Tri varovné príznaky, pri ktorých ihneď volajte záchranku. Nová komplikácia Covid-19 ohrozuje aj mladých

Ilustračné foto: SITA (Jonathan Hayward/The Canadian Press via AP)

U mladých dospelých ľudí môže infekcia vyústiť do náhlej cievnej mozgovej príhody. Tvrdia to newyorskí lekári, ktorí túto komplikáciu zaznamenali u osôb vo veku 30 až 40 rokov. Išlo pritom o pacientov s miernym priebehom ochorenia, uvádza Nypost.com.

Lekári sa podľa CNN domnievajú, že nákaza môže u niektorých pacientov vyústiť do tvorby krvných zrazenín a upchatia ciev.

Sedemnásobný nárast pacientov s mŕtvicou

Podľa amerického neurochirurga Thomasa Oxleyho došlo v nemocnici Mount Sinai Health System v New Yorku k sedemnásobnému nárastu prípadov mŕtvice u mladých ľudí za posledné dva týždne.

Viac o téme: Koronavírus

Väčšina z hospitalizovaných pacientov bola predtým v domácej karanténe s miernymi príznakmi Covid-19. Dodal, že niektorí sa kvôli nákaze boja zavolať záchrannú službu, čo môže stáť týchto ľudí život alebo vážne trvalé následky.

Na mŕtvicu upozorňujú príznaky, ako pokles ústneho kútika, problémy s rečou a ochabnutie končatín.

Rizikový faktor zvyšujú pridružené ochorenia

Podľa Businessinsider.com sa lekári u pacientov s Covid-19 stretávajú aj s krvnými zrazeninami v pľúcach a inými komplikáciami, ktoré s nimi súvisia.

Z pitevných správ Northwell Health totiž vyplýva, že asi 40 percent pacientov, ktorí koronavírusu podľahli po prepustení z nemocnice, malo problém s upchávaním ciev. Následkom bol napríklad infarkt.

Aj podľa holandskej štúdie sa trombóza vyskytla u približne tretiny pacientov hospitalizovaných s Covid-19 na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Lekári predpokladajú, že pravdepodobnosť tvorby krvných zrazenín nejakým spôsobom zvyšuje samotný vírus. Preto rizikovým pacientom v niektorých nemocniciach ordinujú aj lieky na riedenie krvi, uvádza CNN.

Príčinou tohto javu však môže byť aj to, že časť pacientov s komplikáciami trpí cukrovkou a srdcovo-cievnymi chorobami, teda diagnózami, ktoré charakterizuje zvýšené riziko tvorby krvných zrazenín v cievach.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom