Koronavírus: Na Slovensku pribudlo až 419 nakazených, ich počet sa prehupol cez 8-tisíc a rekord máme tretí deň za sebou

Koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/AP.
  • aktualizované 25. septembra 10:22

Za posledný deň (štvrtok) na Slovensku pribudlo až 419 prípadov nového koronavírusu. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) to uviedol na sociálnej sieti. Je to najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie a tretí deň za sebou máme rekordné číslo – 22. septembra sme mali 338 nových infikovaných a 23. septembra ich bolo 360.

Viac o téme: Koronavírus

„Nerozvážnosť, ľahkovážnosť a egoizmus zvíťazili. Neustále útoky, spochybňovanie nebezpečnosti COVIDu, teatrálne ignorovanie opatrení, vysmievanie sa z tých, ktorí ich dodržujú … priniesli svoje výsledky. Výsledky ‚boja za slobodu‘, ktorý teraz slobodu zoberie všetkým,“ konštatoval Matovič.

Premiér podľa jeho slov veril, že ľudia si budú väčšiu slobodu vážiť a budú sa správať rozumne. „Bohužiaľ, sklamal som sa a evidentne sme zodpovednosť vo vlastných rukách neuniesli. Sloboda bez zodpovednosti vedie k anarchii … a dnes sme na jej počiatku. Počet pozitívnych prípadov raketovo rastie a keď si niekto myslí, že dovolím, aby nezodpovední ignoranti ohrozovali naďalej nevinných ľudí, tak nehrozí,“ dodal Matovič.

Počet infikovaných sa prehupol cez 8-tisíc

Celkový počet pozitívne testovaných tak stúpol na 8048, ale aktívnych prípadov je aktuálne 3971. Vo štvrtok otestovali 5540 ľudí a od začiatku pandémie už na Slovensku urobili 433 848 testov. Medzi novými infikovanými je 224 žien, 195 mužov a sú vo veku od jedného do 92 rokov.

Najviac prípadov nahlásili z Bratislavy (54) a okresov Námestovo (45), Tvrdošín (26) a Nové Zámky (19). Po 15 ich bolo z okresov Skalica aj Trnava a po 14 z okresov Prievidza aj Komárno. Pozitívny výsledok testov mali ľudia vyšetrení v okresoch Spišská Nová Ves (13), Banská Bystrica (11), Košice (11), Prešov (10), Senec (10), Topoľčany (10), Trenčín (10), Dolný Kubín (9), Liptovský Mikuláš (9), Sabinov (8), Stará Ľubovňa (8), Humenné (7), Ilava (6), Nitra (6), Pezinok (6), Poprad (6), Bardejov (5), Senica (5) a Trebišov (5).

Dva okresy majú po štyroch pozitívne testovaných (Snina, Žilina). Po tri nové prípady pribudli v desiatich okresoch (Bánovce nad Bebravou, Banská Štiavnica, Dunajská Streda, Hlohovec, Malacky, Michalovce, Myjava, Partizánske, Sobrance, Žiar nad Hronom), po dva v troch okresoch (Čadca, Kežmarok, Martin, Šaľa, Žarnovica) a po jednom ich zaznamenali v 14 okresoch (Bytča, Detva, Galanta, Levoča, Lučenec, Považská Bystrica, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Ružomberok, Trenčianske Teplice, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Zvolen)

Počet hospitalizovaných sa zvýšil

Počet hospitalizovaných pacientov v súvislosti s koronavírusom sa zvýšil o 19 na 160. „Potvrdené ochorenie COVID-19 má 125 z nich, na JIS je 12 osôb a podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 12 pacientov,“ priblížil rezort zdravotníctva. Ochorenie COVID-19 prekonalo ďalších 58 ľudí a vyliečených je tak už spolu 4036

Za posledných sedem dní u nás pribudlo až 1792 prípadov (štvrtok – 419, streda – 360, utorok – 338, pondelok – 175, nedeľa – 79, sobota – 131, piatok – 290). 

Cez týždeň pribudli štyri úmrtia

V tomto týždni pribudli štyri úmrtia na nový koronavírus, Slovensko tak už má 43 obetí.

V pondelok ministerstvo zdravotníctva informovalo o úmrtí 68-ročného pacienta, ktorý bol hospitalizovaný vo Fakultnej nemocnici v Prešove a v utorok o zosnulom 78-ročnom mužovi hospitalizovanom vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne. U oboch pitva potvrdila, že príčinou úmrtia bola pľúcna forma ochorenia COVID-19.

V piatok rezort potvrdil úmrtia dvoch žien. V Univerzitnej nemocnici Bratislava skonala 17. septembra 67-ročná pacientka a 23. septembra 87-ročná žena hospitalizovaná Nemocnici s poliklinikou Michalovce.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom