Aktualizované: Sme rodina stratifikáciu podporuje, no chce si počkať na definitívny návrh

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Šebová
Zuzana Šebová Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 18. júla o 15:22

Hnutie Smer rodina – Boris Kollár je za reformu nemocníc. Vo svojej podpore je však opatrné, chce si počkať na definitívne znenie návrhu.

Cieľom dobrého nastavenia pevnej siete ústavných zdravotníckych zariadení je zabezpečenie kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti pre pacienta. Stratifikácia nemocníc by však mala sledovať aj posilnenie reálneho materiálno-technického a personálneho štandardu zároveň aj a štandardu výkonov, ktoré môže daný typ ústavného zdravotníckeho zaradenia vykonávať,“ uviedlo hnutie v tlačovej správe.

Či bude materiál z dielne Smeru-SD tieto predpoklady spĺňať, je zatiaľ otázne,“ uviedla poslankyňa hnutia Zuzana Šebová.

Naše hnutie myšlienku potreby reformy podporuje, ale má zásadné výhrady k spôsobu jej realizácie. Preto si počkáme na návrh zákona, ktorý predloží vláda do NR SR. Následne sa s ním podrobne oboznámime, pričom v prvom čítaní nevylučujeme jeho podporu. Naše konečné rozhodnutie však bude závisieť od znenia návrhu zákona, ktorý prejde do tretieho čítania,“ načrtla postup hnutia.

Stačilo by osem koncových nemocníc

Šebová sa odvoláva na analýzy Svetovej banky a medzinárodnej konzultačnej spoločnosti Sanigest. Tie podľa nej poukazujú na potrebu reprofilizácie a redukcie nemocníc na Slovensku.

Podľa týchto materiálov u nás stačí na zagarantovanie dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre 95 % obyvateľov osem koncových nemocníc. Tie by zároveň zabezpečili dostupnosť vysokošpecializovaných medicínskych disciplín do maximálne 90 až 120 minút.

Pri tomto nastavení by potom v ostatných mestách vedeli zabezpečiť kvalitnú základnú starostlivosť aj nemocnice I. a II. typu. Interné oddelenia, chirurgia, gynekológia a pediatria by boli dostupné do 30 minút. Neurológia, ORL, ortopédia, LDCH, urgent a traumatológia by boli dostupné do 45-60 minút,“ priblížila Šebová.

Všetky prebytočné kapacity by sa tak mohli zmeniť na dlhodobé lôžka. Posilnili by sa centrá jednodňovej chirurgie, denné stacionáre a ďalšie zariadenia sociálno-zdravotnej starostlivosti.

Sieť zdravotníckych zariadení by potom dopĺňali tri súčasné kardiologické ústavy, špecializované psychiatrické ústavy v Pezinku a Michalovciach a onkologické ústavy v Bratislave a Košiciach.

Chcú poznať spôsob financovania

Hnutie však poukazuje aj na to, že v oblasti stratifikácie nemocníc je potrebné zohľadniť aj potrebu riešenia nadväzujúcich zariadení na doliečenie.

Čo nám v materiáli chýba, je spôsob financovania reformy, ktorý má zahŕňať aj zdravotníckych pracovníkov,“ upozornila Šebová.

Tiež podľa nej nie je jasné, aké dopady bude mať uvedená reforma na kvalitu života občanov. „A čomu vôbec nerozumieme, je spôsob realizácie reformy legislatívne, navyše ústavným zákonom, keď takéto strategické rozhodnutia môže prijímať vláda, resp. ministerstvo, ktoré má v rukách Smer-SD už niekoľko rokov,“ uzavrela Šebová.

Ministerstvo sa nechce nechať vtiahnuť do politických hier

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) v reakcii uviedlo, že stratifikácia je systematickou zmenou, ktorá je pre zdravotníctvo nesmierne potrebná. „Vážime si doterajší vecne konštruktívny prístup aj zo strany opozičných strán v tejto téme, preto sa nenecháme vtiahnuť do politických hier a vytĺkania politického kapitálu. Naším cieľom je spoločne naprieč politickým spektrom nastaviť podporu tejto reforme, ktorá bola dlhodobo aj na Výbore NR SR pre zdravotníctvo aj zo strany opozičných strán deklarovaná,“ konštatovalo MZ v reakcii pre agentúru SITA.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská diskutuje so všetkými zainteresovanými stranami vrátane zástupcov politickej obce o problematike stratifikácie priebežne. „K tejto téme plánujeme zrealizovať aj ďalšie stretnutia vrátane stretnutí so zástupcami politických strán,“ informovalo MZ.

Stratifikácia je podľa rezortu projekt, ktorý v horizonte 11 rokov nastaví poskytovanie zdravotnej starostlivosti na základe kritérií kvality, čo má priniesť kvalitnejšiu a bezpečnejšiu zdravotnú starostlivosť.

„Nemocnice budú mať prechodné obdobie na to, aby splnili nastavené kritériá. Čo sa týka verejnej minimálnej siete, v súčasnosti sa v nej nachádza 13 nemocníc. Projekt stratifikácie ich určuje minimálne 46, pričom poisťovne ich môžu podľa potrieb svojich poistencov zazmluvniť, pravdaže, omnoho viac. Aj dnes, hoci je v minimálnej sieti 13 nemocníc, zmluvy so zdravotnými poisťovňami má viac ako 100 zdravotníckych zariadení po celom Slovensku,“ dodalo MZ.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Šebová
Firmy a inštitúcie Sme rodina - Boris Kollár