Podľa Sulíka sa Fico panicky bojí jednofarebnej vlády

Fico
Predseda Smeru Robert Fico. Foto: Archív: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) – Predseda SaS Richard Sulík spoločne s ministrom hospodárstva Jurajom Miškovom zdôraznil na pondelkovej tlačovej besede, že Smer-SD nie je pripravený na vládnutie a nemá pripravené riešenia na znižovanie deficitu ani tvorbu pracovných miest. Podľa Sulíka nie je možné ľuďom priniesť istoty, ktoré im sľubuje Smer-SD, a zároveň zastaviť zadlžovanie.

„Toto jednoducho nie je možné zlúčiť, niekedy treba povedať aj nepríjemnú pravdu,“ myslí si líder liberálov. Robert Fico sa preto podľa Sulíka „panicky bojí“ vlastnej jednofarebnej vlády a chce si do nej prizvať pravicového partnera s riešeniami, ktorému neskôr prisúdi vinu za možné problémy. „To chcem vidieť toho odvážlivca,“ poznamenal na margo budúceho pravicového koaličného partnera sociálnych demokratov.

Návrhy Smeru-SD na zvýšenie príjmov štátu podľa Sulíka nemôžu vyriešiť ťažkosti s deficitom. Upozornil, že ročný deficit štátneho rozpočtu predstavuje 3,5 miliardy eur, kým opatrenia sociálnych demokratov môžu priniesť len 0,134 miliardy. Myšlienky na zriadenie krízovej rady či strategické plánovanie hospodárstva Sulík odmieta ako cestu k socializmu.

„Viac rečí o istote jednoducho neznamená lepší život. Smer-SD ponúka socializmus a SaS ponúka riešenia,“ zhrnul Sulík.

Povolebnou prioritou SaS bude zastavenie zadlžovania

Ak bude SaS po voľbách súčasťou vlády, za najdôležitejšie bude považovať zastavenie zadlžovania a dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu do roku 2016.

SaS pritom zároveň odmieta zvyšovanie priamych daní. Aby to bolo možné, liberáli chcú siahnuť aj na niektoré sociálne dávky štátu, napríklad výsluhové dôchodky pre vojakov a policajtov, oznámil predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár.

SaS je proti výsluhovým dôchodkom úradníčkam

„Je nemysliteľné, aby po 12 rokoch dostávali
Ichard sulik
Foto: SITA/Marián Peiger

výsluhové dôchodky a v 32 rokoch išli pracovať do súkromných bezpečnostných služieb,“ povedal Kollár. Pripustil, že výsluhové dôchodky sú namieste pre ľudí, ktorí nasadzujú svoj život, nie však pre úradníčky, ktoré v uniforme vydávajú občianske preukazy. Ďalšie zdroje plánuje SaS získať zrušením regionálnej štátnej správy a sústrediť sa chce aj na zlepšenie výberu daní, kde Slovensko ročne prichádza o 1,4 miliardy eur.

Zvyšovanie priamych daní Kollár odmieta preto, že by podľa neho nebolo rozumné zbavovať sa v ťažkých časoch konkurenčnej výhody, ktorá na Slovensko láka investorov. „Zbaviť sa tejto komparatívnej výhody by bolo zlé, možno až fatálne,“ poznamenal. Strana Richarda Sulíka zároveň odmieta aj harmonizáciu daní či daňových základov na európskej úrovni. Rovnako tak sa stavia proti novým európskym daniam.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef KollárRichard SulíkRobert Fico
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaSMER-SD