Aktualizované: Kiska vymenuje Pellegriniho vládu, ani s druhým návrhom ministrov však nie je úplne spokojný

Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 21. marca 19:06

BRATISLAVA 21. marca (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska vo štvrtok vymenuje Petra Pellegriniho za predsedu vládu a následne akceptuje jeho návrh kabinetu. Ako v stredu povedal, s návrhom však nie je na sto percent spokojný. Ako hlava štátu ale nechce prekročiť hranicu danú ústavou a ústavnými zvyklosťami.

Dosť podpisov poslancov

Kiska takisto pripomenul, že Pellegrini mu priniesol dosť podpisov poslancov, ktorí vláde v parlamente prisľúbili vyjadriť dôveru. Dôležitejšie však je, že táto vláda bude musieť zabojovať aj o dôveru verejnosti, čo bude v dnešnej napätej situácii ešte náročnejšie.

„Verím, že si túto zodpovednosť uvedomuje každý jeden budúci minister a každá jedna budúca ministerka. Ako prezident budem dbať na to, aby na túto zodpovednosť nemohli ani na chvíľu zabudnúť,“ povedal dnes Kiska.

Kiska pripomenul, že pred tromi týždňami, keď sa rozpadala vláda a nebolo jasné, či súčasná koalícia prežije, verejne prisľúbil, že je pripravený previesť krajinu touto zložitou situáciou po vražde dvoch mladých ľudí – novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.

Prvý návrh prezident odmietol

V stredu Kiska priznal, že vedomý si svojej zodpovednosti využil svoje právomoci na hranicu ústavných zvyklostí a možností. Hovoril o tom, že v utorok odmietol prvý návrh vlády Petra Pellegriniho. Problémy mal hlavne s Jozefom Rážom, navrhovaným nástupcom doterajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Pellegrini ešte v utorok nahradil úradníka ministerstva zdravotníctva Ráža ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom. Na post ministerky zdravotníctva nastúpi doterajšia štátna tajomníčka Andrea Kalavská.

Bývalého ministra kultúry Mareka Maďariča nahradí Ľubica Laššáková, Richard Raši bude podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu. Luciu Žitňanskú na poste šéfa rezortu justície nahradí Gábor Gál. Ostatné posty ostávajú nezmenené, hoci podľa viacerých zdrojov mal prezident problémy aj s inými menami.

Petra Pellegriniho poveril Kiska zostavením vlády minulý týždeň vo štvrtok, keď prijal demisiu dlhoročného premiéra Roberta Fica. Ten súhlasil s výmenou premiéra po tom, čo koaličný Most-Híd povedal, že buď budú predčasné voľby, alebo odídu z koalície. Kabinet, ktorý Kiska vymenuje, bude musieť schváliť svoje programové vyhlásenie a dôveru mu bude musieť vyjadriť NR SR.

Reakcie na rozhodnutie prezidenta Kisku

* Vládnu koalíciu držia pokope rozrobené kšefty a spoločný strach z porážky vo voľbách. Uvádza sa to v stanovisku opozičnej strany SaS.

„Je pozoruhodné, čo všetko boli strany Smer-SD, SNS a Most-Híd ochotné strpieť, aby si udržali moc a ako ďaleko dokázali zájsť v zúfalej snahe odolať masovému odporu občanov Slovenska,“ uvádza sa vo vyhlásení s tým, že nová vláda dôveru poslancov SaS v parlamente nedostane, lebo neveria jej ochote a schopnostiam urobiť zo Slovenska spravodlivý štát s fungujúcimi verejnými službami.

„História Smeru-SD a SNS je históriou populistických, protireformných strán, ktorých hlavnou úlohou je cudzopasiť na verejnom majetku a roznášať po spoločnosti vírus klientelizmu. Most-Híd sa pretvoril na stranu, ktorá sa im chce v tom podobať,“ konštatuje SaS.

Liberáli dodávajú, že rovnako ako občania, ktorí opakovane masovo prichádzajú na slovenské námestia cítia, že v záujme Slovenska nie je pokračovanie tejto koalície, ale jej výmena v predčasných voľbách.


* Rozhodnutie prezidenta Andrej Kisku vymenovať vládu a aj nová vláda môžu podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára prispieť k upokojeniu situácie, čo Slovensko najviac potrebuje. „Vláda bude musieť konať tak, aby dôvera ľudí vo vládu i v ďalšie inštitúcie sa vracala,“ uviedol.


* Hnutie Sme rodina naďalej zastáva stanovisko, že najlepším a najférovejším riešením sú predčasné voľby. Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení hnutia, vymenovať alebo nevymenovať vládu je plne v kompetencii prezidenta a preto jeho rozhodnutie prijímajú.

„Na jednej strane chápeme, že sa takýmto spôsobom snaží upokojiť situáciu. Na druhej strane však máme obavy, že pri tom, čo sa deje a aké veci neustále vychádzajú na povrch, nemusí tento prezidentov krok viesť k upokojeniu,“ konštatuje Sme rodina.

Hnutie zároveň vyjadruje počudovanie, že koalícia si neverí a odmieta predčasné voľby „Je to v rozpore s ich vyhláseniami, že majú podporu ľudí, pre ktorých tak veľa robia. My sme prišli do politiky ľuďom pomáhať a nie klamať, kradnúť a podvádzať. O to sa snažíme a preto sa predčasných volieb nebojíme,“ dodáva hnutie.


* Aktivisti uvádzajú päť dôvodov, prečo by sa Martina Lubyová podľa nich nemala vrátiť do vedenia rezortu školstva, vedy, výskumu a športu.


* Sociológ Michal Vašečka sa domnieva, že v prípade schváleného kabinetu museli všetky zúčastnené strany hľadať istý kompromis. Uviedol to pre agentúru SITA s tým, že ešte musí vládna zostava získať dôveru Národnej rady SR. Podľa Vašečku však ešte nemusí byť nepokojnej situácii v slovenskej politike koniec.

„Každá strana musela istým spôsobom ustúpiť, či už ide o stranu Smer-SD, prezidenta Andreja Kisku alebo koaličných partnerov. Nemusí ísť ešte o definitívne upokojenie situácie, pretože vláda ešte musí získať dôveru parlamentu. A v súčasnom rozpoložení si netrúfam predpovedať, ako sa môže skončiť hlasovanie,“ uviedol pre agentúru SITA Vašečka.

Na otázku, či ešte niečo dokážu zmeniť verejné zhromaždenia odpovedal, že je to možné a tieto protesty môžu ovplyvniť práve hlasovanie jednotlivých poslancov.

„Ťažko povedať v súčasnej situácii, či to môže alebo nemôže niečo zásadne zmeniť. Musíme si počkať na hlasovanie o dôvere a tam sa ukáže, či sú koaličné poslanecké kluby jednotné. Tiež si myslím, že sa týmito nomináciami personálne vyčerpal najmä vládny Smer,“ doplnil sociológ.


* Žilinský krajský predseda strany Smer-SD Ján Podmanický je rád, že prezident sa rozhodol ukončiť zbytočnú politickú krízu a uprednostnil riešenie, ktoré zabezpečí Slovensku stabilitu.

Ako povedal Podmainický pre agentúru SITA, prezident túto krízu sám do istej miery vyvolal predčasnými vyjadreniami, ktoré vnímal ako nátlak na poslancov Mosta-Híd, aby túto krízu pomohli vyvolať.

„Rovnako som rád, že prezident rešpektuje, že sme parlamentnou a nie prezidentskou republikou, v ktorej sa vláda zodpovedá parlamentu,“ zdôraznil Podmanický.


* Prezident sa podľa poslanca NR SR Martina Fedora (Most-Híd) ukázal ako stabilizujúci prvok na slovenskej politickej scéne. „Rozhodnutie prezidenta menovať novú, rekonštruovanú vládu znamená pokus o stabilizáciu a zároveň príležitosť na reštart pre novú slovenskú vládu,“ povedal Fedor dnes pre agentúru SITA.

Podarí sa objasniť vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej?

Využitím svojich právomocí a obratným politickým manévrovaním podľa Fedora azda maximálne využil šancu na kompromis medzi tlakom verejnosti a viacerých politikov na zmenu a možnosťami, ktoré poskytuje politická realita zastupiteľskej demokracie.


* Iniciátori výzvy Chceme veriť sa chcú stretnúť s novým premiérom Petrom Pellegrinim. Objasnenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, nezávislé a čestné inštitúcie a vládu práva žiada 145 osobností a aktivistov.


* Ak by nová vláda Petra Pellegriniho mala ambíciu obnoviť dôveru ľudí v inštitúcie, bolo by podľa predsedníčky poslaneckého klubu OĽaNO Veroniky Remišovej potrebné zmeniť ministrov v rezortoch, ktoré dlhodobo zlyhávajú.


* Predseda NR SR Andrej Danko (SNS) akceptuje rozhodnutie prezidenta Andrej Kisku vo štvrtok vymenovať Petra Pellegriniho za predsedu vládu a akceptovať jeho návrh kabinetu. Danko v stredu avizoval, že je pripravený zvolať schôdzu parlamentu, na ktorej by novej vláde vyslovil dôveru hneď, ako sa bude dať.

Podľa informácií agentúry SITA by takáto schôdza mala byť v piatok. „Keď prezident prijme a vymenuje novú vládu, hneď na druhý deň zvolám schôdzu parlamentu, aby rekonštruovaná vláda začala čím skôr pracovať,“ povedal Danko.


Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáAndrej KiskaĽubica LaššákováMartina LubyováPeter PellegriniRichard Raši
Firmy a inštitúcie Most-HídSMER-SDSNS Slovenská národná strana