Aktualizované: Stratifikáciu ako ústavný zákon Kalavská nepredloží

Andrea Kalavská, nemocnica Rázsochy
Andrea Kalavská Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 18. augusta 18:50

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská predloží na rokovanie vlády návrh stratifikácie nemocníc v pôvodnom znení. Teda nie ústavný zákon, ako to žiadal predseda strany Smer-SD Robert Fico.

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová pre portál vZdravotnictve.sk potvrdila, že ministerstvo ústavný zákon nepredloží.

Poslanci Smeru stratifikáciu nepodporia

Ministerstvo zdravotníctva síce vypracovalo návrh ústavného zákona, no ten sa dočkal spŕšky kritiky od odbornej verejnosti. Ministerstvo spravodlivosti upozorňovalo, že zákon nebude vykonateľný. Niektoré opozičné strany avizovali, že zaň nezahlasujú. Zákon by bez ich hlasov nezískal potrebnú podporu.

Stratifikáciu prerokuje legislatívna rada v utorok, na rokovanie vlády by sa tak mala dostať v stredu, ako to Kalavská avizovala.

V parlamente je však jej osud otázny. Ako informoval Denník N, strana Smer-SD za ňu nezahlasuje.

Ministerka Kalavská bola informovaná predsedom strany Smer Robertom Ficom, že ak predloží návrh zákona o stratifikácii obyčajným zákonom, poslanecký klub Smeru tento zákon nepodporí,“ povedal v nedeľu Denníku N hovorca strany Ján Mažgút.

OĽaNO: Ak Smer stratifikáciu nepodporí, Kalavská by mala odstúpiť

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) označilo rozhodnutie ministerky za ďalší kotrmelec. Ako uviedol podpredseda výboru pre zdravotníctvo a tieňový minister zdravotníctva Marek Krajčí, situácia len dokazuje, že SMER-SD nedokáže zdravotníctvo reformovať a o zmenách v zdravotníctve vie len rozprávať.

Hnutie OĽANO od začiatku komunikovalo, že nevyhnutnú reformu nemocničnej siete Slovensko potrebuje, ale takáto reforma sa musí realizovať až po tom, ako ministerstvo zákonne zadefinuje nárok pacienta,“ vyhlásil Krajčí.

Rovnako ako budú mať poskytovatelia zdravotnej starostlivosti povinnosť na svojich oddeleniach dosiahnuť určité počty výkonov, musia aj poisťovne zabezpečiť svojim pacientom výkony, ktoré majú byť stratifikáciou koncentrované do nemocníc vyššieho typu, do určitého termínu. Inak by reforma nebola dobre nastavená a doplatil by na ňu pacient zvýšenými čakacími lehotami,“ priblížil poslanec.

Ak poslanci SMERu v parlamente nepodporia návrh vlastnej ministerky zdravotníctva, Andrea Kalavská by mala okamžite podať demisiu, uzavrel Krajčí.

Predbežné minimum pre pôrodnice: 640 pôrodov

Súčasťou predloženého materiálu sú aj návrhy vykonávacích predpisov, ktoré však vláda schvaľovať nebude. Sú tam totiž len pre informáciu. Budú mať svoj vlastný legislatívny proces, počas ktorého sa môžu meniť.

Ide o indikátory kvality, ale aj o požadované minimálne počty výkonov, ktoré nemocnica bude musieť urobiť, aby s ňou poisťovne naň uzavreli zmluvu.

Väčšinou ide o odkladné chirurgické zákroky. Nemocnice si tak samy môžu posúdiť a rozhodnúť sa, či ich vykonávať budú.

Výnimkou sú však v tomto zozname pôrody. Ak pôrodnica bude chcieť naďalej fungovať, musí odviesť aspoň 640 pôrodov ročne. To však nebude platiť okamžite, v prechodnom období jej bude stačiť polovica.

Taktiež to nebude jediným kritériom. Ministerstvo bude môcť určiť, že zachová aj pôrodnice s nižším počtom pôrodov, ak by sa zrušením pôrodnice skomplikovala dostupnosť.

Indikátory budú platiť aj pre jednodňovú chirurgiu

Ministerstvo zdravotníctva akceptovalo požiadavku Asociácie nemocníc Slovenska, aby indikátory kvality a požadované počty výkonov platili aj pre zariadenia jednodňovej starostlivosti.

Podľa nového návrhu tak počet sledovaných výkonov bude musieť splniť aj zariadenie jednodňovej chirurgie. Ak zdravotnícke zariadenie bude rovnaký výkon poskytovať formou jednodňovej starostlivosti, aj v rámci hospitalizácie, počty výkonov sa sčítajú.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáMarek Krajčí
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaLegislatívna rada vládyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti