Tlak na prezidenta Sýrie sa stupňuje, opustil ho veľvyslanec

Sýria
Foto: SITA, AP

DAMASK 12. júla (WEBNOVINY) – Tlak na sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada sa vo štvrtok ešte zvýšil potom, ako ho opustil prvý významný diplomat, veľvyslanec Sýrie v Bagdade, a Západ ohlásil 10-dňové ultimátum na uzavretie prímeria.

Veľvyslanec Nawáf Fáris oznámil, že sa pridal na krátky, no zväčšujúci sa zoznam vysokých predstaviteľov krajiny, ktorí prešli k opozícii.

Oznamujem svoj odchod z pozície zástupcu Sýrskej arabskej republiky v Irackej republike ako aj z vládnej strany Baas,“ oznámil Fáris v stanovisku odvysielanom v stredu večer satelitným televíznym kanálom al-Džazíra.

Vyzývam všetky osobnosti v Sýrii, najmä v armáde, aby sa okamžite pripojili k revolúcii,“ uviedol veľvyslanec a dodal: „Otočte svoje kanóny a tanky proti zločincom režimu, ktorí zabíjajú ľudí.

Vyzval tiež členov strany Baas, aby opustili režim, ktorý obvinil z používania strany ako „nástroja na potláčanie ľudí a ich túžob po slobode a dôstojnosti.“ Fáris odovzdal list irackému ministerstvu zahraničia a vo štvrtok sa stretne s irackými predstaviteľmi, uviedol diplomat.

Iracké ministerstvo zahraničia reagovalo na jeho list vyhlásením, že Fawáf Fáris bol prepustený a nemá nijaké spojenie so sýrskou ambasádou v Bagdade ani so sýrskym ministerstvom zahraničia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bašár al-Asad