Situácia je alarmujúca. Matovič povedal, koľko nakazených sa môže pohybovať po Slovensku

Igor Matovič
Premiér Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR.

Priemerný počet pozitívnych prípadov na Slovensku každý týždeň narastá o 20 až 30 percent, upozornil Úrad verejného zdravotníctva SR na sociálnej sieti Facebook. Za posledný týždeň u nás pribudlo v priemere 230 infikovaných denne.

Rovnako stúpol aj počet červených rizikových okresov, ktorých je aktuálne 19.

Podľa ÚVZ je situácia alarmujúca: „Rizikovo narastá aj počet pozitívnych prípadov ochorenia u osôb nad 65 rokov, u ktorých je vyššie hrozba hospitalizácie.“

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Pozitívnych môže byť 15-krát viac ľudí

Ako na dnešnej tlačovej konferencii po zasadaní pandemickej komisie uviedol premiér Igor Matovič, pri troch percentách zachytených pozitívnych prípadov zo všetkých testovaných vzoriek je skutočný počet nakazených v populácii približne šesťnásobný.

Vzhľadom na posledné výsledky však na Slovensku toto číslo narástlo na 7,5 percenta. Znamená to, že skutočný počet nakazených v populácii by mohol byť približne 15-krát vyšší ako počet zachytený pri testovaní, vysvetlil Matovič.

Keď 419 vynásobíme 15-timi, je to niekde okolo 6 300 ľudí. Inak povedané, je veľká pravdepodobnosť, včera v skutočnosti na Slovensku pribudlo 6 300 pozitívnych prípadov,“ povedal Matovič.

Pri aktuálnej incidencii by za desať dní mohlo pribudnúť až 63-tisíc infikovaných.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Vírus môže prenášať každý 80-ty

Podľa Matoviča by mohol byť nositeľom vírusu približne každý 80. človek pri súčasnej chorobnosti.

Zároveň dodal, v priebehu nasledujúcich dní môže chorobnosť stúpnuť až na dvojnásobok a o dva týždne bude tým pádom pozitívny každý 40. až 50. človek. Podľa Matoviča takáto epidemiologická situácia môže panovať v Bratislave už dnes.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)