Koronavírus: Na Slovensku budú už len dva bordové okresy, COVID automat čakajú zmeny (online)

COVID 19: Očkovanie učiteľov v Žiline
O výhodách pre zaočkovaných má rokovať parlament opäť v piatok. Foto: archívne, SITA/Milo Fabian

Epidemická situácia na Slovensku v súvislosti s koronavírusom sa naďalej výrazne zlepšuje. Od pondelka 3. mája COVID automat opäť prefarbil Slovensko – v treťom stupni varovania máme už iba 10 okresov, do druhého stupňa sa ich zaradilo 60 a prvý stupeň platí pre deväť okresov.

Viac o téme: Koronavírus

COVID automat – farby okresov podľa epidemickej situácie

 • od 3. do 9. mája

Bordové okresy na Slovensku – tretí stupeň varovania (10)

 • Ilava, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Martin, Myjava, Poltár, Považská Bystrica, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín

Červené okresy na Slovensku – druhý stupeň varovania (60)

 • Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I. – V., Brezno, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Galanta, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Kežmarok, Košice I. – IV., Košice-okolie, Krupina, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poprad, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Šaľa, Senec, Senica, Snina, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Svidník, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina, Zvolen

Ružové okresy na Slovensku – prvý stupeň varovania (9)

 • Dunajská Streda, Komárno, Nitra, Nové Zámky, Skalica, Sobrance, Stropkov, Topoľčany, Zlaté Moravce

Od štvrtka 29. apríla  sa otvorila čakáreň na očkovanie aj pre ľudí nad 16 rokov. Pre záujemcov zatiaľ nie je  umožnené vyberať si vakcínu. Ministerstvo zdravotníctva však v najbližšom čase očakáva najväčšie dodávky vakcín Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech. Ak teda bude tejto vakcíny najviac, osoby od 16 rokov by mali byť pravdepodobne očkované práve ňou.

Vďaka tomu, že sa situácia zlepšuje, postupne uvoľňujú opatrenia. Od pondelka 19. apríla sa otvorili obchody a služby, podmienkou je jedna osoba na 15 metrov štvorcových a negatívny test. Umožnený je s testom aj pohyb v prírode mimo okres. Otvorili sa kostoly, a to s rovnakými podmienkami ako obchody a služby. Povoľuje sa šport v exteriéri, a to v skupine 6 osôb a s testom. Ľudia môžu od pondelka navštíviť aj zoologické a botanické záhrady, či knižnice. Zároveň svoje služby opätovne môžu ponúkať aj hotely a penzióny avšak zatiaľ bez reštaurácií. Od pondelka 26. apríla dostali zelenú aj terasy kaviarní a reštaurácii a fitnes centrá.

3.stupen.jpg
Zmeny v opatreniach, ktoré sú platné od pondelka 19. apríla 2021. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Naďalej klesá počet prípadov. Za posledných sedem dní u nás pribudlo 3137 prípadov ochorenia COVID-19, ktoré odhalili PCR testy (utorok – 708, pondelok – 381, nedeľa – 130, sobota – 378, piatok – 509, štvrtok – 467, streda – 564).

Klesá aj počet hospitalizovaných aj pacientov na umelej pľúcnej ventilácii. Za posledný týždeň koronavírus na Slovensku zabil 275 ľudí (utorok – 31, pondelok – 48, nedeľa – 41, sobota – 34, piatok – 48, štvrtok – 37, streda – 36).

Situáciu v súvislosti s koronavírusom sledujeme online (minúta po minúte)

 • streda 5. mája

19:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj vo štvrtok.

15:38 Polícia v uplynulom týždni zaznamenala 1 390 prehreškov voči pandemickým opatreniam. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Zo zistených priestupkov a deliktov bolo 1 020 prípadov porušenia zákazu vychádzania, 325 prípadov porušenia povinnosti nosenia rúšok, 42 prípadov porušenia lekárom stanovenej karantény a tri prípady porušenia zákazu otvorenia prevádzok. Za zistené prehrešky policajti uložili 982 pokút v celkovej výške 43 400 eur. Viac ako 162 prípadov bolo postúpených na regionálne úrady verejného zdravotníctva.

Policajti od začiatku roka evidujú 42 963 prípadov porušenia zákazu vychádzania, 18 397 prípadov porušenia povinnosti nosenia rúšok, 1 208 prípadov porušenia lekárom stanovenej karantény a 124 prípadov porušenia zákazu otvorenia prevádzok. Najviac priestupkov eviduje polícia v Prešovskom kraji, a to viac ako 12-tisíc. Zvyšné kraje nepresiahli hranicu desaťtisíc zaznamenaných priestupkov a deliktov.

Polícia upozorňuje, že napriek uvoľňovaniu opatrení naďalej platí núdzový stav, a preto počas výkonu kontrol pokračuje vo využívaní všetkých dostupných síl a prostriedkov Policajného zboru. Do služieb s policajtmi sú podľa hovorkyne naďalej zaraďovaní aj príslušníci Ozbrojených síl SR. „Počas kontrol sa zameriavame na miesta so zvýšenou koncentráciou osôb ako nákupné strediská, stanice, odberné miesta a podobne,” vysvetlila Bárdyová. Dodala, že kontroly pokračujú aj na hraničných priechodoch a na hraniciach okresov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:20 Veková hranica na očkovanie vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech by sa mohla znížiť už tento týždeň. Pripustil to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Uviedol, že vo štvrtok má mať k dispozícii analýzu, ktorá ak ukáže, že počet záujemcov o očkovanie je nižší ako avizované dodávky vakcíny, v čakárni by sa mala otvoriť možnosť očkovania aj pre osoby nad 50 rokov. Ak bude podľa Lengvarského dostatok dávok vakcín od Pfizeru aj v treťom kvartáli, nevylučuje možnosť, že by si ľudia vakcíny vyberali. Doplnil, že na tento víkend sú všetky termíny na očkovanie obsadené.

15:09 Výsledky laboratórnych testov ruskej vakcíny Sputnik V z Maďarska stále nie sú k dispozícii. Na stredajšej tlačovej konferencii to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Opäť zopakoval, že rezort čaká aj výsledky testov z Ruska, rozhodnúť sa má koncom mája. Na otázku, či ruská strana dodala požadovanú dokumentáciu k vakcíne, minister odpovedal, že iba čiastočne. „Nedoručili všetko, čo sme chceli,“ povedal.

14:41 Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) nevidí zmysel v tom, aby bol v ružových okresoch naďalej v platnosti zákaz vychádzania. Verí, že v priebehu budúceho týždňa sa o tom definitívne rozhodne.

14:11 Pozitívny trend vývoja pandémie na Slovensku pokračuje. Denný priemer pozitívne testovaných sa dostal pod tisíc prípadov denne, v počte hospitalizovaných nastal oproti predchádzajúcemu týždňu pokles o takmer 20 %.

Na tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii o tom informoval riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Matej Mišík.

Ako uviedol, vďaka zlepšujúcej sa situácii by celé Slovensko mohlo od pondelka prejsť do prvého stupňa varovania COVID automatu, teda ružovej farby. Viac informácií k ďalšiemu uvoľňovaniu opatrení by mali v piatok poskytnúť minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a hlavný hygienik Ján Mikas.

štyri kľúčové čísla
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.
Očkovanie na Slovensku
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

13:42 Od pondelka 10. mája budú podľa COVID automatu bordové už len dva okresy. Do tretieho stupňa varovania budú patriť okresy Myjava a Považská Bystrica. Druhý stupeň varovania, teda červená farba, bude platiť pre 33 okresov, prvý stupeň s ružovou farbou pre 44 okresov.

Mapa.jpg
Zafarbenie okresov od 10. do 16. mája. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

13:27 Prieskum iniciatívy Pomoc pre gastro na vzorke takmer 440 majiteľov reštaurácií ukázal, že až 70 percent podnikateľov uviedlo, že terasy ich biznis nerozbehnú. Navyše, až 30 percent podnikov svoje terasy neotvorilo a pre pretrvávajúce obmedzenia sa na väčšine terás usadí len do 10 hostí.

13:25 O zvýšení pandemickej nemocenskej dávky a pandemického ošetrovného (OČR) z 55 percent na 75 percent hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO) aj za máj tohto roka by mala vláda rokovať na budúci týždeň.

Po stredajšom rokovaní vlády to povedal minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina). Na takomto postupe sa podľa neho dohodol s premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO).

Rezort zdravotníctva podľa Krajniaka pripravuje aktualizáciu COVID automatu, ktorú by mal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský predstaviť budúci týždeň. Vyplácanie vyšších pandemických dávok by sa podľa Krajniaka malo naviazať práve na aktualizovaný COVID automat.

Pandemická nemocenská dávka a pandemické ošetrovné by mali dosiahnuť 75 percent hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby aj za máj tohto roka. O takomto návrhu mala vláda rokovať už túto stredu, navrhované nariadenie však kabinet zo svojho rokovania nakoniec vypustil. Podľa tohto nariadenia sa majú pandemické dávky zvýšiť z 55 percent na 75 vymeriavacieho základu aj za máj. Pandemické dávky tak majú za tento mesiac predstavovať takmer 100 percent čistého príjmu. Vláda chce týmto krokom ľudí motivovať k tomu, aby dodržiavali karanténne opatrenia.

13:14 Polícia upozorňuje na nepravdivý hoax, ktorý sa objavil na autobusovej zastávke v Trenčíne. Píše sa v ňom, že očkovanie vakcínou od spoločnosti Pfizer zabilo v Izraeli viac ľudí než samotný koronavírus. Polícia o tom informuje vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti.

Polícia upozorňuje, že podobné hoaxy vyvracala už vo februári a marci. „Situácia v Izraeli je v súčasnosti úplne opačná – ako najzaočkovanejšia krajina (prepočet na obyvateľov) sa postupne vracia do normálneho režimu. Podľa posledných správ obyvatelia Izraela by mohli čoskoro cestovať bez obmedzení do Európy,“ tvrdia policajti s tým, že čísla zaočkovanosti sú už na hranici získania populačnej imunity.

Konanie autora hoaxu môže mať podľa polície reálny súvis s psychickými problémami. Ten, kto podobné príspevky rozširuje, chce byť sám pre seba dôležitý. „Vidí sa ako akýsi bojovník proti svetovláde, ako vizionár, ktorý sa nedal nachytať,“ uzatvára polícia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:29 Očkovanie v rómskych osadách by sa podľa poslanca Petra Polláka ml. (OĽaNO) malo vykonávať prostredníctvom vakcíny Johnson & Johnson.

Ako v stredu uviedol na tlačovej besede, z konzultácií s rezortom zdravotníctva totiž vyplynulo, že táto vakcína bude najlepšou voľbou, keďže ju stačí aplikovať jednorazovou dávkou. „Je dosť možné, že by sme nevedeli zaočkovať druhou dávkou taký počet ľudí ako tou prvou,“ povedal Pollák.

Rómovia však podľa neho majú záujem aj o vakcínu Sputnik V. „Samozrejme, aj k týmto ľuďom sa dostala informácia o Sputniku,“ povedal poslanec s tým, že záujem o Sputnik vychádza z minulosti, keď boli Rómovia očkovaní len ruskými vakcínami.

Podľa poslanca hnutia Jána Heráka situácia v očkovaní Rómov momentálne nie je zlá, ale ani postačujúca. V marginalizovaných komunitách podľa neho totiž existuje aj strach z očkovania. Z tohto dôvodu chce Rómov a iných príslušníkov marginalizovaných komunít povzbudiť a vyzvať, aby sa nebáli. „Sú vytvorené mobilné očkovacie jednotky, ktoré sú ochotné ísť priamo do rómskych osád,“ povedal Herák s tým, že očkovanie je prostriedok, aby sa Rómovia aj iní občania „dostali k slobode“.

Pomáhať pri organizovaní očkovania by podľa Heráka mohli samosprávy ako aj sociálni pracovníci. „Verím, že nikto ich neodmietne a pomôže ich naviesť k očkovaniu,“ dodal.

11:14 Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) vydalo v súvislosti s pandemickou situáciou v Indii štvrtý stupeň odporúčania pre turistov. V praxi teda rezort radí všetkým Slovákom v krajine, aby ju čo najskôr opustili. Informuje o tom na svojej webovej stránke.

MZVEZ SR upozorňuje na rapídne sa zhoršujúcu situáciu v krajine, za ktorou stojí pandémia ochorenia COVID-19. Kvôli pandémii je v krajine obmedzená až nedostupná zdravotná starostlivosť, čo môže viesť k ohrozeniu zdravia a života.

„Viaceré letecké spoločnosti obmedzujú dostupnosť letov z a do krajiny a zvyšuje sa možnosť nedostupnosti dopravy z krajiny do vlasti,“ upozorňuje rezort. Slováci sa nemôžu vrátiť z Indie napríklad cez územie Nemecka. Umožnený je tak len tranzit pasažierov cez krajiny mimo Schengenského priestoru.

V prípade núdze môžu Slováci v Indii kontaktovať pohotovostnú linku Veľvyslanectva SR v Dillí na telefónnom čísle +919818799477.

10:38 „Za tri, ale aj za štyri týždne nebudeme zatvárať žiadne vakcinačné centrá, ale budeme otvárať oči nad tým, koľkým ľuďom potrebujeme podať vakcínu,“ upozornili Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:07 V utorok potvrdili PCR testy 708 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 8 020 vzoriek. Pribudlo 31 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň opäť výraznejšie klesol, v nemocniciach je o 67 ľudí menej. Zaočkovali ďalších takmer 8-tisíc osôb.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:32 Počet úmrtí na Slovensku bol v marci najnižší za posledné štyri mesiace. Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslalo oddelenie komunikácie úradu. Napriek poklesu počtu úmrtí však nadúmrtnosť dosahovala 48 percent. V marci zároveň zomrelo o 52 percent dôchodcov viac než v uplynulých piatich rokoch. Celkovo na Slovensku v marci zomrelo 7 232 osôb.

9:00 Vitajte pri sledovaní stredajšieho online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Hasici, testovanie
Foto: ilustračné, www.facebook.com
 • utorok 4. mája

19:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v v stredu.

16:52 Európska únia (EÚ) začala v utorok s dodávkou vakcín proti koronavírusu, ktoré financovala, na Balkán. V regióne už vakcíny dodávajú aj Čína a Rusko.

Európska komisia (EK) minulý mesiac oznámila, že do Srbska, Bosny a Hercegoviny, Severného Macedónska, Čiernej Hory, Albánska a Kosova od mája do augusta v týždenných dodávkach doručí 651-tisíc dávok vakcíny Pfizer-BioNTech. Vakcíny sú financované z balíčka v hodnote 70 miliónov eur, ktorý EK prijala v decembri.

Väčšina balkánskych krajín mala ťažkosti s obstarávaním vakcín proti koronavírusu. Výnimkou je Srbsko, ktoré odštartovalo úspešnú očkovaciu kampaň, najmä vďaka miliónom dávok vakcín Sinopharm z Číny a Sputnik V z Ruska, ktoré ešte neschválila Európska lieková agentúra. Po Srbsku sa začali na Čínu a Rusko obracať aj ďalšie krajiny na západnom Balkáne. Dovoz čínskych a ruských vakcín na Balkán sa však nevyhol politickému podtónu, keď politici chválili spoločné priateľstvo s krajinami a naopak kritizovali EÚ, že im nepomáha, keď je to najviac treba.

Eurokomisár pre susedstvo a rozširovanie Olivér Várhelyi, ktorý je na trojdňovej návšteve západného Balkánu, takúto kritiku odmietol. Počas návštevy Bosny v utorok uviedol, že EÚ nesklame krajiny v regióne v ich boji s koronavírusom a dodávky vakcín potvrdzujú jej záväzok „poskytovať podporu, tak ako sme to robili od vypuknutia pandémie“.

Viaceré balkánske krajiny sa značne spoliehali na medzinárodnú iniciatívu COVAX, ktorá distribuuje vakcíny menej rozvinutým krajinám. Dodávky od iniciatívy však značne oneskoril nedostatok dávok. Vakcíny financované EÚ sa pridávajú k tým od COVAX-u, medzi ktorého najväčších prispievateľov patrí s takmer 2,5 miliardami eur práve EÚ.

Pfizer

16:23 Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer zlepšila prognózu svojich tržieb v tomto roku vzhľadom na rozsiahlu distribúciu jej vakcín proti ochoreniu COVID-19 a silnému výkonu ostatných oblastí jej podnikania. Firma za prvý kvartál vykázala zisk 4,88 miliardy dolárov čiže 86 centov na akciu. Jej zisk za január až marec po úprave o jednorazové položky bol v sume 93 centov na akciu. Prekonala tak očakávanie trhu, že bude vo výške 79 centov na akciu.

Tržby farmaceutickej firmy za prvý štvrťrok dosiahli sumu 14,58 miliardy dolárov, čiže pohodlne prekonali prognózu analytikov, že budú v objeme 13,49 miliardy dolárov. Za celý rok Pfizer očakáva zisk v pásme 3,55 až 3,65 dolára na akciu pri tržbách 70,5 až 72,5 miliardy dolárov.

Spoločnosť sídliaca v New Yorku produkuje stovky miliónov dávok očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 a pokračuje vo výskume porovnávajúcom jej účinnosť v rôznych skupinách pacientov, ako sú tínedžeri či ľudia s problémami imunitného systému. Pfizer uviedol, že v tomto roku môže vyrobiť dve miliardy dávok vakcíny, ktorú vyvinul v spolupráci s nemeckým partnerom BioNTech.

Pfizer/BioNTech
Vakcína od konzorcia Pfizer a BioNTech. Foto: Ilustračné, SITA/AP

Košice

16:13 Košický samosprávny kraj (KSK) zaočkoval od spustenia mobilnej očkovacej jednotky 21. apríla spolu 422 klientov aj zamestnancov v sedemnástich župných aj neverejných zariadeniach sociálnych služieb. Mobilný očkovací tím očkuje vakcínou od spoločnosti Pfizer/BionTech, ktorá je aktuálne určená prioritne pre ľudí nad 60 rokov veku. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Po zariadeniach sociálnych služieb vyrazí mobilná očkovacia jednotka Košického samosprávneho kraja aj do obcí a miest za tými, ktorí sa nevedia sami zaregistrovať na očkovanie alebo zo zdravotných či iných dôvodov nedokážu prísť do očkovacích centier a nemocníc. Prihlasovanie takýchto ľudí bude prebiehať v úzkej spolupráci s obcami a mestami. Župa oslovila miestne samosprávy v kraji so žiadosťou o vyplnenie formulára. Každý starosta alebo primátor bude môcť online nahlásiť konkrétny počet ľudí, ktorí sa chcú zaočkovať a inú možnosť, ako výjazdové očkovanie, nemajú. Registračný formulár je zverejnený na web.vucke.sk/naockovanizalezi.

„V každom z regiónov chceme čo najrýchlejšie zaočkovať čo najväčšie množstvo záujemcov, ktorí o vakcínu prejavia záujem. Kým výjazdová jednotka bude prioritne určená pre ľudí nad 60 rokov, mladší obyvatelia sa môžu na vakcínu prihlásiť do krajských veľkokapacitných očkovacích centier v Košiciach, Michalovciach a Spišskej Novej Vsi. Aby išlo očkovanie ešte plynulejšie a rýchlejšie, spustili sme aj vlastný prihlasovací systém náhradníkov na www.ockovanieksk.sk, do ktorého sa môžu prihlásiť tínedžeri nad 16 rokov veku,“ dodal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Mobilná očkovacia jednotka bude zároveň očkovať aj ľudí z marginalizovaných komunít. V obciach a mestách začne župa očkovať po tom, ako bude mať od starostov a primátorov k dispozícii zoznam obyvateľov, ktorí majú záujem o vakcínu.

Maďarsko

15:23 V Maďarsku v utorok spustili registráciu na očkovanie proti koronavírusu aj pre cudzincov žijúcich v Maďarsku, etnických Maďarov žijúcich v iných krajinách a nedávno repatriovaných Maďarov.

Oznámilo to tamojšie vládne informačné centrum s tým, že záujemcovia nebudú potrebovať ani kartičku maďarského verejného zdravotného poistenia (TAJ). Ako informuje portál Hungary Today, ľudia, ktorí majú záujem o očkovanie, sa môžu zaregistrovať prostredníctvom webstránky www.vakcinainfo.gov.hu.

Záujemcovia o registráciu musia zadať svoje meno, vek, e-mailovú adresu a telefónne číslo. Systém sa ich spýta aj na číslo maďarskej TAJ karty a v prípade, že ho nemajú, stránka si vypýta číslo iného dokladu, ako napríklad číslo osobného identifikačného preukazu, pasu alebo povolenia na pobyt.

Vakcinácia cudzích štátnych príslušníkov žijúcich v Maďarsku by sa mala začať v druhej polovici mája a po nich by mali nasledovať maďarskí občania žijúci v zahraničí.

Košice

14:38 Projekt testovania na prítomnosť protilátok voči ochoreniu COVID-19, ktorý organizovalo mesto Košice v spolupráci s Lekárskou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) ukázal, že približne štvrtina obyvateľov Košíc a blízkeho okolia má protilátky proti novému koronavírusu. Na brífingu o tom informoval primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

„Počas 12 dní sa nám podarilo otestovať 9 463 ľudí. Doterajšie výsledky ukazujú, že zhruba 25 percent obyvateľov Košíc a blízkeho okolia malo protilátky. Zhruba 12 percent z nich toto ochorenie prekonalo v dávnejšom období, to znamená pravdepodobne počas prvej vlny pandémie, a zvyšok mal vytvorené protilátky po prekonaní ochorenia počas druhej vlny,“ uviedla prednostka Ústavu epidemiológie Lekárskej fakulty UPJŠ Monika Halánová.

Ako ďalej dodala, u jedného percenta testovaných zachytili protilátky triedy IgM, ktoré poukazovali na možné práve prebiehajúce ochorenie. Podrobné výsledky testovania na protilátky by mali byť známe po spracovaní do konca leta.

„Na Slovensku máme momentálne približne 20 percent populácie očkovaných minimálne jednou dávkou vakcíny, ďalších 25 percent prekonalo ochorenie, čiže máme nastavenú kolektívnu imunitu na úrovni 45 percent, čo je číslo, ktoré je relatívne priaznivé. Napriek tomu, že sa uvoľňujú opatrenia, imunita, ktorá v spoločnosti funguje, už začína byť relatívne dobrá,“ uviedol prednosta kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach a člen Ústredného krízového štábu SR Pavol Jarčuška.

Bezplatné testovanie na prítomnosť protilátok voči ochoreniu COVID-19 zorganizovalo od 19. do 30 apríla mesto Košice v spolupráci s Lekárskou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, ktorá zabezpečila odbornú stránku a zdravotníkov. Cieľom výskumu bolo pochopenie tvorby protilátok voči novému koronavírusu, zistenie ich prítomnosti v populácii a skutočného výskytu tohto ochorenia v Košiciach a ich okolí.

13:46 Európska lieková agentúra (EMA) začala s hodnotením vakcíny proti koronavírusu Vero Cell od čínskej spoločnosti Sinovac.

Informovala o tom v utorok oficiálna stránka spomenutej inštitúcie. Rozhodnutie výboru EMA pre lieky na humánne použitie začať priebežné hodnotenie je založené na predbežných výsledkoch laboratórnych štúdií a klinických štúdií. Tie naznačujú, že vakcína spúšťa produkciu protilátok a môže pomôcť chrániť ľudský organizmus pred ochorením COVID-19.

Akonáhle budú k dispozícii hodnotiace údaje, EMA rozhodne, či výhody vakcíny prevažujú nad prípadnými rizikami. Priebežné hodnotenie bude pokračovať, kým nebude k dispozícii dostatok dôkazov pre podanie formálnej žiadosti o povolenie na uvedenie vakcíny na trh.

Aj keď EMA nemôže predpovedať celkový časový harmonogram procesu hodnotenia, malo by to trvať kratšie ako zvyčajne.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:11 Nemocnica Zvolen neeviduje žiadneho pozitívneho zamestnanca s ochorením COVID-19. Ako zariadenie informuje v tlačovej správe, klesli aj čísla v počte hospitalizovaných s koronavírusom. Naopak, stúpajú čísla zaočkovaných zamestnancov, ako aj záujemcov, ktorí využili možnosť dať sa zaočkovať buď v očkovacom centre priamo v nemocnici, alebo vo veľkokapacitnom očkovacom centre v budove Doprastavu.

„Verím, že pozitívny vývoj pandemickej situácie bude pokračovať, aj keď oproti minulému týždňu počet hospitalizovaných mierne stúpol, prijali sme aj nových pacientov s diagnózou COVID-19. Aktuálne u nás leží 12 pacientov, u 14 máme na koronavírus podozrenie a stav ďalších štyroch je tak vážny, že museli byť napojení na umelú pľúcnu ventiláciu,“ uviedla riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá, ktorá prvýkrát po dlhých týždňoch tiež skonštatovala, že nikto zo zamestnancov nemocnice nemá koronavírus potvrdený a nikto nie je z tohto dôvodu v karanténe. „Je to určite kladný efekt očkovania, už takmer 440 našich zamestnancov má očkovanie aj druhou dávkou vakcíny,“ objasnila riaditeľka.

Za štyri mesiace tohto roka zvolenská nemocnica hospitalizovala 1 289 pacientov s koronavírusom, z toho bolo 734 mužov a 555 žien. Najmladší pacient mal rok, najstarší hospitalizovaný bol vo veku 97 rokov. Priaznivý vývoj pandémie v celom regióne potvrdzuje aj testovanie na koronavírus, najmä antigénové testy, kde z 912 otestovaných v minulom týždni mali koronavírus potvrdený len traja.

Zvolenskí zdravotníci už začali s plánovanými operáciami, a to najmä tých, u ktorých je predpoklad ľahšieho pooperačného priebehu. Zákaz návštev pacientov a prísne protiepidemické opatrenia zatiaľ zostávajú v platnosti, s výnimkou možnej účasti otca pri pôrode po splnení všetkých podmienok.

Veľkokapacitné očkovacie centrum od tohto týždňa mení očkovaciu vakcínu. V budove Doprastavu budú všetci prvoočkovanci dostávať vakcínu od spoločnosti Pfizer/Biontech. Tí, ktorí boli zaočkovaní prvou dávkou vakcíny AstraZeneca, dostanú aj druhú dávku od tejto spoločnosti.

Nemocnica Zvolen
Nemocnica vo Zvolene bude mať čoskoro nový urgentný príjem. Foto: www.facebook.com

12:57 V Európe i Spojených štátoch sa život začína opatrne vracať do podoby spred pandémie koronavírusu. Vakcinačná kampaň, predovšetkým na starom kontinente, napriek počiatočným zakopnutiam začala napredovať a vyvoláva optimizmus, že sa čoskoro podarí splniť do konca leta cieľ – zaočkovanie 70 percent dospelej populácie EÚ. Predstavitelia Európskej únie pod vplyvom priaznivých správ tiež navrhujú zmierniť obmedzenia týkajúce sa vstupu turistov z iných kontinentov.

12:32 Očkovať sa môžete už po siedmich alebo 14 dňoch od prekonania ochorenia COVID-19, informuje ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook.

Podľa doteraz zverejňovaných informácií sa mohli osoby prihlasovať na očkovanie až po 90 dňoch od prekonania ochorenia. Táto hranica bola stanovená preto, lebo do troch mesiacov od prekonania COVIDu je pravdepodobné, že sú ešte v tele protilátky. V čase, keď bolo vakcín málo, bolo preto efektívnejšie prenechať ich tým, ktorí nemajú v tele žiadne protilátky.

„Dnes sa dostupnosť vakcín výrazne zlepšuje a z hľadiska bezpečnosti je možné sa očkovať už po 14-tich dňoch od prekonania COVIDu so symptomatickým priebehom, ak ste posledných 7 dní boli bez príznakov, a už po 7-mich dňoch od prekonania COVIDu s asymptomatickým priebehom,“ vysvetlil rezort zdravotníctva. Ministerstvo zároveň doplnilo, že na základe dostupných klinických štúdií neexistujú dôkazy o bezpečnostných obavách z očkovania osôb, ktoré prekonali ochorenie, alebo majú prítomné protilátky.

Imunitná ochrana po prekonaní ochorenia COVID-19 je individuálna. Nie je jednoznačné, koľko trvá postinfekčná imunitná ochrana a najmä pri ľudoch s miernym priebehom ochorenia nemusí byť táto imunitná ochrana podľa ministerstva zdravotníctva dostatočná. Naopak, imunitná ochrana po očkovaní je oveľa predvídateľnejšia, každý dostane rovnakú dávku vakcíny, ktorá bola vyvinutá tak, aby vytvorila efektívnu úroveň ochrany.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:28 Ako sa vyvíja pandémiu koronavírusu na Slovensku? Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook priniesli aktuálnu hitparádu okresov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trnava

10:42 Fakultná nemocnica v Trnave sa chce v priebehu mája vrátiť k štandardnej medicíne spred obdobia pandémie ochorenia COVID-19. Pôjde však o postupné kroky. Povedal to riaditeľ nemocnice Vladislav Šrojta s tým, že o návrate k „bielej medicíne” prebieha komunikácia s ministerstvom zdravotníctva.

„Nemôžeme si dovoliť vrátiť sa k všetkým výkonom, hlavne tým, ktoré si budú vyžadovať dlhodobé hospitalizácie. Prednosť dostane nábeh na jednodňové výkony, pri ktorých pacient príde ráno a večer odíde domov,“ povedal Šrojta. Nemocnica eviduje výrazné zlepšenie situácie s ochorením COVID-19 a má aj výrazne menej pacientov. Stále však musí byť podľa jej riaditeľa pripravená aj na možný príchod ďalšej vlny pandémie.

Fakultná nemocnica v Trnave mala v čase vrcholu pandémie podľa riaditeľa Šrojtu takmer 170 reprofilizovaných lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19, v súčasnosti ich drží ešte okolo stovky, aj keď počet hospitalizovaných je aktuálne výrazne nižší.

10:09 Za pondelok odhalili PCR testy na Slovensku ďalších 381 nakazených koronavírusom. Laboratóriá pritom vykonali 7 225 testov. Pribudlo zároveň 48 obetí. Počet hospitalizovaných s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo podozrením naň opätovne klesol. Tentokrát v nemocniciach ubudlo deväť pacientov. V pondelok dostalo vakcínu 15 507 ľudí.

Trenčiansky kraj

9:12 V dvoch veľkokapacitných očkovacích centrách zriadených Trenčianskym samosprávnym krajom (TSK) počas prvého májového víkendu premiérovo použili vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech. Ako informovala vedúca odboru zdravotníctva a sociálnej pomoci Úradu TSK Elena Štefíková, zaočkovali ňou spolu 3 509 ľudí.

V priestoroch zimného štadióna v Prievidzi sa vakcínou Comirnaty očkovalo po oba víkendové dní a zaočkovaných ňou bolo 2 207 ľudí. Vo vakcinačnom centre na trenčianskom výstavisku použili vakcínu od Pfizeru v nedeľu a dostalo ju 1 302 ľudí.

„V sobotu sa v Trenčíne používala vakcína od spoločnosti AstraZeneca, pričom sa vyočkovalo celkom 2 160 dávok. Spolu sa nám tak za oba víkendové dni podarilo v dvoch veľkokapacitných centrách zaočkovať 5 669 ľudí,“ upresnila Štefíková.

9:00 Vitajte pri sledovaní utorňajšieho online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Koronavírus, očkovanie, vakcinačné centrum
 • pondelok 3. mája

20:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v v utorok.

Johnson & Johnson

19:54 Dánsko vylúčilo z vakcinačnej kampane proti koronavírusu jednodávkovú očkovaciu látku Johnson & Johnson. Ako v pondelok uviedli tamojšie zdravotnícke úrady, cieľom tohto kroku je vyšetriť správy o zriedkavých, no potenciálne nebezpečných krvných zrazeninách, ktoré sa vyskytli u niekoľkých osôb po zaočkovaní touto vakcínou.

Dánsko už predtým z rovnakého dôvodu prestalo podávať vakcínu AstraZeneca, ktorú vyvinuli na podobnom základe ako Johnson & Johnson. Dánsky zdravotnícky úrad vo vyhlásení uviedol, že „dospel k záveru, že výhody podania vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Johnson & Johnson neprevažujú nad rizikom možných nepriaznivých účinkov“.

Európska lieková agentúra (EMA) 20. apríla informovala, že vakcína Johnson & Johnson môže vo výnimočných prípadoch viesť k tvorbe zriedkavých krvných zrazenín. Jej prínosy napriek tomu vysoko prevažujú nad prípadnými rizikami.

„Keďže epidémia ochorenia COVID-19 v Dánsku je v súčasnosti pod kontrolou a očkovanie ostatnými dostupnými vakcínami uspokojivo napreduje, dánsky zdravotnícky úrad sa rozhodol pokračovať v národnej očkovacej kampani bez vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson,“ dodal spomenutý úrad.

Česko

19:16 Česká vláda na pondelkovom rokovaní rozhodla o otvorení ďalších služieb. Podľa spravodajského portálu TN.cz o tom prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter informoval vicepremiér Karel Havlíček. Od pondelka 10. mája sa podľa neho okrem obchodov otvoria aj niektoré ďalšie služby a uvoľniť by sa mali aj prísne pravidlá nosenia rúšok vonku.

„Okrem maloobchodov sa 10. mája uvoľňujú aj remeselné služby, požičovne, prekladateľské služby, sprostredkovanie, prevádzka solárií, starostlivosť o deti, cestovné kancelárie, dražby, činnosť záložní, vydavateľstvá, kopírovacie práce, prevádzka lanoviek, tetovania a ďalšie,“ napísal minister priemyslu.

Už od tohto pondelka pritom môžu v Česku fungovať kaderníctva, holičstvá alebo masáže. Prevádzkari však musia dodržiavať prísne hygienické opatrenia a klienti sa musia preukázať testom, potvrdením o očkovaní alebo o prekonaní ochorenia COVID-19 v ostatných 90 dňoch.

Uvoľniť by sa mali aj pravidlá nosenia rúšok. Minister zdravotníctva Petr Arenberger to podľa TN.cz na tlačovej konferencii označil za bonus. Neskôr však spresnil, že to vláda definitívne potvrdí až vo štvrtok.

18:50 Koaličná strana Za ľudí bude na rokovaní vlády v stredu 5. mája navrhovať, aby sa úplne zrušil zákaz vychádzania a rovnako zákaz zhromažďovania.

Prešovský kraj

17:21 Ďalších 7 834 ľudí bolo zaočkovaných od piatka 30. apríla do nedele 2. mája vo veľkokapacitných očkovacích centrách (VKOC) Prešovského samosprávneho kraja (PSK).

Na základe zmeny v očkovacej stratégii rezortu zdravotníctva kraj v troch svojich centrách v Starej Ľubovni, Poprade a Humennom začal s podávaním vakcíny aj od konzorcia Pfizer/BioNTech, ktorú dostalo 4 989 ľudí. Celkovo strediská župy podali doteraz vakcínu už takmer 55-tisíc ľuďom.

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, v Starej Ľubovni bolo vakcínou Pfizer/BioNTech v piatok 30. apríla zaočkovaných 390 ľudí, z toho druhú dávku tejto vakcíny dostali dvaja ľudia.

„Očkovanie tu pokračuje aj dnes 3. mája vakcínou Pfizer/BioNTech, pričom je k dispozícii 350 vakcín. Následne aj v utorok a stredu, avšak už vakcínou AstraZeneca, pričom centrum má k dispozícii z rezortu zdravotníctva pre očkovacie oba dni zhodne po 350 vakcín,“ konkretizovala Jeleňová.

V Humennom zaočkovali počas uplynulého víkendu vakcínou Pfizer/BioNTech 2 406 ľudí, z toho druhou dávkou vakcíny boli zaočkovaní dvaja ľudia a cez rezervačný systém PSK 55 ľudí. V Poprade sa dalo zaočkovať 2 193 ľudí, z toho sedem z nich dostalo už druhú dávku. Cez rezervačný systém PSK zaočkovali 74 ľudí.

V Prešove sa očkovalo tento víkend len v sobotu 1. mája, a to vakcínou AstraZeneca. „Vakcínu tu dostalo spolu 2 845 ľudí, z toho bolo druhou dávkou zaočkovaných 81 ľudí a cez rezervačný systém PSK, ktorý župa prevádzkuje v spolupráci s ambulantnými lekármi, 23 ľudí,“ uviedla hovorkyňa.

PSK vo svojich štyroch veľkokapacitných očkovacích centrách za 17 očkovacích dní zaočkoval doteraz 54 915 ľudí, z toho 4 989 vakcínou Pfizer/BioNTech a 49 926 vakcínou AstraZeneca. Z celkového počtu bolo cez rezervačný systém PSK zaočkovaných 3 008 ľudí. Druhú dávku jednej z vakcín dostalo už 2 482 ľudí.

16:42 Na športových podujatiach vo vybraných športoch je účasť fanúšikov možná v prípade, ak sa preukážu negatívnym výsledkom PCR alebo LAMP testu nie starším ako 36 hodín a zároveň negatívnym antigénovým testom nie starším ako 12 hodín. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) s tým, že účasť je povolená len pre fanúšikov domáceho tímu.

15:51 Európska lieková agentúra (EMA) začala s hodnotením žiadosti spoločností Pfizer a BioNTech o rozšírenie povolenia na používanie ich očkovacej látky proti koronavírusu na skupinu detí od 12 do 15 rokov.

Výbor EMA pre lieky na humánne použitie vykoná zrýchlené hodnotenie dodaných údajov a v prípade, že nebudú potrebné dodatočné informácie, rozhodnúť by mal v júni. V pondelok o tom informovala EMA.

V spoločnom vyhlásení, ktoré farmaceutické spoločnosti zverejnili v piatok, vysvetlili, že o povolenie požiadali na základe výsledkov štúdie s viac ako dvetisíc tínedžermi, ktorá ukázala, že vakcína je bezpečná a efektívna. Deti budú ešte ďalšie dva roky monitorovať s cieľom sledovať dlhodobú ochranu a bezpečnosť. Vakcína je v súčasnosti schválená na použitie u ľudí od 16 rokov.

Moderna

15:30 Spoločnosť Moderna poskytne iniciatíve COVAX dovedna 500 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu. Tie následne rozdistribuujú krajinám s nízkym a stredným príjmom.

Predbežnú dohodu oznámili v pondelok, iba niekoľko dní po tom, ako Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) schválila núdzové použitie spomenutej očkovacej látky. Finančné podmienky kontraktu nezverejnili.

Dodanie vakcín Moderna pre iniciatívu COVAX sa však pravdepodobne začne až v záverečnom štvrťroku 2021. Do konca tohto kalendárneho roka je naplánované dodanie 34 miliónov dávok a na budúci rok zvyšných 466 miliónov dávok vakcíny.

Moderna je všeobecne považovaná za jednu z najefektívnejších vakcín v boji proti novým variantom koronavírusu, ako je ten, ktorý sa momentálne šíri v ťažko postihnutej Indii.

Na zozname WHO pre núdzové použitie sú okrem Moderny aj vakcíny AstraZeneca, Pfizer/BioNTech a Johnson & Johnson. V krátkom čase by mali schváliť aj čínske vakcíny od Sinopharm a Sinovac.

Maďarsko

15:17 Maďarsko pripravuje rozsiahlu štúdiu účinnosti vakcín proti koronavírusu, ktoré sú v súčasnosti schválené na používanie v krajine. Informuje o tom portál Hungary Today. Upozorňuje však, že napriek rozsahu celonárodného experimentu je vláda pomerne zdržanlivá, čo sa týka zverejňovania detailov.

Vedecké centrum univerzity v Pécsi zverejnilo výzvu pre dobrovoľníkov na účasť v 12-mesačnej štúdii protilátok po podaní vakcíny od firmy Sinopharm. „Je dôležité, aby sme mali čo najširšie poznatky o vakcínach, čo sa týka ich vedľajších účinkov aj ich vplyvu na imunitný systém,“ vysvetľujú vedci v dokumente s tým, že preto prosia o pomoc pri tvorbe takéhoto, podrobnejšieho porozumenia.

Účastníci štúdie nesmeli v minulosti prekonať nákazu koronavírusom. Pacientov budú monitorovať 12 mesiacov, počas ktorých im osemkrát vezmú krv a priebežne ich budú informovať, ako sa vyvíja ich imunita.

Vládne tlačové stredisko venované pandémii koronavírusu neskôr podľa Hungary Today oznámilo, že podobným štúdiám podrobia všetky vakcíny, ktoré sú v Maďarsku v súčasnosti schválené na používanie. Chystajú tiež analýzu imunitnej reakcie u ľudí, ktorí sa zotavili z nákazy koronavírusom.

Vakcína, koronavírus, Moderna, AstraZeneca, Sputnik V, Sinopharm, Pfizer
Vakcíny proti koronavírusu Foto: ilustračné, SITA/AP

14:46 Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ SR) navrhuje odpustiť úroky pri odklade splácania úverov v súvislosti s koronavírusom.

Vyplýva to z jej návrhov krátkodobého charakteru na obnovu ekonomiky po pandemickej kríze. Aj toto opatrenia má podľa KOZ zabezpečiť, aby Slovensko nezaspalo na vavrínoch a urobilo všetky potrebné opatrenia vopred na záchranu ekonomicky zdravého štátu.

14:32 Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) nedostalo od štátu žiadnu finančnú podporu. Na margo takmer pol miliardy eur, ktorú štát minul na celoplošné testovanie, to uviedol generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Róbert Suja. Konštatoval, že tento nepomer ho prekvapil. „NCZI nedostalo podporu ani na SMS, ktoré treba uznať, že posielame v pomerne hojnom počte,“ konštatoval Suja na tlačovom brífingu.

13:59 Všetky termíny pre 16 a 17-ročných záujemcov o očkovanie boli pridelené správne a v rámci vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR.

Na pondelňajšom brífingu to uviedol generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Róbert Suja. V oblastiach, kde boli mladým ľuďom pridelené termíny, podľa neho nie je taký dopyt po vakcinácii. Táto skupina navyše prejavila vysokú mieru mobility.

Ako Suja uviedol, po zrušených termínoch pre mladých sa v niektorých mestách výrazne znížil celkový počet záujemcov o očkovanie. Napríklad v Bardejove na budúci týždeň klesol počet prihlásených na vakcínu od Pfizeru zo 116 na jedného. „Z môjho pohľadu to pôsobí dosť demotivačne pre dotknutých mladých ľudí,“ konštatoval generálny riaditeľ NCZI.

Mladí si podľa neho hľadali očkovacie miesta, kde bola vysoká pravdepodobnosť, že by sa mohli dostať k vakcíne. „Ja osobne dosť oceňujem to, ako sa k tomu postavili,“ dodal.

13:40 Miera registrácie o očkovanie je extrémne nízka. Generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Róbert Suja povedal, že pri realistickom odhade miera zaočkovanosti na Slovensku nedosiahne 38 %.

Pri optimistickom pohľade by podľa neho mohla v auguste zaočkovanosť dosiahnuť 48 %, stále by však nebola zaočkovaná ani kritická masa. „V priebehu nasledujúcich týždňov si neviem predstaviť, že by sa každý, kto má záujem, nedostal k vakcíne,“ konštatoval Suja na pondelňajšom tlačovom brífingu. Problémom bude podľa neho „získať masy“, aby sa začali prihlasovať na očkovanie.

Ako Suja informoval, najvyššia dostupnosť vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech je aktuálne v Košickom a Bratislavskom kraji. Dlho sa však bude čakať na vakcínu AstraZeneca v Bratislavskom kraji. V Bratislave môžu na túto vakcínu ľudia čakať až štyri týždne.

NCZI aktuálne eviduje 258-tisíc čakateľov na vakcínu. Za štvrtok, kedy otvorili registráciu na očkovanie pre všetky vekové kategórie, sa pritom zaregistrovalo len približne 130 až 135-tisíc ľudí. „Pokiaľ sa niečo nezmení, o tri až štyri týždne môžeme zatvárať vakcinačné centrá,“ dodal Suja.

Košice

13:01 Počet pacientov s infekciou COVID-19 napojených na kyslíkovú liečbu v nemocnici Košice – Šaca klesol. V zdravotníckom zariadení sa starajú o deväť takýchto osôb, pričom ešte pred týždňom ich bolo 13. Ako informovala nemocnica Košice – Šaca, na umelej pľúcnej ventilácii je jeden pacient.

V súčasnosti má nemocnica Košice – Šaca štyroch pozitívnych zamestnancov, ôsmi sú v karanténe a neprítomných v práci z dôvodu PN alebo OČR je 42 osôb. Počas uplynulého týždňa v nemocničnom mobilnom odbernom mieste vykonali 329 PCR odberov, z toho deväť ľudí malo pozitívny test a celkovo vykonali 440 antigénových testov, nikto nebol pozitívny.

V očkovacom centre nemocnice na Poliklinike VA U. S. Steel k 3. máju, zaočkovali už 8 628 záujemcov. Uvádzané číslo v sebe zahŕňa osoby, ktoré dostali prvú, prípadne už aj druhú dávku. Kapacita vakcinačného centra je 250 zaočkovaných denne.

V očkovacom centre Nemocnice AGEL Košice – Šaca v Poliklinike VA U. S. Steel očkujú látkou od konzorcia Pfizer/BioNTech každý pracovný deň od 8:00 do 15:00.

Rakúsko – pendleri

12:25 Rakúsko od pondelka 3. mája uvoľňuje opatrenia pre pendlerov zo Slovenska. Tí sa po novom nebudú musieť preukazovať negatívnym PCR alebo antigénovým testom starším ako 72 hodín. Stačiť bude negatívny test, ktorý nie je starší ako sedem dní. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) o tom informuje na svojej webovej stránke.

Interval povinnej registrácie (Pre-Travel-Clearance) sa nemení, stačí sa zaregistrovať raz za 28 dní alebo pri zmene údajov zadávaných pri registrácii. Ak bol PCR alebo antigénový test urobený mimo Rakúska, je potrebné k nemu predložiť aj osvedčenie v anglickom alebo nemeckom jazyku.

Rezort diplomacie preto odporúča dať si výsledok testu potvrdiť priamo na vzory tlačív, ktoré sú k dispozícii na webe ministerstva. „Ak daná osoba nebude mať pri vstupe do Rakúska negatívny test, bude do Rakúska vpustená, avšak test si musí na jeho území zabezpečiť do 24 hodín. Uvedené platí aj pre pendlerov, ktorí bývajú na území Rakúska a pracujú na Slovensku,“ uvádza MZVEZ SR.

Naďalej pre všetkých cestujúcich do Rakúska platí povinná registrácia pred vstupom do krajiny. Pri registrácii je potrebné uviesť meno a priezvisko, dátum narodenia, adresu, dátum vstupu, dátum odchodu, krajinu, z ktorej občan cestuje, pobyt počas posledných 10 dní pred vstupom, kontaktné údaje, lekárske potvrdenie. Registráciu je potrebné vykonať najskôr 72 hodín pred plánovaným vstupom do Rakúska. Výnimkou je tranzit cez územie Rakúska, ktorý nepodlieha ani online registrácii.

Povinná desaťdňová karanténa ostáva naďalej v platnosti pre takmer všetky krajiny vrátane Slovenska. Možno ju ukončiť negatívnym výsledkom antigénového alebo PCR testu najskôr v piaty deň po vstupe do krajiny. Výnimky majú pendleri pracujúci v 24-hodinových turnusoch, sezónni pracovníci a osoby, ktoré do Rakúska vstupujú z dôvodu neodkladných medicínskych výkonov s jednou sprevádzajúcou osobou.

Trnavský kraj

11:28 V troch veľkokapacitných očkovacích centrách zriadených Trnavským samosprávnym krajom (TTSK) zaočkovali počas víkendu ďalších viac ako 7 400 ľudí. Od konca februára v nich dostalo vakcínu viac ako 60-tisíc ľudí. V sobotu 1. mája v župných očkovacích centrách prvýkrát podávali vakcínu od Pfizer/BioNTech, dostalo ju viac ako 5 000 ľudí vo veku nad 60 rokov.

„V Trnave, Dunajskej Strede a Skalici sme premiérovo použili vakcíny od Pfizer. Popritom pokračujeme v podávaní vakcíny od AstraZeneca, a to už aj jej druhej dávky. Dobrou správou je, že ministerstvo zdravotníctva vyhovelo požiadavke, ktorú som mu adresoval, a umožnilo sa do čakárne prihlásiť aj mladším ľuďom,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

V Trnavskom kraji zaočkovali už desaťtisíce záujemcov aj v piatich nemocniciach a troch poliklinikách. Nemocnica Svet zdravia v Dunajskej Strede podala podľa hovorkyne siete nemocníc Svet zdravia Jany Fedákovej už 20-tisíc dávok vakcíny.

Trnavský samosprávny kraj sa v súvislosti s očakávaným zvýšením počtu a typu dostupných vakcín podľa župana Jozefa Viskupiča pripravuje na otvorenie ďalších veľkokapacitných očkovacích centier. Na zabezpečenie plynulosti hľadá dobrovoľníkov vo veku nad 18 rokov.

11:05 Percento zaočkovanej populácie na Slovensku stúpne z dnešných 25 nad 40 percent, predpovedajú Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:53 Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) žiadajú vládu, aby zmenila systém riadenia protipandemických opatrení.

Stará Ľubovňa

10:39 Počas víkendu otestovali na ochorenie COVID-19 v Starej Ľubovni 2 628 ľudí, z nich bolo 10 pozitívnych. Informoval o tom primátor mesta Ľuboš Tomko na sociálnej sieti. Miera pozitívnych prípadov sa v porovnaní s predchádzajúcim víkendom mierne zvýšila z 0,27 percenta na 0,38 percenta.

Od 3. mája je okres Stará Ľubovňa v červenej fáze. Primátor pripomenul, že žiaci už do školy nepotrebujú negatívny test na COVID-19. Od dnešného dňa sa už na Slovensku nenachádza žiaden okres v čiernej farbe, desať je bordových, 60 červených a deväť okresov je v ružovej farbe.

10:22 Na svete bola už podaná viac ako miliarda vakcín proti ochoreniu COVID-19.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:05 Za nedeľu pribudlo na Slovensku 130 nakazených koronavírusom. Laboratóriá vykonali 12 176 PCR testov. Pribudlo ďalších 41 obetí. Počet hospitalizovaných s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo podozrením naň klesol o troch pacientov. V nedeľu zaočkovali viac ako 14-tisíc ľudí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Čadca

9:37 Záujem o víkendové testovanie na ochorenie COVID-19 v najväčšom meste na Kysuciach výrazne poklesol. Ako informoval primátor Čadce Milan Gura, do piatich odberných miest prišlo 808 ľudí, z ktorých dvaja mali pozitívny výsledok testu.

Kým ešte koncom marca navštevovalo päť odberných miest zriadeným mestom počas víkendu viac ako 1 400 ľudí, počas uplynulých dvoch dní ich bola niečo viac ako polovica. „Miera pozitivity počas víkendu dosiahla 0,24 percenta. Tento údaj nezahŕňa výsledky testov z ostatných odberných miest, ktoré boli v prevádzke v meste Čadca,“ upozornil Gura.

Nižší záujem o testovanie pravdepodobne súvisí s ďalším uvoľňovaním opatrení, okres Čadca je v COVID automate zaradený medzi červené okresy, kde už potvrdenie o teste nie je potrebné na vstup do prevádzok. Susedný okres Kysucké Nové Mesto však patrí medzi desať okresov na Slovensku zaradených do kategórie bordových.

9:30 Prezenčné vyučovanie sa dnes obnovilo v deviatich okresoch Slovenska.

Poprad

9:16 Víkendové testovanie na ochorenie COVID-19 na troch odberných miestach v Poprade bolo po tri a pol mesiaci bez pozitívnych prípadov. Do športovej Arény na odberné miesta zriadené samosprávou sa v sobotu a nedeľu prišlo otestovať dokopy 2 015 ľudí. Nikto z nich nemal pozitívny výsledok na ochorenie COVID-19.

Mesto Poprad tak testovanie v Aréne do odvolania ruší. Informovala o tom samospráva na svojej internetovej stránke. Zároveň pripomenula, že mobilné odberné miesta v rámci mesta sú aj naďalej k dispozícii. Pred týždňom v Aréne otestovali 2 747 ľudí, sedem z nich bolo pozitívnych.

Popradská samospráva zriaďovala víkendové odberné miesta pravidelne od 21. januára. Za toto obdobie tam vykonali viac ako 60-tisíc odberov. Pozitívny výsledok malo približne 440 z nich.

9:09 Od pondelka 3. mája sa opäť uvoľnili opatrenia a končí aj celoplošné testovanie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní pondelňajšieho online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Testovanie v Košiciach
Testovanie bolo v čase vážnej epidemickej situácie účinnou prevenciou na zachytenie vírusu u bezpríznakových ľudí. Foto: ilustračné, SITA/Marek Lukáč.
 • nedeľa 2. mája

19:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v pondelok.

14:26 Najprijateľnejšou vakcínou proti koronavírusu je na Slovensku Pfizer/BioNTech. Vyplýva to z prieskumu, ktorý zverejnila televízia Markíza v diskusnej relácii Na telo. Podľa prieskumu agentúry Focus, ktorý robila začiatkom apríla na vzorke 1 001 respondentov je táto vakcína prijateľná pre 71,1 % respondentov. Neprijateľná je naopak pre 26 % opýtaných.

Na druhom mieste v prijateľnosti sa nachádza Sputnik V. Ten je prijateľný pre 60,2 % respondentov a neprijateľný pre 33,6 % opýtaných. Nasledujú Moderna (prijateľná pre 58,8 %, neprijateľná pre 37,1 %), a Johnson & Johnson (prijateľný pre 56,3 %, neprijateľný pre 37,7 %). Vakcína AstraZeneca je podľa prieskumu prijateľná pre 29,4 % opýtaných a neprijateľná pre 65,8 % respondentov. Vakcína Sinopharm je podľa prieskumu prijateľná pre 24,6 % respondentov a neprijateľná pre 63,3 % opýtaných

Podľa prieskumu by sa určite dalo zaočkovať 32,3 % opýtaných a skôr áno 33,1 %. Naopak určite by sa nedalo zaočkovať 14 % opýtaných a skôr nie 16,1 %. Na otázku, či by sa dali zaočkovať, nevedelo odpovedať 4,5 % opýtaných.

10:51 Bratislava má zaočkovaného primátora. Matúš Vallo sa po troch týždňoch v Čakárni dostal na radu na vakcínu od AstraZeneca.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:18 Za sobotu prvého mája odhalili PCR testy 378 prípadov koronavírusu. Zároveň pribudlo 34 úmrtí. Vykonaných bolo v sobotu spolu 34 967 PCR testov. Zároveň zdravotníci urobili aj 325 793 antigénových testov. Počet hospitalizovaných klesol o 25 osôb na 1 330.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní nedeľňajšieho online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Odberné miesto v Žiline
Odberné miesto na Základnej škole Námestie mladosti v Žiline, kde pomáhajú počas celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19 poľskí lekári a zdravotníci. Testovanie prebieha od 18. – 26. januára 2021 pod názvom Zachráňme spoločne životy. Bratislava, 23. január 2021. Foto: SITA/ŽSK.
 • sobota 1. mája

19:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v nedeľu.

15:27 Premiér Eduard Heger (OĽaNO) je spokojný s tempom očkovania, no je potrebné podľa neho pridať vo vysvetľovaní a propagácií očkovania. Uviedol to po prvej dávke vakcíny od firmy AstraZeneca.

Zaočkovaný bol v sobotu vo veľkokapacitnom stredisku na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave. Na vakcínu sa prihlásil pred týždňom cez čakáreň, keďže bola otvorená jeho veková kategória. Zdôraznil, že vakcinácia je najrýchlejším spôsobom, ako vieme pandémiu poraziť.

14:30 Liečba ochorenia COVID-19 monoklonálnymi protilátkami je dostupná aj na Slovensku. Ako priblížila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR (MZ SR) Zuzana Eliášová, prvých päťtisíc kusov lieku bamlanivimab sa práve uskladňuje do zatiaľ 15 nemocníc.

Dodala, že táto liečba je primárne určená pre pacientov starších ako 65 rokov alebo s obezitou a BMI viac ako 35. Tiež pre pacientov so zlyhaním obličiek vrátane tých na hemodialýze či s nefrotickým syndrómom.

Využiť ju môžu aj pacienti s chronickým ochorením pečene, s chronickými srdcovocievnymi ochoreniami, artériovou hypertenziou v štádiu pokročilých orgánových komplikácií, s chronickým ochorením pľúc, pri ťažkej cukrovke alebo ťažkej Parkinsonovej chorobe. Eliášová dodala, že indikáciu spĺňajú aj pacienti so závažnou poruchou imunity na základe rozhodnutia lekára.

13:28 Dôležitejšie je, aby vakcínou Pfizer/BionTech proti ochoreniu COVID-19 boli zaočkované staršie ročníky. Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽaNO) v relácii Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko. Reagoval tak na pridelenie očkovacích termínov tínedžerom, ktorí môžu byť očkovaní iba touto vakcínou. Ocenil, že minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) zastavil ich očkovanie.

10:28 V piatok 30. apríla pribudlo na Slovensku 509 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá vykonali 8 431 PCR testov. Počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 stúpol o ďalších 48. Hospitalizácie pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň klesli, ich počet sa znížil o 65. Pribudlo aj 12 821 zaočkovaných.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:00 Bratislavská mestská polícia (MsP) v súvislosti s uvoľnením opatrení zintenzívňuje kontroly v centre hlavného mesta. Magistrát Bratislavy o tom informuje na sociálnej sieti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní sobotňajšieho online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Otvorenie terás gastro prevádzok
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel
 • piatok 30. apríla

19:11 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v sobotu.

18:44 Väznené osoby budú môcť od pondelka 3. mája opätovne prijímať návštevy. Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslala Katarína Nováková z odboru podpory centrálneho riadenia a komunikácie ZVJS. Zákonom stanovené nárokové návštevy, na základe ktorých má väznená osoba právo prijať návštevu najmenej raz za kalendárny mesiac v trvaní najmenej dvoch hodín, spustia všetky väznice. Obvinení v kolúznej väzbe budú môcť prijať návštevu po predchádzajúcom súhlase orgánov činných v trestnom konaní alebo súdu.

Na návšteve sa môže zúčastniť najviac päť osôb vrátane detí. Ak má väznená osoba viac ako štyri deti, toto obmedzenie neplatí pre jej deti. Pri návštevách budú naďalej dodržiavané prísne protiepidemické opatrenia. Každá osoba vstupujúca do ústavu musí mať prekryté horné dýchacie cesty a pri vstupe si bude musieť dezinfikovať ruky. Rovnako zachované ostávajú aj rozostupy medzi osobami.

Vstupujúca osoba sa musí preukázať negatívnym výsledkom antigénového alebo PCR testu na COVID-19, nie starším ako sedem dní, alebo potvrdením o tom, že bola očkovaná, pričom už uplynulo 14 dní po podaní druhej dávky. Väznice budú akceptovať aj očkovanie vektorovou vakcínou, ak uplynuli štyri týždne po prvej dávke. Rovnako prijateľné je očkovanie hociktorou vakcínou, ak osoba prekonala ochorenie COVID-19 pred menej ako 180 dňami a uplynulo 14 dní po prvej dávke.

Výnimku tvoria osoby, ktorých zdravotný stav alebo kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu. V ústavoch sa naďalej bude vykonávať dezinfekcia dotykových plôch, kľučiek, prístrojov a pomôcok dezinfekčnými prostriedkami s virucídnym účinkom. Videonávštevu môže bezplatne realizovať každá väznená osoba v čase určenom riaditeľom ústavu alebo ním určeným príslušníkom najmenej raz za kalendárny mesiac.

17: 51 Slovensko sa od pondelka rozdelí do dvoch častí, bordovej a červeno-ružovej. Platiť v nich budú rôzne typy opatrení.

V prípade bordových okresov, teda v treťom stupni varovania, bude platiť aj naďalej od 3. mája zákaz vychádzania od 5:00 do 1:00 hodiny nasledujúceho dňa. Pre okresy červené a ružové, teda v druhom a prvom stupni varovania, bude zákaz vykázania platiť od 21:00 do 1:00 nasledujúceho dňa. Informoval o tom dnes počas tlačovej besedy hlavný hygienik SR Ján Mikas.

V prípade všetkých okresov však budú platiť výnimky zo zákazu vychádza bez testu, očkovania či potvrdenia o prekonaní ochorenia COVID-19. Tie sa budú týkať návštevy lekára či lekárne, starostlivosti o blízkeho a vychádzky so psom alebo mačkou do tisíc metrov od bydliska. Platiť budú aj pre sprevádzanie dieťaťa do jaslí, na prijímacie pohovory do škôl, na orgán činný v trestnom konaní, ako aj do prírody pre poľovníkov.

Čo sa týka zákazu vychádzania v treťom stupni, teda v bordových okresoch, výnimky v čase od 5:00 do 21:00 budú platiť napríklad pre vstup do potravín a drogérie, nákup krmiva pre zvieratá, zabezpečenie starostlivosti o deti či domáce zvieratá. Tiež sa týkajú doplnenia pohonných hmôt, vychádzky za účelom preventívnej prehliadky, očkovania či COVID testu, ale aj sobášov, pohrebov a krstov.

Prešovský kraj

17:32 V troch veľkokapacitných očkovacích centrách (VKOC) Prešovského samosprávneho kraja (PSK) v Humennom, Poprade a v Starej Ľubovni sa na základe zmeny v očkovacej stratégii rezortu zdravotníctva začína používať už aj vakcína Pfizer/Biontech. Celkovo má kraj na päť očkovacích dní zakontrahovaných 8 226 vakcín, z toho 4 700 od spoločnosti Pfizer/Biontech. Najnovšie sa zmenila aj veková hranica, na očkovanie sa otvorila pre vekovú skupinu 16+.

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, vo VKOC Stará Ľubovňa očkujú už dnes, teda v piatok 30. apríla, a následne aj v pondelok 3. mája. Pre oba dni má prešovská župa zakontrahovaných po 350 vakcín Pfizer/Biontech. Očkovanie tu pokračuje aj v utorok a stredu 4. – 5. mája. V tieto dni sa bude v centre očkovať vakcínou AstraZeneca. K dispozícii je pre oba očkovacie dni spolu 700 vakcín. Vo VKOC Prešov, Humenné a Poprad bude prebiehať očkovanie naďalej vo víkendovom režime. V Prešove sa však najbližší víkend očkuje iba v sobotu 1. mája. K dispozícii bude 2 826 vakcín AstraZeneca.

V Humennom a Poprade sa bude očkovať po oba víkendové dni 1. a 2. mája. „Pre očkovanie vo VKOC Humenné a VKOC Poprad má krajská samospráva zakontrahované vakcíny Pfizer/Biontech, a to v celkovom množstve 4-tisíc vakcín, pre obe centrá zhodne po tisíc vakcín na každý očkovací deň,“ konkretizovala Jeleňová. Ako pripomenula, podľa upravenej očkovacej stratégie sa do novej verzie štátnej čakárne môžu hlásiť všetci obyvatelia nad 16 rokov. „Vakcíny sa prideľujú automaticky na základe veku a platnej vyhlášky s tým, že prioritizovanou skupinou sú chronicky chorí,“ dodala hovorkyňa.

Prešovský samosprávy kraj doteraz za 19 očkovacích dní vo svojich štyroch veľkokapacitných centrách podal vakcínu už viac ako 47-tisíc ľuďom, z toho viac ako 2 850 cez rezervačný systém PSK prevádzkovaný v spolupráci s ambulantnými lekármi. Kraj zriadil tiež call centrum so špeciálnymi linkami, kde obyvatelia dostanú potrebné informácie o očkovaní v krajských očkovacích centrách Prešovského kraja.

K štyrom zabehnutým očkovacím centrám prešovskej župy by malo čoskoro pribudnúť nové veľkokapacitné očkovacie centrum v Bardejove. Jeho otvorenie závisí od dodávok vakcín. Súbežne kraj finalizuje prípravy na spustenie mobilnej výjazdovej služby, ktorá bude smerovať do obcí v Prešovskom kraji k ťažko zdravotne postihnutým, imobilným občanom a obyvateľom vo vyššom veku.

16:55 Kiná na Slovensku ostanú naďalej zatvorené. Filmové predstavenia sú podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa zatiaľ povolené len v exteriéri a s miestami na sedenie, bez konzumácie jedla, ako je to v prípade divadiel.

„Zatiaľ máme dohodu, že nechceme pustiť úplne všetko naraz. Filmové predstavenia budú postupne nabiehať,“ uviedol v piatok počas tlačovej besedy k aktuálnym opatreniam v súvislosti s ochorením COVID-19, ktoré budú platné od pondelka 3. mája.

Krompachy

16:24 Nemocnica Krompachy od pondelka 3. mája opätovne rozširuje činnosť oddelenia chirurgie. Ako informovala krompašská nemocnica, umožnilo to výrazné zlepšenie pandemickej situácie.

Chirurgické oddelenie bolo z dôvodu pretrvávajúcej druhej vlny pandémie celé týždne výrazne oklieštené, pretože podstatná časť jeho lôžok bola reprofilizovaná pre pacientov s koronavírusom. Keďže už niekoľko týždňov trvá pozitívny vývoj pandémie a počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19 sa výrazne zredukoval, pristúpila nemocnica k rozšíreniu činnosti chirurgického oddelenia pre bežných pacientov.

„Oddelenie bolo vo vlastnej réžii vymaľované a je pripravené od pondelka 3. mája prijímať pacientov. Postupne sa rozbiehajú aj plánované operácie“, uviedol riaditeľ nemocnice Miroslav Kraus.

K dnešnému dňu nemocnica Krompachy eviduje deväť pacientov s ochorením COVID-19, stav šiestich si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu.

Španielsko

16:00 Španielski zdravotníci začali mladým ľuďom, ktorí dostali prvú dávku vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, podávať vakcíny PfizerBioNTech. Ako informovali tamojšie úrady, účastníci sú súčasťou vládnej štúdie.

Výskumníci zo zdravotníckeho inštitútu Carlosa III. chcú preveriť účinky miešania očkovacích látok od rôznych výrobcov, keďže po potvrdení súvislosti vakcíny od AstraZeneca s možným výskytom veľmi zriedkavých krvných zrazenín, hľadajú alternatívy pre ľudí, ktorí už dostali prvú dávku tejto látky.

Podľa expertov je pritom riziko vzniku krvných zrazenín, ktoré so sebou nesie vakcína britsko-švédskej spoločnosti, nižšie, ako to, ktoré hrozí zdravým ženám užívajúcim antikoncepciu.

Do štvrtka podali vakcínu Pfizer-BioNTech ako druhú dávku 400 ľuďom, pričom ďalších 200 ľudí do štúdie prijali ako kontrolnú skupinu. Do výskumu sa zapojilo päť veľkých nemocníc v Španielsku a výsledky očakávajú v polovici mája.

Prvú dávku vakcíny od AstraZeneca dostali v krajine asi dva milióny ľudí vo veku do 60 rokov, kým španielske úrady túto látku v uvedenej vekovej skupine prestali používať. Jednotlivci, ktorí dostali prvú dávku 8. februára, by mali podľa odporúčania výrobcu dostať druhú do 8. mája, no oneskorenie podľa úradov nepredstavuje hrozbu.

15:28 Počas dňa sa v okresoch v prvom a druhom stupni varovania nebude potrebné preukazovať negatívnym výsledkom testu. Pre tieto stupne varovania totiž platí zákaz vychádzania od 21:00 do 1:00 nasledujúceho dňa.

Uviedla to hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková v súvislosti s vyhláškou, ktorá upravuje vstup do prevádzok a na pracoviská. Účinnosť nadobudne v pondelok 3. mája.

Ako Račková vysvetlila, pravidlá pre okresy v prvom a druhom stupni varovania zostávajú platné tak, ako doteraz, avšak výlučne pre časový rámec od 21:00 do 1:00 nasledujúceho dňa.

„To teda znamená, že v čase od 21:00 do 1:00 nasledujúceho dňa bude potrebné preukazovať negatívnym testom, ktorý nie je starší ako 21 dní v I. stupni varovania, v II. stupni varovania nie starším ako 14 dní. Rovnako je možné sa výlučne v tomto čase preukázať aj iným dokladom o výnimke,“ uviedla.

Pravidlá pre vstup na pracoviská v okresoch v treťom stupni varovania sa nemenia. Bude potrebné preukazovať sa negatívnym výsledkom testu, ktorý nie je starší ako sedem dní, alebo iným dokladom o výnimke, ktoré sú stanovené vo vyhláške, týka sa to napríklad zaočkovaných ľudí či tých, ktorí ochorenie prekonali.

COVID 19: Otvorenie terás gastro prevádzok
Atmosféra na terase gastro prevádzky v bratislavskom Starom Meste počas otvorenia terás v rámci uvoľnovania opatrení v súvislosti so zlepšujúcou sa situáciou s COVID-19. Foto: Ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Vysoké Tatry

15:02 Lyžiarske strediská na Štrbskom Plese a vo Vysokých Tatrách budú otvorené do 9. mája. Od utorka 4. mája plánujú sprevádzkovať aj kabínkové lanovky. Umožní to uvoľnenie preventívnych opatrení. Z oboch horských stredísk hlásia ešte stále veľmi dobré podmienky na jarnú lyžovačku.

Informoval o tom prostredníctvom tlačovej správy manažér komunikácie spoločnosti Tatry mountain resorts (TMR) Marián Galajda. Podľa aktuálnej vyhlášky môžu kabínkové lanovky prepravovať v jednej kabínke maximálne jednu osobu alebo členov jednej domácnosti.

Stredisko Jasná spustí od utorka 4. mája do prevádzky kabínkové lanovky na juhu i na severe, čo umožní nastupovať na lyžovačku alebo aj turistiku z Horehronia aj z Liptova.

Vo Vysokých Tatrách pokračuje v prevádzke lyžiarske stredisko na Štrbskom Plese, kde budú k dispozícii dve sedačkové lanovky a lyžiarsky vlek Junior. Na budúci týždeň by chceli v Tatrách otvoriť aj najvyššie položenú zjazdovku na Slovensku – Lomnické sedlo. „Uvidíme však, čo s prírodným snehom urobí víkendové oteplenie. Každopádne, ak sneh vydrží a bude ho možné upraviť, v utorok 4. mája by sme zjazdovku v sedle chceli otvoriť,“ uviedol riaditeľ strediska Vysoké Tatry Dušan Slavkovský.

V prípade, že prevádzka Lomnického sedla nebude možná, lanovky v stredisku Tatranská Lomnica spustia až v piatok 7. mája. Od tohto termínu sa budú môcť návštevníci Tatier dostať lanovkou na Lomnický štít. Aj v tomto prípade však budú platiť prísne opatrenia.

V stredisku Tatranská Lomnica by v prípade spustenia prevádzky mali byť k dispozícii tri kabínkové lanovky. Dvojsedačku Skalnaté pleso – Lomnické sedlo budú môcť využívať len lyžiari, pre peších turistov bude slúžiť od 15. júna. V Starom Smokovci ostáva v prevádzke pozemná lanovka na Hrebienok. Všetky lanovky v strediskách budú v prevádzke podľa záujmu a snehových podmienok.

Každý užívateľ služieb lyžiarskeho strediska sa od 3. mája bude musieť preukázať potvrdením o negatívnom výsledku antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 72 hodín alebo negatívnym výsledkom RT-PCR testu. Táto povinnosť neplatí pre deti do desať rokov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:34 Od pondelka 3. mája budú pobočky Sociálnej poisťovne k dispozícii pre všetkých klientov, ktorí sa rozhodnú riešiť si svoje záležitosti osobne, v štandardných úradných hodinách. Podľa COVID semaforu začnú pobočky pracovať v zelenom režime za dodržiavania prísnych hygienických a bezpečnostných opatrení. Sociálna poisťovňa o tom informovala v tlačovej správe.Podmienkou vstupu klientov na pracoviská Sociálnej poisťovne bude negatívny test nie starší ako sedem dní, doklad o zaočkovaní či potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19. „V interiéroch pobočky sa bude môcť zdržiavať v jednom momente limitovaný počet osôb (1 osoba na 15 metrov štvorcových), preto vstup na pracoviská Sociálnej poisťovne budú usmerňovať jej zamestnanci,“ uviedla poisťovňa. Základné preventívne opatrenia, teda nosenie respirátora, dodržiavanie dvojmetrového odstupu a dezinfikovanie rúk pri vstupe rovnako zostávajú v platnosti.

„Pokladnice v pobočkách Sociálnej poisťovne nepreberajú hotovosť, klient má možnosť zaplatiť kartou alebo bezhotovostným bankovým prevodom,“ upozornila poisťovňa. Klientom pri komunikácii s pobočkou naďalej odporúča uprednostniť elektronický kontakt – využiť elektronické formuláre, e-schránku, prípadne kontaktovať svoju pobočku e-mailom alebo telefonicky. V nevyhnutných prípadoch možno využiť zaslanie poštou alebo vhodiť zásielku do schránky umiestnenej pri vstupe do pobočky.

13:55 Mestská hromadná doprava (MHD) v Prešove bude od pondelka 3. mája premávať podľa cestovného poriadku platného pre školský pracovný deň. Dopravný podnik mesta Prešov (DPMP), ktorý takto reaguje na návrat žiakov do škôl, doplní aj vybrané školské spoje.

Ako pripomenul hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, v dôsledku obmedzení súvisiacich so šírením ochorenia COVID-19 premávali jednotlivé linky MHD celých šesť mesiacov v takzvanom prázdninovom režime. Od pondelka 3. mája však bude pre všetky spoje opäť platiť cestovný poriadok platný pre pracovný deň – školský.

„Pre žiakov, ktorí sa vrátili k prezenčnej forme vyučovania, budú naďalej k dispozícii školské spoje, ktoré budú premávať v plnom rozsahu vrátane doplnených trás spojov A a M. O aktuálnych odchodoch spojov informujú cestovné poriadky na zastávkach MHD, po novom v ľavom stĺpci,“ uviedol hovorca.

DPMP sa rozhodol pre prechod na školský režim premávky v plnom rozsahu už od pondelka 3. mája napriek tomu, že okres Prešov zatiaľ nie je v ružovej fáze, s ktorou súvisí aj zvýšená mobilita stredoškolákov. „Cieľom je priniesť cestujúcim očakávaný komfort a vyhnúť sa ďalším zbytočným zmenám v cestovnom poriadku po prechode nášho okresu do ružovej fázy,“ skonštatoval Tomek.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:18 Nadácia Zastavme korupciu (NZK) má podozrenie, že pri nákupe neregistrovanej ruskej vakcíny Sputnik V mohlo dôjsť k porušeniu povinností pri správe cudzieho majetku a k zneužitiu právomocí verejného činiteľa. Nadácia to uviedla vo svojom profile na sociálnej sieti s tým, že úplne nesúhlasia s tvrdením predsedu vlády SR Eduarda Hegera (OĽaNO), že zmluva na nákup vakcíny je pre Slovensko výhodná. NZK poukazuje najmä na časť o pokute milión dolárov za zverejnenie zmluvy a pripomína, že slovenský zákon vyžaduje, aby boli zmluvy uzatvárané štátom verejné.„Taktiež sme sa pozreli na zmluvu, ktorú uzatvorilo k Sputniku s Ruskou federáciou susedné Maďarsko. Zo zverejnených častí nevyplýva, že by obsahovala obdobnú pokutu. Máme podozrenie, že pri nákupe neregistrovanej vakcíny mohlo dôjsť k porušeniu povinností pri správe cudzieho majetku a k zneužitiu právomocí verejného činiteľa,“ informovala NZK.Na základe infožiadosti si od ministerstva zdravotníctva vypýtali ďalšie podrobnosti k dovezenej vakcíne a výnimke, ktorú na jej použitie udelil predchádzajúci minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). „Ak sa po ich obdržaní naše podozrenia z možného porušenia zákonov potvrdia, zvážime ďalšie kroky,“ uzavrela nadácia, ktorá však ocenila, že nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) zmluvu o dodávke ruskej vakcíny Sputnik zverejnil.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

AstraZeneca

12:46 Britsko-švédska farmaceutická firma AstraZeneca v prvých troch mesiacoch tohto roka dodala približne 68 miliónov dávok vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Táto vakcína sa stala jednou z prvých schválených očkovacích látok proti koronavírusu na rozsiahle použitie.

Firma v piatok uviedla, že za predaj vakcíny dosiahla tržby v objeme 275 miliónov dolárov, čiže 4,04 dolára za jednu dávku. Spoločnosť AstraZeneca sľúbila, že vakcínu bude dodávať na neziskovej báze, kým bude trvať pandémia.

Firma informovala, že 30 miliónov dávok očkovacej látky proti koronavírusu počas januára až marca dodala do Európskej únie, 26 miliónov do Veľkej Británie, 5 miliónov do iných krajín a 7 miliónov aliancii Gavi, ktorá zabezpečuje vakcíny pre krajiny s nízkymi príjmami.

Rozsiahle používanie vakcíny spoločnosti AstraZeneca schválili viacerí regulátori, vrátane regulačných úradov Európskej únie a Indie, ale americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) túto očkovaciu látku ešte neschválil. Obavy, že podávanie vakcíny firmy AstraZeneca by mohlo súvisieť so zriedkavými prípadmi krvných zrazenín, viedli niektoré krajiny k odporúčaniu, aby ju nepodávali mladším ľuďom.

12:33 Európska lieková agentúra (EMA) prehodnocuje žiadosť o použitie látky baricitinib na liečbu hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19, ktorí potrebujú doplnkový kyslík.

EMA vo vyhlásení uviedla, že liek, ktorý sa predáva pod názvom Olumiant, prehodnocuje pre použitie u pacientov vo veku 10 rokov a viac. Baricitinib sa používa na liečbu reumatoidnej artritídy. Liek blokuje pôsobenie enzýmov, ktoré zohrávajú úlohu pri vzniku zápalov. Predpokladá sa, že látka by mohla pomôcť znížiť zápaly a poškodenie tkaniva u pacientov s COVID-19.

Agentúra posudzuje dáta od firmy Eli Lilly, ktorá predáva spomenutý liek, vrátane dvoch veľkých randomizovaných štúdií s hospitalizovanými pacientmi s COVID-19. Očakáva sa, že hodnotenie bude ukončené do júla. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) povolil núdzové použitie baricitinibu v novembri, v kombinácii s liekom remdesivir.

12:11 Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) víta zverejnenie zmluvy na nákup ruskej vakcíny Sputnik V. Zverejnenie zmluvy podľa jeho hovorkyne Magdalény Jurkemíkovej jednoznačne vyvracia obvinenia, ktoré boli voči ústavu a jeho predstaviteľom v posledných týždňoch z rôznych strán vznášané.

ŠÚKL tiež oceňuje, že do zmluvy boli zahrnuté požiadavky na dodanie dokumentácie, ktoré sa do zmluvy dostali aj s poznámkami ŠÚKL-u. Štátny ústav však zároveň konštatoval, že dokumentácia v takomto formáte ani rozsahu nebola dodaná.

Jurkemíková zároveň uviedla, že ŠÚKL v zmluve neidentifikoval podmienku na to, aby bola vakcína testovaná v OMCL laboratóriu, ako to bolo viacnásobne nepravdivo interpretované. „Zmluva takisto hovorí, že Sputnik V predstavuje ‚Trademark‘, teda obchodnú značku spájajúcu rôzne vakcíny, čo bolo potvrdené aj výrokom, že zloženie a určité časti vakcíny môžu byť predmetom zmeny,“ uzavrela hovorkyňa štátneho ústavu.

11:49 Na Slovensku by už po tomto víkende mohli byť zaočkovaní aj 16 a 17-roční ľudia.

Podľa informácií agentúry SITA dostali niektorí mladí ľudia termíny hneď po prihlásení sa do tzv. čakárne. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pritom ešte v utorok informoval, že všetci 60-tnici, ktorí majú o očkovanie záujem, by mohli byť prvou dávkou zaočkovaní do konca júna. K 27. aprílu bolo podľa Lengvarského zaočkovaných 46 % ľudí z tejto vekovej kategórie.

Prideľovanie termínov potvrdila aj hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Veronika Bauch. Ako uviedla, pre vekovú kategóriu 16 a 17 rokov je vhodná vakcína od spoločností Pfizer/BioNTech. „Preto dostávajú títo mladí ľudia pozvanie na očkovanie v okresoch, ktoré si sami vybrali a v ktorých už záujemcovia vo veku od 60 rokov zaočkovaní sú,“ konštatovala pre agentúru SITA.

11:36 S tvrdením, že vakcíny sú jediným spôsobom ukončenia pandémie súhlasí na Slovensku 69 percent opýtaných.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky Eurobarometer, ktorý sa na Slovensku robil v období od 12. februára do 5. marca tohto roku. Rovnaké tvrdenie podporuje v rámci priemeru Európskej únie 70 percent respondentov.

Podľa prieskumu si zároveň 77 percent respondentov myslí, že Európska únia (EÚ) je kľúčová pri zabezpečovaní vakcín (EÚ 69 percent). Na druhej strane podľa prieskumu si 71 percent opýtaných myslí, že vakcíny môžu mať vedľajšie účinky (EÚ 67 percent) a 68 percent je presvedčených, že sa vyvíjajú, testujú a schvaľujú príliš rýchlo (EÚ 52 percent).

Pokiaľ ide o očkovanie, ochotu dať sa zaočkovať čo najskôr vyjadrilo 38 percent Slovákov (EÚ 45 percent). Ďalších 22 percent vyjadrilo zámer dať sa očkovať v priebehu roku 2021 (EÚ 20 percent). Neskôr sa chce dať zaočkovať podľa prieskumu 22 percent opýtaných (EÚ 21 percent) a 16 percent respondentov sa vyjadrilo, že že sa nechcú očkovať nikdy (EÚ 12 percent).

Celoplošné testovanie

11:21 Celoplošné testovanie nás už stálo takmer pol miliardy eur. V roku 2020 vyšlo štát celoplošné testovanie viac ako 72 mil. eur a za tzv. skríningové testovanie v roku 2021 zaplatil už viac ako 406 mil. eur.

Na tlačovej besede o tom informovala členka predsedníctva strany Progresívne Slovensko (PS) Lucia Plaváková s tým, že táto suma každým dňom narastá. Uviedla tiež, že nákup všetkých testov doteraz stál viac ako 287 mil. eur, tlač certifikátov stála viac ako pol milióna eur.

Predsedníčka PS Irena Bihariová podotkla, že za takmer pol miliardy eur mohlo mať Slovensko 10 špičkových nemocníc, mohli sme nakúpiť 31 mil. dávok vakcín od konzorcia Pfizer/BioNTech, alebo sme ich mohli použiť na zvýšenie počtu zdravotníkov v rezorte o 16-tisíc.

„Vláda musí naozaj okamžite zastaviť toto ekonomické, možno protiústavné a z epidemiologického hľadiska neopodstatnené šialenstvo,“ dodala.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Maďarsko – opatrenia

11:05 Maďarsko uvoľní niektoré pandemické obmedzenia pre držiteľov vládou vydaných imunitných certifikátov.

Nové kolo uvoľňovania, ktoré závisí od počtu podaných vakcín v krajine, odštartuje v sobotu. Odvtedy budú mať držitelia certifikátov povolený vstup do vnútorných jedálenských priestorov, hotelov, divadiel, kín, kúpeľov, posilňovní, knižníc, múzeí a ďalších rekreačných zariadení. Tiež sa predĺžia otváracie hodiny podnikov do 23:00 a začiatok nočného zákazu vychádzania bude po novom až od polnoci.

Premiér Viktor Orbán uviedol, že v Maďarsku už dostali prvú dávku vakcíny štyri milióny ľudí, čo je zhruba 40 % obyvateľstva. „V minulosti sme sa bránili zatváraním, čím sme spomalili šírenie vírusu. Teraz ale útočíme,“ povedal predseda maďarskej vlády s tým, že „vakcína je ako nepriestrelná vesta, od ktorej sa vírus odrazí“.

Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó vo štvrtok oznámil, že cestovanie medzi Maďarskom, Srbskom a Čiernou Horou bude pre držiteľov imunitných certifikátov z týchto krajín povolené bez karantén alebo povinnosti testovať sa. Rokovania v tejto veci vedie Budapešť aj s Gréckom a Izraelom, povedal.

Maďarsko je jediná krajina v Európskej únii, ktorá okrem vakcín schválených v bloku očkuje aj látkami z Číny a Ruska. Má druhú najvyššiu mieru očkovania v únii, no prudký nárast pandémie na jar krajine podľa Johns Hopkins University priniesol najvyššiu celkovú mieru úmrtnosti na milión obyvateľov na svete.

Košický kraj

10:31 Košický samosprávny kraj (KSK) spustil online registračný systém na prihlasovanie náhradníkov na očkovanie proti COVID-19. Prihlásiť sa môže každý nad 16 rokov veku, a to na webovej stránke www.ockovanieksk.sk. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Záujemcovia o očkovanie tu nájdu jednoduchý registračný formulár, cez ktorý sa môžu registrovať ako náhradníci na očkovanie do veľkokapacitných očkovacích centier v Košiciach, Michalovciach alebo v Spišskej Novej Vsi. Po jeho vyplnení dostanú spätnú informáciu o prijatí rezervácie.

Náhradníkom bude prideľovaný termín na očkovanie do vybraného veľkokapacitného očkovacieho centra, ktorí si zvolili pri rezervácií, alebo do najbližšieho očkovacieho centra od bydliska, ktoré bude mať voľnú kapacitu. V prípade, ak sa v danom očkovacom centre uvoľní kapacita, dostanú SMS s termínom na očkovanie.

„Náhradníkov sme doposiaľ očkovali v spolupráci s väčšími zamestnávateľmi v rámci firiem, kde pracujú ľudia z kritickej infraštruktúry, alebo tých, ktorí spĺňali podmienky na očkovanie. Spolupracovali sme aj so všeobecnými lekármi a zdravotnými poisťovňami, ktoré nám nahlasovali zoznamy pacientov spĺňajúcich kritériá. Po novom rozširujeme možnosť prihlasovania sa na očkovanie aj pre jednotlivcov. Registračný formulár je intuitívny, obsahuje hlasového sprievodcu a možnosť stornovať rezerváciu. Veríme, že aj vďaka tomu bude očkovanie pre jednotlivcov ešte dostupnejšie,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

V rámci registrácie na očkovanie zatiaľ nie je daná možnosť výberu vakcíny. Košický samosprávny kraj však priebežne zverejňuje harmonogram očkovania vo veľkokapacitných očkovacích centrách s informáciou, akou vakcínou sa v daný deň očkuje. V prípade, ak niekto nemá záujem o očkovanie konkrétnou vakcínou, prostredníctvom registračného systému môže svoju rezerváciu stornovať.

Rovnakú možnosť má aj v prípade, ak mu bol skôr pridelený termín na očkovanie z čakárne, ktorú spravuje Národné centrum zdravotníckych informácií. „Z doterajšieho očkovania vo veľkokapacitných očkovacích centrách vyplýva, že približne 10 percent ľudí nepríde na stanovený termín na očkovanie. Tieto voľné kapacity preto vieme využiť práve na očkovanie náhradníkov, ktorí majú záujem o vakcínu. Zároveň budeme vedieť otvoriť očkovacie centrum aj vtedy, ak nebude v čakárni prihlásený maximálny počet ľudí, a teda budeme vedieť očkovať rýchlejšie a flexibilnejšie,“ dodal Trnka.

Registračný systém pre náhradníkov je doplnkom k čakárni, ktorú spravuje NCZI. Každý, kto sa doň zaregistruje, môže byť zaočkovaný ako náhradník v prípade, ak sa v daný deň dostaví do očkovacieho centra nižší počet osôb nahlásených prostredníctvom štátneho systému. Pri určovaní poradia náhradníkov má prioritu vek.

10:05 Vo štvrtok potvrdili PCR testy 467 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 9 012 vzoriek. Pribudlo 37 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň mierne klesol, v nemocniciach je o 21 ľudí menej. Pribudlo 5 584 zaočkovaných.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Žilinský kraj

9:23 V štyroch nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) je aktuálne obsadených 104 lôžok pacientmi s ochorením COVID-19. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková. Obsadenosť covidových lôžok sa tak v porovnaní s minulým týždňom znížila o takmer 10 percent.

Aj naďalej majú najviac hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 v čadčianskej nemocnici, kde sa aktuálne starajú o 63 ľudí nakazených koronavírusom.

„Liptovská nemocnica eviduje aktuálne 12 pacientov s ochorením COVID-19, 22 covidových lôžok je obsadených v Hornooravskej nemocnici Trstená a 7 pacientov eviduje nemocnica v Dolnom Kubíne,“ konkretizovala Pekarčíková s tým, že 14 pacientov potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

9:00 Vitajte pri sledovaní piatkového online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Plošné testovanie v okrese Nitra
Foto: archívne, SITA/Martin Havran.
 • štvrtok 29. apríla

21:31 Na Slovensku malo byť do konca apríla už pol milióna kompletných dvojzložkových vakcín Sputnik V. Vyplýva to zo zmluvy o nákupe ruskej vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktorú vo štvrtok zverejnil rezort zdravotníctva.

18:35 V červených a ružových okresoch (II. a I. stupeň varovania) sa môžu organizovať viaceré kultúrne podujatia. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

Ide o divadelné, filmové a iné audiovizuálne predstavenia, koncerty, hudobné a tanečné produkcie, výstavy diel výtvarných umení, diel úžitkového umenia a prác ľudovej výtvarnej tvorivosti či festivaly a prehliadky v oblasti kultúry a umenia.

Návštevníci budú potrebovať buď negatívny antigénový test nie starší ako 24 hodín alebo negatívny RT-PCR rest nie starší ako 72 hodín. Račková dodala, že v bordových okresoch (III. stupeň varovania) sú prevádzky divadelných, hudobných, exteriérových filmových alebo iných umeleckých predstavení naďalej zatvorené.

Račková vysvetlila, že od pondelka 3. mája sa zavádza nová výnimka zo zákazu hromadných podujatí nad počet šesť osôb a v okresoch I. a II. stupňa varovania sa môžu organizovať kultúrne podujatia. Pre prevádzkovateľov a organizátorov však platí, že musia dodržiavať viaceré opatrenia. Kapacita podujatia by nemala prekročiť maximálnu kapacitu 50 percent zákazníkov, no maximálne do počtu 200 zákazníkov v exteriéri alebo 150 zákazníkov v interiéri. Obecenstvo však nesmie stáť.

Podujatia zamerané na školopovinných maloletých alebo školské skupiny sa nesmú organizovať. Organizátori by sa mali vyvarovať aj kontaktnej interaktívnej práce s publikom.

V mieste podujatia musia byť zabezpečené dávkovače na alkoholovú dezinfekciu alebo iný adekvátny spôsob dezinfekcie rúk a pravidelne sa majú dezinfikovať dotykové plochy a priestory. Organizátori by tiež mali zaistiť stály prísun dostatočného množstva čerstvého vzduchu do priestorov a odvod opotrebovaného vzduchu von zo všetkých priestorov, v ktorých sa hromadné podujatie koná.

18:14 Nákupný čas pre seniorov a ťažko zdravotne postihnuté osoby a ich sprievodcov sa zruší. Ako informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR SR Daša Račková, stane sa tak od 9. mája.

17:31 Žiaci a ani rodičia sa od štvrtka (29. apríla) nemusia pri návšteve školy preukazovať negatívnym testom na COVID-19.

Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Priblížil, že vláda navyše schválila nové pravidlá, podľa ktorých režim bez preukazovania sa testom pri ceste do školy a späť platí aj v nasledujúcom týždni od 3. mája.

Na Slovensku bude od budúceho týždňa desať bordových, 60 červených a deväť ružových okresov.

Pre bordové okresy bude od pondelka 3. mája platiť výnimka zo zákazu vychádzania do školy bez potreby preukazovania sa negatívnym testom na ochorenie COVID-19 alebo iným dokladom, napríklad o zdravotnej indikácii. Aj vstup do školy bude pre deti a žiakov umožnený bez preukázania sa testom. Táto výnimka bude platiť aj pre sprevádzajúcu osobu. „Pri návšteve školy sa teda žiaci nebudú musieť preukazovať negatívnym testom či už svojim alebo svojho zákonného zástupcu,“ vysvetlil odbor komunikácie. V červených a ružových okresoch bude táto výnimka platiť navyše aj pre zamestnancov školy.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) vysvetlil, že z uznesenia vlády, na ktoré by mala nadväzovať aj vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) vyplývajú nové výnimky. „Testovanie na školách nám ukázalo nižšiu pozitivitu žiakov než udával ÚVZ. Aj z toho dôvodu Pandemická komisia odporučila opustiť pravidelné testovanie na školách a prejsť k intervenčnému testovaniu,“ zdôraznil.

Testovať by sa malo podľa šéfa rezortu intervenčne, teda cielene. Testovanie by sa malo uskutočniť tam, kde vznikne podozrenie alebo potvrdenie nákazy, alebo kde školy požiadajú ministerstvo školstva o pomoc pri testovaní. Gröhling dodal, že aktuálne vzniká Stratégia intervenčného testovania, ktorá by mala upraviť ďalšie podrobnosti. Pracujú na nej odborníci ministerstva zdravotníctva ako aj hlavná odborníčka rezortu pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová.

16:53 Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci so zdravotnými poisťovňami zjednodušilo objednávanie chronicky chorých pacientov na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Nový systém začne fungovať od 1. mája, kedy vstúpi do platnosti vyhláška.

Ako ďalej informuje ministerstvo, zdravotné poisťovne už vytvorili zoznamy svojich klientov, ktorí trpia chronickými ochoreniami a databázy s ich údajmi doručili Národnému centru zdravotníckych informácií, ktoré spravuje rezervačný systém na očkovanie.

Ak sa záujemca zo zoznamu zaregistruje cez registračný formulár, systém jeho údaje spáruje s dátami od zdravotných poisťovní a po otvorení kapacít mu v rámci priorizácie pridelí termín očkovania.

Po otvorení kapacít budú termíny najprv pridelené záujemcom nad 70 rokov, následne sa pridelia voľné termíny pacientom so závažnými chronickými ochoreniami a v ďalšom kroku sa pridelia voľné termíny záujemcom, ktorí sú starší ako 60 rokov a tiež pacientom so stredne závažnou chorobou. Všetci záujemcovia z týchto skupín budú očkovaní vakcínami od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna.

V prípade, že záujemcovi o očkovanie bude pridelený termín na očkovanie inou látkou, nenachádza sa v zozname chronicky chorých pacientov od poisťovní. V takom prípade mu rezort zdravotníctva odporúča, aby sa s dôverou obrátil na svoju zdravotnú poisťovňu a overil si, či ho jeho diagnózy oprávňujú byť zaradený v zozname pacientov s ťažkým alebo stredne ťažkým ochorením.

16:22 Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) uverejnil vo štvrtok praktického sprievodcu s opatreniami a odporúčaniami pre pobyt na letných terasách prevádzok pre prevádzkovateľov a zákazníkov. Ich dodržiavaním ochránia ľudia seba aj ostatných a minimalizujú riziko šírenia nákazy v čase uvoľňovania opatrení.

Základnými odporúčaniami ÚVZ sú pre zákazníkov, negatívny test na COVID-19 alebo jeho prekonanie, príchod na terasu s nasadeným rúškom alebo respirátorom, vydezinfikované ruky a dodržiavanie rozostupov. Pre prevádzky sa odporúča kontrola negatívnych testov a poctivá dezinfekcia po zákazníkoch.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Košice

15:50 Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice sa od 1. mája vracia do bežnej necovidovej prevádzky. Do pôvodného režimu nemocnica prechádza po takmer siedmich mesiacoch. Od soboty tak budú obe pracoviská UNLP Košice k dispozícii všetkým pacientom v neobmedzenom rozsahu.

Posledné mesiace boli pracoviská rozdelené na necovidovú, bielu nemocnicu na Tr. SNP a nemocnica na Rastislavovej slúžila, ako červená, výlučne covidovým pacientom. Za celé obdobie prijali v košickej univerzitnej nemocnici vyše 3 600 covidových pacientov.

„Väčšina reprofilizovaných pracovísk v areáli na Rastislavovej 43 prechádza od 1. mája z COVID prevádzky späť na bežnú. Zatiaľ budeme poskytovať prevažne neodkladnú zdravotnú starostlivosť,“ uviedol výkonný riaditeľ UNLP Košice pre liečebno – preventívnu starostlivosť Martin Paulo. Do bežného režimu sa už vrátili obe pôrodnice, viaceré ambulancie a niekoľko ďalších pracovísk.

„Operačné výkony v plnom rozsahu plánujeme spustiť o mesiac, od 1. júna. Zatiaľ je stále pomerne vysoký počet COVID pacientov na umelej pľúcnej ventilácii, preto sa Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny zatiaľ nemôže vrátiť do bežného režimu,“ dodal Paulo. V nemocnici je momentálne hospitalizovaných 67 pacientov s ochorením COVID-19.

Košickú univerzitnú nemocnicu vo štvrtok navštívil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. „Snažím sa prichádzať do regiónov, aby som sa oboznámil so situáciou v nemocniciach priamo na mieste. Nemocnica v Košiciach zvládla veľký nápor covidových pacientov s pomerne veľkou úspešnosťou liečby, za čo pánu riaditeľovi, jeho kolegom a všetkým zamestnancom veľmi pekne ďakujem,“ vyhlásil minister. Lengvarský navštívil aj Vakcinačné centrum a ocenil plnenie úloh nemocnice v súvislosti s vakcináciou.

14:55 Počet nových prípadov nám aj naďalej klesá, ale ministerstvo zdravotníctva naďalej vyzýva k dodržiavaniu opatrení, pretože pokles je už pomalší a stúpa nám mobilita.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:27 Firma BioNtech, ktorá vakcínu proti ochoreniu COVID-19 vyvinula spoločne s americkým výrobcom liekov Pfizer, už americkému Úradu pre kontrolu potravín a liekov (FDA) predložila údaje z testov vakcíny pre deti vo veku 12 až 15 rokov a plánuje ich predložiť aj Európskej agentúre pre lieky (EMA).

Spišská Nová Ves

13:59 Vo veľkom by sa už v krátkom čase malo začať očkovať proti ochoreniu COVID-19 aj v meste Spišská Nová Ves. Veľkokapacitné očkovacie centrum tam chce otvoriť Košický samosprávny kraj (KSK).

Fungovať by malo od soboty 8. mája v priestoroch telocvične hotelovej akadémie. Ako informuje mesto na svojej internetovej stránke, prihlásiť sa na očkovanie do čakárne by sa malo dať na prelome mesiacov apríl – máj.

Vo veľkokapacitnom očkovacom centre sa bude primárne očkovať vakcínou od Moderny. Podľa samosprávy je pripravených osem registračných a päť očkovacích kójí. Denne by mali na začiatku zaočkovať približne 1 500 ľudí.

Bratislava

13:26 Bratislavský samosprávny kraj (BSK) zvyšuje kapacitu očkovacieho centra v priestoroch Národného futbalového štadióna (NFŠ) v Bratislave.

„Veľkokapacitné očkovacie centrum BSK bude tento týždeň fungovať až päť dní. Očkovanie sa začína už dnes poobede a potrvá do pondelka 3. mája,“ uviedla v tlačovej správe hovorkyňa BSK Lucia Forman.

„V očkovacom centre na NFŠ sme doteraz zaočkovali 42 327 ľudí, z toho 2 852 druhou dávkou vakcíny AstraZeneca. Očakávame, že za týchto päť dní by sme mohli sumárne číslo navýšiť o ďalších viac ako 10-tisíc ľudí,“ doplnil predseda BSK Juraj Droba.

Vo veľkokapacitnom centre sa začali minulý týždeň očkovať už aj druhou dávkou vakcíny AstraZeneca. BSK zdôrazňuje, že pozvánka od Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) by mala prísť očkovaným prvou dávkou automaticky. Pri vakcíne AstraZeneca je to nasledujúci víkend po uplynutí desiatich týždňov po podaní prvej dávky.

„Vo veľmi zriedkavých prípadoch však SMS nepríde alebo sa vyskytne iná prekážka. BSK preto pripravil špeciálny rezervačný systém na druhú dávku, ktorý je k dispozícii na webovej stránke kraja,“ uzavrela Forman.

V Bratislave otvorili najväčšie očkovacie centrum na Slovensku
Veľkokapacitné očkovacie centrum Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) v priestoroch Národného futbalového štadióna (NFŠ) počas vakcinácie proti Covid-19. Bratislava, 14. marec 2021. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

13:02 Na najbližšom rokovaní by vláda mohla hovoriť o novej testovacej stratégii. Vo štvrtkovej relácii Rádia Expres Braňo Závodský naživo to povedal premiér Eduard Heger (OĽaNO). Poukázal aj na to, že minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) má pripravenú aj novú aktualizáciu COVID automatu.

„Mohli by sme o tom hovoriť úplne explicitne na najbližšej vláde,” doplnil premiér s tým, že ešte je potrebné, aby to prešlo „posudkom” jednotlivých koaličných strán. „To by sa malo udiať do budúcej stredy a potom v stredu, ak by to bol vyladený dokument aj s podporou koaličných strán, tak by sme ho mohli na vláde schváliť a bola by tam nová stratégia testovania, ale aj aktualizácia COVID automatu,” podotkol predseda vlády.

Moderna

12:47 Americká farmaceutická spoločnosť Moderna posilňuje výrobu svojej vakcíny proti koronavírusu. Ako samotná firma informovala vo štvrtok, globálne by chcela v roku 2022 vyprodukovať až tri miliardy dávok.

V tomto roku spoločnosť plánuje celosvetovo dodať 800 miliónov až miliardu dávok vakcíny. Zároveň však počíta s tým, že veľká časť sveta bude ešte aj v budúcom roku potrebovať vakcíny na prvé kolo očkovania a tiež chce byť pripravená pre prípad, že budú potrebné posilňujúce dávky.

Vakcína spoločnosti Moderna je schválená na používanie pre dospelých v Spojených štátoch, Európskej únii a viacerých ďalších krajinách. Firma tiež čoskoro očakáva výsledky americkej štúdie pre vekovú skupinu 12 až 17 rokov a začala aj testovanie mladších detí. Robia aj štúdie upravených vakcín s cieľom vylepšiť účinnosť proti znepokojivým mutáciám koronavírusu.

Moderna, COVID 19
Foto: ilustračné, SITA/AP.

12:36 V rámci národného COVID automatu bude od pondelka 10 okresov bordových, červených bude 69. Rekreácia v zahraničí bude naďalej zakázaná. V platnosti zostáva aj povinnosť nosiť respirátor FFP2 alebo N95/KN95 v obchodných prevádzkach, v hromadnej doprave a vo všetkých interiéroch, okrem domácností a fyzicky náročných prác. Podmienky pre terasy či fitnescentrá sa nezmenili. Povolili sa návštevy vo väzniciach.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Žilina

12:04 Priaznivý vývoj pandemickej situácie umožnil Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) Žilina uzatvoriť dve z troch pandemických oddelení a začať s prípravnými prácami na vytvorenie novej COVID zóny.

Ako informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková, aktuálne je tu hospitalizovaných 48 pacientov s ochorením COVID-19, z ktorých 10 potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

Tri pandemické pavilóny doteraz fungovali v priestoroch urológie, na internom oddelení a v liečebni dlhodobo chorých, aktuálne je v prevádzke len prvý z nich. „V budove liečebne dlhodobo chorých sme začali so stavebnými prácami. Vytvoríme tu individuálne prostredie pre pacientov s ochorením nového koronavírusu, kam presťahujeme covidový pavilón. Urológia sa tak bude môcť vrátiť späť do svojich priestorov a pokiaľ to epidemická a personálna situácia dovolí, uvoľnili by sme tým operatívu,“ poznamenal generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek.

Nová covidová časť bude pozostávať zo 42 lôžok, z nich šesť je určených pre anestéziológiu a intenzívnu medicínu a šesť pre jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS). „Momentálne realizujeme rozsiahle búracie práce a do všetkých izieb privádzame rozvody kyslíka. Stavebná časť, v rámci ktorej vybudujeme JIS a áristickú časť spĺňajúcu všetky odborné a technologické požiadavky, bude však náročnejšia. Veríme, že do leta sa nám podarí priestory dokončiť,“ uviedol vedúci oddelenia hospodárskych a stavebných činností FNsP Žilina Pavol Záň.

Predpokladaná hodnota projektu zahŕňajúceho stavebné práce vrátane elektroinštalácie, vzduchotechniky, rozvodov kyslíka a vybavenia je vo výške približne 400-tisíc eur. „Je to rozsah, ktorý nezvládneme zrealizovať z našich vlastných zdrojov, preto intenzívne hľadáme možnosti, ako pokryť financie na túto nevyhnutnú investíciu,“ doplnil Stalmašek.

FNsP Žilina, COVID pavilón
Foto: archívne, SITA/FNsP ŽŽilina.

11:27 Európsky parlament (EP) vo štvrtok schválil svoj rokovací mandát k návrhu na zavedenie osvedčení Európskej únie (EÚ) pre ochorenie COVID-19, ktoré by mali aj napriek pandémii opätovne umožniť voľný pohyb v únii. 

11:06 Ministerstvo hospodárstva SR už v rámci prvej a druhej vlny pandémie vyplatilo 54 062 žiadostí o dotácie na nájomné v celkovej sume 88,6 mil. eur. Rezort zároveň podľa zverejnenej tlačovej správy pokračuje v kontrole doteraz poskytnutých dotácií. Okrem medializovaných podnetov preveruje aj množstvo žiadostí po vlastnej línii.

„Tieto žiadosti v procese schvaľovania prešli prvotným posudzovaním a všetky, ktoré podmienky splnili, boli schválené. V ďalšom štádiu kontrol dôkladne preverujeme oprávnenosť príjemcov, splnenie podmienok stanovených výzvou, ako aj použitie dotácie v súlade so stanoveným účelom,” vysvetlil minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Oprávnenými príjemcami dotácie sú nájomcovia, ktorí o peniaze žiadajú prostredníctvom prenajímateľa. Dotáciu možno poskytnúť nájomcovi vo výške, v akej bola poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody medzi prenajímateľom a nájomcom, najviac však vo výške 50 % nájomného za obdobie sťaženého užívania.

10:47 Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) vyzýva vysokoškolákov, aby využili čakáreň a dali sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19.

10:36 Do konca mája má prísť na Slovensko viac ako milión vakcín Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Vakcína AstraZeneca
Prešovský kraj naposledy zaočkuje ľudí AstraZenecou. Foto: ilustračné, SITA/AP

10:15 Registrovať na očkovanie sa už môžu na Slovensku aj ľudia nad 16 rokov. „Po registrácii vás prosíme o trpezlivosť, termín vám nepríde hneď, budú sa prideľovať postupne, podľa veku a platnej vyhlášky,“ informuje ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:05 V stredu odhalili PCR testy 564 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá otestovali 6 557 vzoriek. Potvrdili aj ďalších 36 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa znížil o 84 na 1 441. Pribudlo viac ako 5-tisíc zaočkovaných.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Banskobystrický kraj

9:32 Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) začal s mobilným očkovaním ľudí vo veku nad 60 rokov vakcínami od spoločností Pfizer/BioNTech v dvoch okresoch.

Pokiaľ v Tornali v Revúckom okrese zriadil kraj mobilné očkovacie stredisko v priestoroch klubu dôchodcov, v okrese Banská Štiavnica bude očkovacie tímy putovať od obci k obci. Ako župa informuje v tlačovej správe, v utorok 27. apríla začalo mobilné očkovanie v priestoroch Klubu dôchodcov v Tornali, kde za prvý deň zaočkovali asi 120 seniorov.

„Očkovanie prebiehalo pokojne a bez problémov, ľudia boli veľmi radi, že nemusia za vakcínami cestovať do väčšej vzdialenosti,“ uviedla koordinátorka očkovacích centier v BBSK Jana Mroščáková s tým, že na budúci týždeň budú očkovať na tom istom mieste v Tornali v pondelok a v piatok.

V stredu sa mobilné očkovanie rozbehlo aj v Banskej Belej v okrese Banská Štiavnica, kam prišla priamo do obce mobilná kontajnerová ambulancia spoločnosti Mediform, s ktorou BBSK nadviazal spoluprácu pri mobilnom očkovaní. O očkovanie mali miestni seniori mimoriadny záujem, podľa slov starostu Branislava Babiráda sa ich prihlásil dvojnásobok oproti očakávaniam.

„Na očkovanie sa nám prihlásilo asi 70 ľudí, čo ma príjemne prekvapilo. Asi tretina z nich pritom povedala, že ak by očkovanie nebolo priamo v obci, tak sa očkovať nepôjdu,“ povedal starosta.

Kraj rozbehol mobilné očkovanie s 500 vakcínami Pfizer/BioNTech, pričom budúci týždeň by mala byť dodávka vakcín podstatne vyššia. „Od ďalšieho týždňa máme prísľub, že budeme dostávať 6 000 dávok tejto vakcíny, ktoré rozdelíme podľa záujmu medzi naše očkovacie centrá a mobilné očkovacie jednotky,“ dodal podpredseda BBSK Ondrej Lunter a vyzval ľudí, aby sa registrovali na stránke nahradnici.sk.

V budúcom týždni bude očkovanie v okrese Banská Štiavnica pokračovať v pondelok v obciach Kozelník, Prenčov, Baďan a Počúvadlo, následne pribudnú aj ďalšie obce.

9:13 Slovensko od pondelka 3. mája prejde v rámci COVID automatu do červenej-bordovej fázy. Návrh aktualizácie opatrení predložil na stredajšie online rokovanie vlády minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, uznesenie kabinet schválil.

Pre okresy v prvom a druhom stupni varovania sa po novom zákaz vychádzania skráti, s výnimkami bude platiť od 21:00 do 1:00 nasledujúceho dňa. Rekreácia v zahraničí bude naďalej zakázaná. V platnosti zostáva aj povinnosť nosiť respirátor FFP2 alebo N95/KN95 v obchodných prevádzkach, v hromadnej doprave a vo všetkých interiéroch, okrem domácností a fyzicky náročných prác.

Trenčiansky kraj

9:04 Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) počas prvého májového víkendu otvorí obidve svoje veľkokapacitné krajské očkovacie centrá.

Ako informovala Lenka Kukučková z tlačového oddelenia Úradu TSK, na trenčianskom výstavisku Expocenter i na Zimnom štadióne v Prievidzi budú prvý raz používať aj vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech. Celkovo by počas dvoch víkendových dní chceli zaočkovať viac ako 5-tisíc ľudí.

„Veľkokapacitné krajské očkovacie centrum v Prievidzi, ktoré v minulom týždni župa nemohla otvoriť pre nedostatok vakcín, bude počas najbližšieho víkendu očkovať len vakcínou od spoločnosti Pfizer/BioNTech, a to s kapacitou 900 ľudí v sobotu a 900 ľudí v nedeľu,“ uviedla Kukučková.

Na trenčianskom výstavisku funguje veľkokapacitné očkovacie centrum od druhej polovice marca a jeho kapacita je vyššia ako v Prievidzi. „V sobotu bude zaočkovaných 2 200 ľudí vakcínou AstraZeneca a v nedeľu si centrum pilotne vyskúša aj očkovanie vakcínou Pfizer/BioNTech s kapacitou 1 100 ľudí. Očkovanie touto vakcínou si vyžaduje mimoriadne veľké nároky na prípravu, z uvedeného dôvodu bola nastavená aj nižšia kapacita,“ doplnila Kukučková.

Podľa jej slov si vakcinačné rezervy musí kraj ponechať aj v súvislosti s aktuálnou kampaňou Ministerstva zdravotníctva SR, v rámci ktorej by mohli byť zaočkované aj osoby staršie ako 18 rokov v prípade, že by na očkovanie sprevádzali seniora vo veku nad 70 rokov.

9:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom