Inaugurácia Zuzany Čaputovej: Nová prezidentka si prevzala úrad od Andreja Kisku (video+foto)

Inaugurácia Zuzany Čaputovej
Koláž fotiek z inaugurácie prvej slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej. Foto: SITA - koláž WBN

BRATISLAVA 15. júna (WebNoviny.sk) – Zuzana Čaputová v sobotu nahradila Andreja Kisku na poste prezidenta v sobotu 15. júna. Prezidentkou sa stala zložením prezidentského sľubu.

Po slávnostnej schôdzi NR SR v bratislavskej Redute, teda inaugurácii, ju čakala prehliadka Ozbrojených síl SR, peší presun na ekumenickú bohoslužbu Te Deum v Dóme sv. Martina a prevzatie Prezidentského paláca.

Súčasťou programu inauguračného dňa bol aj slávnostný obed pre seniorov. Podvečer Zuzana Čaputová položila veniec k pamätníku Brána slobody a kyticu k pamätníku obetiam Železnej opony v Devíne.

Následne položila kyticu aj na hrob prvého prezidenta SR Michala Kováča na Ondrejskom cintoríne. Deň ukončila slávnostná recepcia v budove Slovenskej filharmónie.

(Online) – Inaugurácia Zuzany Čaputovej

 • minúta po minúte (online sme ukončili 21:00)

20:50 Deň inaugurácie ukončila prezidentka Slovenskej republiky slávnostnou recepciou v budove Slovenskej filharmónie.

19:35 Zuzana Čaputová položila kvety k hrobu prvého slovenského prezidenta SR Michala Kováča na Ondrejskom cintoríne.

Inaugurácia Zuzany Čaputovej
Prezidentka SR Zuzana Čaputová kladie kvety k hrobu prvého slovenského prezidenta SR Michala Kováča na Ondrejskom cintoríne. Bratislava, 15. jún 2019. Foto: SITA/Martin Medňanský

18:40 Prezidentka Zuzana Čaputová položila veniec k pamätníku Brána slobody na Devíne. Na kladení vencov sa zúčastnili aj príslušníci Konfederácie politických väzňov a Dcéry politických väzňov. Na mieste sa pristavovali cyklisti, rodiny s deťmi či zahraniční turisti, aj napriek takmer hodinovému sklzu. Prezidentku vítali potleskom. Čaputová následne položila kyticu k Pamätníku obetiam železnej opony, ktorý je pár metrov od Brány slobody.

18:31 Predseda Národnej rady SR a Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko praje novej prezidentke Zuzane Čaputovej, aby pomohla ľuďom zachovať si ľudskosť.

18:20 Ku gratuláciám sa prostredníctvom Facebooku pridala aj ministerka vnútra Denisa Saková, ktorá Zuzane Čaputovej praje pri jej práci pre Slovensko a pre všetkých jeho občanov veľa šťastia. „Dnes som sa zúčastnila na slávnostnej inaugurácii novej prezidentky Slovenskej republiky. Teším sa na spoluprácu v prospech ľudí našej krásnej krajiny,“ konštatuje na Facebooku ministerka.

17:57 Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši želá novej prezidentke okrem zdravia najmä to, aby nezabudla, že reprezentuje všetkých občanov Slovenska. Uviedol to na svojom facebookovom profile. „Pani prezidentka, želám Vám veľa dobrých rozhodnutí v prospech Slovenska a nás všetkých, ktorí v tejto krásnej krajine žijeme,“ píše na Facebooku Raši.

17:28 Inaugurácii prvej slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej sa venujú v rozsiahlych reportážach viaceré renomované zahraničné médiá. Čaputovú agentúra AP predstavuje ako „liberálnu environmentálnu aktivistku“ a jej víťazstvo dáva do kontrastu s „vlnou vzostupu krajne pravicových populistov po celej Európe“.

16:44  Inauguračný program Zuzany Čaputovej pokračuje aj v sobotu podvečer. O 17:00 položí veniec k pamätníku Brána slobody a kyticu k pamätníku obetiam Železnej opony na Devíne. Odtiaľ pôjde na Ondrejský cintorín a na hrob prvého prezidenta SR Michala Kováča položí kyticu.

16:36 Právomoci slovenského prezidenta sú najmä reprezentatívne. Vetovanie zákonov, podania na ústavný súd či menovanie do funkcií sú jedny z mála kompetencií, kde si hlava štátu “môže dupnúť”. Politológ nechce síce predbiehať skutočnosť, no predpokladá, že Čaputová bude mať iný prístup ako Kiska.

16:14 Inauguračný prejav novej prezidentky SR Zuzany Čaputovej je jeden z najlepších, aké som doteraz počul. Pre agentúru SITA to uviedol politický analytik Ján Baránek.

„Jej prejav bol vyvážený a aj keď pani prezidentka kritizovala veci, ktoré bolo potrebné kritizovať, príjemne ma prekvapilo, že v ňom zdôrazňovala význam dôstojnosti človeka. Politici o tom totiž málo hovoria, ale v podstate je to to najdôležitejšie, čo človek má. Považujem to za nový prvok v prezidentskej činnosti a musím ju za to naozaj veľmi pochváliť,“ hodnotí Baránek.

15:33 Vo svete plnom rozdelení a konfliktov sa mnohé pohľady budú oddnes upierať na novú prezidentku SR Zuzanu Čaputovú. Povedal to vo svojom príhovore na sobotnej ekumenickej bohoslužbe arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský.

15:15 Zuzana Čaputová je v Prezidentskom paláci, kam pozvala približne štyridsať seniorov z celého Slovenska na obed. Sociálni pracovníci a pracovníčky pomohli vybrať takých seniorov, ktorí sa rôznymi aktivitami podieľajú na celkovom zlepšení života seniorov na Slovensku.

15:06 Predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Truban zaželal novej prezidentke Zuzane Čaputovej veľa síl. Uviedol to na svojom facebookovom profile. „Pred piatimi rokmi som takto na inaugurácii prvýkrát stretol Andreja Kisku a povedal som mu, že som veľmi rad, že bol zvolený, a to stále platí. Teraz máme prvú prezidentku Zuzanu Čaputovú a som viac než len rád, pretože je tu historický okamih, o akom sme pred rokom dúfali iba v kúte srdca a robili sme, čo sme vedeli, aby sa stal skutočnosťou,“ konštatuje Truban.

Líder PS verí, že Zuzana Čaputová bude skvelá prezidentka, že bude inšpiráciou a vzorom a že ukáže novú generáciu politiky, ktorá spája ľudí na Slovensku a vedie našu krajinu k lepšiemu. „Slovensko môže byť vzorom aj pre Európu a svet. Zuzana ako prezidentka je toho dôkazom,“ dodal na Facebooku Truban.

Novej prezidentke na Facebooku zagratulovali aj opozičné strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Sloboda a Solidarita (SaS). Predstavitelia hnutia OĽaNO sa tešia na budúcu spoluprácu v boji za lepšiu krajinu. Členovia SaS zasa očakávajú, že v zlomových chvíľach nesklame občanov SR. Pri výkone prezidentského mandátu jej držia prsty.

15:02 Zuzana Čaputová už ako úradujúca prezidentka prišla do Prezidentského paláca v Bratislave. Na nádvorí ju čakal jej predchodca Andrej Kiska. Symbolické odovzdanie úradu sledovali spoza plota desiatky ľudí. Novú hlavu štátu vítali potleskom. Ten si pri odchode vyslúžil aj Andrej Kiska s manželkou Martinou. Nová hlava štátu pri príchode pozdravila aj Čestnú stráž.

14:42 Ekumenická bohoslužba v Katedrále sv. Martina sa skončila, nová prezidentka Zuzana Čaputová sa presunie k Prezidentskému palácu, kde symbolicky preberie úrad od bývalého prezidenta Andreja Kisku.

14:16 Na ekumenickej bohoslužbe v Katedrále sv. Martina v Bratislave predniesli svoje prejavy rímskokatolícky arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský, predseda Ekumenickej rady cirkví v Slovenskej republike a generálny biskup Evanjelickej cirkvy a. v.  Ivan Eľko a podpredseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku Igor Rintel.

13:57 Predseda vlády SR Peter Pellegrini želá novej prezidentke Zuzane Čaputovej, aby bola vo svojom pôsobení úspešná. Uvádza to na svojom facebookovom profile. „Dnes som sa zúčastnil na inaugurácii novej prezidentky Slovenskej republiky. Pani prezidentka, ešte raz Vám gratulujem a teším sa na spoluprácu v prospech Slovenska a našich občanov,“ konštatuje na Facebooku premiér Pellegrini.

Inaugurácia Zuzany Čaputovej
Zľava: Prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Peter Pellegrini počas inaugurácie v budove Slovenskej filharmónie. 15. júna 2019 Foto: facebook.com/pg/pellegrini.peter

13:32 V Katedrále sv. Martina v Bratislave sa začala ekumenická bohoslužba Te Deum, ktorú vedie bratislavský arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský.

13:27 Prezidentka Zuzana Čaputová chce, aby bolo Slovensko v zahraničnej oblasti spoľahlivý, predvídateľný a konštruktívny partner. Povedala to dnes v krátkom rozhovore pre RTVS pred Dómom sv. Martina v Bratislave, kam prišla peši z Reduty, kde zložila prezidentský sľub.

Ako povedala, vo všetkých svojich krokoch sa bude usilovať o pokojný a vecný tón. „Budem sa snažiť o poctivú a trpezlivú prácu a možno časom aj tí, ktorých som neoslovila, uveria tomu, že to myslím so Slovenskom vážne a dobre,“ uviedla prezidentka.

Zdôraznila, že bude chodievať aj do regiónov. „Chcem, aby ma bolo vidieť a cítiť najmä na Slovensku,“ priblížila Zuzana Čaputová. Praje si, aby sa jej podarilo naplniť čo najviac z toho, čo si predsavzala. „Budem rada, ak sa krajina posunie minimálne v oblasti dôvery verejnosti voči politikom,“ skonštatovala.

Inaugurácia Zuzany Čaputovej
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa zdraví s ľuďmi v uliciach Starého Mesta počas presunu do Katedrály sv. Martina v rámci svojej inaugurácie. Bratislava 15. jún 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

Za obrovskú výzvu považuje boj s nastupujúcim extrémizmom v regiónoch, kde mu narastá podpora. Na jednej stráne chápe, že ľudia, ktorí volia extrém, sú často v núdzi. V tomto zmysle sa s nimi dokáže stotožniť.

Naopak, nestotožňuje sa s tým, že riešenia zložitých celospoločenských problémov sa nedejú rýchlo a skratkami. „Preto si prajem, aby každý, kto bude schopný sa zhodnúť na konštruktívnych a pozitívnych hodnotách, bol súčasťou zmeny Slovenska k lepšiemu,“ uzavrela Čaputová.

13:20 Ekumenickou bohoslužbou Te Deum v Katedrále sv. Martina v Bratislave pokračuje program inaugurácie Zuzany Čaputovej. Nová prezidentka sa peši presunula z bratislavskej Reduty, počas ktorého sa stretávala so Slovákmi, ktorí sa prišli pozrieť na slávnosť. Trasu z bratislavskej Reduty k dómu lemovali stovky ľudí. Prezidentka sa s nimi zdravila, fotografovala a prijímala gratulácie.

12:57 Novozvolená prezidentka SR Zuzana Čaputová vyšla z Reduty za potlesku stoviek zúčastnených. Následne pozdravila nastúpených príslušníkov ozbrojených síl SR a prezidentskej stráže pozdravom „Sláva vlasti vojaci“, na čo jej odpovedali „Sláva“. Potom vojaci odpochodovali z Hviezdoslavovho námestia.

12:28  Neprišla som vládnuť, ale slúžiť občanom a obyvateľom Slovenska. Vo svojom inauguračnom prejave to povedala prezidentka Zuzana Čaputová po tom, čo zložila v bratislavskej Redute prezidentský sľub.

12:21 Pri Redute protestuje niekoľkočlenná skupina v reflexných vestách. Majú zástavu s preškrtnutým logom Európskej únie a NATO. Cez megafón vyzývajú ľudí na obranu Slovenska a tvrdia, že inauguráciou Zuzany Čaputovej za prezidentku SR bola porušená Ústava SR. Polícia na demonštrantov dohliada.

12:10 Zuzana Čaputová sa stala prezidentkou Slovenskej republiky. Ide o piatu hlavu štátu v histórii moderného samostatného Slovenska.  „Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Budem dbať o blaho slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem vykonávať v záujme občanov a zachovávať i obhajovať ústavu a ostatné zákony. Sľubujem,“ povedala Čaputová. V kresle hlavy štátu nahradila doterajšieho prezidenta Andreja Kisku.

12:06 Zuzana Čaputová zložila svoj sľub počas slávnostnej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky v budove Slovenskej filharmónie. Prezidentský sľub je daný ústavou, Čaputová ho zložila do rúk predsedu Ústavného súdu SR Ivana Fiačana.

11:58 Zuzana Čaputová prišla na slávnostnú schôdzu Národnej rady v Redute, kde zloží sľub prezidentky Slovenskej republiky.

11:52 Na slávnostnú schôdzu Národnej rady SR vstúpil aj končiaci prezident Andrej Kiska s manželkou Martinou Kiskovou. Za nimi nasledovala Čestná stráž prezidenta Slovenskej republiky, ktorá priniesla vlajku Slovenska.

11:45 Začala sa slávnostná schôdza Národnej rady Slovenskej rady, na ktorej zloží Zuzana Čaputová sľub prezidenta Slovenskej republiky. Schôdzu bude viesť predseda Národnej rady Andrej Danko. Do sály vstúpil aj s predsedom Ústavného súdu SR Ivanom Fiačanom.

Inaugurácia Zuzany Čaputovej
Zľava v popredí: Prezident SR Andrej Kiska, predseda Národnej rady SR Andrej Danko a predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan počas slávnostnej inaugurácie novozvolenej prezidentky SR Zuzany Čaputovej v bratislavskej Redute. Bratislava, 15. jún 2019. Foto: SITA/Martin Medňanský

11:40 Zuzana Čaputová je už v bratislavskej Redute. Na jej príchod čakali zhromaždené desiatky ľudí, niektorí ju vítali potleskom, iní, naopak, kričali „fuj, hanba“. Ešte pred ňou prišli do Reduty napríklad predseda Národnej rady SR Andrej Danko, predseda vlády SR Peter Pellegrini, končiaci prezident SR Andrej Kiska, bývalý prezident Ivan Gašparovič, viacerí členovia vlády alebo poslanci. V okolí Reduty sú prísne bezpečnostné opatrenia. Nad objektom lietal aj dron. Po zložení prísahy by si mala nová prezidentka pozrieť prehliadku čestnej stráže.

11:31 Dosluhujúci prezident Slovenska Andrej Kiska sa v Prezidentskom paláci rozlúčil s Čestnou strážou prezidenta Slovenskej republiky a mieri k budove Slovenskej filharmónie k Redute na slávnostnú schôdzu Národnej rady Slovenskej republiky pri príležitosti zloženia sľubu prezidentky Slovenskej republiky.

11:24Odchádzajúci prezident Andrej Kiska poprial budúcej prezidentke Zuzane Čaputovej pred novinármi veľa šťastia najmä v personálnych otázkach. Kiska navyše ocenil prístup Čaputovej tímu pri preberaní úradu.

10:49 Slovenská pošta vydala poštovú známku budúcej prvej prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej. Poštová známka vyšla v deň inaugurácie novozvolenej hlavy štátu v náklade 1 000 000 kusov. Autorom výtvarného návrhu poštovej známky je akademický maliar Vladislav Rostoka a autorom portrétu novozvolenej slovenskej prezidentky fotograf Peter Konečný. Agentúru SITA o tom informovala špecialistka pre styk s verejnosťou Slovenskej pošty Eva Rovenská.

10:17 Inaugurácia Zuzany Čaputovej do prezidentského úradu sa ponesie v znamení slovenskej módy.  Róbu prvej slovenskej prezidentky a rovnako i odchádzajúcej prvej dámy Martiny Kiskovej totiž navrhli naši dizajnéri. Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Bobíková z neziskovej organizácie Slovak Fashion Council, ktorá sa venuje rozvoju módnej scény Slovenska. Na výbere slovenského módneho tvorcu sa podieľal aj tím budúcej prezidentky.

10:00 Vítame vás pri online textovom prenose (minúta po minúte) z inagurácie prezidentky Zuzany Čaputovej.

Viac o téme: Inaugurácia Zuzany Čaputovej

Inagurácia Zuzany Čaputovej – kompletný program (časy)

11.25 Prezidentský palác

 • Odchod prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku
 • Prehliadka Čestnej stráže prezidenta Slovenskej republiky

11.45 – 12.30 Slovenská filharmónia

 • Slávnostná schôdza Národnej rady Slovenskej republiky pri príležitosti zloženia sľubu prezidentky Slovenskej republiky

12.40 – 12.47  Hviezdoslavovo námestie

 • Prehliadka jednotiek Ozbrojených síl Slovenskej republiky

Peší presun do Katedrály sv. Martina

13.30 – 14.20  Katedrála sv. Martina

 • Bohoslužba slova Te Deum

14.30 Prezidentský palác

 • Symbolické odovzdanie úradu
 • Prehliadka Čestnej stráže prezidentky Slovenskej republiky

15.00 – 16.30  Prezidentský palác

 • Slávnostný obed podávaný prezidentkou Slovenskej republiky

17.00 – 17.20  Devín

 • Kladenie venca pri pamätníku Brána slobody

17.30 Ondrejský cintorín

 • Položenie kytice na hrob prezidenta Michala Kováča

20.00 Slovenská filharmónia

 • Slávnostná recepcia pri príležitosti inaugurácie prezidentky Slovenskej  republiky

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaZuzana Čaputová