Koronavírus: Na Slovensku pribudli desiatky vyliečených aj dve úmrtia, Matovič reagoval na ďalšiu zmenu v nákupoch pre dôchodcov (online)

Igor Matovič
Premiér Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR.

Za posledný deň (štvrtok) na Slovensku pribudlo 35 nových prípadov nového koronavírusu, ich počet sa tak zvýšil na 1361. Pribudli aj dve úmrtia a obetí s pozitívnym testom na ochorenie Covid-19 je tak už 17. Vo štvrtok otestovali 3840 ľudí.

Viac o téme: Koronavírus

V počte obetí majú smutné prvenstvo USA (viac ako 51-tisíc). Nasledujú Taliansko (25 969) a Španielsko (22 524). Za posledných 24 hodín stúpol počet mŕtvych aj vo Francúzsku, o 389 na 22 245. Vo Veľkej Británii už ochoreniu Covid-19 podľahlo 19 506 ľudí.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Príznaky ochorenia Covid-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

  • Banská Bystrica – 0918 659 580
  • Bratislava – 0917 426 075
  • Nitra – 0948 495 915
  • Trnava – 0905 903 053
  • Trenčín – 0911 763 203
  • Košice – 0918 389 841
  • Prešov – 0911 908 823
  • Žilina – 0905 342 812

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

  • Online (minúta po minúte)

22:00 Ďakujeme za sledovanie piatkového online prenosu (minúta po minúte). Aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu vám prinesieme aj zajtra.

21:13 Ochoreniu Covid-19 už vo svete podľahlo viac ako 195-tisíc ľudí a počet potvrdených prípadov sa prehupol cez 2,8 milióna.

Koronavírus, svet

20:39 Máme už najhoršie za sebou? Bude život po pandémii ako predtým? V čom je zákernosť vírusu a prečo ohrozuje mladých?. Aj na tieto otázky pre Bratislavský samosprávny kraj (BSK) odpovedala epidemiologička Zuzana Krištúfková.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

20:21 V Bulharsku začali testovať elektronické náramky na sledovanie ľudí v čase pandémie koronavírusu. Celkovo 50 obyvateľov hlavného mesta Sofia bude mať na ruke zariadenie, ktoré pomocou GPS bude pozorovať ich pohyb. Náramok vyvinuli v Poľsku a predstavili ho po tom, ako ľudia začali nechávať doma svoje smartfóny, aby úrady nemohli vystopovať ich pohyb.

Novinka upozorní kompetentných, ak osoba opustí domácu karanténu alebo sa pokúsi odstrániť náramok z ruky. Dokáže tiež monitorovať pulz a v prípade potreby privolať pohotovosť.

Okrem Bulharska testujú podobné náramky aj v Lichtenštajnsku, Indii a Hongkongu. Pomôžu tiež zistiť, s kým bola infikovaná osoba v kontakte a koho prípadne mohla nakaziť. Niektoré organizácie, ako napríklad Privacy International, upozorňujú, že vlády môžu zneužiť pandémiu koronavírusu. Vyzvali ich, aby nové opatrenia boli „dočasné, nevyhnutné a primerané“.

20:00 Bratislavský primátor Matúš Vallo vyzval Matovičovu vládu, aby finančne podporila hlavné mesto, ktoré v dôsledku krízy utrpelo veľké straty. 

19:40 Francúzsko neotvorí svoje reštaurácie, bary a kaviarne skôr než v júni. Dôvodom sú opatrenia týkajúce sa pandémie koronavírusu. Vláda však v súvislosti s krízou oznámila pre tento sektor finančnú podporu. Malé prevádzky do 20 zamestnancov môžu napríklad požiadať o mimoriadnu pomoc vo výške do 10-tisíc eur, uviedol minister financií Bruno Le Maire.

Väčšina francúzskych obchodov by mala opäť otvoriť 11. mája. O pláne pre reštaurácie, bary a kaviarne sa však nerozhodne pred koncom mája, povedal Le Maire.

Francúzsko je obľúbená turistická destinácia, ktorú každoročne navštívi viac než 80 miliónov návštevníkov zo zahraničia. Tento rok však turistický a reštauračný sektor ťažko zasiahne kríza okolo koronavírusu, vláda preto plánuje zriadiť na jeho oživenie špeciálny investičný fond.

19:25 Trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia neobnoví výrobu ani počas nasledujúceho týždňa. Dôvodom sú podľa jej hovorcu Petra Šveca pretrvávajúce významné komplikácie spôsobené koronakrízou. Zamestnanci tak naďalej zostávajú doma, pričom dostávajú podľa kolektívnej zmluvy 65 percent z priemernej mzdy. Výrobné linky automobilky stoja už od 19. marca.

Groupe PSA Slovakia počas vynúteného zastavenia produkcie pripravila štandard posilnených sanitárnych opatrení. Zostavený bol v spolupráci so zdravotníkmi a so zapojením odborových organizácií. Štandard prešiel aj auditom s cieľom preveriť jeho dôkladnú implementáciu. Automobilka v Trnave dosiahla najvyšší možný výsledok, ktorým je úroveň päť.

PRIEMYSEL: Automobilový závod Groupe PSA
Zastavená výrobná hala automobilového závodu spoločnosti Groupe PSA na Slovensku počas prehliadky v rámci opatrení zabezpečených vedením spoločnosti proti šíreniu ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom (2019-nCoV) na pracovisku. Trnava, 17. apríl 2020.

19:12 Počet obetí koronavírusu v USA prekročil 50-tisíc. Vyplýva to z údajov Johns Hopkins University. Ako informovala BBC, viac než 3000 úmrtí pribudlo pritom len za posledných 24 hodín. V súčasnosti v krajne registrujú už vyše 870-tisíc infikovaných, čo je rovnako ako v prípade obetí najviac na svete. Miera úmrtnosti je však v porovnaní s európskymi krajinami nižšia. Doktorka Deborah Birxová, expertka Bieleho domu na boj s ochorením Covid-19, dokonca povedala, že USA majú „jednu z najnižších mier úmrtnosti na celom svete“.

19:00 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) reagoval na zmenu nákupných hodín pre seniorov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:45 Americká federálna Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) pripomína ľuďom, aby používali dezinfekciu iba na povrchy. Stanovisko vydala po tom, čo prezident Donald Trump naznačil, že vstrekovanie si dezinfekcie do tela by mohlo pomôcť v boji s koronavírusom. “Nikdy neaplikujte produkt sebe ani iným. Neprehĺtajte dezinfekčné prostriedky,” upozorňuje agentúra. 

18:20 Za posledných 24 hodín sa počet obetí v Taliansku zvýšil o 420 na 25 969. Potvrdených prípadov pribudlo 3021 a na ochorenie Covid-19 tak už od začiatku pandémie testovali 192 994 ľudí.

18:05 Muž v americkom meste Atlanta zastrelil nevlastného syna, ktorý nedodržal domácu karanténu súvisiacu s koronavírusom. 

17:43 Francúzsko obmedzilo predaj nikotínových náplastí a ďalších náhradných produktov určených fajčiarom, aby tak zabránilo ich hromadnému skupovaniu. Dôvodom sú „zdravotné riziká vyplývajúce z nadmerného užívania alebo zneužívania po medializovaní informácií o možnom ochrannom účinku nikotínu“ voči pľúcnemu ochoreniu COVID-19, uvádza v piatok dekrét zverejnený v oficiálnom vestníku.

17:07 Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová oceňuje úsilie a nasadenie opatrovateliek, ošetrovateliek, sociálnych pracovníčok a zdravotníckeho personálu. Do všetkých zariadení sociálnych služieb, ktoré sa starajú o seniorov, poslala osobný ďakovný list. S viacerými z nich bola v kontakte aj prostredníctvom videorozhovorov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:35 Inštitút zdravotnej politiky (IZP) zverejnil nový scenár modelu šírenia koronavírusu na Slovensku. Podľa aktualizovaných odhadov by sme mohli mať približne o päť mesiacov okolo 5 500 infikovaných, z ktorých by potrebovalo hospitalizáciu asi 700 ľudí.

16:09 Prevádzky budú môcť predsa obsluhovať seniorov aj mimo vyhradený nákupný čas. Hlavný hygienik SR Ján Mikas prehodnotil nové opatrenie Úradu verejného zdravotníctva SR na základe množstva podnetov, ktoré od platnosti prijal najmä zo strany pracujúcich seniorov.

15:32 Bratislavský Ružinov začal s testovaním klientov a zamestnancov svojich domovov dôchodcov.

15:03 Boj proti malárii by sa mohol vrátiť späť o 20 rokov, varuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

14:52 Prežila už dve veľké pandémie. 107-ročná Španielka Ana del Valle sa v roku 1918 nakazila španielskou chrípkou a v roku 2020 koronavírusom, no obe ochorenia úspešne porazila.

14:39 Z iniciatívy trenčianskej radnice testy na nový koronavírus absolvovalo 19 klientov nocľahárne a nízkoprahového denného centra na Nešporovej ulici. Spolu s nimi otestovali aj 11 sociálne slabších obyvateľov, ktorí bývajú v mestských nájomných bytoch a bunkách na Kasárenskej ulici.

14:31 Twitter v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu zakázal na svojej platforme „neoverené tvrdenia“, ktoré by mohli priamo viesť k zničeniu dôležitej infraštruktúry a spôsobiť všeobecnú paniku.

14:22 Čína v súvislosti s pandémiou koronavírusu sľúbila viac subvencií na podporu predaja elektrických áut, ale stanovila limit, ktorý znamená, že dotovať sa nebude čínsky model americkej automobilky Tesla. Subvencie a daňové úľavy, ktoré sa mali skončiť v tomto roku, sa predĺžia o dva roky v reakcii na „nahromadenie nepriaznivých faktorov“ vrátane koronavírusu, uviedlo čínske ministerstvo financií.

Subvencie budú obmedzené na vozidlá s cenou pod 300 tis. jüanov (CNY), informoval čínsky rezort financií. Tento limit z vládnej podpory vylučuje Model 3 firmy Tesla vyrábaný v závode v Šanghaji, ktorého cena je od 324 tis. CNY. Rozhodnutie o predĺžení subvencií sa všeobecne očakávalo. Čínske ministerstvo financií však nezverejnilo podrobnosti o výške vyplácaných dotácií.

14:09 Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona, ktorou sa zavádzajú posledné body sľubované v takzvanej Prvej pomoci zamestnancom a podnikateľom.

13:50 Ďalšie fázy otvárania obchodov na Slovensku by mohli byť v každom kraji inak.

13:24 Experimentálny liek na koronavírus remdesivir neuspel v prvej randomizovanej klinickej štúdii.

13:11 Maďarská vláda pracuje na nových predpisoch, ktoré umožnia od začiatku mája postupné obnovovanie denných aktivít.

Premiér Viktor Orbán v piatok v štátnom rozhlase uviedol, že súčasné pravidlá, na základe ktorých musia ľudia zostať čo najviac doma, nahradia novými opatreniami a dokončia prvú fázu ochrany proti pandémii koronavírusu. Nové opatrenia, ktoré sú v súčasnosti v štádiu prípravy, musia podľa neho zabezpečiť ochranu najzraniteľnejších obyvateľov – seniorov, osôb s chronickými ochoreniami a ľudí žijúcich v mestách.

Ako tiež Orbán povedal, Maďarsko pozorne sleduje vývoj v susednom Rakúsku, kde je pandémia v pokročilejšom štádiu.

12:50 Naživo: Tlačová konferencia o usmerneniach k otvoreniu vonkajších športovísk.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:33

12:20 Naživo: Tlačová konferencia premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) po rokovaní Krízovej ekonomickej rady.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:11 Svetové hudobné hviezdy nahrali spoločnú skladbu s názvom „Times Like These“ priamo zo svojich domácností.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:02 Postupným uvoľňovaním činnosti prevádzok sa predpokladá zvýšený pohyb ľudí na verejnosti, čo pre seniorov predstavuje vážne riziko. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR tak odôvodňuje nové opatrenie v súvislosti s vyhradeným nákupným časom pre seniorov nad 65 rokov a zároveň reaguje na vyjadrenie verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej.

11:46 Detskí lekári žiadajú, aby bol aj ambulantný sektor financovaný rovnako plnými platbami, ako sú platení nemocniční lekári alebo lekári v iných inštitúciách. 

11:33 Trnava vyčlenila na karanténu pre bezdomovcov v prípade zistenia koronavírusu Emmerovu vilu na Streleckej ulici v centre mesta. Povinnosť zriadiť takéto karanténne zariadenie pre ľudí bez domova s podozrením alebo potvrdeným testom na Covid-19 nariadila mestám nad 20-tisíc obyvateľov vláda.

Mesto Trnava už testovalo na toto ochorenie niekoľko desiatok ľudí bez domova, vírus SARS-Cov-2 nebol ani u jedného z nich zistený. Ak by bolo potrebné karanténne zariadenie pre bezdomovcov aktivovať, o bezpečnosť a poriadok v ňom by sa starala mestská polícia.

Objekt Emmerovej vily bol celé desaťročia využívaný na voľnočasové aktivity detí, naposledy ako centrum voľného času Kalokagatia. Od konca minulého roku je pre zlý technický stav prázdny. Mesto Trnava plánuje dom z 18. storočia, v ktorom v 19. storočí býval trnavský starosta Ignác Emmer, v budúcnosti zrekonštruovať a využívať na spoločenské podujatia, koncerty a výstavy

11:11 Kia Motors Slovakia v piatok opätovne začala v dvojzmennej prevádzke s výrobou automobilov v závode v Tepličke nad Váhom.

ILUSTRAČNÉ: Výrobný závod Kia Motors Slovakia
Kia Motors Slovakia v piatok opätovne spustila výrobu automobilov v dvojzmennej prevádzke Foto: archívne, SITA/Milo Fabian

10:59 Americký prezident Donald Trump vo štvrtok ponúkol ďalšie svoje tipy na boj s pandémiou nového koronavírusu, ktoré nenechali lekársku komunitu chladnou a vyslúžili si vlnu kritiky.

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP.

10:40 Úrad verejného zdravotníctva SR na sociálnej sieti Facebook zverejnil usmernenie k prevádzke vonkajších športovísk pre bezkontaktný šport.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:17 Strana Smer-SD vyzýva vládu, aby zrušila opatrenie, ktoré vydal hlavný hygienik v súvislosti s vyhradeným nákupným časom pre seniorov nad 65 rokov.

10:06 Na Slovensku sa výrazne zvýšil počet vyliečených pacientov, vo štvrtok ich pribudlo 67 a spolu ich tak je už 335.

9:59 Vo štvrtok na Slovensku otestovali 3840 ľudí. Pribudli aj dve úmrtia a obetí s pozitívnym testom na ochorenie Covid-19 je tak už 17.

9:52 Počet potvrdených prípadov nového koronavírusu sa za posledný deň zvýšil o 35 na 1361.

9:41 V americkom štáte New York majú dve domáce mačky pozitívny test na koronavírus. Obe pochádzajú z rôznych častí štátu, majú mierne respiračné problémy a očakáva sa, že sa úplne vyliečia. Infikovali sa pravdepodobne od ľudí, s ktorými žijú alebo od niekoho z ich okolia.

9:30 V Česku za posledný deň pribudlo iba 55 nových prípadov ochorenia Covid-19. Ako uvádza ministerstvo zdravotníctva, vo štvrtok urobili 7889 testov a ich počet tak celkovo stúpol na 203 622. Celkovo sa už v krajine od začiatku pandémie novým koronavírusom nakazilo 7188 ľudí, evidujú aj 213 obetí 2186 pacientov sa vyliečilo.

9:17 Jaguar Land Rover plánuje postupne obnoviť výrobu od 18. mája, pričom medzi prvými bude aj závod v Nitre.

Ako ďalej agentúru SITA informovala manažérka pre firemné vzťahy Miroslava Remenárová, automobilka už v Číne začína zaznamenávať zotavovanie v predaji vozidiel a zákazníci sa vracajú do jej showroomov.

Zároveň dodala, že zdravie a bezpečnosť zamestnancov je prioritou spoločnosti. „Vytvárame obsiahle pravidlá a pokyny, ktoré budú slúžiť na podporu bezpečného prostredia, keď sa opäť vrátia do práce. Na pracoviskách budú zavedené prísne opatrenia zamerané na dodržiavanie povinnej osobnej vzdialenosti a v súčasnosti sa sústreďujeme aj na ďalšie, aby sme zaistili ochranu našich zamestnancov, keď sa začnú vracať do práce,“ uviedla.

Nitriansky Jaguar Land Rover s ohľadom na ochranu verejného zdravia dočasne prerušil výrobu ešte 20. marca.

NITRA: Jaguar Land Rover
Výrobné priestory závodu Jaguar Land Rover v Nitre. Foto: archívne, SITA/Martin Havran.

9:06 Polovica úmrtí na nový koronavírus v Európe pripadá na opatrovateľské domovy. Upozornil na to regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu a situáciu zároveň označil za „nepredstaviteľnú tragédiu“.

8:57 V Česku od piatku zrušili zákaz voľného pohybu osôb. Ako informuje minister zdravotníctva Adam Vojtěch, ľudia sa môžu na verejnosti pohybovať v skupinke 10 osôb. „Zhodli sme sa na vláde, že situácia sa stabilizovala a môžeme tak teda pohyb uvoľniť,“ uviedol na Twitteri.

8:40 Ochoreniu Covid-19 už vo svete podľahlo viac ako 191-tisíc ľudí a počet potvrdených prípadov sa prehupol cez 2,7 milióna.

Koronavírus, svet

8:21 V najväčšej uzavretej osade v Bystranoch na Spiši sa po dvoch dňoch opakovaného testovania chorých zamerali na všetkých v osade. Na meranie teploty použili novinku, termokameru.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:03 U približne tretiny pacientov hospitalizovaných s Covid-19 na jednotke intenzívnej starostlivosti sa vyskytla aj trombóza.

7:46 V USA sa počet obetí prehupol cez 50-tisíc a potvrdených prípadov od začiatku pandémie je už takmer 887-tisíc.

7:23 Čína prispeje dodatočnými 30 miliónmi dolárov (takmer 28 miliónov eur) do fondu Svetovej zdravotníckej Organizácie (WHO), popri svojom predchádzajúcom príspevku vo výške 20 miliónov dolárov (18,5 milióna eur). Oznámilo to vo štvrtok čínske ministerstvo zahraničia.

Cieľom je pomôcť v boji proti globálnej pandémii koronavírusu v reakcii na plány Spojených štátov, ktoré chcú zastaviť svoje príspevky do tejto medzinárodnej organizácie OSN.

Štvrtkové oznámenie nasledovalo po kritike zo strany administratívy prezidenta Donalda Trumpa, že WHO zlyhala vo vedení v rámci boja proti novému vírusu a nekriticky podporovala Čínu napriek podozreniam, že komunistická vláda spočiatku zatajovala epidémiu, ktorá sa prvý raz objavila vlani v meste Wu-chan.

7:00 Aj po začatí prvej fázy otvárania obchodov a prevádzok stále platí, že v nedeľu pre niektoré platí výnimka a sú otvorené.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

6:39 Organizácia združujúca potápačov sa rozhodla vyrábať tvárové masky z plastových fliaš, ktoré našli v oceáne. Ako informuje CNN, pri dizajne masiek sa inšpirovali morskými živočíchmi, akými sú žraloky alebo manta. Jeden z produktov je vhodný aj pre deti od štyroch do desať rokov. Doteraz majú viac ako 15-tisíc objednaných masiek, pričom museli urýchliť výrobu, aby stíhali vyhovieť dopytu. Nicklin vyhlásila, že podcenili situáciu a nečakali takýto záujem. Na základe doterajších objednávok masky pomohli odstrániť a znova použiť 574 kilogramov odpadu z oceánu.

6:22 Chorvátsko je pripraveno otvoriť hranice pre cudzincov, ktorí chcú prísť do krajiny na letnú dovolenku. Ako informuje iDNES.cz, premiér Andrej Plenkovič na túto tému vedie rokovania s lídrami štátov Európskej únie. Plenkovič už na túto tému v tomto týždni hovoril aj s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom.

6:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom