Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská podá demisiu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Kalavská
Foto: SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 9. decembra 20:04

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská sa rozhodla podať demisiu. Informovala o tom hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Kancelária ministerky zdravotníctva SR bude zajtra, teda v utorok, 10. decembra, kontaktovať prezidentský palác,“ uviedla hovorkyňa.

Ďalšie podrobnosti ani zdôvodnenie neposkytla. Kalavská však dnes konštatovala, že strana Smer-SD, ktorá ju na post nominovala, sa k nej „nespráva adekvátne“.

Čaputová je PN, demisou sa bude zaoberať, keď sa vráti do paláca

Na podanie demisie si však Kalavská zrejme bude musieť chvíľu počkať. Prezidentka Zuzana Čaputová je totiž práceneschopná.

Pani prezidentka sa lieči z akútneho zápalu dýchacích ciest a preto musela zrušiť svoj pracovný program na najbližšie dni. O demisii pani ministerky zatiaľ nebola informovaná oficiálne. Bude sa ňou zaoberať hneď po tom, ako sa zotaví a vráti sa do úradu,” uviedol pre agentúru SITA hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Tŕnistá cesta ministerstvom

Andrea Kalavská nastúpila na ministerstvo zdravotníctva ako štátna tajomníčka po voľbách v roku 2016. O dva roky neskôr sa po odchode dovtedajšieho ministra Tomáša Druckera stala ministerkou zdravotníctva.

Hoci pôsobila ako nominantka strany Smer-SD, s jej vedením prišla do konfliktu v lete tohto roku. Na príčine bola reforma nemocníc. Predseda strany Smeru Robert Fico s ňou nesúhlasil. Ministerka však mala podporu premiéra Petra Pellegriniho (taktiež Smer-SD).

Kalavská súhlasila s Ficovou žiadosťou, aby problematickú stratifikáciu predložila ako ústavný zákon. Výsledný návrh však napokon nepredložila, podporená odbornou obcou a ministerstvom spravodlivosti. Stratifikácia išla napokon do parlamentu ako obyčajný zákon.

Smer nepodržal vlastnú ministerku

Andrea Kalavská sa snažila získať podporu pre reformu nemocníc medzi parlamentnými stranami. Hoci sa jej podarilo získať niektoré opozičné strany, z koalície sa k stratifikácii pozitívne postavil len Most-Híd. Predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Štefan Zelník (SNS) síce stratifikáciu podporil, jeho materská strana však nie.

Keď Smer-SD ani po mesačnom odklade hlasovania o stratifikácii nezmäkol, Pellegrini radšej zákon z parlamentu stiahol.

Ministerke vzápätí neprešli ani ďalšie zákony, ktoré predkladala – o zmenách v očkovaní a o paliatívnej starostlivosti.

Okamžite nato ponúkla premiérovi demisiu. Ten sa ju však snažil prehovoriť, aby na svojom poste zotrvala.

Teraz človek už len bilancuje a zvažuje, či mu za to stojí zotrvať ešte dva mesiace a niektoré veci pohnúť dopredu, alebo sa zbaliť a odísť,“ uviedla Kalavská ešte v pondelok dopoludnia.

Neskôr popoludní však oznámila výsledok svojho rozhodnutia: odchádza.

Cigániková: Nebolo to zbytočné

Žena, ktorá mala pre tento moment viac odvahy ako premiér Pellegrini, musí odísť, pretože chcela pomôcť slovenskému zdravotníctvu. Takto na sociálnej sieti zhrnula Kalavskej odchod Jana Cigániková, tímlíderka strany Sloboda a solidarita pre zdravotníctvo.

„Je to výstižný obraz Smeru a odkaz pre ľudí, ktorí ho zvažujú voliť alebo byť ním nominovaní. Nerobte to, odídete ponížení a sklamaní rovnako ako ministerka Kalavská. V Smere sa udržia len také esá ako Kaliňák, Počiatek, Richter, Glváč alebo Fico. To je totiž skutočne DNA Smeru, pod akýmkoľvek vedením,“ zhrnula Cigániková.

Pani ministerka, nevešajte hlavu, nebolo to zbytočné. Radi na vašu prácu nadviažeme, v reforme nemocníc budeme pokračovať,“ odkázala poslankyňa Kalavskej.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrea KalavskáJana CigánikováZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR