Sestry a pôrodné asistentky vítajú rast minimálnej mzdy, ktorý má pozitívny vplyv na ich platy

zdravotná sestra, peniaze
Foto: ilustračné, Getty Images

Každé zvýšenie minimálnej mzdy, ktoré má pozitívny vplyv aj na mzdy sestier a pôrodných asistentiek, je pre Slovenskú komoru sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) vítané. Pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ kancelárie komory Milan Laurinc v reakcii na možné zvýšenie minimálne mzdy pre rok 2020.

Zvyšovaniu miezd sa nebráni ani Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) upozornil na následky zvyšovania nákladov ambulancií.

Príplatky za prácu cez víkend a v noci

Väčšina sestier a pôrodných asistentiek pracujúcich v ústavných zdravotníckych zariadeniach je podľa Laurinca odmeňovaná v nadväznosti na rast priemernej mzdy v národnom hospodárstve (dva roky dozadu), na ktorú má vplyv aj rast minimálnej mzdy.

Rovnako pozitívny dopad by to malo mať aj na sestry a pôrodné asistentky, ktoré sú odmeňované len podľa Zákonníka práce, ktoré pracujú na súkromných ambulanciách a na ktoré sa nevzťahuje tzv. mzdový automat,“ konštatoval.

Ďalším pozitívom rastu minimálnej mzdy je podľa neho aj fakt, že mnohé príplatky zo Zákonníka práce, ktoré sa vzťahujú aj na zdravotníckych pracovníkov, sa prepočítavajú práve z minimálnej mzdy. Je to napríklad príplatok za prácu v sobotu alebo nedeľu, príplatok za prácu v noci alebo rizikový príplatok.

Dofinancovanie rekreačných poukazov

Zvyšovaniu mzdy sa minulý týždeň nebránila ani Asociácia nemocníc Slovenska (ANS). Pre zabezpečenie kontinuity starostlivosti o pacientov je však podľa nej nutné, aby nároky spojené s jej zvýšením boli kryté v štátnom rozpočte.

Asociácia tiež žiadala reálne dofinancovanie legislatívnych opatrení, ako sú mzdový automat, sociálny balíček a rekreačné poukazy.

Ešte stále nedošlo k dofinancovaniu sociálneho balíčka a rekreačných poukazov,“ upozornila vtedy asociácia. ANS informovala, že pripravuje analýzu dopadu zvýšenia minimálnej mzdy na navrhovaných 580 eur a jej koeficientov pre rok 2020.

Ambulancie postupne ubúdajú

Kriticky na zvyšovanie minimálne mzdy nahliada Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP). „Ambulantní poskytovatelia fungujú vo vzťahu k prevádzkovaniu svojich ambulancií ako obchodné spoločnosti, ktoré zamestnávajú zamestnancov, a preto sa na nich vzťahujú i sociálne balíčky a opatrenia,“ pripomenul ZAP.

Pokiaľ sa podľa zväzu štát nezačne okamžite a vážne zaujímať o to, či, ako a kým bude v ďalšom období zabezpečená dostupná ambulantná zdravotná starostlivosť na Slovensku, je otázka dostatku prostriedkov na platy zamestnancov ich ambulancií zbytočná.

Už dnes sú ambulancie prevádzkované na úkor svojho vlastného dlhu. Tento trend ambulantní lekári dlhodobo tolerovali s nádejou, že kompetentní budú ich oprávnené požiadavky akceptovať. V súčasnosti však ambulancie postupne ubúdajú a nové nevznikajú,“ varoval ZAP.

Akékoľvek ďalšie zvyšovanie nákladov ambulancií bude mať podľa zväzu za súčasného stavu za následok, že ambulantní lekári si nebudú môcť po úhrade všetkých nevyhnutných mesačných nákladov uhradiť už ani len minimálnu mzdu.

Funguje bezlimitné prostredie

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) informovalo, že robí vždy všetko pre to, aby bolo v rezorte toľko peňazí, koľko reálne potrebuje. „Na základe výkazu zdravotných poisťovní k máju tohto roka a reálne uhradenej zdravotnej starostlivosti ide do ambulantného sektora tento rok o 75 miliónov eur viac ako vlani,“ konštatovalo MZ. Rok predtým bolo takisto navýšenie do ambulantného sektora o 50 mil. eur v porovnaní s predchádzajúcim rokom 2017.

Takisto funguje bezlimitné prostredie, to znamená, že koľko lekári urobia, toľko si zarobia, môžu si tak zarobiť omnoho viac,“ informoval rezort. Rokovania s ministerstvom financií o budúcoročnom štátnom rozpočte budú podľa ministerstva zdravotníctva v jeseni.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR navrhuje zvýšiť minimálnu mzdu na Slovensku na rok 2020 zo súčasných 520 eur na 580 eur. V hodinovom vyjadrení by išlo o sumu 3,333 eura. Podľa ministerstva ide o kompromisné riešenie, keďže Konfederácia odborových zväzov SR požadovala zvýšenie na 635 eur a zástupcovia zamestnávateľov na 552,20 eura mesačne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Laurinc
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaMZ Ministerstvo zdravotníctva SRSKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiekZAP Zväz ambulantných poskytovateľov