Mierový plán pre Ukrajinu by mohol fungovať, tvrdí Porošenko

MOSKVA 7. februára (WEBNOVINY) – Ukrajinský prezident Petro Porošenko v sobotu uviedol, že nový mierový návrh zameraný na ukončenie bojov s proruskými separatistami na východe Ukrajiny by mohol prispieť k vyriešeniu krízu.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Na otázku agentúry Reuters na mníchovskej bezpečnostnej konferencii, či by iniciatíva francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej mohla fungovať, Porošenko odpovedal: „áno“. Zároveň vyjadril nádej, že pomôže zaistiť „viac bezpečnosti v Európe“.

Obrazom: Východ Ukrajiny je pod paľbou, ľudia sú v úkrytoch

Lídri Francúzska a Nemecka predstavili svoju iniciatívu vo štvrtok Porošenkovi v Kyjeve a v piatok ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi v Moskve. Všetci štyria ju majú opäť prerokovať telefonicky v nedeľu. Cieľom nového plánu, ktorého detaily zatiaľ nie sú známe, je oživiť septembrovú dohodu o prímerí podpísanú v bieloruskom Minsku. Hollande iniciatívu v sobotu označil za „jednu z posledných šancí“ pre Ukrajinu.

Angela Merkelová, Vladimir Putin
Foto: SITA/AP

„Pokiaľ nedosiahneme nielen kompromis, ale aj trvácu mierovú dohodu, vieme veľmi dobre, aký bude scenár. Ten má svoje meno a nazýva sa vojna,“ povedal Hollande novinárom v meste Tulle. Merkelová po rokovaniach rovnako zopakovala, že si nie je istá, či plán uspeje, podľa nej však „stojí za pokus“. „Prinajmenšom to dlžíme zasiahnutým ľuďom na Ukrajine,“ podotkla.

Kyjev a jeho spojenci obviňujú Rusko, že ukrajinských povstalcov podporuje a vyzbrojuje, čo Moskva odmieta. Podľa OSN si boje na východe od apríla vyžiadali už vyše 5400 obetí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petro Porošenko