Koronavírus: Na Slovensku máme už len 10 čiernych okresov, počet hospitalizovaných sa drží pod 3-tisíc (online)

Nemocnica, COVID
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Epidemická situácia na Slovensku v súvislosti s koronavírusom sa naďalej zlepšuje. Od pondelka 5. apríla máme už iba 10 čiernych okresov, do tretieho stupňa sa zaradilo 52 okresov a v druhom stupni ich je 17.

Viac o téme: Koronavírus

Medzi čierne od pondelka patria okresy Čadca, Ilava, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad a Trenčín.

Svetločervenú farbu v rámci regionálneho rozdelenia majú okresy Kežmarok, Komárno, Košice I.-IV., Košice-okolie, Levice, Medzilaborce, Nitra, Nové Zámky, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trnava a Zlaté Moravce.

COVID automat – farby okresov podľa epidemickej situácie

 • od 5. do 11. apríla

Čierne okresy na Slovensku (10)

 • Čadca, Ilava, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad, Trenčín

Bordové okresy na Slovensku (52)

 • Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – V, Brezno, Bytča, Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Levoča, Liptovský Mikuláš, Malacky, Martin, Michalovce, Námestovo, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Šaľa, Senec, Senica, Skalica, Snina, Sobrance, Stará Ľubovňa, Trebišov, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina, Zvolen

Červené okresy na Slovensku (17)

 • Kežmarok, Komárno, Košice I – IV, Košice – okolie, Levice, Medzilaborce, Nitra, Nové Zámky, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trnava, Zlaté Moravce

Zlepšenie situácie potvrdzujú všetky sledované ukazovatele. Naďalej klesá 14-dňová incidencia PCR a antigénových testov. Za posledných sedem dní u nás pribudlo 6403 prípadov ochorenia COVID-19, ktoré odhalili PCR testy (pondelok – 333, nedeľa – 158, sobota – 620, piatok – 748, štvrtok – 1385, streda – 1304, utorok – 1855).

Na veľmi dobrú úroveň sa dostala aj aktuálna hodnota reprodukčného čísla. Znižuje sa aj počet hospitalizovaných a po dlhšom čase klesá aj naplnenosť lôžok s možnosťou umelej pľúcnej ventilácie. Ich obsadenosť je síce stále na vysokej úrovni, a to 85 %, minulý týždeň sa však pohybovala nad 90 %. Naprieč celým Slovenskom sa znižujú aj počty výjazdov záchrannej zdravotnej služby ku COVID pozitívnym pacientom.

Za posledný týždeň koronavírus na Slovensku zabil 552 ľudí (pondelok – 0, nedeľa – 69, sobota – 77, piatok – 71, štvrtok – 87, streda – 71, utorok – 95).

COVID automat, testovanie, školy, cestovanie okresy
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

Pobyt v prírode je od štvrtka 25. marca možný v rámci okresu len do 20:00. V okresoch v I., II. a III. stupni varovania je možná návštevy prírody aj bez platného negatívneho testu na prítomnosť ochorenia COVID-19 v rámci okresu.

V okresoch v IV. stupni varovania je aj pri návšteve prírody potrebný negatívny antigénový alebo PCR test nie starší ako sedem dní, potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 nie staršie ako tri mesiace alebo potvrdenie o zaočkovaní dvomi dávkami vakcíny. Od druhého očkovania pritom musí ubehnúť 14 dní. Výnimka sa vzťahuje na osoby mladšie ako 15 rokov, staršie ako 65 rokov, na zdravotne ťažko postihnuté osoby, ktoré sa pohybujú s pomocou vozíčka alebo osoby, ktorých zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje podstúpenie testovania. V prípade Bratislavy sa za okres považuje územie celého Bratislavského kraja, v prípade Košíc sa za okres považuje územie okresov Košice I, Košice II, Košice III, Košice IV a Košice-okolie.

Opatrenia na Veľkú noc sa nesprísnili, ale konzílium odborníkov vydalo „veľkonočné desatoro“ odporúčaní.

Situáciu v súvislosti s koronavírusom sledujeme online (minúta po minúte)

 • utorok 6. apríla

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v stredu.

16:03 Systém prihlasovania na očkovanie sa zefektívni. Ministerstvo zdravotníctva SR chce zabrániť podvodom, mení preto pravidlá na prihlasovanie do čakárne, konkrétne do fázy číslo 1.

Poprad

15:46 V popradskej nemocnici je k utorku 6. apríla obsadených 52 z 56 lôžok určených pre pacientov s ochorením COVID-19.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda, 44 pacientov je hospitalizovaných na COVID oddelení so špeciálnym režimom, na ktorom je kapacita 46 lôžok. Na COVID oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) je podľa jej slov dnes obsadených osem z desiatich lôžok.

Potvrdené ochorenie COVID-19 mali aj zamestnanci nemocnice. „Dvadsať ľudí z personálu je pozitívnych a deviati sú v karanténe,“ uviedla hovorkyňa. Popradský okres ostáva aj v tomto týždni podľa platného COVID automatu v čiernej farbe, a to ako jediný na východnom Slovensku.

15:26 Ochota dať sa zaočkovať je na Slovensku najvyššia od apríla 2020. Ako ukázala ôsma vlna výskumu Ako sa máte, Slovensko?, zaočkovať by sa v súčasnosti dalo takmer 42 % opýtaných a ďalších 7 % je už zaočkovaných.

Medzi respondentmi, ktorí sa plánujú dať zaočkovať, je najpopulárnejšia vakcína od konzorcia Pfizer/BioNTech, dalo by sa ňou zaočkovať takmer 71 %. Vakcínou Moderna by sa dalo očkovať 55,5 % opýtaných, Sputnikom V 55 % a AstraZenecou 31 %. Podiel tých, ktorí odmietajú vakcináciu, od decembra trvalo klesá a v súčasnosti je na úrovni skoro 29 %. Z respondentov, ktorí sa neplánujú dať očkovať, by sa dalo 30 % zaočkovať vakcínou Sputnik V, ak by bola k dispozícii. Výskum Ako sa máte, Slovensko? iniciuje Slovenská akadémia vied, MNFORCE a Seesame. Dáta pre ôsmu vlnu výskumu zbierali od 24. do 27. marca 2021.

Respondentov sa vo výskume pýtali aj na ich názor na očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V. Dve tretiny z nich sú za jej používanie, ale požadujú jej schválenie príslušnými úradmi. Tretina opýtaných požaduje schválenie európskymi úradmi, takmer zhodne tretine stačí aj jej schválenie slovenskými úradmi. Iba 11 % respondentov je za použitie tejto vakcíny aj bez schválenia. Proti akejkoľvek vakcíne je 9 % a proti používaniu Sputniku V na Slovensku sú iba 4 % respondentov.

„Narastajúca popularita očkovania proti ochoreniu koronavírusu na Slovensku sa dá vysvetliť postupným nástupom masového očkovania a poznaním relatívnej bezpečnosti a účinnosti používaných vakcín. Ďalším dôležitým faktorom je pretrvávajúca nepriaznivá epidemiologická situácia a s tým súvisiace obavy z ochorenia,“ uviedol Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV.

Dodal, že problémom môže byť v súčasnosti horšia povesť vakcíny AstraZeneca, pretože iba menej ako tretina respondentov, ktorí deklarovali ochotu dať sa zaočkovať, by sa dalo zaočkovať touto konkrétnou vakcínou.

V Bratislave otvorili najväčšie očkovacie centrum na Slovensku
Očkovanie vakcínou proti Covid-19 vo veľkokapacitnom očkovacom centre Bratislavského kraja v priestoroch Národného futbalového štadióna (NFŠ) počas . Bratislava, 14. marec 2021. Foto: SITA/Jana Birošová

Kežmarok

15:11 Obyvatelia Kežmarského okresu by mali využívať na testovanie na ochorenie COVID-19 vlastné odberné miesta, teda v miestach svojho bydliska. Odporúča to Bezpečnostná rada okresu Kežmarok. Umožní to podľa nej objektívnejšie zisťovanie vznikajúcich ohnísk nákazy, a tým aj prijímanie adekvátnych pandemických opatrení na zamedzenie šíreniu koronavírusu.

Ako ďalej vyplýva z uznesenia rady, ktorá rokovala ešte koncom marca, apelovať na svojich obyvateľov by v tomto smere mali primátori a starostovia daného okresu. Takéto kroky by mohli podľa rady zreálniť zisťovanie miery zamorenosti v jednotlivých mestách a obciach. Kežmarský okres je podľa COVID automatu dlhodobo v červenej farbe, teda v druhom stupni varovania.

Zvolen

14:31 Nemocnica Zvolen v porovnaní s inými zdravotníckymi zariadeniami stále zápasí s vysokým počtom pacientov s ochorením COVID-19.

Ako zariadenie informuje v tlačovej správe, pozitívnou informáciou je, že počas veľkonočných sviatkov počet pacientov mierne klesol. Prioritou nemocnice je vakcinácia, celkovo už aj spolu s výkonmi vo zvolenskom veľkokapacitnom očkovacom centre zaočkovali viac ako 11-tisíc záujemcov.

„Aktuálne sa v nemocnici staráme o 62 COVID pacientov, z ktorých 43 má vírus potvrdený a 19 je suspektných. Stav piatich je tak závažný, že si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu, ďalší traja si vyžadujú podporu neinvazívnej ventilácie,“ uviedla riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá. Nemocnici stále chýba 52 kolegov, avšak z dôvodu pozitivity na koronavírus sú to už len piati zdravotníci a dvaja ešte zostávajú v preventívnej karanténe.

„V posledných dňoch sa ukazuje zvýšená potreba lôžok pre necovidových pacientov. Ak bude pokračovať všeobecný pozitívny vývoj pandémie, veríme, že to výrazne pocíti aj naša nemocnica a budeme môcť uvažovať o opätovnej reprofilizácii časti našich 90 lôžok späť pre bežných pacientov,“ dodala riaditeľka nemocnice, ktorá verí, že sa pozitívne prejaví aj vakcinácia verejnosti, ktorá je jediným nateraz spoľahlivým a účinným prostriedkom v boji s vírusu SARS-CoV-2.

Už 417 zamestnancov zvolenskej nemocnice bolo zaočkovaných druhou dávkou vakcíny proti koronavírusu a celkovo tak vo svojom vakcinačnom centre. Vo veľkokapacitnom očkovacom centre, ktoré zriadil Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), zaočkovali zvolenskí zdravotníci takmer 11 100 ľudí.

V nemocnici stále platia prísne protiepidemické opatrenia, povinnosť nosiť vo vnútorných priestoroch respirátor FFP2 a zákaz návštev pacientov. Nemocnica ako jedna z mála pri dodržaní prísnych podmienok povoľuje aj prítomnosť otca či inej sprevádzajúcej osoby pri pôrode.

Nemocnica Zvolen
Nemocnica vo Zvolene funguje na hraniciach svojich možností. Foto: www.facebook.com

Košice

14:06 V nemocnici Košice – Šaca narástol v posledných dňoch počet pacientov s ochorením COVID-19, ktorí si vyžadujú napojenie na kyslíkovú liečbu, kapacity sú tak naplnené skoro na 90 percent. Ide o 26 obsadených lôžok z 30 možných. Tri lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou, ktoré sú v zdravotníckom zariadení k dispozícii, sú obsadené na 100 percent. Výskyt britskej mutácie prekračuje hranicu 90 percent z potvrdených prípadov. Informovala o tom nemocnica Košice – Šaca.

V súčasnosti v nemocnici evidujú 12 pozitívnych zamestnancov, 15 sú v karanténe a 40 osôb je neprítomných z dôvodu PN alebo OČR. Počas uplynulého týždňa v nemocničnom mobilnom odbernom mieste vykonali 269 PCR odberov, pozitívnych vzoriek bolo deväť, celkovo vykonali 560 antigénových testov, z toho bolo 21 pozitívnych.

V očkovacom centre nemocnice Košice – Šaca na Poliklinike v areáli U. S. Steel zaočkovali k utorku 6. apríla prvou dávkou vakcíny 3 749 ľudí. Druhou dávkou budú očkovať v nadchádzajúcich dňoch. V očkovacom centre môžu v súčasnosti zaočkovať denne 200 ľudí. Zdravotníci očkujú látkou od konzorcia Pfizer/BioNTech každý pracovný deň v čase od 8:00 – 15:00.

10:34 Štát údajne obmedzuje možnosť používať viaceré druhy respirátorov, ktoré poskytujú rovnaký štandard ochrany.

Ako upozorňuje Združenie podnikateľov Slovenska, zbytočne tak obmedzuje konkurenciu a širšiu ponuku pri predaji. Pri povinných respirátoroch tak podľa združenia štát vytvoril dve kategórie podnikateľov a napriek tomu, že ich výrobky poskytujú rovnaký štandard ochrany, časť z nich nemôžu zákazníci nosiť v interiéroch na Slovensku, ak nechcú porušovať pravidlá.

„Ak sa štát rozhodol zaviesť povinnosť nosiť respirátory v interiéroch, tak mal vytvoriť také pravidlá, ktoré nebudú zbytočne obmedzovať konkurenciu a diskriminovať časť výrobcov či predajcov,“ konštatuje prezident združenia Ján Solík. Ako dodal, ide o ďalší z príkladov, keď pri prijímaní regulácií chýbala aspoň minimálna odborná diskusia, čoho výsledkom je nepodarok. Predpisy upravujúce povinné používanie respirátorov v interiéri si tak podľa podnikateľov vyžadujú zmenu.

10:09 Za pondelok pribudlo na Slovensku 333 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá vykonali 3145 PCR testov. Hospitalizácie pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň stúpli, ich počet sa zvýšil o 76. Pribudlo 369 zaočkovaných. Podľa zverejnených informácií sa počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 po pondelku nezvýšil. 

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:28 Testovanie vo firmách sa pravdepodobne bude meniť. Ako na sociálnej sieti informuje štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SRJán Oravec, na poslednej pandemickej komisii bola prezentovaná snaha o zmenu testovacej stratégii vo vzťahu k podnikom.

„Som rád, že aj vo vedení Ministerstva zdravotníctva SR sú už ľudia, ktorí uznávajú, že o návrhoch zmien musíme diskutovať s tými, ktorých sa týkajú,“ skonštatoval Oravec s tým, že oslovil všetky reprezentatívne zamestnávateľské, podnikateľské a živnostenské organizácie a spolu so štátnym tajomníkom rezortu zdravotníctva Petrom Stachurom zorganizovali on-line stretnutie. „Vďaka tejto iniciatíve bude návrh, ktorým sa bude zaoberať Pandemická komisia po Veľkej noci, zohľadňovať pripomienky z praxe,“ dodal.

Vláda schválila manuál testovania vo firmách ešte koncom januára. Ministerstvo hospodárstva SR v ňom odporúča testovať prevádzkam, v ktorých pracuje viac ako 250 zamestnancov. Náklady spojené s testovaním sú kompenzované zo strany štátu sumou 3,5 eura na každú otestovanú osobu. Týka sa to vykonania jednorázového testovania v rámci celoplošného skríningu a vykonania jednotlivých testovaní podľa covid Automatu. Osobné ochranné prostriedky, ako aj likvidáciu odpadu si podnikateľské subjekty riešia vo vlastnej réžii.

Testuje sa antigénnymi testami. Ich výdaj zabezpečuje Správa štátnych hmotných rezerv prostredníctvom príslušných okresných úradov. Testovanie môžu realizovať pracovná zdravotná služba, mobilné odberové miesto, poskytovateľ ambulantnej starostlivosti v zdravotníckom zariadení, ale aj v inom prostredí, príslušné orgány verejného zdravotníctva, ale aj zamestnávateľ, ktorý má zriadené certifikované odberové miesto a disponuje zdravotníckym personálom.

Kremnica

9:05 Minulotýždňové testovanie na ochorenie COVID-19 v Kremnici odhalilo spomedzi 2 757 vykonaných antigénových testov len jedného pozitívne testovaného človeka.

Podľa stránky mesta to predstavuje pozitivitu 0,04 %, čo je oproti predchádzajúcemu týždňu, keď bola pri 18 pozitívne testovaných pozitivita 0,63 %, výrazný pokles. V Kremnici sú už niekoľko týždňov otvorené dve trvalé odberové miesta, ktoré už štvrtý týždeň zaznamenávajú klesajúcu tendenciu v počte pozitívne testovaných.

Radnica upozorňuje, že ide len o výsledky z odberových miest v Kremnici. „Čísla nezahŕňajú výsledky z PCR testov obyvateľov mesta, ako ani výsledky antigénových testov, ktoré si mohli obyvatelia mesta spraviť v iných odberových miestach. V číslach sú zahrnuté všetky výsledky testov, ktoré vykonali obe odberové miesta v meste vrátane výsledkov testov občanov, ktorí nemajú trvalý pobyt v Kremnici,“ objasňuje samospráva.

Najvyššiu pozitivitu antigénovými testami preukázali testy v prvom marcovom týždni, keď táto predstavovala 2,21 %. Z 2 756 testovaných bolo vtedy 37 pozitívnych. Nad jedno percento bola pozitivita ešte aj v druhom marcovom týždni. Odberové miesta sú v Kremnici zriadené v mestskej telocvični a Mestskom kultúrnom stredisku, pričom sú otvorené každý deň od 8:00 do 17:00.

Okres Žiar nad Hronom, do ktorého historická Kremnica patrí, je už druhý týždeň v rámci COVID automatu preradený z najhoršieho štvrtého do nižšieho tretieho stupňa varovania. Podľa aktuálnych nariadení potrebujú v takomto bordovom okrese na niektoré výnimky zo zákazu vychádzania negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu na COVID-19 nie starší ako sedem dní. Toto sa vzťahuje aj na cestu do a zo zamestnania, ak zamestnanec nemôže prácu vykonávať z domu. Obyvatelia okresu sa však už nemusia testovať pre potreby vychádzky v prírode v rámci svojho okresu.

9:00 Vitajte pri sledovaní utorkového online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Koronavírus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
 • pondelok 5. apríl

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v utorok.

16:35 Portál Dáta bez pátosu priniesol porovnanie štatistík situácie v súvislosti s koronavírusom cez Vianoce a počas veľkej noci. „Po zasadnutiach vlády pred Vianocami, keď sa plakalo a nebola vôľa prijať navrhované prísne opatrenia (ktoré do obdobia Vianoc pekne zapadali) sa nám pandémia rozbehla a II. vlna kulminovala v januári počtom infikovaných, vo februári počtom hospitalizovaných a následne v marci počtom úmrtí.

Február a marec by sme mohli považovať za 1 dlhý strastiplný mesiac. Ale dobrými správami je, že všetky parametre mali svoju špičku mimo súčasného alebo len nedávneho obdobia. Pripravili sme malé porovnanie MAXÍM a stavu ku koncu marca pred Veľkou nocou.“

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:10 Košická Zoologická záhrada (ZOO) je pre pandémiu nového koronavírusu už sedem týždňov zatvorená a nulové tržby od návštevníkov sa prejavili aj na jej zhoršenej finančnej situácii.

Keďže hrozilo, že nebude dostatok financií na nákup krmiva pre zvieratá, vedenie mesta Košice poslalo tento týždeň do ZOO dodatočných 30-tisíc eur na zabezpečenie prevádzky.

Mesto ročne prispieva na chod zoologickej záhrady sumou 1,5 milióna eur, ďalšie finančné prostriedky idú z rozpočtu na investície. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

10:10 Za nedeľu 4. apríla pribudlo na Slovensku 158 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá vykonali 1 831 PCR testov. Počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 stúpol o ďalších 69. Hospitalizácie pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň tiež stúpli, ich počet sa zvýšil o 41. Pribudlo aj 1 620 zaočkovaných. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní pondelkového online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Koronavírus, Juhoafrická republika, JAR, testovanie
Foto: ilustračné, SITA/AP.
 • nedeľa 4. apríl

20:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v pondelok.

19:05 Veľká Británia v nedeľu za uplynulých 24 hodín nahlásila už druhý deň v rade iba desať prípadov úmrtia na ochorenie COVID-19 a počet nových infekcií je na najnižšej úrovni od začiatku septembra.

Najnovšie údaje sú však iba za Anglicko a Škótsko, keďže Wales a Severné Írsko počas veľkonočnej nedele štatistické údaje o vývoji pandémie koronavírusu nezverejnili.

V Anglicku a Škótsku počas uplynulých 24 hodín zaznamenali 2 297 prípadov nákazy.

Bratislavský kraj

15:57 Bratislavský kraj reaguje na niektoré mýty o priebehu očkovania v posledných dňoch. Na internete sa totiž objavil návod, ako sa predbehnúť pri očkovaní. Alebo fáma o tom, že pre nedostatočný počet záujemcov sa očkujú aj náhodní okoloidúci. Ako je to naozaj?

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:25 V Bratislavskom kraji naďalej polícia pokračuje v kontrolách na hraničných priechodoch či na hraniciach okresov. Od 1.4.2021 vykonávajú policajti aj intenzívnu kontrolu karanténnych povinností osôb, dodržiavanie obmedzenia pohybu a pobytu zákazom vychádzania po vstupe na územie SR. Kontroly prebiehajú taktiež na hraniciach okresov. Na území Bratislavského kraja prebiehajú pokojne a zo strany kontrolovaných občanov ústretovo, informovala polícia na svojej Facebookovej stránke.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:47 Aj po spustení rezervačného systému na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 stále pretrvávajú problémy s prihlasovaním. V tlačovej správe to skonštatoval predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba (SaS). „Čakáreň“ síce podľa šéfa BSK predstavuje pre obyvateľstvo významné zlepšenie, problémy na strane očkovacích centier však pretrvávajú. Z tohto dôvodu navrhuje, aby správu rezervačného systému na očkovanie dostali do rúk samosprávne kraje.

Trnavský kraj

11:08 V troch očkovacích centrách Trnavského samosprávneho kraja v Trnave, Skalici a Dunajskej Strede dostalo na Bielu sobotu prvú dávku vakcíny AstraZeneca ďalších takmer 4300 ľudí. Bolo medzi nimi aj prvých 350 obyvateľov kraja s ťažkým zdravotným postihnutím alebo vážnou diagnózou, ktorí sa registrovali cez župný portál cakarentt.sk. Od 20. februára doteraz bolo v župných centrách zaočkovaných približne 32-tisíc ľudí.

Očkovanie prebiehalo podľa trnavského župana Jozefa Viskupiča plynulo, ľudia dostali vakcínu v naplánovanom čase. Aktuálnu situáciu pred veľkokapacitným očkovacím centrom v Strednej zdravotníckej škole v Trnave si bolo možné pozrieť cez online vysielanie.

Trnavský samosprávny kraj zriadil svoje prvé veľkokapacitné očkovacie centrum ešte vo februári v Trnave, neskôr pribudli ďalšie v Skalici a Dunajskej Strede. Očkovanie v nich počas víkendov zabezpečujú lekári a sestry z ambulantného sektoru. V Trnavskom kraji sa očkuje ešte aj v piatich nemocniciach a dvoch poliklinikách.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:10 V sobotu 3. apríla potvrdili PCR testy 620 nových prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 4 421 vzoriek. Pribudlo 77 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Prostredníctvom antigénových testov zase pribudlo 2477 odhalených pozitívnych prípadov. Zdravotníci v priebehu soboty vykonali spolu 584 200 antigénových testov.

Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa zvýšil, v nemocniciach je o 51 ľudí viac. Zároveň pribudlo 6699 zaočkovaných prvou dávkou vakcíny a 164 zaočkovaných druhou dávkou. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Poprad

9:50 Do piatich odberných miest zriadených mestom Poprad sa v sobotu prišlo otestovať 2 631 ľudí. Z nich desať malo pozitívny výsledok na ochorenie COVID-19. Miera pozitivity tak predstavuje 0,38 percenta. Týždeň predtým bola po dvoch dňoch testovania na úrovni 0,83 percenta. O výsledkoch informovala samospráva na sociálnej sieti.

Tentokrát sa testovalo na troch odberných miestach v športovej hale Aréna, ďalšie dve boli zriadené na mestskom úrade. Všetky boli otvorené len v sobotu. Ďalšie testovanie samospráva zorganizuje nasledujúci víkend.

Popradská samospráva zriaďuje víkendové odberné miesta pravidelne od 21. januára. Za toto obdobie vykonali takmer 50-tisíc testov. Pozitívny výsledok malo viac ako štyristo ľudí.

Popradský okres ostáva naďalej v čiernej farbe, a to ako jediný na východnom Slovensku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:27 Pred zaočkovaním proti koronavírusu by si občania pre urýchlenie celého procesu mali už doma vytlačiť a vyplniť informovaný súhlas a dotazník. V tlačovej správe to pripomína ministerstvo zdravotníctva s tým, že podpísať tieto dokumenty ale treba až priamo vo vakcinačnom centre. Zároveň rezort zdôrazňuje, že záujemca by sa mal do vakcinačného centra dostaviť najskôr 10 minút pred plánovaným očkovaním. Po príchode musí predložiť doklad totožnosti a preukaz poistenca.

Po pridelení termínu na očkovanie dostane podľa ministerstva každý záujemca komplexné informácie prostredníctvom SMS správy a emailu. Tie obsahujú dátum a čas očkovania, názov vakcinačného centra, presnú adresa vakcinačného centra, názov vakcíny a údaj či ide o prvú alebo druhú dávku. Momentálne sa na očkovanie využívajú vakcíny Comirnaty (očkovacia látka Pfizer/BioNTech), Moderna (očkovacia látka Moderna/NIAID) a Astrazeneca (očkovacia látka od AstraZeneca a Oxfordskej univerzity).

Rezort tiež pripomína, že záujemcovia o očkovanie, ktorí podľa vyhlášky patria do Fázy číslo 1, sa pred očkovaním musia preukázať dokladom o zamestnaní. „A to potvrdením od zamestnávateľa, služobným preukazom alebo pracovnou zmluvou,“ uvádza ministerstvo zdravotníctva. Ministerstvo dodalo, že v prípade, že si záujemca dokumenty nemôže vytlačiť a vyplniť doma, sú pre neho pripravené aj vo vakcinačnom centre.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní nedeľňajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Testovanie v Košiciach
Foto: SITA/Marek Lukáč.
 • sobota 3. apríl

20:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v nedeľu.

19:02 Taliansko v sobotu vstúpilo do trojdňového celoštátneho lockdownu, ktorý má odradiť obyvateľov od cestovania v čase veľkonočných sviatkov a pomôcť zabrániť vzniku nových ohnísk koronavírusu.

Napriek tomu, že miera infikovanosti klesá, všetky talianske regióny až do pondelka preventívne zaradili do tzv. červenej zóny. Počas lockdownu platia prísne obmedzenia pohybu, ktoré sa týkajú cestovania i návštevy príbuzných.

Polícia zaviedla cestné kontroly s cieľom zabezpečiť, aby sa ľudia zdržiavali blízko domova. Ďalšie hliadky zasa monitorujú námestia a parky, aby sa v nich nezhromažďovalo veľké množstvo osôb.

18:52 Ukrajina zaznamenala v sobotu ďalšie negatívne maximum v počte nových potvrdených prípadov koronavírusu, keď pozitívny test na ochorenie COVID-19 malo viac ako 20-tisíc ľudí.

17:06 Mesto Košice spustilo tento týždeň službu, ktorá pomôže ľuďom s registráciu na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Služba je učená najmä pre tých obyvateľov mesta, ktorí majú ťažkosti s registráciou v online formulári na špecializovaných webstránkach alebo nemajú pripojenie na internet. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

15:48 Vzhľadom na zlepšenie epidemickej situácie na Slovensku je prechod z celoslovenského na regionálny COVID automat čoraz reálnejší. S tým súvisí aj umožnenie otvárania ďalších ročníkov v školách. Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) preto apeluje na dodržiavanie preventívnych opatrení.

V tlačovej správe o tom informoval odbor komunikácie rezortu školstva s tým, že v závislosti od vývoja situácie by sa dalo predpokladať, že k prechodu z celoslovenského do regionálneho COVID automatu by mohlo prísť v najbližších týždňoch.

Predstavitelia ministerstva školstva v posledných dňoch komunikovali s novým premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO) aj s tímom odborníkov. „Situácia vyzerá priaznivo a ak sa podarí udržať tento trend aj po Veľkej noci, mohol by sa v nasledujúcich týždňoch COVID automat prepnúť na regionálnu uroveň, čo by znamenalo otváranie ďalších ročníkov,“ povedal šéf rezortu školstva.

Gröhling dodal, že „ešte stále nie sme z najhoršieho vonku a vývoj situácie závisí hlavne od toho, ako zvládneme aj tieto veľkonočné sviatky“. Apeluje preto na dôsledné dodržiavanie preventívnych opatrení.

„Chcel by som preto vás všetkých veľmi pekne poprosiť, aby sme boli cez Velku noc co najzodpovednejší a aby sme sa snažili znížiť akékoľvek riziko nákazy. Čím budeme všetci zodpovednejší, tym rýchlejšie bude možné vrátiť ďalšie ročníky a stupne späť do škôl v jednotlivých okresoch,“ zdôraznil.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:57 Britská regulačná agentúra pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA) informovala o 30 prípadoch zriedkavých krvných zrazenín u ľudí, ktorým nedávno aplikovali vakcínu proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca. Sedem osôb v dôsledku toho zomrelo.

MHRA napriek tomu skonštatovala, že riziko spojené s týmto typom krvnej zrazeniny je „veľmi malé“ a ľudia by sa mali nechať touto vakcínou zaočkovať, ak im to ponúknu. Zdôraznila, že výhody vakcíny AstraZeneca „naďalej prevažujú nad akýmikoľvek rizikami“.

14:02 Policajný zbor upozorňuje verejnosť, najmä seniorov, na obozretnosť pri telefonickom alebo osobnom kontakte s neznámymi osobami, ktoré sa snažia od ľudí pod vymyslenými zámienkami vylákať finančné úspory. Podvodníci ich môžu osloviť s ponukou okamžitej pomoci pre predchádzaní alebo liečbe ochorenia COVID-19. Ako uviedla polícia na sociálnej sieti, podvodníci sa zvyknú predstaviť ako pracovníci krízového COVID centra či ako lekári.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:26 Úrad verejného zdravotníctva zverejnil na svojej Facebookovej stránke ďalšie praktické rady, ako sa správať v každodenných situáciách počas pandémie. Tentokrát sa zameral na pobyt na pracovisku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:36 Slováci najčastejšie čerpajú svoje informácie o pandémii, opatreniach a vakcínach z tradičného mainstreamového televízneho vysielania, pričom možnosť veľmi často označilo 23,1 percenta opýtaných. Vyplýva z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre agentúru SITA uskutočnila agentúra Nielsen Admosphere od 19. do 28. marca na vzorke 503 respondentov.

10:59 Spoločnosť Johnson & Johnson začala testovať svoju vakcínu proti koronavírusu na dospievajúcich tínedžeroch vo veku 16 a 17 rokov. Tých pridajú k aktuálnej štúdii realizovanej na dospelých, ktorú začali vlani v septembri.

Farmaceutická spoločnosť z New Brunswicku v americkom štáte New Jersey chce následne po preskúmaní počiatočných údajov rozšíriť štúdiu aj na dospievajúcich vo veku od 12 do 15 rokov. V budúcnosti by chceli testovať vakcínu aj na tehotných ženách a deťoch.

10:08 V piatok 2. apríla potvrdili PCR testy 748 nových prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 6 296 vzoriek. Pribudlo 71 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa opäť znížil, v nemocniciach je o 101 ľudí menej. Počet zaočkovaných osôb stúpol o 4 262.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trnavský kraj

9:37 Trnavský samosprávny kraj pozýva ľudí otestovať sa proti COVID-19 do ich Mobilného odbeového miesta v čase od 8:00 do 16:00 hod. V novom týždni začnú testovať na Strednej zdravotníckej škole, Daxnerovej 6 v pondelok (5. apríla) v štandardných hodinách od 10:00 do 18:00.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní sobotňajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Koronavírus, test
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
 • piatok 2. apríl

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v sobotu.

Bratislavský kraj

16:02 Bratislavský samosprávny kraj apeluje na ľudí, aby nezneužívali systém a nezaberali miesto ľuďom s nárokom na vakcináciu.

Hovorkyňa BSK Lucia Forman zároveň upozornila, že návod na internete, ako sa nedovoleným spôsobom prihlásiť na očkovanie vo veľkokapacitnom centre Bratislavského kraja nefunguje. Podotkla, že všetkých, ktorí sa takto skúšali dostať k očkovaniu, odmietli. Samospráva varuje všetkých, ktorí sa nekalým spôsobom prihlásia na očkovanie, že nielenže nebudú vo veľkokapacitnom vakcinačnom centre kraja zaočkovaní, no riskujú aj vyradenie zo všetkých zoznamov vakcinačných centier Bratislavského kraja. Ich prípad bude tiež postúpený polícii.

Predseda BSK Juraj Droba priblížil, že od 1. apríla sa šíri internetom postup, ako sa cez systém Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) prihlásiť do databázy náhradníkov na očkovanie. Tento návod navádza, aby v ňom registrujúci označili, že patria ku kritickej infraštruktúre. Údajne to nikto nekontroluje.

„Upozorňujeme, že osoby, ktoré vedome pri registrácii zavádzajú, páchajú podvodné konanie, pre ktoré nebudú zaočkované. Odsudzujem takéto vedomé zavádzanie, ktoré pripravuje o vakcíny ľudí, ktorí ich nutne potrebujú a boli vyhodnotení ministerstvom zdravotníctva ako prioritné skupiny. Prosím, nezneužívajte túto situáciu, doplácajú na to tí najzraniteľnejší,“ reagoval Droba.

Forman doplnila, že takýto prístup zaťažuje kapacity vakcinačného centra a zbytočne tak predlžuje čas, ktorí musia venovať podrobnej kontrole na úkor hladkého a rýchleho priebehu očkovania.

Stará Ľubovňa

15:40 V Prešovskom kraji by malo 13. apríla pribudnúť ďalšie veľkokapacitné očkovacie centrum. Zriadené bude v Starej Ľubovni v priestoroch mestskej športovej haly.

Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ miestnej nemocnice Peter Bizovský. Očkovať proti ochoreniu COVID-19 sa tam bude podľa jeho slov tri dni v týždni, a to v utorky, stredy a štvrtky. Kapacita bude tisíc dávok na tri dni. Aká očkovacia látka sa bude využívať, zatiaľ riaditeľ povedať nevedel. Otvorenie tohto centra však bude podľa Prešovského samosprávneho kraja závisieť aj od dodávky vakcín od ministerstva zdravotníctva.

Pôjde už o štvrté veľkokapacitné centrum Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Zatiaľ sa očkuje v Prešove, Poprade a Humennom. Počas posledného víkendu v nich zaočkovali dokopy 6 008 ľudí.

Očkovalo sa vakcínou AstraZeneca určenou pre vekovú skupinu 55 až 69 rokov. V zmysle vyhlášky ministerstva zdravotníctva však boli medzi oprávnenými skupinami aj nižšie vekové kategórie, ak spĺňali zdravotné kritériá alebo sú v rizikovej skupine vzhľadom na výkon svojho zamestnania.

Očkovanie v krajských vakcinačných centrách bude počas víkendu pre veľkonočné sviatky prerušené. Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, najbližšie bude kraj očkovať v centrách v Prešove, Humennom a Poprade počas víkendu 10. a 11. apríla. Predbežne od 13. apríla by malo fungovať nové centrum v Starej Ľubovni a od 17. apríla v Bardejove.

14:53 Slovensko získa do konca júna ďalších 687 590 vakcín od BioNTech/Pfizer.

S týmto výrobcom vakcín vyjednala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen možnosť skoršej dodávky dodatočných 10 miliónov vakcín pre Európsku úniu (EÚ). Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády SR.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:20 Spomedzi sedmičky vakcín proti ochoreniu COVID-19, ktoré sú buď registrované, alebo aktuálne posudzované Európskou liekovou agentúrou (EMA), Slováci najviac dôverujú účinnosti a bezpečnosti látky Comirnaty od spoločnosti Pfizer/Biontech.

Hneď za ňou nasleduje ruská vakcína Sputnik V, ktorá na svoju registráciu stále čaká. V dôvere Slovákov v účinnosť a bezpečnosť tak predbehla aj už schválené vakcíny Moderna, AstraZeneca a Janssen od Johnson & Johnson.

Vyplýva to z výsledkov prieskumu spoločnosti Nielsen Admosphere, ktorý pre agentúru SITA realizovala od 19. do 28. marca tohto roka na vzorke 503 respondentov internetovej populácie staršej ako 15 rokov.

14:04 Na Slovensku sa od 26. decembra 2020 do 1. apríla 2021 použilo 1 000 911 očkovacích látok proti ochoreniu COVID-19.

Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Priblížila, že do štvrtka 1. apríla dostalo prvú dávku vakcíny 737 496 ľudí a z nich 263 415 dostalo aj druhú dávku.

Očkovanie by sa podľa Eliášovej malo v najbližšom období ešte urýchliť. Poukázala, že v druhom kvartáli príde na Slovensko nová jednodávková vakcína od spoločnosti Johnson & Johnson. Krajiny Európskej únie tiež vo štvrtok 1. apríla schválili dodatočné dávky vakcíny od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Na Slovensko by malo prísť v najbližších troch mesiacoch 1,63 milióna dávok tejto očkovacej látky.

Eliášová uviedla, že pre rezort je očkovanie proti ochoreniu COVID-19 jednou z priorít. Dodala, že odborníci na ministerstve denne kladú dôraz na zrýchlenie vakcinácie na Slovensku. Dôvodom je, že očkovanie považujú za najúčinnejšou ochranou proti koronavírusu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:25 Vo štvrtok 1. apríla potvrdili PCR testy 1 385 nových prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 12 869 vzoriek. Pribudlo 87 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa opäť výrazne znížil, v nemocniciach je o 184 ľudí menej. Počet zaočkovaných osôb stúpol o 15 650.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:20 Ministerstvo zdravotníctva SR už zaobstaralo monoklonálnu protilátku Bamlanivimab.

Ako vyplýva z oznámenia o dobrovoľnej transparentnosti ex ante, o pridelení zákazky sa rozhodlo 25. marca. Podľa informácií zverejnených vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie bude dodávateľom Eli Lilly Export S.A.

Predmetom zákazky je nákup a zabezpečenie rozvozu a distribúcie monoklonálnej protilátky maximálne do 79 okresov v rámci Slovenska. Rezort obstaral 15-tisíc dávok, celková hodnota zákazky je takmer 11,8 mil. eur bez DPH.

Štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR Jana Ježíková ešte v marci informovala, že Slovensko chce zabezpečiť dva druhy monoklonálnych protilátok, Bamlanivimab a Regeneron. Ako uviedla, tieto látky sú odporučené osobám, u ktorých je predpoklad, že priebeh ochorenia COVID-19 by u nich mohol mať fatálne následky. Ide napríklad o pacientov po transplantácii orgánu či ľudí s BMI nad 40.

„Monoklonálne protilátky sú navrhnuté tak, aby pomáhali poskytovať pasívnu imunitu tým, že dávajú telu protilátky, aby sa chránilo. Vakcíny poskytujú aktívnu imunitu tým, že pomáhajú telu vytvárať si vlastné protilátky, aby sa chránilo,“ vysvetlila štátna tajomníčka. Ako dodala, monoklonálne protilátky sú osobité v tom, že vedia rýchlejšie pomôcť.

Trnavský kraj

9:50 Vo veľkokapacitných očkovacích centrách Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) v Skalici, Dunajskej strede a v Trnave sa bude očkovať aj na Bielu sobotu 3. apríla.

Vakcínu od spoločnosti AstraZeneca v nich dostane asi 6 000 ľudí. Budú medzi nimi aj prví záujemcovia o očkovanie s ťažkým zdravotným postihnutím alebo s inou ťažkou diagnózou, ktorí sa registrovali do župnej databázy cez portál cakarentt.sk.

Informovala o tom riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu TTSK Lucia Šmidovičová. Doteraz bolo podľa nej v župných centrách zaočkovaných takmer 27 500 ľudí. Minulý víkend tieto centrá pre nedostatok vakcín neočkovali.

Šmidovičová upozornila na možné problémy s registráciou záujemcov o očkovanie.

„Podľa informácií od verejnosti niektorí záujemcovia registrovaní cez centrálny systém vakcinacia.nczisk.sk dostali od správcu tohto systému, Národného centra zdravotníckych informácií, niekoľko SMS správ s rôznym dátumom a časom očkovania. Malo by ísť predovšetkým o ľudí pôvodne objednaných na očkovanie v jednom z troch župných očkovacích centier v sobotu 3. apríla medzi 16:00 a 18:00. Ponúknutý im mal byť iný termín. V prípade prijatia viacerých SMS, vždy platí termín uvedený v poslednej SMS, hoci v nej nebýva uvedené, že ide o nový termín očkovania,“ povedala Šmidovičová.

Za vzniknutú situáciu zodpovedá podľa nej Národné centrum zdravotníckych informácií a ministerstvo zdravotníctva.

9:00 Vitajte pri sledovaní piatkového online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Ockovanie, koronavirus
Foto: SITA/Tomáš Somr
 • štvrtok 1. apríl

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v piatok.

17:02 Štátny ústav pre kontrolu liečiv zverejnil na svojej stránke aktuálnu štatistiku hlásení podozrení na nežiadúce účinky vakcín proti COVID-19. Ku dňu 31. 3. 2021 eviduje 2 743 hlásení podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení bolo 103 vyhodnotených ako závažných.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:32 Držitelia poľovných lístkov môžu od štvrtka 1. apríla vycestovať v rámci pobytu v prírode aj mimo okres a môžu vychádzať aj po 20-tej hodine, ale len z dôvodu plnenia opatrení proti šíreniu afrického moru ošípaných. Vyplýva to z usmernenia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pre poľovníkov k uplatňovaniu výnimky, ktorú v stredu 31. marca uznesením schválila vláda.

Tá od štvrtka umožnila cestu na účel pobytu v prírode držiteľovi poľovného lístka za účelom plnenia opatrení proti šíreniu afrického moru ošípaných pri dodržaní protiepidemiologických opatrení stanovených vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva SR a cestu späť.

Ako informoval hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Daniel Hrežík, rezort zároveň dôrazne upozorňuje, že vykonávanie ostatných poľovníckych činností je naďalej obmedzené územím okresu a časovo do 20-tej hodiny.

„Oprávnenosť pohybu držiteľ poľovného lístka preukazuje platným poľovným lístkom a v prípade individuálnej poľovačky platným povolením na lov diviačej zveri, alebo v prípade spoločnej poľovačky pozvaním od užívateľa poľovného revíru, ktorý spoločnú poľovačku organizuje,“ dodal Hrežík.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:40 Vakcína proti koronavírusu od konzorcia Pfizer/BioNTech poskytuje po podaní druhej dávky ochranu na prinajmenšom šesť mesiacov. Potvrdzujú to výsledky z trvajúcej tretej fázy klinických testov, informuje spravodajský portál CNN s odvolaním sa na stanovisko firiem. Podľa nich je látka pol roka účinná proti ochoreniu s akýmikoľvek príznakmi na viac ako 91 percent.

„Vakcína je na 100 percent účinná pri vážnom ochorení podľa definície amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a na 95,3 percenta účinná pri vážnom ochorení COVID-19 podľa definície amerického Úradu pre kontrolu potravín a liekov (FDA),“ vysvetlili firmy v spoločnom vyhlásení.

Výsledky sú prvým pohľadom na to, ako dlho trvá ochrana vakcíny proti koronavírusu. Hoci je šesť mesiacov podľa CNN skromný cieľ, je to dlhšie ako 90 dní, čo bol doteraz najlepší odhad.

Vakcína je tiež podľa firiem účinná aj proti variantu koronavírusu B.1.351, ktorý je dominantný v Juhoafrickej republike. Odborníci sa v prípade tohto variantu obávali, že je odolný voči vakcínam.

Pfizer a BioNTech v stredu oznámili, že ich vakcína je bezpečná a efektívna aj u mládeže vo veku 12 až 15 rokov.

14:52 Nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa poďakoval zdravotníkom za boj s pandémiou.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:23 Očkovanie proti koronavírusu na európskom kontinente je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) „neakceptovateľne pomalé“. WHO navyše tvrdí, že situácia v Európe je čoraz znepokojujúcejšia. Informoval o tom spravodajský web BBC.

Vakcinačné kampane vo veľkej časti Európy meškajú, zatiaľ čo počet infikovaných prudko stúpa. Európska únia (EÚ) dlhodobo čelí kritike pre jej tempo vakcinácie, keďže dosiaľ zaočkovala iba 16 % svojej populácie v porovnaní s 52 % vo Veľkej Británii.

„Vakcíny predstavujú najlepšiu cestu z tejto pandémie. Ich zavádzanie je však neakceptovateľne pomalé,“ povedal riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge. „Musíme urýchliť tento proces zrýchlením výroby, znížením prekážok pri podávaní vakcín a využitím každej dávky, ktorá je v balení,“ dodal.

13:59 Záujemcovia o príspevky z projektu „Prvá pomoc“ za marec už môžu zasielať svoje žiadosti a výkazy e-mailom na adresu príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Podávať ich môžu do 31. mája 2021. V tlačovej správe o tom informoval rezort práce a sociálnych vecí.

Aktuálne nastavenie Prvej pomoci podľa rezortu prinieslo zvýšenú pomoc, zrýchlenú a zjednodušenú administratívu. Tí, ktorí majú s úradmi práce uzatvorenú dohodu o poskytnutí príspevku, nemusia podpisovať nové dodatky k dohode. Stačí, ak vo výkaze za február, resp. marec vyjadria súhlas so zmenou zmluvných podmienok. Noví žiadatelia posielajú úradu žiadosť a výkaz podľa opatrenia, pre ktoré sa rozhodnú.

„V rámci opatrenia č. 2 sme rozšírili kategórie poklesu tržieb z pôvodných štyroch na sedem kategórií,“ informovalo ministerstvo. Výška príspevku dosahuje od 330 eur do 870 eur. Vybrané skupiny SZČO, ľudia, ktorí vykonávajú slobodné povolania, športovci a jednoosobové s.r.o. môžu žiadať o príspevok z opatrenia č. 4 vo výške 360 eur. O pomoc môžu žiadať tí záujemcovia, ktorí začali prevádzkovať svoju činnosť najneskôr k 1. februáru tohto roka.

Podľa štatistík Inštitútu sociálnej politiky trvá výplata pomoci v priemere menej ako 5 pracovných dní. „Je to čas od momentu prijatia žiadosti, prípadne mesačného výkazu, až po postúpenie podkladu na úhradu príslušným úradom práce, sociálnych vecí a rodiny,“ tvrdí rezort práce. Na urýchlenie vyplácania Prvej pomoci prijali úrady práce nových zamestnancov, ktorí pomáhajú s vyplácaním príspevkov. V marci posilnilo tímy úradov 74 ľudí.

„Na udržanie zamestnanosti sme z projektu ‚Prvá pomoc‘ vyplatili 1 milión 232,8 tisíca eur a podporili celkovo 3 milióny 529-tisíc mesačných príjmov zamestnancov, vrátane SZČO,“ dodáva ministerstvo práce a sociálnych vecí.

13:41 Konzílium odborníkov rokuje o postupnom otváraní škôl aj obchodných prevádzok. Ako uviedol infektológ a člen konzília Vladimír Krčméry, odborníci hovoria aj o COVID automate, je to však podľa neho diskusia minimálne na týždeň. Krčméry tiež dodal, že sa bude výrazne prerábať aj testovacia stratégia. Bližšie informácie by mali byť známe do 11. apríla.

PREMIÉR: Rokoval s odborníkmi na COVID 19
Vladimír Krčméry. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková.

Žilina

13:27 Počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) Žilina neklesá. Ako informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková, aktuálne sa v pandemických pavilónoch starajú o 99 pacientov. Len za predchádzajúci deň prijali ďalších 14 pacientov s ochorením COVID-19.

Lôžka jednotky intenzívnej starostlivosti a s podporou ventilácie sú v žilinskej nemocnici naďalej plne obsadené. „V médiách čoraz intenzívnejšie zaznievajú správy o zlepšení epidemickej situácie a poklese pacientov v nemocniciach, no v Žilinskom kraji takýto trend v žiadnom prípade nemôžeme potvrdiť. V Žiline sa stále pohybujeme na hranici 100 hospitalizovaných pacientov a našich kolegov v COVID pavilónoch cez sviatky určite nečakajú voľnejšie dni,“ uviedol generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek.

Dramatická situácia v nemocnici vyvrcholila v prvej polovici marca, keď bolo obsadených rekordných 106 COVID lôžok. „Rapídne pribúdal počet pacientov v kritickom stave, ventilátory sa nezastavili a, bohužiaľ, doteraz sme z tohto vrcholu krivky nespadli. Nemocnice v Žilinskom kraji sú v zlej situácii,“ zdôraznil riaditeľ žilinskej nemocnice.

Upozornil, že FNsP Žilina ako krajská koncová nemocnica navyše zabezpečuje starostlivosť pre štvrťmiliónovú spádovú oblasť aj vrátane akútnych prípadov mimo COVID-19. „Prvé teplé počasie vždy prinesie viac exteriérových aktivít, s čím sa zase spájajú početnejšie úrazy na turistike, cyklistike alebo mnohé iné, ktoré končia na našom urgentnom príjme. Aktuálne je to pre našu nemocnicu veľmi ťažké obdobie,“ skonštatoval Stalmašek.

12:57 Nová šéfka Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Ngozi Okonjo-Iwealaová tvrdí, že farmaceutické spoločnosti vyrábajúce vakcíny proti koronavírusu by mali produkovať dostatočné množstvo pre všetkých na svete alebo dobrovoľne poskytnúť svoje technológie rozvojovým krajinám. Informoval o tom spravodajský web BBC.

Okonjo-Iwealaová ako vhodný príklad uviedla spoločnosť AstraZeneca, keďže tento farmaceutický gigant súhlasil s odovzdaním svojho know-how výrobcovi vakcín v Indii. „Takéto dobrovoľné poskytovanie licencií by mohlo zachrániť oveľa viac ľudí,“ uviedla 66-ročná Nigérijčanka a dodala, že rovnako by mali postupovať aj ďalší výrobcovia vakcín.

Koronavírus, vakcína, AstraZeneca
Foto: ilustračné, SITA/AP

12:34 Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) ponúka mobilným odberovým miestam (MOM) nový elektronický systém. Ten by im mal pomôcť s vybavením povinnej agendy spojenej s testovaním na prítomnosť ochorenia COVID-19. Združenie to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslal ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák. Systém budú môcť využívať všetko MOM, ktoré využívajú rezervačný systém Bookio.

Mnohé MOM využívajú papierovú evidenciu a potvrdenia o testovaní, reporty do Národného centra zdravotníckych informácií či regionálnych úradov verejného zdravotníctva vypisujú ručne. Nový systém by im mal pomôcť s jednoduchším vybavením byrokracie.

Bookio zároveň od dnešného dňa spúšťa pre mobilné odberové miesta možnosť platených rezervácii na testovanie, čím sa celá agenda ohľadom platieb za testy vie automatizovať už pri samotnej rezervácii na termín testovania. Systém elektronického vybavenia povinnej agendy vznikol na základe spolupráce ZMOS-u a spoločností Bookio a CompuGroup Medical.

Trnava

12:03 Vo Fakultnej nemocnici v Trnave je aktuálne hospitalizovaných 73 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19. Je to výrazne menej ako v polovici marca, keď bolo v nemocnici viac ako sto pacientov s týmto ochorením. Vo februári ich bývalo aj viac ako 130. O poklese počtu pacientov informovala nemocnica na sociálnej sieti.

COVID-19 majú aktuálne aj dvaja lekári, osem zdravotných sestier, šesť ďalších zdravotníckych pracovníkov a štyria iní zamestnanci nemocnice. V decembri minulého roka a začiatkom tohto roka sa počet zamestnancov s týmto ochorením blížil k stovke.

Fakultná nemocnica v Trnave evidovala v marci 85 úmrtí pacientov s COVID-19. V mesiaci február bolo až 158 úmrtí. Nemocnica pokračuje v očkovaní, s ktorým začala 5. januára. Doteraz použila viac ako 26 200 vakcín Pfizer/BioNTech.

11:32 Nová digitálna kampaň na podporu očkovania sa zameriava na rómske komunity.

Informoval o tom Michal Šlachta z Úradu splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity. Ako priblížil, kampaň „Pridaj sa k nám, poď sa očkovať!“, pozostáva zo série krátkych videí, v ktorých svoju skúsenosť s očkovaním a samotným priebehom približujú napríklad učiteľka, starostka obce, terénny sociálny pracovník, regionálny koordinátor či zdravotná sestra.

Kampaň je súčasťou aktivít v rámci projektu „Podpora činností zameraných na riešenie nepriaznivých situácií súvisiacich s ochorením COVID-19 v obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít“, ktorý bude trvať aspoň do septembra 2021. V súvislosti s očkovaním pomáha úrad aj priamo v teréne.

Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková v tejto súvislosti uviedla, že prezentované príbehy z kampane môžu prispieť k zníženiu obáv z očkovania. Medzi najčastejšie obavy totiž patrí strach z vedľajších účinkov či pochybnosť o ochrane pred nakazením sa koronavírusom. Vyplýva to z interného prieskumu zameraného na vnímanie ochorenia COVID-19 v marginalizovaných rómskych komunitách, ktorý zorganizoval úrad.

Šlachta vysvetlil, že ambíciou úradu je zvýšiť mieru povedomia obyvateľov v týchto komunitách o očkovaní a posilniť tak ich pocit bezpečia. Zároveň ich má kampaň povzbudiť a odovzdať im zrozumiteľné inštrukcie procesu a priebehu očkovania, jeho výhodách či možných vedľajších účinkoch tak, aby mali dostatok faktov pri rozhodovaní sa. V kampani sa tiež pripomína dôležitosť prevencie, ktorá je v boji proti šíreniu ochorenia COVID-19 naďalej nevyhnutná.

10:29 Nezabudnite na „veľkonočné desatoro“ odporúčaní konzília odborníkov.

Veľkonočné desatoro odporúčaní, Koronavírus
Veľkonočné desatoro odporúčaní. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

10:14 V stredu potvrdili PCR testy 1 304 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 8 654 vzoriek. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa opäť výrazne znížil, v nemocniciach je o 128 ľudí menej. Pribudlo 71 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet zaočkovaných osôb stúpol o 17 571.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

AstraZeneca

9:53 Vakcína od AstraZenecy mení názov na Vaxzevria. O schválení administratívnej zmeny názvu vakcíny informoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). O zmenu požiadal držiteľ registrácie. „ŠÚKL upozorňuje, že držiteľ rozhodnutia o registrácii lieku AstraZeneca AB, Södertälje má zo zákona možnosť uvádzať liek na trh ešte 180 dní aj v pôvodnom označení COVID-19 Vaccine AstraZeneca,“ uviedol štátny ústav.

9:41 Od štvrtka testujú na koronavírus v areáli U. S. Steel Košice (USSK) už len zamestnancov a ich rodinných príslušníkov, a to každý pracovný deň od 12:30 do 18:30.

Informoval o tom hovorca USSK Ján Bača. „Doteraz sme tu otestovali viac ako 66-tisíc ľudí. Z toho približne polovica otestovaných boli obyvatelia z Košíc a okolia. Situácia v Košiciach je v súčasnosti lepšia, než keď sme s odberovým miestom začínali, a preto sa môžeme sústrediť na sústavné znižovanie rizík nákazy na pracoviskách. Považujeme za užitočné pokračovať v pravidelnom testovaní v podnikoch,“ uviedol Bača.

Ako ďalej dodal, skúsenosť z januára v nich budí určité obavy z toho, akým spôsobom sviatky ovplyvnia ďalší vývoj pandémie. „Preto vyzývame všetkých zamestnancov, aby sa počas veľkonočných sviatkov správali naďalej veľmi zodpovedne. Odporúčame a podporujeme očkovanie našich zamestnancov ako najlepšiu formu ochrany zdravia. V záujme účinnej ochrany chceme nasledujúce týždne zvýšiť zaočkovanosť na najvyššiu možnú mieru,“ dodal Bača.

9:33 Policajné kontroly a zmeny v zákaze vychádzania počas Veľkej noci.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Žilinský kraj

9:22 V štyroch nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) je aktuálne obsadených 168 lôžok pacientmi s ochorením COVID-19. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková. Obsadenosť COVID lôžok sa tak v porovnaní s minulým týždňom mierne znížila.

Najvýraznejšie sa zlepšila situácia v liptovskomikulášskej nemocnici, kde počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 medzitýždenne klesol až o tretinu.

„Liptovská nemocnica eviduje aktuálne 20 pacientov s ochorením COVID-19. V Kysuckej nemocnici s poliklinikou Čadca je hospitalizovaných 83 COVID pacientov, 34 pacientov eviduje nemocnica v Dolnom Kubíne a 31 COVID lôžok je obsadených v Hornooravskej nemocnici s poliklinikou Trstená,“ konkretizovala Pekarčíková s tým, že 27 pacientov potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

9:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Koronavírus, testovanie
Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský.
 • streda 31. marca

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj vo štvrtok.

17:52 Slúženie svätých omší a liturgických obradov počas Veľkej noci je naďalej možné iba online formou. Pripomína to Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ). Pokiaľ ide o individuálnu duchovnú starostlivosť, ktorá predstavuje výnimku zo zákazu vychádzania, podľa ÚVZ ide v tomto prípade o úkony individuálnej duchovnej služby a individuálnej pastoračnej služby.

Spišská Nová Ves

17:33 Záujem o testovanie na ochorenie COVID-19 v rómskej osade Vilčurňa v Spišskej Novej Vsi klesá. Pre agentúru SITA to uviedla vedúca oddelenia sociálnych vecí na mestskom úrade Júlia Jančurová. Počas zatiaľ posledného testovania v utorok 30. marca sa prišlo otestovať 101 miestnych, štyria mali pozitívny výsledok.

Ešte začiatkom marca bola v osade zistená sedempercentná pozitivita. Od polovice mesiaca sa drží medzi troma až štyrmi percentami. Celkovo tam aktuálne evidujú 18 pozitívnych obyvateľov, pričom k dnešnému dňu má 115 ľudí nariadenú karanténu.

Situáciu sa podľa Jančurovej podarilo udržať pod kontrolou vďaka terénnym sociálnym pracovníkom, zamestnancom komunitného centra a sedemnástim rómskym asistentom. Tí pracovali v teréne denne 12 hodín. Zabezpečovali dohľad nad dodržiavaním karantény a platných protiepidemických opatrení.

V meste predpokladajú, že sviatky situáciu so šírením koronavírusu v osade neovplyvnia. „Budeme ju monitorovať aj v apríli a zbierať údaje o pozitívnych a o osobách s nariadenou karanténou,“ dodala vedúca sociálneho oddelenia. Nad dodržiavaním opatrení a karantény budú naďalej dohliadať terénni sociálni pracovníci mestského úradu a občianska stráž pod mestskou políciou.

17:03 Dáta bez pátosu zverejnili sociálnej sieti Facebook tabuľku podľa okresov, ktorá obsahuje údaje na základe 7-dňovej incidencie (výskytu) na 100-tisíc obyvateľov z PCR testov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:30 Predĺženie núdzového stavu na Slovensku je v súlade s Ústavou SR. Vo svojom rozhodnutí to skonštatoval Ústavný súd SR.

Ten rozhodoval o podnetoch od opozičných poslancov a generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Odlišné stanoviská k rozhodnutiu pridali dvaja sudcovia.

Trnava

16:01 Mesto Trnava otvorí od utorka 6. apríla materské školy a od stredy 7. apríla prvý stupeň základných škôl pre všetky deti. Doteraz boli otvorené len pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry, a tých, ktorým ich povolanie neumožňovalo prácu z domu.

Na návrat dieťaťa do škôlky a školy je podľa hovorkyne trnavskej radnice Veroniky Majtánovej potrebný certifikát s negatívnym výsledkom testu na koronavírus nie starší ako sedem dní jedného zo zákonných zástupcov. Otvorením materských a prvého stupňa základných škôl Trnava reaguje na zaradenie okresu v rámci regionálneho COVID automatu od 5. apríla do červenej farby. Ďalšie okresy Trnavského kraja budú aj naďalej bordové.

„Pri výskyte ochorenia v triede bude v prípade záujmu možnosť pretestovať žiakov 3. a 4. ročníkov kloktacimi testami. Potrebný bude súhlas zákonného zástupcu, výsledok bude známy do 72 hodín,“ informoval vedúci odboru školstva, mládeže a športu Mestského úradu v Trnave Michal Špernoga.

Prezenčná forma výučby na 2. stupni ZŠ bude podľa Majtánovej obnovená až po povolení zo strany zodpovedných štátnych orgánov, prípadne podľa celoštátneho COVID automatu. Žiaci piateho až deviateho ročníka zatiaľ pokračujú v dištančnom vzdelávaní.

Samospráva Trnavy upozorňuje, že rodičia detí, ktoré do škôl nenastúpia, strácajú nárok na čerpanie pandemickej OČR. Žiaci zároveň musia byť z vyučovania riadne ospravedlnení. Dištančné vzdelávanie nebude naďalej zabezpečované online vzdelávaním, ale len zasielaním materiálov a úloh.

Revúca

15:25 Revúcka nemocnica podpísala s Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK) zmluvu o spolupráci v záujme zabezpečenia efektívneho očkovania, pričom predpokladaný termín začatia vakcinácie je 8. až 9. apríl.

Ako informuje na sociálnej sieti mesto Revúca, okrem oneskorenia otvorenia pre nedostatok vakcín sa zmení aj miesto zriadenia centra, ktoré malo pôvodne už v týchto dňoch fungovať. „Potešujúcou správou je, že riaditeľke nemocnice Janette Hrbálovej sa podarilo vybojovať pre Revúcu vakcínu Moderna, ktorou sa budú očkovať osoby staršie ako 50 rokov,“ informuje radnica s tým, že definitívny termín otvorenia očkovacieho centra bude závisieť aj od schválenia Ministerstva zdravotníctva SR o vstupe zariadenia do očkovacieho systému, ako aj od rozhodnutia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Rimavská Sobota v zmysle schválenia priestorov očkovacieho centra.

Na účel vzniku veľkokapacitného očkovacieho centra boli pôvodne pripravené priestory budovy Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej, avšak v tých sa už tento rok plánuje začatie projektu revitalizácie. Materiálne a technické vybavenie z očkovacieho centra v budove gymnázia bolo premiestnené do priestorov Strednej odbornej školy na Ul. Gen. Viesta č. 6.

Krajské veľkokapacitné vakcinačné centrá fungujú zatiaľ v Banskej Bystrici, Brezne, Lučenci a vo Zvolene. Podpredseda BBSK Ondrej Lunter informoval, že za predpokladu zvýšenia dodávok vakcín otvoria po Veľkej noci centrá v Revúcej, Veľkom Krtíši, Žiari nad Hronom a v Rimavskej Sobote.

14:47 Policajti budú počas veľkonočných sviatkov kontrolovať všetky autá, vozidlá hromadnej dopravy a peších, ktorí budú prichádzať na územie Slovenska. Pozor budú dávať aj na dodržiavanie karanténnych povinností a dodržiavanie obmedzenia pohybu a pobytu zákazom vychádzania po vstupe na územie Slovenska cez hraničné priechody.

Tieto kontroly budú nepretržite na všetkých otvorených hraničných priechodoch. Policajti budú monitorovať aj uzavreté hraničné priechody. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Opatrenia počas veľkonočných sviatkov začnú platiť od štvrtka 1. apríla a potrvajú do pondelka 5. apríla do polnoci. Od štvrtka 1. apríla do pondelka 5. apríla budú policajti prísnejšie kontrolovať aj hranice medzi okresmi. Zvýšia intenzitu kontrol najmä v takzvaných čiernych okresoch.

Do opatrení nasadia policajtov v uniformách aj v civilnom oblečení. Pomáhať im budú aj príslušníci Ozbrojených síl SR. Počas Veľkej noci bude polícia klásť dôraz aj na dopravné kontroly a „snahu eliminovať čo najviac vodičov pod vplyvom alkoholu či inej návykovej látky z cestnej premávky“.

Košice

14:34 Košický samosprávny kraj (KSK) pokračuje v očkovaní vo veľkokapacitnom očkovacom centre na Ostrovského ulici v Košiciach. Za mesiac od otvorenia dostalo vakcínu od spoločnosti AstraZeneca 30 531 ľudí. Informoval o tom na brífingu v očkovacom centre predseda KSK Rastislav Trnka.

„Veľkokapacitné očkovacie centrá, ktoré prevádzkujú samosprávne kraje, k strede 31. marca zaočkovali viac ako 134-tisíc ľudí, pričom v našom kraji ich bolo najviac, a to 23 percent. Chod očkovacieho centra zabezpečovalo približne 30 dobrovoľníkov, 60 zdravotníkov a 30 zamestnancov Úradu Košického samosprávneho kraja. Doposiaľ bolo použitých približne 700 ochranných oblekov, očkovacie centrum bolo v prevádzke 152 hodín. Ďakujem každému, kto pomohol pri očkovaní a zároveň som rád, že východniari ukazujú, že im na očkovaní záleží,“ uviedol Trnka.

Takmer 85 percent ľudí, ktorí prišli na očkovanie do tohto očkovacieho centra, majú trvalý pobyt v Košickom kraji, ďalších 12 percent bolo z Prešovského kraja, zvyšní prišli z ostatných šiestich krajov.

Krajské očkovacie centrum je otvorené aj v stredu a vo štvrtok pred Veľkou nocou. Zdravotníci očkujú vakcínou AstraZeneca, pričom za dva dni by mali zaočkovať ďalších 4 000 ľudí. Aktuálne je v prevádzke osem očkovacích a 11 registračných kójí. Nakoľko kraj navyšuje kapacity nad 2 000 očkovaní denne, upravuje aj riadenie dopravy na Ostrovského ulici. Po Veľkej noci by mala byť táto ulica zjednosmernená.

Očkovacie centrum KSK bude po veľkonočných sviatkoch v prevádzke od stredy 7. apríla. Po Veľkej noci sa tu bude po prvýkrát očkovať aj vakcínou od spoločnosti Moderna. Registrácia na očkovanie vakcínou od Moderny je možná cez korona.gov.sk.

Župa vyzýva ľudí nad 60 rokov aby sa prihlasovali na očkovanie touto vakcínou. „Je mi ľúto, že štátny registračný systém nefunguje, ako má, a nie je flexibilný, ako by sme potrebovali. Preto sme museli preložiť očkovanie Modernou na budúci týždeň, hoci sme už vakcíny mali na sklade. Chcel by som, aby sme čo najskôr zaočkovali čo najviac ľudí,“ dodal župan Trnka.

14:23 Počas tohtoročných veľkonočných sviatkov nepridáva spoločnosť Slovak Lines žiadne posilové spoje, lebo neeviduje zvýšený záujem o cestovanie.

Ako informovala hovorkyňa Slovak Lines Eva Vozárová, trendy potvrdzujú, že autobusmi cestujú naďalej len tí, ktorí z nejakého dôvodu musia tento spôsob dopravy využiť. Napriek stále nepriaznivej pandemickej situácii a mnohým prísnym opatreniam Slovak Lines zachováva ako jediný dopravca autobusové spojenie s Viedňou a letiskom Schwechat, a to aj počas veľkonočných sviatkov.

Spoločnosť očakáva zlepšenie pandemickej situácie po Veľkej noci, kedy by mohlo nastať postupné uvoľňovanie opatrení, čo by umožnilo opätovné rozbehnutie ďalších autobusových liniek. Ako podotkla Eva Vozárová, viaceré linky boli pre obmedzenie pohybu medzi okresmi dočasne pozastavené.

Humenné

14:11 Mesto Humenné obnoví po veľkonočných sviatkoch činnosť škôl na svojom území. Ako informoval Marián Škuba z tlačového referátu mesta Humenné, vzhľadom na priaznivý vývoj epidemickej situácie a na základe rozhodnutia ministra školstva z 19. marca mesto Humenné ako zriaďovateľ škôl a školských zariadení obnoví s účinnosťou od utorka 6. apríla vyučovanie v materských školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti spolu s prevádzkou zariadení školského stravovania pre deti materských škôl.

Od stredy 7. apríla obnoví aj prezenčné vyučovanie vo svojich základných školách na prvom stupni. Rovnako tak bude obnovená prevádzka zariadení školského stravovania pre žiakov na prvom stupni základných škôl a prevádzka školských klubov detí. V rovnaký deň obnovia aj individuálne vyučovanie v Základnej umeleckej škole pre žiakov prvého stupňa základnej školy, okrem vyučovania predmetov spev a hra na dychový nástroj.

14:03 Prijímacie skúšky na stredné školy sa budú v tomto školskom roku konať v riadnych termínoch. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR).

13:48 Vakcíny proti koronavírusu od spoločností Pfizer a Moderna poskytujú vysoko efektívnu ochranu aj v skutočných podmienkach. Vyplýva to zo správy amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), na ktorú sa odvoláva televízia CNN.

Pfizer/BioNtech
Vakcíny od firmy Pfizer by mali byť podľa štúdie bezpečné aj u detí. Foto: Ilustračné, SITA/AP

13:33 Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) privítalo, že vláda prijala výnimku individuálnej duchovnej starostlivosti. „Mrzí nás, že neboli vypočuté naše ďalšie návrhy, vrátane možnosti sláviť bohoslužby na verejnom priestranstve a veríme, že čoskoro sa tak stane,“ informoval v tlačovej správe Stano Župa z komunikačného oddelenia KDH.

13:15 Maloobchodníci už pracujú na žalobe, ktorú na štát budú podávať, aby si svoje odškodnenie vydobyli súdnou cestou. Aktuálnu situáciu vedia vystihnúť slovami „cielená likvidácia“ a „zúfalstvo“.

Maďarsko

13:02 Nárast úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19 v Maďarsku neslabne. Tamojšie úrady v stredu oznámili nový denný rekord 302 úmrtí. Krajina má naďalej smutné prvenstvo v najvyššej týždennej úmrtnosti na milión obyvateľov na svete.

V Maďarsku už štvrtý týždeň platia nové lockdownové opatrenia, ktorých cieľom je znížiť počet infekcií, hospitalizácií a úmrtí. Spolu s ambicióznym vakcinačným programom, vďaka ktorému je lídrom v očkovaní v Európskej únii (EÚ), sa im však nedarí zvrátiť negatívny trend. Maďarské nemocnice sú pod bezprecedentným tlakom, z hľadiska počtu obyvateľov sa v nich lieči viac pacientov s COVID-19 ako v ktorejkoľvek inej krajine EÚ okrem Bulharska.

V stredu 28 spravodajských médií podpísalo otvorený list vláde, v ktorom požadujú viac transparentnosti o pandémii. Okrem iného od vlády chcú, aby mohli novinári vstupovať do nemocníc za účelom informovania o oddeleniach pre pacientov s COVID-19 a aby zdravotníci mohli dávať rozhovory médiám. To im teraz zakazuje ministerský výnos.

Maďarsko v utorok prekonalo hranicu dvoch miliónov zaočkovaných ľudí, čo je viac ako 20 % jeho populácie. Maďarsko proti koronavírusu okrem vakcín schválených v rámci celej EÚ očkuje aj prípravkami z Ruska a Číny. Minister zahraničia Péter Szijjártó v stredu oznámil, že v noci dorazilo do Budapešti viac ako štvrť milióna dávok ruskej vakcíny Sputnik V.

12:47 Vláda v stredu ešte neodsúhlasila zvýšenie finančnej pomoci pre domáci cestovný ruch vrátane gastrosektoru o 157 miliónov eur. Informoval o tom po rokovaní vlády minister dopravy Andrej Doležal s tým, že od partnerov dostal prísľub, že kabinet by mal jeho návrh odobriť na budúcotýždňovom rokovaní.

Podľa ministra Doležala treba pomoc cestovnému ruchu jednoznačne navýšiť, lebo doteraz schválená suma vo výške 100 miliónov eur vôbec nepostačí. Ako upozornil, situácia je veľmi vážna až dramatická, lebo keď pripravovali schému pomoci ešte minulý rok, nikto nepočítal s tým, že pandémia koronavírusu potrvá až tak dlho.

Podľa ministra dopravy prepad tržieb v cestovnom ruchu bol obrovský a preto 100 miliónov eur sa vyčerpá už za kalendárny rok 2020. Aby sa dalo pomôcť subjektom z cestovného ruchu, ktoré nemohli fungovať ani v roku 2021, treba výšku pomoci navýšiť. Financie navyše sú potrebné aj na pomoc pre väčšie firmy, aby mohli čerpať pomoc vo výške nad 200-tisíc eur v rámci pripravovanej veľkej schémy pomoci.

Doteraz rezort dostal okolo 6-tisíc žiadostí o pomoc, ale to len za obdobie od apríla 2020 do októbra 2020. Ministerstvo pre nedostatok financií nemohol otvoriť výzvy za obdobie od novembra 2020 do marca 2021. „Podľa údajov, ktoré máme, už nemáme na ďalšiu pomoc alokované finančné prostriedky,“ dodal minister Doležal.

12:33 Záchranári budú mať spätne od 1. marca špeciálny covidový príplatok. Informoval o tom Igor Matovič s tým, že v priemere má ísť o 350 eur na mesiac. „Som rád,“ uviedol na sociálnej sieti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:56 Národná rada SR (NR SR) vyzvala vládu na urýchlené prijatie opatrení, na základe ktorých sa budú môcť počas veľkonočných sviatkov konať bohoslužby aspoň vo vonkajších priestoroch pri dodržaní minimálnych odstupov a dodržiavania hygienických opatrení. Poslanci totiž schválili procedurálny návrh Tomáša Tarabu (nezaradený). Vedenie parlamentu by malo teraz schválený procedurálny návrh tlmočiť vláde. Za hlasovalo 71 členov zákonodarného zboru. Proti boli štyria, zdržalo sa 46 a nehlasovalo 12.

11:38 Vláda doposiaľ nepodporila návrh ministerstva dopravy a výstavby na zriadenie povinnej štátnej karantény absolvovanej v hoteloch.

11:32 Šírením agresívnejšej britskej mutácie koronavírusu bezprostredne hrozí, že dôjde k ďalším nenapraviteľným a podstatným stratám na životoch alebo k zásadnému ohrozeniu zdravia na celom území Slovenskej republiky. Zhodnotila to vláda SR, ktorá na dnešnom rokovaní schválila návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady SR (NR SR) s opakovaným predĺžením núdzového stavu. Vláda 17. marca odsúhlasila predĺženie núdzového stavu a od 20. marca začala plynúť 20 dňová lehota na vyslovenie súhlasu NR SR.

Žilina

11:21 Žilinská Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) počas veľkonočných sviatkov mimoriadne upravila prevádzku vakcinačného centra. Ako informoval medicínsky riaditeľ nemocnice Igor Bízik, zaregistrovaným záujemcom môže byť pridelený termín na vakcináciu aj v dňoch pracovného pokoja 2. a 5. apríla, prípadne v sobotu 3. apríla.

„Našou snahou je napriek voľným dňom nezastaviť rýchlosť očkovania a poskytnúť ľuďom čo najviac voľných termínov. Oslovili sme preto pracovníkov vakcinácie, ktorí sa rozhodli vystriedať v službách počas Veľkej noci, vďaka čomu u nás bude môcť navyše absolvovať očkovanie počas troch dní viac ako 1 100 ľudí,“ uviedol Bízik.

Čiastočne obmedzená bude však prevádzka mobilného odberového miesta pre antigénové testovanie v areáli nemocnice.

„Otestovať sa bude možné v piatok 2. apríla v skrátených hodinách do 12:30 a následne až v utorok 6. apríla. PCR mobilné odberové miesto FNsP Žilina bude zatvorené iba počas Veľkého piatku, testovanie výhradne objednaných pacientov sa uskutoční počas Bielej soboty a Veľkonočného pondelka,“ spresnila hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

11:04 Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) dodal Ministerstvu zdravotníctva SR stanovisko k ruskej vakcíne Sputnik V. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa štátneho ústavu Magdaléna Jurkemíková. Ako dodala, o použití neregistrovaných liekov vrátane tejto vakcíny na Slovensku rozhoduje rezort zdravotníctva.

10:57 Od štvrtka 1. apríla spadá do výnimiek zo zákazu vychádzania individuálna duchovná starostlivosť. Vyplýva to z doplnenia uznesenia vlády o predĺžení núdzového stavu, ktoré v stredu odobril kabinet. Podmienkou individuálnych bohoslužieb je podľa rozhodnutia vlády dodržanie protiepidemických opatrení stanovených vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).

Rovnako od štvrtka platí výnimka aj pre držiteľov poľovného lístka za účelom plnenia opatrení proti šíreniu afrického moru ošípaných. Podmienkou je rovnako dodržiavanie opatrení ÚVZ SR. Rozhodnutím zo stredy 17. marca vláda pre pandémiu koronavírusu opakovane predĺžila núdzový stav do 28. apríla. O oprávnenosti tohto kroku však má rozhodnúť Ústavný súd SR.

10:45 Negatívnym výsledkom RT-PCR a antigénového testu sa bude možné preukázať do nedele 11. apríla, ak bol test vykonaný v období od štvrtka 1. apríla do nedele 4. apríla. Vyplýva to z uznesenia, ktoré na stredajšom rokovaní schválila vláda.

10:32 Dáta bez pátosu zverejnili na sociálnej sieti Facebook päť dobrých správ.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:15 Osobnú skúsenosť alebo skúsenosť z bezprostredného okolia s koronavírusom majú už takmer dve tretiny obyvateľov Slovenska.

Rok od príchodu pandémie sa koronavírusom nakazilo približne 14 % Slovákov. Takmer sedem percent ľudí už pozná niekoho blízkeho, pre ktorého bolo ochorenie COVID-19 smrteľné. Takáto skúsenosť je spojená s väčším obmedzením kontaktov, nie však s vyššou ochotou sa dať zaočkovať.

Ukázal to výskum Ako sa máte, Slovensko?, ktorý iniciuje Slovenská akadémia vied, MNFORCE a Seesame. Ôsma vlna výskumu na vzorke tisíc respondentov prebehla od 24. do 27. marca.

Z výsledkov výskumu na konci marca vyplýva, že väčšina Slovákov už má bezprostrednú skúsenosť s ochorením COVID-19. Na prelome januára a februára pritom mala takúto skúsenosť približne polovica respondentov. Na konci marca osobne ochorenie COVID-19 zažilo 13,6 % respondentov, kým na prelome januára a februára to bolo 8,3 %.

„Je zaujímavé, ako slabo súvisí osobná skúsenosť so smrťou alebo závažným priebehom ochorenia so správaním sa počas pandémie a postojmi k očkovaniu. Toto zistenie naznačuje, že naše vnímanie pandémie je výsledkom komplexnejšieho posudzovania, ktoré prebiehalo počas celého trvania pandémie a väčšinou ho nezmenila ani tragická udalosť v našom okolí,“ konštatoval Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu SAV.

10:07 V utorok potvrdili PCR testy 1 855 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 11 407 vzoriek. Pribudlo 95 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň výrazne klesol, v nemocniciach je o 148 ľudí menej. Počet zaočkovaných osôb stúpol o viac ako 16-tisíc.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:55 Štát chce v aktuálnej epidemickej situácii zabezpečiť pre zdravotnícke zariadenia dostatok potrebných liekov a zdravotníckych pomôcok.

Vláda v stredu schválila zmenu nariadenia na vykonanie niektorých opatrení hospodárskej mobilizácie v súvislosti s vyhlásením núdzového stavu na zabezpečenie riešenia druhej vlny koronavírusu COVID-19. Na základe nej by sa mala zabezpečiť prednostná výroba a zásobovanie určenými liekmi alebo zdravotníckymi pomôckami. Doterajšie znenie nariadenia totiž podľa Ministerstva hospodárstva SR zabezpečenie prednostnej výroby a zásobovania nereflektuje.

„Účelom úprav je zabezpečenie možnosti prednostnej výroby liekov alebo zdravotníckych pomôcok, ako aj zabezpečenie ich zásobovania pre zdravotnícke zariadenia prostredníctvom Ministerstvom hospodárstva SR určeného subjektu hospodárskej mobilizácie,“ konštatuje sa v materiáli.

Pre zabezpečenie výroby bude s určeným subjektom hospodárskej mobilizácie zmluvu uzatvárať rezort hospodárstva, pre zabezpečenie služieb v oblasti prednostného zásobovania zase rezort zdravotníctva. Distribúciu liekov alebo zdravotníckych pomôcok bude koordinovať Ministerstvo zdravotníctva SR.

9:28 Šéf rezortu obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) upresnil, že na stredajšom zasadnutí kabinetu budú ministri riešiť núdzový stav a opatrenia týkajúce sa pandémie koronavírusu.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) informoval, že na rokovanie predloží aj upresnenie do uznesenia v súvislosti s Veľkou nocou, týkajúce sa platnosti testov.

„Pri núdzovom stave musíme vždy očakávať riadne zdôvodnenie epidemiologickej situácie. Prečo je potrebné núdzový stav prijať a predlžovať. Ja verím, že podmienky sa natoľko zlepšujú a zlepšia, že to bude naposledy,“ vysvetlila predmet dnešného rokovania ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí).

9:16 Ústavný súd SR (ÚS SR) sa na stredajšom neverejnom zasadnutí pléna o 9:00 zaoberá aj návrhom skupiny poslancov Národnej rady SR a generálneho prokurátora SR, týkajúceho sa ústavnosti predĺženia núdzového stavu vládou SR. Návrhy boli spojené na spoločné konanie. Informovala o tom hovorkyňa ÚS SR Martina Ferencová.

„Plénum Ústavného súdu SR si uvedomuje spoločenský význam daného rozhodnutia, bude mu venovať náležitú pozornosť, rozhodne v zákonnej lehote a verejnosť bude o meritórnom rozhodnutí v daných veciach transparentne informovať formou brífingu a tlačovej správy, v súlade s doterajšou praxou,“ uviedla.

9:04 Vláda schválila nové rozdelenie okresov podľa epidemickej situácie. Aktualizovanú mapu podľa COVID automatu predstavil rezort zdravotníctva na svojej pravidelnej utorňajšej tlačovej konferencii, platiť bude od 5. apríla. Od budúceho týždňa bude vo štvrtom stupni varovania 10 okresov, do tretieho stupňa sa zaradí 52 okresov a v druhom stupni bude 17 okresov.

Medzi čierne budú od pondelka patriť okresy Čadca, Ilava, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad a Trenčín. Do bordovej farby, teda tretieho stupňa varovania, sa zaradí ďalších 52 okresov. Svetločervenú farbu v rámci regionálneho rozdelenia budú mať okresy Kežmarok, Komárno, Košice I.-IV., Košice-okolie, Levice, Medzilaborce, Nitra, Nové Zámky, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trnava a Zlaté Moravce.

červené, čierne, bordové okresy, koronavírus
Zaradenie okresov od 5. do 11. apríla. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

9:00 Vitajte pri sledovaní stredajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom