Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
nemocnica, nemocničná chodba
Foto: ilustračné, Getty Images
15. 07. 2019 10:26 ZdravotníctvoSlovensko od SITA

SK+MED: Procesy v zdravotníctve sú stabilné, ale oddlžovanie sa výrazne neposúva

Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED vníma procesy v zdravotníctve v roku 2019 ako stabilné.

Žiaľ, musíme podotknúť, že nereflektujeme výrazné posuny zo strany regulátora smerujúce k oddlžovaniu tohto sektora,“ uviedla asociácia pre agentúru SITA. Hodnotila tak doterajší vývoj v zdravotníctve od začiatku roka.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) v reakcii uviedlo, že doposiaľ boli v zmysle koncepcie oddlžené záväzky v objeme 395 mil. eur.

Veria, že sa situácia zlepší

Pohľadávky členov asociácie združených v SK+MED sa stále pohybujú v rozmedzí okolo 90 mil. eur. Dodávatelia pritom dodnes nemajú v rukách jasnú víziu o spracovaní pohľadávok do budúcnosti.

Napriek tomu veríme, že situácia v sektore zdravotníctva sa bude stabilizovať,“ konštatovala asociácia.

Asociácia SK+MED ako výzvu do budúcnosti v oblasti zdravotníctva vníma zaistenie bližšej kooperácie dodávateľov s regulačnými orgánmi v zdravotníctve, hľadanie spoločných a kompromisných riešení pre pacientov a stabilné fungovanie trhu.

Stále nám chýbajú bližšie informácie o stratifikácii nemocníc, komplexné a použiteľné dáta za jednotlivé zdravotnícke výkony, na základe ktorých je možné vypracovať efektívnu stratégiu nielen pre dodávateľov zdravotníckych pomôcok, ale pre fungovanie zdravotníctva ako takého,“ informovala asociácia.

SK+MED má za cieľ v roku 2019 pomáhať zabezpečovať inovatívne technológie pre pacientov. Chce aj napomáhať k doriešeniu problematiky pohľadávok, ako aj snahu zaistiť kategorizáciu produktov, ktoré sú prospešné pre pacientov.

Ministerstvo: Tretia fáza oddlžovania začala v júni

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii uviedlo, že proces oddlžovania je nastavený transparentne a efektívne s dôrazom na férovosť vynaložených prostriedkov. Rezort postupuje v súlade s vládou schválenou koncepciou oddlžovania.

Na oddlženie bolo vyhradených celkovo 585 miliónov eur. Doposiaľ boli v zmysle koncepcie oddlžené záväzky v objeme 395 mil. eur.

Prvé dve etapy už boli ukončené. „Tretia fáza sa odštartovala v júni, aktuálne prebieha proces verifikácie pohľadávok veriteľmi,“ pripomenulo ministerstvo.

Stratifikácia bude na programe legislatívnej rady 13. augusta

Čo sa týka stratifikácie nemocníc, rokovanie ohľadom tohto materiálu bolo prerušené, pripomienky boli legislatívno-technického charakteru. Materiál bude prerokovaný na najbližšom zasadnutí legislatívnej rady vlády 13. augusta,“ reagovalo ministerstvo.

Rezort ubezpečil, že materiál stratifikácie nie je o rušení nemocníc, ale o nastavovaní parametrov kvality.

Projekt by do systému po prvýkrát v histórií Slovenska priniesol merateľné kritériá výsledkov liečby, vďaka čomu by sa mala zlepšiť kvalita a bezpečnosť zdravotnej starostlivosti. Zároveň zadefinuje pravidlá pre novú minimálnu sieť nemocníc, ktorá sa oproti súčasnosti práve naopak – niekoľkonásobne zvýši,“ dodalo ministerstvo zdravotníctva.

Odporúčané články

Stratifikáciu ako ústavný zákon Kalavská nepredloží SaS dala za pravdu Kalavskej: Reforma nemocníc nepatrí do ústavy

Témy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Pri bombovom útoku na svadbe v Kábule zahynuli desiatky ľudí, Taliban sa od činu dištancoval Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X