Koronavírus: Na Slovensku pribudlo veľa testov a málo nakazených. V sobotu zomrela klientka DSS v Martine (online)

KORONAVÍRUS: Testovali ľudí z rómskej osady
Zdravotník v bielom ochrannom odeve (vpravo) počas testovania ľudí, ktorí prišli zo zahraničia do rómskej osady v Jarovniciach v rámci mimoriadnej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom (2019-nCoV) na Slovensku. Jarovnice, 3. apríl 2020. Foto: SITA/Viktor Zamborský,

Za posledný deň (piatok) na Slovensku pribudlo 13 nových prípadov nového koronavírusu, ich počet sa tak zvýšil na 1373. V sobotu zomrela jedna klientka DSS v Martine, počet obetí s pozitívnym testom na ochorenie Covid-19 sa tak zvýšil na 18. V piatok otestovali 4828 ľudí.

Viac o téme: Koronavírus

V počte obetí majú smutné prvenstvo USA (viac ako 53-tisíc). Nasledujú Taliansko (26 384) a Španielsko (22 902). Za posledných 24 hodín stúpol počet mŕtvych aj vo Francúzsku, o 369 na 22 614. Vo Veľkej Británii už ochoreniu Covid-19 podľahlo 20 319 ľudí.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Príznaky ochorenia Covid-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

  • Banská Bystrica – 0918 659 580
  • Bratislava – 0917 426 075
  • Nitra – 0948 495 915
  • Trnava – 0905 903 053
  • Trenčín – 0911 763 203
  • Košice – 0918 389 841
  • Prešov – 0911 908 823
  • Žilina – 0905 342 812

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

  • Online (minúta po minúte)

22:00 Ďakujeme za sledovanie piatkového online prenosu (minúta po minúte). Aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu vám prinesieme aj zajtra.

20:40 Počet obetí koronavírusu celosvetovo prekročil hranicu 200-tisíc. V priebehu dnešného dňa už nahlásili USA takmer 1100 mŕtvych, Británia vyše 800, Taliansko, Španielsko a Francúzsko sa dnes držali +/- okolo hranice 400 obetí.

20:37 Minister zdravotníctva Marek Krajčí navštívil nemocnice v Nových Zámkoch a Nitre. Ocenil ich zapájanie sa do testovania občanov na koronavírus. Obe nemocnice postupne rozbiehajú plánované operácie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:08 Štyria zamestnanci DSS Patria v Galante sú nakazení koronavírusom. Žiadny z nich nemá vážnejšie problémy. Mesto včera otestovalo 50 klientov, ďalších bude testovať v pondelok. Primátor Galanty poďakoval za pomoc miestnej nemocnici, štátne orgány neboli schopné testy zabezpečiť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:17 Rómom v obci Bystrany sa v sobotu o 15.00 hod. po 16. dňoch skončila karanténa. Ako Úrad verejného zdravotníctva SR oznámil na Facebooku, miestne obyvateľstvo zodpovedne dodržiavalo preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu a osoby testované na Covid-19 mali dvakrát po sebe negatívne výsledky.

17:22 Svetová zdravotnícka organizácia varuje pred myšlienkou vydávania takzvaných „imunitných pasov“. V súčasnosti podľa nej neexistujú dôkazy, že ľudia, ktorí sa zotavili z ochorenia COVID-19 a majú protilátky, sú chránení pred ďalšou infekciou.

16:40 Po zmiernení protikrízových opatrení vyrazili Pražáci do ulíc. Portál iDnes.cz zverejnil fotografiu z dnešných farmárskych trhov na náplavke pri moste Palackého.

16:32 Veľká Británia ohlásila za sobotu už 813 ľudí, ktorí podľahli v nemocniciach koronavírusu. Celkovo tak oficiálne eviduje už 20 319 úmrtí. Ako piata krajina na svete tak prelomila 20-tisícovú hranicu.

16:07 Psychológovia zo siedmich okresov Prešovského kraja poskytnú odbornú pomoc jeho obyvateľom. Vďaka linkám psychologicko-sociálnej pomoci tak môžu občania rýchlejšie prekonať obdobie samoty počas koronakrízy. Ako uviedla Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu PSK, župa reaguje na zvyšujúci sa dopyt po psychologickej pomoci. Na svojej webovej stránke preto zverejnila linky regionálnych psychológov.

15:30 Talianske úrady začnú zadarmo rozdávať opatrovateľským domovom, z ktorých mnohé ťažko zasiahla pandémia nového koronavírusu, ochranné rúška. Splnomocnenec talianskej vlády pre boj s koronavírusom Domenico Arcuri uviedol, že je to „gesto solidarity, blízkosti a podpory týmto miestam v epicentre tejto veľkej krízy“. Rúška podľa neho dostanú aj štátni úradníci, pracovníci v doprave a policajti. Od 4. mája Taliansko začne uvoľňovať obmedzenia súvisiace s pandémiou koronavírusu a milióny Talianov sa tak budú môcť vrátiť na svoje pracoviská.

Taliansko oslavuje Deň oslobodenia
Obyvatelia Ríma oslavujú 75. výročie Dňa oslobodenia od nacistickej okupácie. Národná asociácia talianskych partizánov vyzvala všetkých, aby zo svojich okien spievali hymnu talianskeho komunistického odporu „Bella Ciao“. Foto: AP/Andrew Medichini

15:07 Talianski vedci objavili nový koronavírus na prachových časticiach, ktoré znečisťujú ovzdušie. Tím vedcov skúmal, či by výskyt vírusu na týchto časticiach mohol viesť k prenosu na väčšie vzdialenosti a zvýšiť počet infikovaných ľudí. Či je však vírus na časticiach životaschopný a je v dostatočnom množstve na to, aby spôsobil ochorenie COVID-19, nie je ešte známe, uvádza sa v predbežnej štúdii.

13:47 India uvoľnila niektoré prísne opatrenia zamerané na boj proti koronavírusu. Vláda povolila otvorenie samostatných obchodov, no do práce sa môže vrátiť len 50 percent zamestnancov, ktorí musia mať ochranné rúška a dodržiavať sociálny odstup. Uvoľnenie sa netýka obchodov v nákupných strediskách. India má viac ako 24 500 prípadov nákazy novým koronavírusom a 775 úmrtí.

13:05 Organizátori medzinárodnej polárnej vedeckej expedície oznámili, že našli spôsob, ako napriek komplikáciám spôsobeným pandémiou koronavírusu pokračovať v misii, potrebná však bude trojtýždňová prestávka. Inštitút Alfreda Wegenera pre polárny a morský výskum v nemeckom Bremerhavene uviedli, že ľadoborec RV Polarstern bude musieť opustiť svoju pozíciu hlboko v oblasti Arktídy, preraziť okolitý ľad a stretnúť sa s dvoma nemeckými plavidlami, ktoré mu privezú čerstvé zásoby a posádku. Tento manéver je nevyhnutý, pretože dopravné obmedzenia zamerané proti šíreniu koronavírusu znemožňujú dovoz zásob, ktoré mali pôvodne zabezpečiť lietadlo a loď z Nórska.

Ľadoborec Polarstern
Ľadoborec Polarstern Foto: Wikipedia

12:52 Počet obetí na koronavírus sa po dnešnom dni zvýši, v martinskom domove sociálnych služieb Dom sv. Martina podľa informácií TA3 zomrela jedna z klientiek.

12:44 V Domove dôchodcov a domove sociálnych služieb pre dospelých v Seredi sú výsledky všetkých 111 testovaných klientov na ochorenie COVID-19 negatívne. Pozitívny výsledok testu bol zaznamenaný v prípade jedného zamestnanca tohto zariadenia, ktoré patrí do zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja. Informoval o tom trnavský župan Jozef Viskupič.

12:30  Lietadlo Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR priviezlo v piatok z Číny vyše dva milióny chirurgických rúšok. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka kancelária predsedu Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Natália Petríková. Ako dodala, ide o objednávku SŠHR kúpenú od spoločnosti Chirana T. Injecta.12:15 V Centre sociálnych služieb Domov pod Tatrami v Batizovciach, kde evidujú deväť klientov s COVID-19, nepribudli žiadne nové prípady nákazy. Potvrdili to kompletné výsledky testovania.

10:30 Čína už desiaty deň po sebe nehlási žiadne nové úmrtie v dôsledku koronavírusu. V sobotu v krajine pribudlo 12 nových prípadov nákazy, z toho 11 je zo zahraničia. Zvyšný je prípad miestneho prenosu v provincii Chej-lung-ťiang, ktorá hraničí s Ruskom. S ochorením COVID-19 zostáva v Číne hospitalizovaných 838 pacientov.

09:47 Na Slovensku pribudlo 13 nových prípadov nákazy koronavírusom, otestovali 4828 vzoriek. Celkovo je pozitívne testovaných 1373 ľudí.

09:24 Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch na Twitteri predstavil druhú vlnu uvoľňovania karanténnych opatrení, ktorá začne platiť v pondelok 27. apríla.

09:17  Poslanec NR SR Marián Viskupič (SaS), ktorý je odporcom prehnaného obmedzovania obyvateľov, na Facebooku citoval rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza: „Toľko slobody, koľko je možné a len toľko obmedzení, koľko je nutné„.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

09:02 Bratislavská vodárenská spoločnosť v piatok znova otvorila pre verejnosť záhradu Vodárenského múzea. Umožňuje to postupné rušenie protiepidemiologických opatrení. Spoločnosť ale vyzvala ľudí, aby dodržiavali dvojmetrový odstup, nevytvárali skupinky a nosili v priestoroch záhrady rúška. Na základe rozhodnutia krízového štábu spoločnosti však nebudú otvorené toalety.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

08:11 Guvernér štátu New York Andrew Cuomo v piatok povedal, že COVID-19 neprišiel do New Yorku z Číny, ale z Európy. Zákaz cestovania z Číny do USA platil už od 2. februára, ciest z Európy sa dotkol až neskôr. New York potvrdil prvý oficiálny prípad 1. marca. Na základe výskumu Northeastern University Cuomo považuje za najpravdepodobnejšie zavlečenie nákazy z Talianska.

07:52 Zhruba štvrtina členov posádky talianskej výletnej lode Costa Atlantica, ktorá kotví v Japonsku, je nakazených koronavírusom. Testy ukázali, že zo 623 členov posádky je nakazených 150.

07:30 V Česku oddnes platí voľnejší režim. Vláda zrušila zákaz voľného pohybu a povolila združovanie 10 osôb. Od pondelka sa otvárajú veľké obchody, dokonca aj ZOO Praha. Jej kapacita však bude obmedzená na 8500 návštevníkov.

07:19 V Španielsku, Francúzsku aj Taliansku, ktoré patria medzi najviac zasiahnuté krajiny, sa situácia začína zlepšovať. V piatok tam zomrelo na jmenej ľudí za posledný mesiac. Celkov v týchto troch krajinách oficiálne evidujú v súvislosti s koronou takmer 71-tisíc úmrtí.

07:11 Čína vyslala do Severnej Kórei zdravotnícky tím pod vedením vysokého štátneho úradníka. Ten má radiť severokórejskému vodcovi Kim Čong-unovi pri riešení krízy. Napísala to agentúra Reuters.

07:07 V USA zomrelo v piatok na koronavírus 1959 ľudí, čo je najmenej za ostatné 4 dni. Počet nových prípadov však vyletel na rekordných 38 958.

07:03 Ochoreniu Covid-19 už vo svete podľahlo viac ako 197-tisíc ľudí a počet potvrdených prípadov sa prehupol cez 2,8 milióna.

Koronavírus

6:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrew Cuomo