Hygiena vysvetlila, prečo počet nakazených tak výrazne stúpol. Koronavírus našli aj vo firmách

Koronavírus, test covid 19
Ilustračné foto: SITA/(AP Photo/Virginia Mayo)
  • aktualizované 6. augusta o 12:18

Za posledných 24 hodín stúpol počet nakazených koronavírusom o 63 nových prípadov. Najviac prípadov zachytili v Trenčíne (15), Bánovciach nad Bebravou (14) a Bratislave (10).

Viac o téme: Koronavírus

Podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR súvisí ohnisko koronavírusu v Bánovciach nad Bebravou s jednou z miestnych firiem, v ktorej už boli nariadené všetky potrebné protiepidemické opatrenia a izolácia zamestnancov.

Nové prípady COVID-19 majú spojitosť s už potvrdenými infikovanými: „Ide najmä o rodinných príslušníkov, ktorí boli už pred testovaním v domácej izolácii.“

V karanténe sú aj zamestnanci výrobného závodu v Trenčíne

Kontakty nakazených z Bánoviec nad Bebravou hygiena identifikovala aj vo výrobnom závode v Trenčíne.

Podľa informácií agentúry SITA ide o závod na výrobu káblových zväzkov LEONI. Koronavírus SARS-CoV-2 potvrdili u 21 zamestnancov.

„Pre zamestnancov výrobného bloku, v ktorom boli potvrdené prípady ochorenia COVID-19, sa vydávajú karanténne opatrenia, vrátane osôb žijúcich s nimi v spoločnej domácnosti s následným testovaním na ochorenie COVID-19. Spoločnosť zabezpečí odber vzoriek biologického materiálu na vyšetrenie metódou RT–PCR u všetkých zamestnancov výrobnej haly. Karanténne opatrenia sa týkajú pätiny zamestnancov spoločnosti,“ informoval ÚVZ na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Hygiena nariadila dezinfekciu priestorov

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne nariadil spoločnosti aj dezinfekciu vonkajších a vnútorných priestorov, dezinfekciu autobusov a opatrenia budú vykonané aj v prepravnej spoločnosti, ktorá realizuje dopravu zamestnancov do a z práce.

Vzhľadom na to, že medzi pozitívnymi prípadmi sú aj zahraniční zamestnanci, opatrenia budú vykonané aj v rámci ubytovacích priestorov,“ spresnil ÚVZ.

V územnej pôsobnosti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne sú v súčasnosti v domácej izolácii zamestnanci štyroch firiem,“ dopĺňa ÚVZ s tým, že nejde o komunitné šírenie ochorenia COVID-19, ale o jeho lokálne ohraničené šírenie.

Úzke kontakty a ohniská v rodinách

Aj v prípade Prievidze, kde naposledy potvrdili šesť infikovaných, ide podľa ÚVZ „zväčša o úzke kontakty už potvrdeného prípadu (ohnisko nákazy v rodine).“Podobne aj vo Vranove nad Topľou, kde sú tieto úzke kontakty dávané do súvislosti s prípadmi z okresu Prešov.

V Bratislavskom kraji pribudlo 11 prípadov

V Bratislavskom kraji zachytili v priebehu stredy 11 pozitívnych prípadov s COVID-19, z toho šesť mužov a päť žien.

Všetky osoby sa nachádzajú v domácej karanténe, pričom majú iba ľahký priebeh ochorenia alebo sú bez príznakov,“ informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava Katarína Nosálová.

Väčšina nakazených má cestovateľskú anamnézu

„Medzi potvrdenými prípadmi sú osoby s pozitívnou cestovateľskou anamnézou: 6 osôb pricestovalo na Slovensko z Ukrajiny, 1 osoba sa vrátila z Kanady cez Českú republiku, 1 osoba docestovala zo Španielska, 1 osoba nahlásila návrat z Ruska. Ďalšie 2 osoby sú občanmi Slovenskej republiky a nemajú vedomosť, že boli v kontakte alebo sa stretli s pozitívnou osobou,“ spresnila Nosálová.

Ako doplnila, epidemiologické vyšetrovania prebiehajú aj naďalej a hygiena zaisťuje úzke kontakty pozitívne testovaných osôb.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína Nosálová
Firmy a inštitúcie LEONIRÚVZ BratislavaÚrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)