Prezidentka Čaputová nezastaví celoplošné testovanie, ale bude žiadať od Matoviča zmeny

Zuzana Čaputová
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 30. októbra, 18:24

Z celkového množstva odberných tímov bolo v piatok doobeda pripravených približne 60 percent na oba víkendové dni. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to povedala po piatkovom stretnutí s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR (OS SR) Danielom Zmekom a veliteľom operácie Spoločná zodpovednosť Ivanom Pachom.

Cieľ je nenaplniteľný

Uvedený stav bol platný menej ako 24 hodín pred spustením operácie. Prezidentka preto podotkla, že cieľ operácie pretestovať celé obyvateľstvo Slovenska, je podľa ich slov nenaplniteľný.

Viac o téme: Koronavírus

Z poskytnutých informácií je podľa prezidentky zrejmé, že v rámci celoplošného testovania nebude možné otestovať státisíce záujemcov o testovanie. Preto premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) požiadala zrealizovať testovanie tam, kde budú zabezpečené odbery. Teda vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí o testovanie majú záujem.

„Zároveň takto zúročíme doposiaľ vykonané prípravné práce ozbrojených síl, samospráv a dobrovoľníkov a vynaložené materiálne a finančné zdroje,“ skonštatovala Čaputová.

Problémové podmienky zákazu vychádzania

Pred spustením testovania tiež žiada prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania a netrestať ľudí, ktorí sa z objektívnych dôvodov na test nedostanú alebo ktorí z iných dôvodov na test nemôžu ísť.

„Nemôžeme pripustiť, aby státisíce občanov zostali pred testovaním v neistote,“ upozornila prezidentka.

Hlava štátu zároveň žiada zrušiť kategorizovanie občanov na tých, ktorí budú mať priepustku na slobodu a tých, druhých, pretože na nich nevyšlo. Takýto následok v aktuálnej situácii podľa Čaputovej rozdeľuje spoločnosť.

Celoplošné testovanie – odberné miesta (mestá na Slovensku)

„V hre dnes už nie je len výsledok testovania, ale aj súdržnosť Slovenska a schopnosť obstáť pred ťažkou skúškou ďalších dní a týždňov. Plošným testovaním si nekupujeme priepustku, len rozkladáme riziko šírenia vírusu v čase a je na nás, aby sme tento čas využili zmysluplne,“ dodala prezidentka. Zároveň vyzvala občanov, aby využili možnosť otestovať sa, ak túto možnosť majú.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Smer žiadal zastaviť testovanie

Zuzana Čaputová momentálne nevidí dôvod na zastavenie plošného testovania na koronavírus. Pre agentúru SITA to uviedol jej hovorca Martin Strižinec. Reagoval tak na výzvu predsedu strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta Fica, aby prezidentka zastavila testovanie.

Podľa prezidentky je v tejto situácii dôležité vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí majú o testovanie záujem a zároveň zúročiť doposiaľ vykonané prípravné práce ozbrojených síl, samospráv a dobrovoľníkov.

„Je preto aj dobré naďalej motivovať zdravotníkov k účasti na testovaní, aby v prípade záujmu mohlo byť otestovaných čo najviac občanov,“ doplnil Strižinec.

Viac o téme: Celoplošné testovanie

Fico v piatok povedal, že prezidentka môže na základe Ústavy SR zastaviť testovanie. Tvrdí, že len prezident SR môže na návrh Vlády SR nariadiť nasadenie vojakov. Ich prítomnosť na odberných miestach bude podľa neho v rozpore s ústavou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel ZmekoIgor MatovičIvan PachRobert FicoZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie SMER-SD