneho dialógu a kolektívneho vyjednávania,” dodalo ministerstvo.

Odporúčané články

Efektívnosti v zdravotníctve môžu pomôcť aj generiká 15. august je Svetovým dňom neonatologických sestier

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Smer-SD sa po vražde Kuciaka neuchádzal o podporu kotlebovcov, pracoval len s dvomi variantmi Miera nezamestnanosti zostala pod hranicou päť percent, podľa Richtera nenastáva kríza Beňová pochybuje o kontaktoch Mariana K. na politikov, progresívcov komunikácia z Threemy neprekvapila Úniky informácií v kauze vraždy Kuciaka považuje Gašpar za neodbornosť a nebezpečný precedens Muža privalil valec na skládke odpadov, zomrel na mieste Hasiči zápasia s lesným požiarom pri Spišskej Novej Vsi, uvažujú nad nasadením leteckej techniky

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X