Koronavírus: Na Slovensku zomreli ďalší štyria ľudia, ochorenie potvrdili už v 14 osadách a maturity dostali zelenú (online)

POLÍCIA: Kontroluje situáciu na Spiši
Situácia v rómskych osadách na Spiši počas opatrenia na zabránenie šíreniu ochorenia COVID-19 spôsobeným koronavírusom (2019-nCoV), kde dohliadajú policajti a vojaci na dodržiavanie zákazu vychádzania z uzavretých osád. Každý deň zasadá krízový štáb, ktorý zabezpečuje obyvateľom týchto osád potraviny, lieky, prípadne iné nevyhnutné základné požiadavky. Bratislava, 12. apríl 2020. Foto: SITA/KR PZ Košice.

ONLINE (MINÚTA PO MINÚTE) —> ŠTVRTOK 16. apríl 2020

Počet prípadov nového koronavírusu na Slovensku sa za posledný deň zvýšil o 28 na 864. Medzi novými nakazenými je aj päťročný chlapček a seniori z Domova sociálnych služieb v Pezinku, kde je už celkovo potvrdených 56 prípadov.

Ako však na stredajšej tlačovej konferencii informovali minister zdravotníctva Marek Krajčí a župan Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba traja klienti z tohto zariadenia už ochoreniu Covid-19 podľahli a v nemocnici v Trnave zomrel 89-ročný muž. Na Slovensku sa tak počet obetí zvýšil na šesť.

Viac o téme: Koronavírus 

Premiér Igor Matovič na utorňajšej tlačovej konferencii uviedol, že pripravujú plán na otváranie ekonomiky a prevádzok. V stredu spoločne s ministrom financií Eduardom Hegerom priblížili, ako pandémia nakazila slovenskú ekonomiku a ukázali novú makroprognózu.

Počet potvrdených prípadov vo svete sa prehupol cez dva milióny. Najviac ich majú USA – takmer 620-tisíc a ochoreniu Covid-19 už v krajine podľahlo vyše 26-tisíc ľudí. V počte obetí nasledujú Taliansko (21 067) a Španielsko (18 579). V Česku stúpol počet obetí na 163, celkovo už pozitívne otestovali 6151 ľudí a majú aj 676 vyliečených pacientov. Proti koronavírusu bojujú aj novou aplikáciou eRouška.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Príznaky ochorenia COVID-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

 • Banská Bystrica – 0918 659 580
 • Bratislava – 0917 426 075
 • Nitra – 0948 495 915
 • Trnava – 0905 903 053
 • Trenčín – 0911 763 203
 • Košice – 0918 389 841
 • Prešov – 0911 908 823
 • Žilina – 0905 342 812

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

 • Online (minúta po minúte) 

22:00 Ďakujeme za sledovanie stredajšieho online prenosu (minúta po minúte). Aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu vám prinesieme aj zajtra.

21:41 Od začiatku pandémie ochorenia Covid-19 odporúča Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) 14-dňovú karanténu. Nové štúdie však podľa portálu Revealnews naznačujú, že symptómy sa u niektorých ľudí prejavia až oveľa neskôr.

21:13 Do redakcie nám prišiel otvorený list, ktorý údajne poslali zamestnanci DSS Pezinok županovi Jurajovi Drobovi. V liste ho prosia o riešenie situácie v pezinskom zariadení sociálnych služieb.

20:59 Európska komisia predložila plán na postupné rušenie opatrení na zamedzenie šírenia koronavírusu. Kľúčovou zásadou postupného oživenia je správne načasovanie. 

20:37 Vo Francúzsku sa za posledných 24 hodín zvýšil počet obetí o 1438 na 17 167. V krajine už na nový koronavírus pozitívne otestovali 147 863 ľudí.

20:25 Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová a členovia jej vlády sa na ďalších šesť mesiacov zriekli 20 % svojho platu.

20:11 V Česku sa už z ochorenie Covid-19 vyliečilo 819 ľudí. Ako uvádza ministerstvo zdravotníctva celkovo už urobili 137 672 testov, z ktorých bolo 6216 pozitívnych. Počet obetí sa v stredu zvýšil na 166.

19:59 Slovenský model kurzarbeit-u, ktorý vláda predstavila v rámci ďalšieho rozšírenia pomoci pre zamestnávateľov a zamestnancov, nemusí byť dostatočným nástrojom na udržanie zamestnanosti. 

19:46 Vo Veľkej Británii na ochorenie Covid-19 už zomrelo 12 868 ľudí, ich počet za posledných 24 hodín stúpol o 761. Potvrdených pribudlo 4603 a celkovo už pozitívne otestovali 98 476 vzoriek.

19:35 Úrad verejného zdravotníctva SR zverejnil pravidlá, ktoré umožnia uskutočniť štátne skúšky na vysokých školách a univerzitách, v dennej i externej forme štúdia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:22 Vo Švédsku v stredu rapídne narástol počet úmrtí na ochorenie Covid-19. Za posledných 24 hodín pribudlo 180 obetí, čím celkový počet úmrtí na koronavírus v krajine stúpol už na 1 203.

Zatiaľ nie je jasné, či to bude mať nejaký vplyv na rozhodovanie vedenia krajiny, ktorá mala doteraz k boju proti šíreniu koronavírusu v porovnaní s inými štátmi pomerne laxný prístup. Vláda tu síce občanom tiež odporúča, aby dodržiavali sociálny odstup, no na rozdiel od väčšiny ostatných krajín sú tu naďalej otvorené školy, obchody a tiež reštaurácie a krčmy. Zakázané sú len zhromaždenia s počtom účastníkov nad 50.

Ako v stredu uviedol Anders Wallensten, predstaviteľ švédskeho Úradu verejného zdravia, na jednotkách intenzívnej starostlivosti je momentálne po celom Švédsku 1 064 ľudí nakazených koronavírusom. To je zhruba rovnaký počet ako v utorok, a práve tento fakt podľa neho napĺňa švédskych predstaviteľov „podmienečným optimizmom“.

19:10 Donald Trump prišiel na poslednú chvíľu s „nápadom“, že na šekoch pomoci pre Američanov má byť jeho meno.

18:57 Počet obetí v Taliansku sa zvýšil o 578 na 21 645. V krajine však každým dňom postupne klesá počet potvrdených prípadov – za posledných 24 hodín ich pribudlo „len“ 2667. Celkovo už bolo od začiatku pandémie pozitívne testovaných 165 155 ľudí.

18:45 Najstaršia pacientka, ktorá vo Veľkej Británii prekonala ochorenie Covid-19, má 106 rokov.

Koronavirus
Connie Titchen sa stala najstaršou pacientkou, ktorá prekonala Covid-19. Reprofoto: www.youtube.com

18:33 Zaujímalo nás, či SMS správu dostali všetci Slováci, ktorí počas sviatkov boli doma, respektíve podla akého kľúča ju Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) zasielal, a či v tejto súvislosti využil GPS údaje od mobilných operátorov.

18:16 Člen permanentného krízového štábu Vladimír Krčméry povedal, že by sa mohli začať otvárať školy a škôlky. „Viažu sestry, lekárky a ďalšie profesie, ktoré potrebujeme, pretože sú na OČR,“ uviedol. Premiér Igor Matovič však konštatoval, že by sme mali teraz riešiť iný problém. „Viac ako 10 % osád, ktoré sme testovali, je pozitívnych,“ dodal. Krčméry tiež konštatoval, že sa možno bude sprísňovať režim v domovoch sociálnych služieb. Zvýšiť by sa podľa neho mohlo tiež tempo testovania v týchto skupinách.

18:09 Ochorenie Covid-19 potvrdili už v 14 rómskych osadách. Pred rokovaním Ústredného krízového štábu to uviedol jeho člen a expert hnutia OĽaNO na rómsku problematiku Peter Pollák. Ako informoval, zatiaľ otestovali 110 rómskych lokalít. Tam, kde bol koronavírus identifikovaný, sú podľa Polláka podmienky na domácu karanténu.

17:57 Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) zverejnil podmienky, za akých bude možné v školskom roku 2019/20 uskutočniť maturitné, prijímacie či absolventské skúšky na stredných školách.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:35 Európska únia, ktorá podľa mnohých analytikov po nástupe koronavírusu do veľkej miery „vyprázdnila pozície“ a rozhodovanie si zobrali do vlastných rúk jednotlivé členské krajiny, sa snaží vrátiť do hry. Európska komisia by mala v stredu predstaviť takzvanú cestovnú mapu pre postupné uvoľňovanie opatrení, ktoré jednotlivé krajiny zaviedli v rámci boja proti šíreniu koronavírusu.

17:17 Kia Motors Slovakia pozastavuje výrobu. „Vzhľadom na vážne prevádzkové dôvody sme od pondelka 20. apríla do štvrtka 23. apríla nútení zastaviť výrobu automobilov. Dvojzmennú prevádzku opäť obnovíme už v piatok 24. apríla,“ uvádza žilinská fabrika.

Tá pritom ako prvá zo štvorice automobiliek pôsobiacich na Slovensku obnovila výrobu. Z dôvodu šírenia koronavírusu zastavila linky v pondelok 23. marca 2020, spustila ich v pondelok 6. apríla. V súčasnosti vyrába v dvojzmennej prevádzke, ktorá má trvať do konca apríla.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:04 Nemecká vláda plánuje predĺžiť kontroly na štátnych hraniciach, ktoré zaviedla v súvislosti v pandémiou koronavírusu. Informovalo o tom v stredu ministerstvo vnútra. Platiť by mali podľa jeho údajov ďalších 20 dní. O detailoch chce ešte minister vnútra Horst Seehofer hovoriť s premiérmi jednotlivých spolkových krajín.

Kontroly zaviedla nemecká vláda pred mesiacom. Odvtedy platia na hraniciach s Rakúskom, Francúzskom, Luxemburskom, Dánskom a Švajčiarskom. Hraničné priechody s Belgickom a Holandskom však kontrolované nie sú. Aj tu však posilnili monitorovanie hraničného priestoru do vzdialenosti 30 kilometrov od hraníc.

Osoby, ktoré nemajú nemecké občianstvo ani trvalý pobyt v Nemecku, môžu od polovice marca pre pandémiu koronavírusu do krajiny pricestovať len zo „závažného dôvodu“. To sa týka napríklad občanov Európskej únie, ktorí chcú cez Nemecko cestovať domov, alebo tiež vodičov kamiónov, ktorí vozia dôležitý tovar. Vjazd do krajiny je však možný len cez určité hraničné priechody. Od 10. marca platí navyše pre všetkých navrátilcov povinná dvojtýždňová domáca karanténa.

Hranica, Rheinau
Kontrola na nemecko-francúzskom hraničnom priechode v Rheinau. Foto: SITA/AP.

16:51 Na celom svete podľahlo vírusu podľa najnovších údajov už vyše 128-tisíc ľudí. V počte obetí majú smutné prvenstvo Spojené štáty nasledované Talianskom a Španielskom. Počet potvrdených prípadov prekročil hranicu dvoch miliónov. Skutočný počet nakazených je však pravdepodobne oveľa vyšší, keďže testovanie sa od štátu k štátu líši. Hranicu jedného milióna prípadov sa podarilo prekročiť pred menej než dvoma týždňami.

16:32 Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v stredu sprístupnila zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) formulár, pomocou ktorého môžu žiadať o odklad splatnosti preddavku na poistné za mesiac marec.

VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger

16:13 Hlavný hygienik povolil maturity aj prijímačky na stredné školy. „Slovensko prvýkrát zažije maturitu, akú ju nepoznáme,“ povedal minister školstva Branislav Gröhling (SaS) s tým, že budúci týždeň oznámia, ako budú skúšky prebiehať a musí sa zistiť, či sú školy schopné splniť opatrenia, ktoré budú potrebné.

VLÁDA: Rokovanie 3. schôdze vlády SR
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling. Foto: SITA/Jana Birošová

16:01 Volkswagen Slovakia plánuje od pondelka 20. apríla 2020 postupný opätovný nábeh výroby za prísnych opatrení na ochranu zdravia zamestnancov. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa automobilky Lucia Makayová, po dočasnom prerušení výroby bude v úzkej koordinácii s koncernom spustená časť výroby v jednozmennej prevádzke.

Volkswagen Slovakia, výrobná linka, Bratislava
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková.

15:45 O štátne príspevky na udržanie zamestnanosti môžu žiadať aj umelci či športovci.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR totiž spresnilo v metodickom usmernení pre úrady práce definíciu žiadateľov o príspevky na náhradu straty príjmu zo samostatnej zárobkovej činnosti. „Reaguje tak na informácie o zamietaní žiadostí o príspevky pre túto skupinu žiadateľov,“ uviedla Veronika Husárová z tlačového a komunikačného odboru rezortu práce a sociálnych vecí.

15:35 Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny už spracovali prvé žiadosti o príspevky na udržanie zamestnanosti v rámci prvej pomoci zamestnancom, zamestnávateľom a SZČO. „Žiadateľom, ktorí zaslali správne vyplnené dokumenty, už zasielajú dohody o poskytnutí finančného príspevku,“ uviedla v tlačovej správe Veronika Husárová z tlačového a komunikačného odboru rezortu práce a sociálnych vecí. Po ich podpísaní, doručení príslušnému úradu práce a zverejnení v Centrálnom registri zmlúv im úrady následne zašlú na účet schválené financie na náhradu mzdy alebo straty príjmu zo zárobkovej činnosti.

15:22 Turecko začalo v stredu pre pandémiu koronavírusu prepúšťať tisícky väzňov. Z väzníc v Istanbule, Ankare, Izmire a ďalších mestách odvážali väzňov autobusy, informovala štátna tlačová agentúra Anadolu Ajansi. V snahe chrániť sa pred koronavírusom mali niektorí z nich masky aj rukavice.

Zákon, ktorý schválil v utorok turecký parlament, umožňuje prepustenie až 90-tisíc väzňov. Ochrancovia ľudských práv a právnici však nové opatrenie kritizujú, pretože nezahŕňa väznených pre obvinenia z terorizmu a osoby vo vyšetrovacej väzbe. Medzi nimi sú napríklad aj kritici vlády či novinári.

Na základe nového zákona by sa mohli tiež upraviť dĺžky domáceho väzenia „rizikovým skupinám“. Okrem toho si môžu niektorí odsúdení svoj trest sčasti odsedieť doma, uvádza Anadolu. Nové opatrenia sa však netýkajú osôb odsúdených za vraždu, násilie na ženách a za sexuálne či drogové delikty.

15:11 V Česku zastavili nekontrolované šírenie nového koronavírusu. Informoval na Twitteri minister zdravotníctva Adam Vojtěch. „Vplyv Veľkej noci, ale uvidíme až za týždeň,“ uviedol s tým, že ľudia musia naďalej myslieť na tri hlavné princípy, ktorými sú nosenie rúška, bezpečnú vzdialenosť a umývanie rúk. To je podľa Vojtěcha kľúčové.

14:54 Ako informoval minister zdravotníctva Krajčí, v Domove sociálnych služieb v Pezinku už boli otestovaní všetci klienti. Ako dodala riaditeľka bratislavskej Univerzitnej nemocnice Renáta Vandriaková, sedemnásti z tohto zariadenia sú hospitalizovaní, z toho sedem na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) a jedna pacientka je na pľúcnej ventilácií.

14:48 Traja klienti Domova sociálnych služieb v Pezinku zomreli na koronavírus, životy ďalších visia pre ich vysoký vek na vlásku. Informovali o tom na spoločnej tlačovej konferencii minister zdravotníctva Marek Krajčí a župan Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba. Ochoreniu Covid-19 podľahol v trnavskej nemocnici aj 89-ročný muž. Počet obetí na Slovensku tak stúpol na štyri.

KRAJČÍ: Aktuálne informácie ohľadom COVID 19
Minister zdravotníctva Marek Krajčí, predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba a riaditeľ Sekcie Súdneho lekárstva a patologickej anatómie (SLaPA) z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Michal Palkovič počas brífingu o aktuálnych informáciách v súvislosti s ochorením COVID-19. Bratislava, 15. apríl 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.

14:26 Sulík okrem iného tiež povedal, že keby sa aj obchody nezačali otvárať, z vlády sa jeho strana odísť nechystá. O potrebe otvárať prevádzky bude presviedčať hlavného hygienika Jána Mikasa, lebo situácia u nás je neporovnateľná s Talianskom a Španielskom.

14:24 „Nezachytil som žiadny pozitívny prípad predavačky,“ vyhlásil Sulík a nerozumie prečo, by mali byť malé obchody zatvorené. Otvoriť sa mali podľa neho už predvčerom v utorok. „Zatvorené obchody sú hriech páchaný na podnikoch,“ dodal.

14:18 Sulíkova Ekonomická krízová rada nevznikne. Minister hospodárstva a líder strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík nechce súťažiť s radou, ktorú ohlásili premiér Igor Matovič a minister financií Eduard Heger. „Nepovažujem za vhodné s premiérom súťažiť,“ povedal Sulík.

14:08 Do nového Matovičovho nového fondu prispelo asi 40 ľudí celkovou sumou necelých 10 700 eur. Samotný premiér zatiaľ neprispel.

13:54 Nikto tak nezarobí na pandémii, ako banky na Slovensku, vyhlásil na tlačovej konferencii Robert Fico (Smer-SD).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:30 Únia miest Slovenska (ÚMS) požaduje účasť na zasadnutiach vlády. Chce byť tiež právoplatným členom Ústredného krízového štábu SR. Aj takto ponúka ÚMS pomoc vláde v boji s koronavírusom. Po zasadnutí prezídia Únie miest Slovenska za prítomnosti primátorov 22 najväčších miest to uviedol prezident ÚMS Richard Rybníček.

Pomoc sa má týkať rýchleho presunu informácií z územia samospráv smerom k rozhodovaniu vlády SR tak, že ÚMS by bola prítomná na každom zasadnutí vlády SR. Predstavitelia ÚMS žiadajú aj o urýchlené stretnutie s ministrom financií Eduardom Hegerom (OĽaNO), aby mohli rokovať o ekonomických dopadoch koronavírusu na samosprávy.

EKONOMIKA: Zasadnutie Prezídia Únie miest Slovenska
Atmosféra počas tlačovej konferencie po zasadnutí Prezídia Únie miest Slovenska (ÚMS) v Banskej Bystrici za prítomnosti primátorov najväčších miest na Slovensku o koordinácii opatrení v čase koronakrízy medzi samosprávou a štátom. Banská Bystrica, 15. apríl 2020.

13:06 Náhodné testovanie na prítomnosť koronavírusu by sa malo v Českej republike začať v pondelok 20. apríla. Otestovaných by namiesto pôvodne zamýšľaných 17-tisíc ľudí malo byť nakoniec až 28-tisíc. Denníku Právo to po utorkovom rokovaní vlády potvrdil epidemiológ Roman Prymula. „V pondelok to vypukne,“ uviedol.

Protokol, ktorý dáva dokopy olomoucká lekárska fakulta, musí ešte posvätiť etická komisia. Testovať by sa malo na štyroch miestach: v Prahe, Juhomoravskom kraji a v okrese Litoměřice a mikroregióne Litovelsko v Olomouckom kraji.

Postup bude na každom mieste odlišný, v Prahe by sa mali ľudia hlásiť dobrovoľne. „Budeme hľadať dobrovoľníkov podľa vekových skupín,“ povedal Prymula. Inde sa zas osoby vhodné na testovanie budú hľadať štatisticky podľa veku.

Od plošného testovania si vláda sľubuje predovšetkým zistenie počtu ľudí, ktorí sú koronavírusom nakazení, ale nemajú žiadne príznaky. Plošné testovanie na Islande ukázalo, že takých môže byť až päťdesiat percent všetkých nakazených. Získané údaje môžu byť kľúčové pre uvoľňovanie karanténnych opatrení.

12:51 Slovenská ekonomika sa v tomto roku vplyvom pandémie koronavírusu prepadne o 7,2 %. Už o rok však príde razantné oživenie. Predpovedajú to vládni analytici z Inštitútu finančnej politiky (IFP) vo svojej najnovšej makroprognóze, ktorú zverejnili v stredu.

12:35 Z Afganistanu sa na Slovensko vrátilo 29 vojakov. „Všetci boli po prílete prevezení do karanténneho centra Akadémie ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši,“ informuje ministerstvo obrany na sociálnej sieti Facebook. 1496010

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:21 Nemecká vláda schválila núdzový úver 3 miliardy eur pre spoločnosť Adidas, ktorá je výrobcom športových odevov a obuvi, aby sa jej pomohlo prekonať obdobie pandémie koronavírusu.

Firma uviedla, že prerušila vyplácanie dividend, spätné odkupovanie akcií a vyplácanie odmien manažmentu, aby splnila podmienky pre získanie úveru „na preklenutie tejto bezprecedentnej situácie“.

Úver pre Adidas sa skladá z pôžičky od nemeckej štátnej rozvojovej banky KfW v sume 2,4 mld. eur a úveru v objeme 600 mil. eur od konzorcia partnerských bánk firmy vrátane UniCredit, Bank of America, Citibank, Deutsche Bank, HSBC Mizuho Bank a Standard Chartered Bank.

„Ďalší vývoj epidémie koronavírusu a jej vplyvu na podnikanie firmy sa v súčasnosti nedá predvídať. V dôsledku toho Adidas stále nedokáže poskytnúť výhľad pre celý rok 2020,“ uviedla firma.

12:06 Vláda musí urýchlene riešiť situáciu týkajúcu sa nájmov, tvrdia prenajímatelia obchodných priestorov a žiadajú vládu o adresnú pomoc.

11:58 Bližšie informácie o nových prípadoch ochorenia Covid-19 na Slovensku.

 • chlapec, 5 rokov, okres Bratislava
 • muž, 24, okres Bratislava
 • muž, 62, okres Bratislava
 • žena, 37, okres Bratislava
 • muž, 78, okres Liptovský Mikuláš
 • muž, 81, okres Košice
 • žena, 92, okres Senec
 • žena, 55, okres Spišská Nová Ves
 • žena, 67, okres Nové Zámky
 • žena, 58, okres Pezinok
 • žena, 39, okres Rožňava
 • muž, 40, okres Zlaté Moravce
 • muž, 18, Spišská Nová Ves
 • muž, 42, okres Trnava
 • žena, 34, okres Vranov nad Topľou
 • muž, 58, Domov sociálnych služieb Pezinok
 • žena, 39, Domov sociálnych služieb Pezinok
 • žena, 55, Domov sociálnych služieb Pezinok
 • žena, 59, Domov sociálnych služieb Pezinok
 • žena, 72, Domov sociálnych služieb Pezinok
 • žena, 73, Domov sociálnych služieb Pezinok
 • žena, 74, Domov sociálnych služieb Pezinok
 • žena, 79, Domov sociálnych služieb Pezinok
 • žena, 82, Domov sociálnych služieb Pezinok
 • žena, 82, Domov sociálnych služieb Pezinok
 • žena, 87, Domov sociálnych služieb Pezinok
 • žena, 88, Domov sociálnych služieb Pezinok
 • žena, 95, Domov sociálnych služieb Pezinok

11:41 V Domove sociálnych služieb a zariadení pre seniorov (DSS) v Pezinku je aktuálne na koronavírus pozitívne testovaných 56 ľudí, z toho 51 klientov a päť zamestnancov. 

11:28 V súvislosti s koronavírusom je podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) aktuálne na Slovensku hospitalizovaných 141 pacientov. „V nemocniciach je s potvrdeným koronavírusom 67 ľudí, s podozrením na toto ochorenie ich je 74,“ priblížila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová s tým, že na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) sa aktuálne nachádza päť pacientov a na pľúcnej ventilácii štyria.

11:16 Na Slovensku sa za posledný deň zvýšil počet nakazených o 28 na 862. Celkovo otestovali 1439 ľudí.

11:08 Naživo: Tlačová konferencia na tému „Ako pandémia nakazila slovenskú ekonomiku – nová makroprognóza ministerstva financií.“

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:03 V USA stále pribúdajú obete a nakazení po stovkách. Počet mŕtvych sa zvýšil na 26 064 a potvrdených prípadov ochorenia Covid-19 už majú 614 246.

10:51 Vláda podporila návrh ministra Ivana Korčoka pomôcť ťažko skúšanému Taliansku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:40 V Česku už urobili 137 409 testov, z ktorých malo 6151 pozitívny výsledok. Ako informuje ministerstvo zdravotníctva, z ochorenia Covid-19 sa už vyliečilo 676 pacientov a zomrelo 163 ľudí.

10:22 Ministerstvo hospodárstva SR chce pomôcť cestovným kanceláriám na Slovensku, ale aj ich klientom, ktorí nemohli a nebudú môcť pre celosvetovú pandémiu koronavírusu vycestovať.

Ako ďalej informuje rezort, pripravujú legislatívne zmeny, o ktorých bude v blízkej dobe rokovať vláda. „Cestujúci si budú môcť po dohode s cestovnou kanceláriou vybrať odklad alebo odstúpenie od zmluvy o zájazde bez uplatnenia sankcií. Diskutujeme o umožnení odkladu o 18 mesiacov,“ priblížil návrh ministerstva hospodárstva štátny tajomník rezortu Ján Oravec.

„Zároveň hľadáme mechanizmus ako pomôcť bezúročnými pôžičkami cestovným kanceláriám, aby sa pre mimoriadnu situáciu nedostali do úpadku,“ dodal.

10:05 Americká automobilka General Motors (GM) je pripravená realizovať prvú dodávku ventilátorov pre liečbu pacientov s ochorením Covid-19.

Firma GM začala ventilátory vyrábať minulý mesiac v partnerstve so spoločnosťou Ventec Life Systems. Americké ministerstvo zdravotníctva začiatkom tohto mesiaca ohlásilo zmluvu v objeme takmer 500 mil. USD s firmou GM o výrobe 30-tis. ventilátorov. Automobilka uviedla, že 600 ventilátorov dodá do konca tohto mesiaca a zvyšok z tejto objednávky splní do konca augusta. Informuje o tom portál cnn.com.

Ďalšie americké automobilky sa tiež snažia riešiť kritický nedostatok ventilátorov. Firma Ford na ich výrobe spolupracuje so spoločnosťou GE Healthcare. Ford však bude vyrábať relatívne jednoduché ventilátory. Tie sa budú môcť použiť na pomoc pacientom s ochorením Covid-19, ktorí nepotrebujú sofistikovanejšie prístroje.

9:49 Americký prezident Donald Trump oznámil, že zastaví financovanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), pretože „zlyhala pri plnení svojej základnej povinnosti“ v reakcii na pandémiu koronavírusu. Medzinárodnú organizáciu OSN obvinil zo zlého vedenia a zatajovania šírenia vírusu po tom, čo sa objavil v Číne. Za to sa musí podľa jeho slov zodpovedať. Generálny tajomník OSN António Guterres však v tejto súvislosti vyhlásil, že teraz nie je „vhodný čas“ na škrtanie príspevkov WHO.

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP.

9:33 Očakávaný 24. ročník multižánrového festivalu Pohoda sa napokon neuskutoční.

9:22 Najväčší zamestnávateľ na Spiši, výrobný závod Embraco Slovakia, pozastavil výrobu. Podľa vedenia spoločnosti by mali pre koho vyrábať, nemajú však z čoho. Viaznu im dodávky materiálu od talianskych dodávateľov.

9:05 V britskom meste Milton Keynes sa počas pandémie nového koronavírusu osvedčila robotická donáška jedla. Takmer 200-tisíc tamojším obyvateľom rozvážajú jedlo miniatúrne autonómne vozidlá firmy Starship Technologies.

Starship Technologies, robot
Donáškový robot spoločnosti Starship Technologies. Foto: ilustračné, SITA/AP

8:52 Za hodinu a pol prezidentka Zuzana Čaputová zbúrala hranicu medzi bublinami epidémiológov a ekonómov, ktorú budoval premiér Matovič, odkedy sa posadil na premiérsku stoličku.

8:39 Česká vláda v utorok schválila harmonogram, ako sa žiaci a študenti vrátia do škôl a ako sa budú otvárať obchody a ďalšie prevádzky.

Ako informuje Česká televízia v pondelok 20. apríla sa otvoria vysoké školy pre záverečné ročníky a iba pre malé skupiny študentov. „Zelenú“ dáva od 11. mája študentom záverečných ročníkov stredných škôl, aby sa mohli pripraviť na maturity a ďalšie skúšky. S otvorením základných škôl pre skupinu do 15 rokov počíta vláda na 25. mája, ale s tým, že v lavici budú sedieť po jednom. „Rúška budú pre deti doporučené, ale nie povinné,“ uvádza ČT. V plnom rozsahu sa do júna výučba do škôl nevráti, druhý stupeň základných škôl sa bude do konca školského roka vzdelávať primárne tak, ako doteraz počas obmedzení.

Harmonogram, Česko
Foto: twitter.com.

8:26 Pandémia koronavírusu odhalila slabé miesta v našom životnom štýle.

8:05 Počet potvrdených prípadov nového koronavírusu vo svete sa prehupol cez dva milióny. Ochoreniu Covid-19 podľahlo už takmer 127-tisíc ľudí.

Koronavírus, svet

7:39 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyvracia obľúbený mýtus, že tvrdý alkohol „zabíja“ ochorenie Covid-19.

7:20 Polícia na sociálnej sieti Facebook zverejnila štatistický prehľad za obdobie od 8. do 13. apríla v čase najprísnejších mimoriadnych opatrení. Späť do okresu vrátila 3000 ľudí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

6:54 Aktuálnu situáciu súvisiacu s ochorením Covid-19 čoraz viac zneužívajú počítačoví zločinci ako súčasť svojich kybernetických operácií.

6:33 Vyše 80 miliónov Američanov bude mať do stredy tohto týždňa na svojich bankových účtoch príspevky, ktoré im zašle federálna vláda v rámci úsilia o zmiernenie dopadov pandémie koronavírusu.

Vyhlásil to v utorok minister financií Steven Mnuchin. Na základe programu, v rámci ktorého vláda rozdelí domácnostiam zhruba 500 mld. USD, sa jednotlivcom na účty pripíše čiastka 1 200 USD. Manželské páry dostanú jednorázový príspevok 2 400 eur a 500 USD na každé dieťa.

Vyplácaná čiastka sa kráti v závislosti od výšky príjmu. Pre žiadateľov, ktorí príspevky nedostanú do stredy, pripravila daňová správa internetovú stránku s potrebnými informáciami. Poberatelia dôchodkov z verejného sociálneho poistenia o príspevky nemusia žiadať a rovno sa im pripíšu na účet, doplnil Mnuchin.

6:16 Google sa aj v stredu zmenil a ďakuje všetkým pracovníkom služieb balenia, odosielania a doručovanie zásielok.

Google

6:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu. 

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom