Podpredseda strany Most-Híd Sólymos hodnotí pozitívne cestu Slovenska od roku 1989

László Sólymos
Minister životného prostredia a podpredseda strany Most-Híd László Sólymos Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 17. novembra (WebNoviny.sk) – Osmičkové roky boli podľa strany Most-Híd v histórii nášho štátu, aj samostatného, aj spoločného, prelomové.

Ako povedal v sobotu pre agentúru SITA podpredseda strany Most-Híd, podpredseda vlády a ministra životného prostredia László Sólymos, v týchto dňoch si spomíname na udalosti v rokoch deviatkových.

Za 29 rokov sme prešli veľký kus cesty

„Na udalosti na jeseň v roku 1939 a 1989, na postoje študentov, ktoré rozhýbali celú spoločnosť, na študentské demonštrácie v Prahe a Bratislave, ktoré pred 29 rokmi odštartovali nežnú revolúciu a pád celého režimu,“ povedal. November podľa Sólymosa odštartoval veľkú a komplikovanú cestu tejto krajiny do civilizovanej časti sveta.

„Za tých 29 rokov sme prešli veľký kus cesty. Sme v EÚ, sme v NATO, útočný nacionalizmus je dnes na periférii a dúfam, že tam i ostane. Považujem za obzvlášť dôležité, že sa z roka na rok zvyšujú nároky verejnosti na to, ako má krajina fungovať,“ vyhlásil vicepremiér. Podľa Sólymosa je to dôležitým signálom toho, že patríme do civilizovanej spoločnosti, a november nebol premrhaný, ako si niektorí myslia.

Budovanie základov demokratickej spoločnosti

Ľudia na novembrových námestiach vybojovali slobodné voľby, vďaka ktorým sme mohli začať budovať základy demokratickej spoločnosti. Práve udalosti ostatných dní nám ukazujú, aká je naša demokracia krehká.

„Fabulácia a šírenie konšpiračných teórií nie je najvhodnejším spôsobom pripomínať udalosti v roku 1989. Výročie boja za slobodu a demokraciu by sme nemali využiť na spochybňovanie toho, za čo sme vtedy bojovali, za slobodu slova, slobodu prejavu, slobodu zhromažďovania,“ vyhlásil predseda Mosta-Híd Béla Bugár.

Podľa Bugára zažívame komplikované časy aj na Slovensku, aj vo V4, aj v EÚ. O to väčšia je podľa neho úloha a zodpovednosť demokraticky zmýšľajúcich ľudí pri spravovaní krajiny.

November má dôležitý odkaz

„Verím, že príbeh 17. novembra ostane inšpirujúce pre ďalšie generácie mladých ľudí na Slovensku,“ vyhlásil splnomocnenec vlády pre rómske komunity a podpredseda Mosta-Híd Ábel Ravasz. Podľa neho november má dôležitý odkaz aj pre našu dobu zvyšujúcej sa politickej apatie.

„Netreba sa vzdať, treba sa angažovať, veci verejné sa dajú zmeniť k lepšiemu. Som rád, že vidím čoraz viac mladých, ambicióznych ľudí v štátnej sfére, pre mňa sú hodnými následníkmi revolučnej generácie,“ dodal Ravasz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ábel RavaszBéla BugárLászló Sólymos
Firmy a inštitúcie Most-Híd