Referendu konkurujú jarmoky

Referendum
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) –

Púchovský jarmok voličov k referendu neprilákal

Napriek tradičnému jarmoku, ktorý sa dnes koná v Púchove, je účasť voličov na referende v tomto meste nízka. Agentúre SITA to potvrdil predseda volebného okrsku 5 Ľubomír Valach. Hoci sa volebná miestnosť nachádza v blízkosti priestranstva, kde sa koná jarmok, Valach považuje účasť za veľmi malú. „Jarmok mohol ľudí skôr prilákať, napriek tomu sa tak nestalo,“ tvrdí. Nárast voličov očakáva vo večerných hodinách, kedy sa tradičné podujatie skončí. Doteraz prejavili záujem o referendum najmä mladší voliči do 40 rokov.

Samotní trhovníci vnímajú spojenie jarmoka a referenda ako dobrý krok, napriek tomu sa ale k urnám nechystajú. Podľa predavačky Moniky Vančovej bola informačná kampaň k referendu nedostatočná, chýbala najmä propagácia v televízii. Ďalšia predávajúca Dáša Ďurkáčová si volebnú kampaň ani nevšimla. Jarmok vníma ako tradičnú záležitosť, na ktorú si ľudia zvykli, preto prejavujú o referendum menší záujem.

V Spišskej Belej referendu konkuruje jarmok

Referendum má dnes v Spišskej Belej vážnu konkurenciu. Priamo na námestí sa koná už 8. ročník Spišského zemiakarského jarmoku. Na námestí sa pohybujú stovky ľudí, ale len máloktorí z nich navštevujú hlasovaciu miestnosť pre referendum. Jedna z piatich hlasovacích miestností v Spišskej Belej sa nachádza v budove kina na hlavnom námestí. Len pár metrov od nej sa nachádza aj hlavné pódium jarmoku. Malý záujem o účasť na referende potvrdili aj členovia okrskovej komisie v budove kina v Spišskej Belej. Krátko popoludní prišlo svoj názor na šesť referendových otázok vyjadriť ani nie 60 obyvateľov Spišskej Belej z viac ako 1 200 zapísaných voličov v tomto okrsku. Viac ľudí očakávajú členovia okrskovej komisie v hlasovacej miestnosti podvečer, kedy pôjdu ľudia do a z kostola.

Primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak si myslí, že dnes sa dá skĺbiť práca v záhradke, jarmok i účasť na referende. „Termín jarmoku je známy už rok dopredu, nemohli sme tušiť, že pán prezident vyhlási referendum práve na dnešný deň, ale myslím, že tí, ktorí chcú, stihnú aj to pole, aj jarmok, aj referendum,“ povedal Bieľak. Ceny a dostatok zemiakov však budú podľa primátora trápiť ľudí oveľa dlhšie ako dnešné referendum, „ak to referendum trápi našich občanov,“ uviedol primátor. Napriek tomu sú podľa neho v meste aj takí, ktorí na referendum prídu a v Spišskej Belej nebude najnižšia účasť na ľudovom hlasovaní.

Skalický jarmok účasti v referende pomáha

Obyvatelia Skalice sa dopoludnia ponáhľali do centra na jarmok, viacerí z nich sa však zastavili v referendových miestnostiach. Skalický jarmok podľa poznatkov komisie v piatom okrsku účasti v referende skôr pomáha.

„Ľudia zo sídlisk aj rodinných domov nás majú po ceste na jarmok, preto sme zaznamenali už dopoludnia vyššiu účasť, ako sme pôvodne očakávali,“ povedala Silvia Štefancová, predsedníčka referendovej komisie. Účasť v piatom okrsku už dopoludnia dosiahla päť percent. Ešte väčší nápor podľa nej očakávajú vo večerných hodinách, kedy v centre začne hlavný kultúrny program. Referendovú miestnosť majú v škole len kúsok od jednej z jarmočných brán.

Za vstup do centra mesta sa kvôli Skalickým dňom, čo je spojenie jarmoku s hudobným festivalom, platí 5 eur. Podľa Juraja Kobu z obvodnej referendovej komisie to však na samotné referendum nemôže mať vplyv, pretože všetky miestnosti pre referendum sú umiestnené v školách mimo uzatvoreného centra.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom