Prieskumy: OľaNO ako na hojdačke. Hore, dolu, hore....

Igor Matovič
Predseda OĽaNO Igor Matovič. Foto: SITA

Prieskumy verejnej mienky, podľa bývalého vplyvného muža v slovenskej politike Ivana Šimka, vo vytvárajú vo vnútri strán atmosféru a podporujú autoritu vedenia. Ak sa darí, vedenie má plnú podporu, keď sa nedarí, tak sa začína prejavovať nespokojnosť.

Zdá sa, že pre OľaNO to neplatí. Keď sa zistila blížiaca sa pohroma akoby nabralo na sile a preferencie zrázu znovu vyskočili. Od lídra opozície, po záchranu v parlamente a znovu na politické výslnie možno označiť pohyb ich preferencií za posledné dva roky.

Začiatkom roka 2018 Igor Matovič a jeho hnutie spolu s SaS bojovalo o lídra opozície. Ľuďom sa páčilo ako neúnavný bojovník proti korupcii neustále odhaľuje nové príklady zneužívania moci. Z 11,4 percenta začiatkom roka podľa agentúry Focus a udržiavania si vysokých čísel viac ako rok došlo k nečakanému obratu.

Polovicou 2019 v strane sa objavuje nespokojnosť. Na výslnie prichádzajú noví ľudia, čo sa niekomu nepáči a začína sa vnútorný boj.

Epilógom je odchod novej hviezdy Veroniky Remišovej a ďalších štyroch poslancov . Preferencie to ihneď zaznamenali. V júni OľaNO prepadlo na katastrofálnych 5,1 percenta podpory a stalo sa najväčším kandidátom na rozlúčku s parlamentom.

Matovič začal znovu bojovať

Matovič zozbieral sily a znovu ukázal, že keď je najpotrebnejšie vie ako na voličov. Veď pre štyrmi rokmi sa nečakalo, že môže získať 11,2 percenta hlasov.

Jeho hnacím motorom je asi predvolebné obdobie. Vie osloviť voličov častokrát úplne netradičným spôsobom, ako bol výlet do Cannes za bývalým ministrom Počiatkom alebo takmer denné výkriky o korupcii, častokrát nie s úplne dôveryhodnými dôkazmi. U voličov to asi zaberá, preferencie podľa Focusu stúpli na 9 percent a podľa niektorých agentúr aj oveľa vyššie.

Iste rozmýšľa aj o premiérskom poste

Fakt, že volebný program predstavil iba 19 dní pred voľbami asi voličom neprekáža. Veria mu, že sa nezmení ani keď bude pri moci a nebude prihliadať či je niekto v koalícii alebo opozícii, tak ako to robí aj teraz.

Pocit z moci a snaha zostať pri nej prináša častokrát aj sklamanie. Jednoduché je verejne kričať proti neprávostiam ako samostatný bojovník.

Čo sa však stane keď budeš v koalícii a niekedy budeš možno musieť zakryť oči, aby si mohol aj naďalej vládnuť. Zatiaľ sa pochopenie pre kompromis Matovič neprejavilo, no vládnutie v koalícii je práve o kompromisoch. Uvidíme, či si to uvedomí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie Agentúra FOCUSOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a Solidarita