Online: Pellegrini doniesol Kiskovi nový návrh vlády, kandidáti na ministrov chodili do paláca

Peter Pellegrini, Andrej Kiska
Dezignovaný premiér a podpredseda strany Smer-SD Peter Pellegrini poverený zostavením novej vlády s prezidentom Andrejom Kiskom počas prijatia v Prezidentskom paláci pri príležitosti predloženia druhého návrhu nového vládneho kabinetu. Bratislava, 21. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 21. marca (WebNoviny.sk) – Peter Pellegrini, poverený zostavením novej vlády, v stredu priniesol prezidentovi Andrejovi Kiskovi nový návrh vlády. Hlava štátu v utorok odmietla dať zelenú jeho prvému návrhu.

V druhom návrhu už nefiguruje Jozef Ráž, ktorý mal nahradiť ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Predsedníctvo Smeru-SD po odmietnutí Ráža nominovalo na post ministra vnútra súčasného šéfa rezortu zdravotníctva Tomáša Druckera. Na ministerku zdravotníctva Smer navrhuje štátnu tajomníčku rezortu Andreu Kalavskú.

S prezidentom hovoril otvorene

„Prešli sme si s pánom prezidentom znovu tie nominácie, ktoré som mu predložil. Pán prezident sa postupne stretne s vybranými novými kandidátmi na jednotlivých ministrov. Na základe toho, ako prebiehal náš rozhovor, môžem vyjadriť presvedčenie, že už nič nebráni tomu, aby pán prezident po tom, ako sa zoznámi s novými kandidátmi, vám dnes (v stredu, pozn. red.) poobede oznámil, kedy vymenuje novú vládu Slovenskej republiky,“ povedal Pellegrini.

Nemyslí si, že by prezident nové nominácie odmietol. „Hovoril som o tom s pánom prezidentom veľmi otvorene. Môžem vám povedať, že na základe spoločných rokovaní vyjadrujem presvedčenie, že dnes už nič nebráni tomu, aby pán prezident v najbližších hodinách alebo dňoch mohol vymenovať vládu,“ uviedol.

Kandidáti na ministrov v paláci

Prezident bude informovať o svojom rozhodnutí po poslednom rozhovore, a to s kandidátkou na post ministerky zdravotníctva Andreou Kalavskou.

Súčasný minister zdravotníctva Tomáš Drucker, ktorý by mal byť novým ministrom vnútra, je podľa Pellegriniho človek, ktorý sa vie rýchlo a odborne zahryznúť do problematiky, ktorej sa má venovať. „Je tá najsprávnejšie osoba, má manažérske schopnosti,“ dodal Pellegrini.

Kiska v stredu v prezidentskom paláci postupne prijal kandidátov na ministrov. Prvý o 9:30 prišiel Gábor Gál (kandidát na ministra spravodlivosti). Druhá v poradí bola od 11:30 Ľubica Laššáková (kandidátka na ministerku kultúry).

O 14:00 prišiel za hlavou štátu Richard Raši (kandidát na podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu). O 14:30 nasledoval Tomáš Drucker (kandidát na ministra vnútra) a o 15:00 Andrea Kalavská (kandidátka na ministerku zdravotníctva).


Textový online prenos (minúta po minúte)

  • Andrej Kiska prijal v prezidentskom paláci kandidátov na ministrov vo vláde Petra Pellegriniho.

16:05 Prezident Andrej Kiska vo štvrtok vymenuje Petra Pellegriniho za predsedu vládu a následne akceptuje jeho návrh kabinetu. Ako v stredu povedal, s návrhom však nie je na sto percent spokojný.

15:53 Kandidát na ministra vnútra Tomáš Drucker po stretnutí s prezidentom povedal svoje priority.

14:57 Kandidát na podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši po stretnutí s prezidentom Kiskom poznamenal, že síce nie je špecialista z oblasti IT, chcel by však poskytnúť pohľad zo strany koncového užívateľa.

Richard Raši, Andrej Kiska
Zľava: Kandidát na podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši a prezident SR Andrej Kiska počas prijatia nových kandidátov na ministrov v Prezidentskom paláci. Návrh nového vladného kabinetu predložil dezignovaný premiér Peter Pellegrini poverený zostavením novej vlády SR. Bratislava, 21. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková.

13:50 Súčasná situácia nepraje riadnemu chodu štátu, stoja zákony, dôležité rokovania. Aj preto je predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) pripravený zvolať schôdzu parlamentu hneď, ako sa bude dať. Uviedol to v stredajšej relácií Rádia Expres Naživo.

Vyhlásenie Danka agentúre SITA poskytol hovorca Kancelárie NR SR Tomáš Kostelník. „Keď prezident prijme a vymenuje novú vládu, hneď na druhý deň zvolám schôdzu parlamentu, aby rekonštruovaná vláda začala čím skôr pracovať,“ povedal Danko. Zopakoval, že za svojimi ministrami a aj nominantmi stojí. „Ak by sa našli akékoľvek dôkazy o nezákonnom prepojení alebo nekalom biznise, nemám problém konať. Padni komu padni,“ uviedol.

Predseda parlamentu zopakoval, že rešpektuje rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku nevymenovať novú vládu v zložení, ktoré Peter Pellegrini predložil ako prvé. Zároveň zopakoval aj to, že aj prezident musí rešpektovať výsledky volieb. „Oceňujem prístup prezidenta, ale aj Pellegriniho, ktorý hľadá dialóg. Dobrý vzťah prezidenta a premiéra je veľmi dôležitý pre riadny a pokojný chod štátu. O zmier som sa snažil aj pred demisiou Roberta Fica,“ reagoval Danko.

Danko hovoril aj o návrhu SNS na odvolanie poslankyne Petry Krištúfkovej (Sme rodina) z Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva na najbližšej parlamentnej schôdzi. „Poslankyňa nemôže vykonávať túto funkciu, ak žila v spoločnej domácnosti s mafiánmi ako Dinič, Havaši, či mala blízko k odsúdenému šéfovi piťovcov. Je nepredstaviteľné, aby takáto osoba kontrolovala činnosť Vojenského spravodajstva parlamentu,“ zdôraznil Danko.

13:21 Rekonštrukciu slovenskej vlády si netreba mýliť so súťažou krásy. Na návrh Petra Pellegriniho vymenovať do funkcie ministra vnútra súčasného ministra zdravotníctva Tomáša Druckera tak reaguje opozičný poslanec a predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič.

Ako ďalej uviedol na stredajšom brífingu v Národnej rade SR, namiesto vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej sa celé Slovensko baví o tom, či namiesto nesympatického bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka je Tomáš Drucker dostatočne krásny nový minister.

12:40 Prioritami Ľubice Laššákovej, kandidátky na poste ministerky kultúry, bude dokončenie veľkých rekonštrukcií hradu Krásna Hôrka a Slovenskej národnej galérie. Ako uviedla v stredu po stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom, nevidí dôvod byť iná ako minister kultúry Marek Maďarič.

„On veľmi dobre nastavil tento rezort a zanechal ho konsolidovaný,“ uviedla. „Rada by som sa vybrala aj do regiónov, pretože v nich máme stovky kultúrnych inštitúcii, ktoré potrebujú peniaze na rekonštrukciu ako soľ,“ povedala. Podľa jej slov prezidenta zaujímalo aj to, ako ona vidí rozvoj kultúry na Slovensku.

Ľubica Laššáková
Kandidátka na post ministerky kultúry Ľubica Laššáková počas prijatia nových kandidátov na ministrov v Prezidentskom paláci. Návrh nového vladného kabinetu predložil dezignovaný premiér Peter Pellegrini poverený zostavením novej vlády SR. Bratislava, 21. marec 2018. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

11:35 Študenti slovenských vysokých škôl a univerzít sa rozhodli spojiť sily a spoločne deklarovať postoj, ktorý zastávajú.

10:29 Policajná inšpekcia, voľba ústavných sudcov či dĺžka konaní na súdoch boli hlavné témy rozhovoru prezidenta Andreja Kisku s Gáborom Gálom (Most-Híd), ktorý je nominovaný na post ministra spravodlivosti.

9:45 Do prezidentského paláca už dorazil kandidát na ministra spravodlivosti Gábor Gál, ktorý ma vo funkcii nahradiť Luciu Žitňanskú.

Gábor Gál, Andrej Kiska
Kandidát na post ministra spravodlivosti Gábor Gál a prezident Andrej Kiska počas prijatia nových kandidátov na ministrov v Prezidentskom paláci. Bratislava, 21. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková.

9:30 Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) vyzýva Petra Pellegriniho, aby na post ministra zdravotníctva nenominoval štátnu tajomníčku Andreu Kalavskú.

9:05 Peter Pellegrini, ktorý je poverený zostavením vlády, odovzdal prezidentovi Andrejovi Kiskovi nový návrh členov vlády, v ktorom už nefiguruje Jozef Ráž, ktorý mal na poste ministra vnútra nahradiť Roberta Kaliňáka. Na Kaliňákov rezort má nastúpiť Tomáš Drucker a šéfkou rezortu zdravotníctva má byť Andrea Kalavská.

Andrej Kiska, Peter Pellegrini
Dezignovaný premiér a podpredseda strany Smer-SD Peter Pellegrini poverený zostavením novej vlády s prezidentom Andrejom Kiskom počas prijatia v Prezidentskom paláci pri príležitosti predloženia druhého návrhu nového vládneho kabinetu. Bratislava, 21. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoAndrej KiskaGábor GálIgor MatovičJán KuciakĽubica LaššákováMarek MaďaričPeter PellegriniRichard RašiTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie Most-HídSMER-SDSNS Slovenská národná strana