Koľko stojí vyšetrenie na Covid-19 pre samoplatcov? Zisťovali sme, či môžete prísť aj bez auta

Test na koronavírus
Ilustračné foto: SITA (AP Photo/Mark Humphrey)

O vyšetrenie na Covid-19 majú záujem mnohí Slováci – najmä tí, u ktorých sa vyskytli príznaky podobné koronavírusu alebo ľudia, ktorí sa mohli dostať do kontaktu s infikovaným.

Požiadať o test na Covid-19 môžete napríklad prostredníctvom online formulára na stránke korona.gov.sk. Stačí vyplniť formulár, na základe ktorého vás cez SMS alebo telefonát objednajú na presný čas a miesto vyšetrenia v dosahu vášho bydliska.

Na mobilné odberové miesto by ste sa mali dostaviť vlastným osobným autom a vo vozidle by s vami už nemali byť ďalšie osoby. V opačnom prípade sa povinná karanténa vzťahuje na všetkých pasažierov v aute.

Otestujú aj ľudí bez auta?

Portál vZdravotníctve.sk zistil, že niektoré súkromné laboratóriá otestujú aj samoplatcov, ktorí nemajú auto a prídu na testovanie peši.

Realizovať odber vieme aj osobe, ktorá príde peši,“ informoval Michal Laurenčík, obchodný manažér zo spoločnosti Synlab. Dodal však, že laboratóriá kvôli bezpečnosti a minimalizácii kontaktu preferujú odber z auta.

Podľa vyjadrenia Diany Madarászovej, hovorkyne spoločnosti Medirex, môžu prísť na test Covid-19 samoplatcovia s autom, ale aj ľudia bez auta.

Ako uviedla Veronika Hudecová zo spoločnosti Alpha medical, otestujú aj ľudí bez auta, avšak len vo výnimočných prípadoch: „Odber tzv. metódou walk-in realizujeme iba vo výnimočných prípadoch. Napríklad pre zdravotných pracovníkov, nie pre samoplatcov.“

Cena vyšetrenia na koronavírus pre samoplatcov v súkromných laboratóriách sa pohybuje od 60 do 70 eur.

Na vyšetrenie príďte nalačno

Pred vyšetrením na Covid-19, ktoré zahŕňa výter z hrdla a nosa, by ste mali dodržať niekoľko zásad:

  • Príďte nalačno, bez predchádzajúceho použitia zubnej pasty, lokálnych voľnopredajných prípravkov používaných pri bolesti hrdla (tablety na cmúľanie, pastilky, ústne spreje), kloktadiel, ústnej vody a žuvačky.
  • Pite iba nechladenú čistú vodu.
  • Pred výterom nefajčite.
  • Pred výterom úplne vyprázdnite nos a vykašlite sa.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Diana MadarászováMichal LaurenčíkVeronika Hudecová
Firmy a inštitúcie Alpha MedicalMedirexSynLab