Grécky parlament bude schvaľovať program nových reforiem

Gréci protestovali v Aténach, zapálili vlajku Únie
Desaťtisíce Grékov sa zišli v pondelok večer v Aténach, aby podporili vládu premiéra Alexisa Tsiprasa v jej odmietavom stanovisku k návrhu medzinárodných veriteľov na riešenie dlhovej krízy v krajine. O osude návrhu rozhodnú voliči v nedeľňajšom referende. Foto: SITA/AP

ATÉNY 21. júla (WEBNOVINY) – Grécka vláda v utorok v parlamente predložila návrh zákona požadovaného veriteľmi, pre začatie rokovaní o ďalšom multimiliardovom záchrannom programe.

Premiér Alexis Tsipras potrebuje, aby nové opatrenia schválili do stredajšej noci. Prvý program reforiem vzbudil minulý týždeň v jeho ľavicovej strane odpor a v parlamente prešiel len vďaka hlasom od proeurópskych opozičných strán. Druhý program, aj keď menej kontroverzný, otestuje Tsiprasovu oslabenú väčšinu.

Reformy zavádzajú do gréckeho právneho poriadku aj smernicu o ozdravení a riešení krízových situácií bánk (BRRD), ktorá ukladá povinnosť akcionárom a veriteľom hradiť straty banky. BRRD zahrňuje aj prijatie reformy občianskeho práva v krajine, ktorej cieľom je skrátiť súdne konanie a znížiť náklady.

S koaličným partnerom, stranou Nezávislí Gréci, má Tsipras v 300-člennom parlamente 162 hlasov. Avšak minulotýždňový odpor znížil jeho podporu na len 123 hlasov, čo znamená, že pri schvaľovaní zákona bude pravdepodobne opäť potrebovať podporu opozície.

Grécko v pondelok po troch týždňoch otvorilo banky a splatilo miliardy eur, ktoré dlhovalo Medzinárodnému menovému fondu a Európskej centrálnej banke.

Malo by Grécko ostať v eurozóne?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aléxis TsíprasAlexis Tsipras