Signál čiernej skrinky strateného lietadla zachytila loď

Lietadlo duchov
Foto: SITA/AP

PEKING 5. apríla (WEBNOVINY) – Čínska loď pátrajúca po troskách strateného boeingu leteckej spoločnosti Malaysia Airlines zachytila v sobotu v Indickom oceáne signál s frekvenciou 37,5 kilohertzov (kHz) za sekundu. Podľa expertov je vysoko pravdepodobné, že zdrojom signálu je práve hľadaná „čierna skrinka“ pochádzajúca z lietadla.

Tá má totiž podľa medzinárodných štandardizovaných pravidiel vysielať signál práve s frekvenciou 37,5 kHz. Čínska tlačová agentúra Sinchua navyše informovala, že posádka privolaných bojových lietadiel zaznamenala v rovnakej oblasti aj podozrivé veľké plávajúce objekty bielej farby.

Boeing vlajkového dopravcu Malaysia Airlines s 239 osobami na palube zmizol 8. marca počas letu z Kuala Lumpuru do Pekingu. Keďže stroj mal vypnuté komunikačné systémy, jeho trasu len odhadujú a miesto jeho presného zrútenia je zatiaľ takisto neznáme.

Tímy, ktoré v Indickom oceáne hľadajú stratené malajzijské lietadlo, v piatok začnú s cieleným podmorským pátraním po čiernych skrinkách. O niekoľko dní sa totiž vybijú ich batérie so životnosťou 30 dní. Čierne skrinky môžu byť jediným spôsobom, ako rozlúštiť záhadu zmiznutia malajzijského lietadla.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Malaysia Airlines