Matovič vyskakuje, v Smere asi kupujú skartovačky

Igor Matovič, OĽaNO
Poslanec parlamentu a predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Najnovší prieskum volebných preferencií od agentúry Focus poriadne zamútil vodu na slovenskej politickej scéne. To, čo mnohí predpovedali, sa stalo skutočnosťou –premiérom sa môže stať Igor Matovič. On, alebo niekto, koho navrhne.

Výsledok 13,3 percenta mu dáva pred ostatnými opozičníkmi náskok, vďaka ktorému bude kľúče k premiérskemu postu držať práve on. A uvažovať možno aj o novej koalícii s ústavnou silou 94 poslancov.

Smeru už darčeky asi nepomôžu

Vládny Smer robí dva týždne pred voľbami zúfalé kroky bez ohľadu na rozpočet, aby presvedčil voličov, že jeho vládnutie bolo iba v prospech občanov. Detský prídavok a 13. dôchodok možno nejakú desatinu percenta pridá, ale súčasných 17 percent preferencií neveštia pre nich nič dobrého.

Výsledok prieskumu nasvedčuje, že už na ministerstvách začnú súrne objednávať skartovačky. V miestnostiach ministerstiev iste bude svietiť dlho do noci, aby sa stihlo všetko „upratať“. A to nehovoriac o šepote z kuloárov, podľa ktorého je prepad Smeru taký hlboký, že je už len o percento-dve nad úrovňou OĽaNO.

Béla v predčasnom dôchodku, Danko ešte dúfa

Dobre to nevyzerá ani s ďalšími vládnymi stranami. Most-Híd už dávnejšie vie, že láska so Smerom mu u voličov nič nepriniesla, možno iba niektorým jeho členom a blízkym kamarátom.

Pravdepodobne slovenský politický doyen Béla Bugár pôjde do predčasného dôchodku a na politickej scéne bude iba jedna strana, ktorá sa bude pokúšať obhajovať záujmy maďarskej menšiny na Slovensku.

Podobná situácia je aj v SNS. Posledné mesiace neveštili podľa prieskumov nič dobrého, ale posledný to úplne zaklincoval. Výsledok 4,4 percenta asi nikto nečakal.

Samozrejme, treba povedať, že ide o prieskum, ktorý počíta s nevídanou volebnou účasťou na ťažko uveriteľnej úrovni 80 percent. Voľby často ukážu niečo úplne iné. Pravdepodobne v to verí aj Andrej Danko. Posledné pokusy s Istanbulskym dohovorom a diaľničnými známkami svedčia o tom, že sa do posledného dňa nevzdáva.

Matovič premiérom? Ťažko predstaviteľné

Najväčšiu radosť má určite Igor Matovič. Šampanské ešte otvárať nemôže, ale nasledovné dva týždne ho už môže prinajmenšom chladiť. Štvorpercentný skok za posledný mesiac potvrdil svoje geniálne schopnosti pracovať s voličmi.

Jeho hnacím motorom je asi predvolebné obdobie. Vie osloviť voličov úplne netradičným spôsobom, ako bol výlet do Cannes za bývalým ministrom Počiatkom či internetová anketa o prioritách budúcej vlády.

V takmer úplnom opozičnom zúfalstve volič videl niekoho, kto im priamočiaro hovorí presne to, čo chce počuť. Kým ďalšie strany denne hovorili, prečo nemôžu nájsť spoločnú reč, Matovič makal.

Vyhraté nemajú ani KDH a SaS

Poslanecké kreslá nemajú isté ani KDH a SaS. Obe strany sú tesne nad hranicou zvoliteľnosti a nasledovné dva týždne musia poriadne zapracovať, aby sme ich začiatkom marca mohli vidieť na hradnom vŕšku.

Ich úspech si, samozrejme, želajú aj ostatné opozičné strany, lebo iba tak majú zaručenú povolebnú nadvládu v parlamente. Hnutie Sme rodina ešte stále nie je partner, ktorému môžu úplne dôverovať.

ĽSNS zostalo na svojich tradičných 12 percentách, vedomé si toho, že iste nepatrí medzi nevesty, o ktoré je veľký záujem. Zo zúfalstva ju možno niekto osloví, ale bude musieť priniesť naozaj extra drahé darčeky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoBéla BugárIgor MatovičJán Počiatek
Firmy a inštitúcie Agentúra FOCUSKDH Kresťanskodemokratické hnutieKotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoMost-HídOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSme rodina - Boris KollárSMER-SD