Zeman telefonoval Ficovi, chválil ho za postoj voči kvótam

Zeman telefonoval Ficovi, chválil ho za postoj voči kvótam
Foto: SITA/AP

PRAHA 25. septembra (WebNoviny.sk) – Český prezident Miloš Zeman telefonoval slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi, aby mu v súvislosti s odmietavým postojom k utečeneckým kvótam blahoželal k odvahe a statočnosti. Informuje o tom na oficiálnej stránke Pražského hradu Zemanov hovorca Jiří Ovčáček. „Prezident republiky vyslovil predsedovi vlády Slovenskej republiky svoju osobnú podporu,“ priblížil Ovčáček.

Fico po utorkovom hlasovaní ministrov vnútra EÚ o prerozdelení 120 000 utečencov z Talianska a Grécka do ďalších krajín únie vyhlásil, že SR sa bude proti tomuto rozhodnutiu brániť na súdnom dvore v Luxemburgu. Premiér trvá na tom, že v boji proti povinným kvótam musíme byť dôslední. „Musíme využiť všetky možnosti, ktoré nám legislatíva umožňuje,“ uviedol.

Právne kroky v tejto súvislosti zvažovala aj Česká republika. Premiér Bohuslav Sobotka však pred summitom EÚ v stredu vyhlásil, že toto rozhodnutie jeho krajina nenapadne súdnou cestou, lebo nechce žalobami stupňovať napätie. Sobotka zdôraznil, že v utorok schválené kvóty sa týkajú jednorazového prerozdelenia 120 000 utečencov.

Česká republika v odpore voči nim neuspela, ale teraz sa podľa neho potrebuje sústrediť na boj proti trvalému relokačnému mechanizmu, ktorý chce zaviesť Európska komisia. „Keby sme sa zaradili po boku Slovenska a oznámili, že rozhodnutie EÚ nebudeme rešpektovať a podáme žalobu, tak by sme si výrazne sťažili boj proti mechanizmu,“ zdôraznil.

Maďarská vláda bude o systéme kvót iniciovať parlamentnú diskusiu. Pri nej sa chce oboznámiť so stanoviskami jednotlivých parlamentných strán o tejto otázke, a to ešte skôr, než rozhodne o prípadnom súdnom napadnutí rozhodnutia o kvótach. Proti kvótam v utorok okrem Slovenska, Maďarska a Česka hlasovalo aj Rumunsko. Fínsko sa zdržalo.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bohuslav SobotkaMiloš ZemanRobert Fico