Koronavírus: Na Slovensku máme ďalších 116 úmrtí, pribudne približne 260-tisíc termínov na očkovanie (online)

COVID 19: Očkovanie učiteľov v Trnavskom kraji
Registrácia pred vakcinovaním pedagogických zamestnancov všetkých škôl pôsobiacich v Trnavskom kraji na prevenciu ochorenia COVID-19 v novootvorenom veľkokapacitnom očkovacom centre v priestoroch Strednej zdravotníckej školy v Trnave. Trnava, 20. február 2021. Foto: SITA/Martin Medňanský

Epidemická situácia sa na Slovensku sa stále nezlepšuje. Celá krajina je v čiernej farbe, v rámci regionálneho rozdelenia od 8. marca máme 30 čiernych okresov, ďalších 46 je bordových a zvyšné tri okresy sú červené.

Viac o téme: Koronavírus

COVID automat – farby okresov podľa epidemickej situácie

 • od 8. do 14. marca

Čierne okresy na Slovensku (30)

 • Bánovce nad Bebravou, Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Humenné, Ilava, Košice I – IV, Košice – okolie, Martin, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Piešťany, Považská Bystrica, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Šaľa, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen

Bordové okresy na Slovensku (46)

 • Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – V, Brezno, Bytča, Čadca, Gelnica, Komárno, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nitra, Nové Zámky, Pezinok, Poltár, Poprad, Prešov, Prievidza, Sabinov, Senec, Senica, Skalica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žilina, Zlaté Moravce

Červené okresy na Slovensku (3)

 • Kežmarok, Medzilaborce a Tvrdošín

Za posledných sedem dní u nás pribudlo 14 991 prípadov ochorenia COVID-19, ktoré odhalili PCR testy (pondelok – 2207, nedeľa – 396, sobota – 1286, piatok – 2522, štvrtok – 2423, streda – 2800, utorok – 3357).

COVID automat, testovanie, školy, cestovanie okresy
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

Najhoršia situácia je v nemocniciach, kde opäť zaznamenávame rekord v počte hospitalizovaných a počet voľných ventilovaných lôžok je enormne nízky.

Rastie aj mobilita, ktorá sa zvyšuje z týždňa na týždeň, čo podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) hovorí o tzv. pandemickej únave. Obyvatelia majú problém s prísnym dodržiavaním opatrení, časť populácie ich však stále dodržiava.

Situácia v nemocniciach je síce veľmi napätá, avšak zatiaľ stabilizovaná. Na druhej strane však priemerné počty úmrtí v súvislosti s koronavírusom za posledné týždne neklesajú. Aktuálne je priemerná hodnota na úrovni 108 úmrtí za deň. Za posledný týždeň koronavírus na Slovensku zabil až 648 ľudí (pondelok – 116, nedeľa – 85, sobota – 74, piatok – 97, štvrtok – 105, streda – 71, utorok – 101).

Od stredy 3. marca sa na Slovensku sprísnili aj opatrenia. Matovičova vláda odobrila celkovo desať okruhov opatrení, ktorých cieľom má byť zastaviť nárast hospitalizácií v nemocniciach a spomaliť šírenie ochorenia COVID-19.

Od pondelka 8. marca sa zmení očkovacia stratégia, vychádzať sa bude striktne z veku. Vakcínami Pfizer a Moderna sa od budúceho týždňa budú môcť očkovať osoby nad 70 rokov, veková hranica sa tak zníži o päť rokov. Čo sa týka vakcíny AstraZeneca, konzílium odborníkov navrhuje, aby sa zvýšila veková hranica pacientov, ktorí sa ňou môžu očkovať, na 60 až 70 rokov. Predtým však odborníci odporúčajú konzultáciu s lekárom.

Situáciu v súvislosti s koronavírusom sledujeme online (minúta po minúte)

 • utorok 9. marca

20:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v stredu.

19:43 Šesť ľudí, ktorým najprv potvrdili juhoafrickú mutáciu ochorenia COVID-19, ju nemá. Potvrdil to pre spravodajský portál Aktuality.sk virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra. Zároveň však dodal, že variant našli v šiestich iných vzorkách. Podotkol, že zo siedmich pôvodných sa potvrdil iba u ženy z Banskej Bystrice, ktorá pricestovala zo Zanzibaru. Jej vzorka sa totiž identifikovala v inom laboratóriu.

„Po následnej oprave sme zistili juhoafrickú mutáciu u iných šiestich ľudí a u týchto sa naozaj u všetkých potvrdila taktiež cestovateľská anamnéza. Všetci sa vrátili z krajín mimo Európy – z Tanzánie, zo Zanzibaru, alebo z Turecka,“ uviedol. Túto skutočnosť považuje v podstate za dobrú správu. Zdôvodnil to tým, že ak by bola platná okolnosť, ktorú uviedli najskôr, a teda, že mutácia sa prejavila u ľudí, ktorí necestovali, znamenalo by to nekontrolované šírenie vírusu.

Doplnil, že neplatí, že potvrdili juhoafrickú mutáciu u ľudí, ktorí pricestovali z Ukrajiny či Nemecka. Vedec tiež objasnil, že v laboratóriu sekvenovali vzorky, ktoré neboli čerstvé a mali februárový dátum. Analyzované vzorky im poskytol Úrad verejného zdravotníctva SR.

19:31 Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) tiež informoval o zriadení telefónneho čísla a emailu, na ktorých môžu občania nahlasovať porušovanie epidemických opatrení. Informovať o nedodržiavaní karantény, oslavách v interiéri či nedovolenom otvorení prevádzok môžu na peo@health.gov.sk alebo na čísle 02/222 009 11.

Porušovanie opatrení, linka
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

19:18 V marci má prísť na Slovensko toľko vakcín, koľko prišlo za všetky mesiace očkovania doteraz, teda od decembra do februára. Na tlačovej konferencii o tom informovala štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková.

Slovensko očakáva dodávku viac ako 305-tisíc vakcín od Pfizeru, v prípade Moderny má prísť 75 600 dávok, od AstraZenecy má doraziť viac ako 309-tisíc. Na druhej strane, spoločnosť Johnson & Johnson oznámila, že bude s dodávkami meškať, Slovensko vakcíny očakávalo v priebehu apríla.

Štátna tajomníčka rezortu tiež informovala, že najväčšie percento zaočkovanosti aspoň prvou dávkou vakcíny má Slovensko vo vekovej skupine 80 až 89 rokov. Nasledujú obyvatelia od 90 až 99 rokov. Vo veku nad 80 rokov je celkovo zaočkovaných 31 % obyvateľov, nad 70 rokov 20 % a nad 60 rokov 12 %. Aspoň prvou dávkou vakcíny je zároveň zaočkovaných 50 % klientov domovov sociálnych služieb.

„Ak by chodili sľúbené dodávky tak, ako sú naplánované zo strany dodávateľov, tento mesiac by sme vedeli spustiť očkovanie Pfizerom pre obyvateľov od 60 rokov,“ uviedla Ježíková. Do konca apríla by sa podľa nej spustilo očkovanie Pfizerom pre obyvateľov od 50 rokov a do konca mája aj pre ďalšiu vekovú skupinu. Ak by sa pridalo očkovanie Sputnikom V, tieto lehoty sa podľa štátnej tajomníčky skrátia o ďalší mesiac.

Dodávky vakcín na Slovensko
Dodávky vakcín na Slovensko. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

19:00 Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) tiež ukázal, ako sa podľa COVID automatu zafarbí Slovensko od pondelku 15. marca. V tomto týždni máme 30 čiernych okresov, ďalších 46 je bordových a zvyšné tri okresy sú červené. Od toho budúceho budeme mať už 35 čiernych okresov, 41 bordových a rovnaký počet červených.

COVID automat, zafarbenie okresov od _ 15 _ 21 marec
Zafarbenie okresov od 15. do 21. marca. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

Krajčí však doplnil, že ak sa budú nastavené opatrenia a obmedzenia dodržiavať, tak čiernych okresov od ďalšieho týždňa ubudne a zafarbenie Slovenska by mohlo vyzerať takto.

COVID automat, zafarbenie okresov od _ 22 _ 28 marec
Od 22. do 28. marca by mohlo zafarbenie Slovenska vyzerať takto, ak sa budú dodržiavať prijaté opatrenia a obmedzenia. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

18:45 Epidemická situácia na Slovensku sa za posledný týždeň mierne zlepšila. Mobilita obyvateľov od 3. marca klesla, čo je podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) veľkým prínosom k tomu, aby sme pandémiu začali dostávať pod kontrolu. Počet hospitalizácií je síce rekordný, ale zdá sa, že stabilizovaný. Denné úmrtia sú rovnako stále veľmi vysoké, ale v porovnaní s predchádzajúcim týždňom mierne klesli. Reprodukčné číslo sa nachádza približne na hodnote jedna. Postupne by tak mali začať klesať počty pozitívne testovaných a neskôr aj počty hospitalizovaných v nemocniciach.

Situacia na slovensku _ koronavirus.jpg
Aktuálna situácia a jej vývoj v súvislosti s koronavírusom na Slovensku. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.
Vývoj počtu potvrdených prípadov
Vývoj počtu pozitívnych prípadov (antigénové + PCR testy). Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.
Vývoj počtu potvrdených prípadov Ag+PCR
Vývoj počtu potvrdených prípadov Antigénové + PCR testy. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.
Vývoj počtu hospitalizovaných
Vývoj počtu hospitalizovaných. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.
Vývoj reprodukčného čísla
Vývoj reprodukčného čísla na Slovensku v súvislosti s koronavírusom. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.
Vývoj mobility na Slovensku
Vývoj mobility na Slovensku. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

18:16 Pri cestovaní na Maltu platí povinnosť predložiť negatívny PCR test na ochorenie COVID-19 ešte pred vstupom do lietadla smerujúceho na ostrov. Test nesmie byť starší ako 72 hodín a musia ho mať všetci cestujúci, vrátane detí bez obmedzenia vekovej hranice. Na letiskách sa navyše môže uskutočniť kontrolné testovanie náhodne vybraných cestujúcich.

Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) na svojej webovej stránke. Rezort diplomacie doplnil, že Malta sprísnila opatrenia pre vybrané štáty Európskej únie (EÚ). Patrí medzi ne aj Slovensko.

MZVEZ SR zároveň pripomína, že po príchode na Maltu musia všetci cestujúci vyplniť vstupné formuláre (Travel Declaration Form, Passenger Locator Form). V nich okrem iného uvedú, v ktorých štátoch sa v ostatnom období zdržiavali, ako aj miesto pobytu na Malte. Zároveň dajú maltským úradom súhlas, aby ich mohli v prípade potreby vyhľadať.

„V prípade kontaktu s osobou nakazenou COVID-19, alebo ak osoba prejavuje známky choroby, je povinnosť informovať takzvaný Covid Helpline na čísle 111 alebo e-mailom na covid19health@gov.mt. Môže byť nariadená povinná 14-dňová karanténa v domácom prostredí respektíve v ubytovacom zariadení,“ upozorňuje rezort diplomacie.

17:54 Britský variant koronavírusu potvrdili hygienici v 90 % vyšetrených vzoriek. Počas tretieho kola celoslovenského prieskumu rozšírenia britského variantu vyšetrili laboratóriá 2 198 vzoriek, ktoré vyšli ako RT-PCR pozitívne 3. marca.

Vzorky poskytlo 27 laboratórií a britský variant sa analyzoval v 16 štátnych aj neštátnych laboratóriách na Slovensku. Britský variant tak zvýšil v populácii svoj podiel a dominuje nad inými variantmi pandemického vírusu.

„Prevalencia britského variantu a rýchlosť, akou sa stal dominantným variantom na našom území, jednoznačne dokazujú, že je potrebné naďalej prísne dodržiavať nastavené protiepidemické opatrenia. Rovnako je naďalej nevyhnutné minimalizovať kontakt s inými ľuďmi, nosiť rúško či respirátor a dodržiavať hygienu rúk,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. Dodal, že preventívne opatrenia dokážu spomaľovať šírenie aj iných infekčných variantov vírusu.

Prieskum rozšírenia britského variantu robili hygienici aj na vzorkách z 3. februára. Britský variant sa vtedy potvrdil v približne 74 % vyšetrených vzoriek. Ďalšie kolo bolo realizované zo vzoriek z 15. februára, kedy sa britský variant potvrdil v 72 % vyšetrených vzoriek.

17:43 Vakcína proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer a BioNTech dokáže poskytnúť ochranu aj pred variantom koronavírusu P.1, ktorý po prvý raz identifikovali v Brazílii. Naznačuje to nová štúdia, o ktorej informuje spravodajský portál CNN.

Podľa jej výsledkov vzorky krvného séra od ľudí, ktorí dostali dve dávky spomenutej vakcíny, „účinne“ neutralizovali verziu vírusu upravenú tak, aby niesla rovnaké mutácie ako variant P.1.

V rámci štúdie, ktorá v pondelok vyšla v odbornom časopise New England Journal of Medicine, výskumníci z Pfizeru, BioNTechu a University of Texas Medical Branch geneticky upravili vírus, aby vytvorili verzie s mutáciami, ktoré sa dajú nájsť u viacerých variantov koronavírusu, vrátane spomenutého brazílskeho. Následne ich testovali na vzorkách krvi od 15 ľudí, ktoré im vzali dva alebo štyri týždne po tom, ako v rámci klinického testovania dostali druhú dávku vakcíny. Vzorky dokázali zneškodniť brazílsky variant približne tak dobre, ako skorší kmeň vírusu z januára 2020.

Variant P.1 má mutácie podobné ako variant B.1.351, ktorý po prvý raz identifikovali v Juhoafrickej republike. V dôsledku nich sú pravdepodobne nákazlivejšie a mohli by byť aj odolné voči vakcínam. Pfizer však už skôr informoval, že krvné vzorky pri skúmaní neutralizovali aj juhoafrický variant. Napriek tomu konzorcium informovalo, že pracujú na podpornej dávke a upravujú recept, aby lepšie pasoval na rôzne varianty.

Variantu P.1 pripisujú prudký nárast prípadov v Brazílii. V rámci jedného prieskumu v Manaus ho našli v 42 % vzoriek. Prípady tohto variantu sa objavili už aj v Spojených štátoch, Veľkej Británii a Japonsku.

17:32 Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sa Európskej liekovej agentúre (EMA) ospravedlnil za slová premiéra Igora Matoviča (OĽaNO).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:21 Vedci vyzývajú vládu, aby bezodkladne začala zavádzať odporúčania odborníkov s jasným určením termínov a metodiky vyhodnotenia ich účinnosti.

17:12 Zdravotník v Stupave v okrese Malacky testoval ľudí na mobilnom odberovom mieste (MOM) COVID-19, pričom bol pod vplyvom alkoholu.

Poverený policajt už obvinil 49-ročného muža z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Ako informovala bratislavská krajská polícia na sociálnej sieti, dychová skúška u zdravotníka MOM v Stupave skončila s pozitívnym výsledkom.

„Policajtov privolal vedúci MOM, ktorý mal podozrenie, že zdravotník, ktorý testoval občanov na ochorenie COVID-19 antigénovými testami z nosohltana bol pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky,“ uviedla polícia s tým, že výsledok dychovej skúšky 0,79 mg/l alkoholu podozrenie potvrdil. Obvinený muž je stíhaný na slobode.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:03 Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) odvolal z funkcie riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Petra Bielika.

Od stredy 10. marca inštitúciu dočasne až do ukončenia riadneho výberového konania povedie Róbert Suja. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

16:42 Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) bude mať o 17.30 tradičnú tlačovú konferenciu o aktuálnej epidemickej situácii.

16:17 Ministerstvo zdravotníctva otvorí v utorok 9. marca ďalšie termíny očkovania pre záujemcov nad 70 rokov. Rezort zároveň zverejnil konkrétne časy, kedy bude prihlasovanie podľa jednotlivých krajov dostupné. Chce tým znížiť pravdepodobnosť technických problémov.

V priebehu stredy a štvrtku otvorí kapacity pre záujemcov vo veku 60 až 70 rokov. „Vzhľadom na vysoký záujem ľudí o očkovanie sa už vopred ospravedlňujeme každému, komu sa nepodarí prihlásiť sa na očkovanie,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

O 18:30 budú termíny pre seniorov nad 70 rokov dostupné pre Bratislavský a Trnavský kraj. O 19:00 sa sprístupnia kapacity v Trenčianskom a Nitrianskom kraji. O ďalšiu polhodinu budú otvorené termíny pre Žilinský a Banskobystrický kraj. Voľné termíny na očkovanie v Prešovskom a Košickom kraji sprístupnia o 20:00.

16:09 Jedným z potvrdených dôvodov pondelkového výpadku a priebežného spomaľovania objednávkového systému bol problém dátového pripojenia vládneho cloudu. Ako informuje Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), tento problém je už vyriešený, no prichádza k spomaleniu aplikácie Moje ezdravie. Prostredníctvom nej sa občania objednávajú na antigénové či PCR testy a na očkovanie. Dôvodom je podľa NCZI intenzívnejšia aktivita aplikácií, ktoré monitorujú voľné kapacity testovania alebo očkovania.

15:50 Ministerstvo zdravotníctva plánuje od 13. marca do 7. apríla otvoriť približne 260-tisíc termínov na očkovanie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:32 Ruskou vakcínou Sputnik V by sa mohlo na Slovensku očkovať o tri týždne.

V diskusnej relácii Na Telo plus to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Tento termín bude podľa neho reálny, keď budú hotové testy šarže a tie budú v poriadku.

Pre prihlasovanie na očkovanie vakcínou Sputnik V by sa mal vytvoriť samostatný systém. Fungovať by mala čakacia listina, záujemcovia budú pozývaní do vakcinačného centra, keď na nich príde rad. Systém by sa mal podľa ministra spustiť minimálne týždeň pred tým, ako sa začne Sputnikom V očkovať.

Za prípadné dlhodobé nežiaduce účinky podľa ministra zdravotníctva nebude niesť zodpovednosť lekár. „Budeme sa o tom rozprávať na úrovni štátu,“ povedal.

15:13 Európska lieková agentúra (EMA) nebude reagovať na odkazy slovenského premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) na sociálnych sieťach vo veci vakcíny Sputnik V.

Lieková agentúra si stojí za svojím stanoviskom v súvislosti so schvaľovaním vakcín na národnej úrovni, ktorý deklarovala v novembri 2020. „Tento postoj o národných úradoch a EMA bol uvedený už na začiatku, ešte pred autorizáciou akýchkoľvek vakcín, a nie je nový,“ reagovala pre agentúru SITA Sophie Labbe z mediálneho oddelenia EMA.

EMA v súčasnosti podľa nej vyhodnocuje vakcínu Sputnik V v takzvanom rolling review. Lieková agentúra je pripravená zhodnotiť, či Sputnik V vyhovuje zvyčajným štandardnom EÚ.

„Akékoľvek odporúčania budú založené na sile vedeckých dôkazov o bezpečnosti, kvalite a efektivite vakcíny, a ničom inom,“ zdôraznila Labbe s tým, že EMA vyhodnotí dáta, keď budú dostupné. „Rolling review bude pokračovať, kým nebude k dispozícii dostatok dôkazov pre formálnu žiadosť o povolenie na používanie,“ uzavrela Labbe.

14:54 Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) sa ospravedlnil ľuďom, ktorým sa nepodarilo prihlásiť sa na očkovanie. V diskusnej relácii Na Telo plus povedal, že problém podľa neho nebol v samotnom systéme, ale v nápore. Dodal však, že „sa všetko dá urobiť lepšie“.

Minister sa preto chce stretnúť s riaditeľom Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Petrom Bielikom. Pýtať sa ho bude aj na to, prečo národné centrum doteraz nevytvorilo tzv. čakáreň. Na otázku, či môže riaditeľ NCZI vo svojej funkcii skončiť, minister priamo neodpovedal. „Budeme sa rozprávať,“ reagoval.

14:31 Policajné kontroly dodržiavania opatrení sú aj na rýchlostnej ceste R1.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Poprad

14:16 Prešovský samosprávny kraj (PSK) otvorí v sobotu 13. marca veľkokapacitné očkovacie centrum v Poprade. Po Prešove a Humennom pôjde o tretie takéto centrum.

Pre agentúru SITA to v utorok uviedla Lea Heilová z oddelenia propagácie a komunikácie Úradu PSK. Samosprávny kraj ho zriadi v Strednej odbornej škole technickej na Kukučínovej ulici, ktorá je v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. Využiť plánuje počas jedného očkovacieho dňa tisíc vakcín.

Mesto Poprad spolu s miestnou nemocnicou ešte začiatkom februára avizovali, že chcú spoločne zriadiť veľké vakcinačné centrum v športovej hale Aréna. Podmienkou jeho otvorenia mala byť dostatočná kapacita a dostupnosť vakcín. „Mesto Poprad ponúklo PSK prenájom športovej arény zadarmo, avšak pre potrebu mať zriadené veľkokapacitné očkovacie centrum v Poprade na dlhšiu dobu, výhľadovo do konca roka 2021, sa kraj rozhodol zriadiť centrum vo vlastnom školskom zariadení,“ vysvetlila Heilová.

Počas uplynulého víkendu kraj otvoril veľkokapacitné vakcinačné centrá v Prešove a Humennom. Za dva dni zaočkovali viac ako 6-tisíc ľudí vakcínou AstraZeneca. V Prešove sa po pilotnom projekte z 27. februára opätovne očkovalo v Športovej hale Hotelovej akadémie na Okružnej ulici. V Humennom sa na vakcinačné centrum zmenila telocvičňa Obchodnej akadémie na Komenského ulici.

V rámci nasledujúceho víkendu bude v Prešove dostupných 4 016 vakcín, pričom očkovať sa bude v sobotu aj nedeľu. V Humennom majú k dispozícii tisícku vakcín, očkovať budú len v sobotu. Prešovský samosprávny kraj plánuje v zriaďovaní veľkokapacitných očkovacích centier pokračovať. Zriadené by mali byť aj v Bardejove a Starej Ľubovni. V prípade druhého mesta by centrum mali otvoriť v apríli.

13:54 Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook radí, ako udržiavať svoj respirátor pri opakovanom používaní.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Stará Ľubovňa

13:23 Situácia v Ľubovnianskej nemocnici sa v súvislosti s pandémiou mierne zhoršila. Ako pre agentúru SITA povedal riaditeľ nemocnice Peter Bizovský, kým minulý týždeň mali o takomto čase hospitalizovaných asi dvadsať pacientov s ochorením COVID-19, teraz ich je na oddelení tridsať. „Z toho traja sú na umelej pľúcnej ventilácii a 27 na kyslíkových lôžkach,“ uviedol. Podľa jeho slov sa nemocnica blíži k naplneniu kapacít na COVID oddeleniach, kde je dokopy 38 lôžok.

Veľký výpadok personálu nemocnica nehlási, podľa riaditeľa je 71 percent zamestnancov nemocnice zaočkovaných. „Zamestnanci sa nám však dostávajú do karantény, aj keď sú zaočkovaní, pretože niekto z ich rodinných príslušníkov, s ktorými žijú v spoločnej domácnosti, sú pozitívni,“ vysvetlil.

Nemocnica naďalej rokuje s Prešovským samosprávnym krajom o zriadení očkovacieho centra v športovej hale v Starej Ľubovni. Zatiaľ sa očkuje priamo v nemocnici, kde napríklad za dva týždne použili takmer 1 800 dávok vakcíny pri očkovaní zamestnancov školstva a ľudí z kritickej infraštruktúry. Nemocnica tiež pokračuje aj vo výjazdových očkovaniach v zariadeniach sociálnych služieb.

Ľubovnianska nemocnica, n.o., poskytuje liečebno-preventívnu starostlivosť pre takmer 53-tisíc obyvateľov okresu Stará Ľubovňa. Viac ako 20-percentný podiel pacientov predstavujú obyvatelia mimo spádovej oblasti nemocnice.

Bánovce nad Bebravou

12:49 Bánovská nemocnica po piatich týždňoch dočasnej uzávery obnovila poskytovanie zdravotnej starostlivosti na oddelení dlhodobo chorých. Podľa riaditeľky nemocnice Miny Bobockej oddelenie od 8. marca funguje v plnom režime a prijíma pacientov, ktorí si vyžadujú dlhodobú zdravotnú starostlivosť. Pre vysoký počet zamestnancov s ochorením COVID-19 bolo oddelenie zatvorené od 1. februára.

„Kritickú situáciu v nemocnici sa nám podarilo zvládnuť, viacero našich kolegov a predovšetkým sestier sa vrátilo z povinnej karantény po prekonaní ochorenia. Hoci nie sú k dispozícii ani zďaleka všetci, chod oddelenia dlhodobo chorých už vieme zabezpečiť,“ podotkla Bobocká. K aktuálnemu zlepšeniu stavu zamestnancov prispela podľa nej aj vakcinácia, nemocnica má zaočkovaných už 70 percent zamestnancov.

Hoci nemocnica sa aktuálne stará o 18 pacientov s koronavírusom na reprofilizovanom COVID oddelení, ostatní pacienti a ich príbuzní sa nemusia báť nákazy. „V nemocnici máme prijaté prísne protiepidemické opatrenia, a to od triáže, až po hospitalizáciu. Pri prijatí do nemocnice pacient absolvuje antigénový test. Pacienti s ochorením COVID-19 sú od ostatných pacientov oddelení, rovnako máme oddelený aj náš personál, ktorý na oddeleniach pracuje. Samozrejmosťou je používanie ochranných osobných pomôcok a dôsledná dezinfekcia,“ upozornila riaditeľka nemocnice.

12:02 Koľko nezaočkovaných 80 ročných starčekov z DSS musí umrieť, aby sa to isté stalo nezaočkovanej 30-ročnej hovorkyni ministerstva, ktorá sa cíti ako kritická infraštruktúra? No koľko sto starčekov je to? Vo februári prišlo do nemocnice 1478 starčekov nad 80 rokov. Pýtajú sa Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Poprad

11:31 Mesto Poprad plánuje poskytnúť miestnej nemocnici dotáciu vo výške 100-tisíc eur. Takýmto spôsobom chce pomôcť v riešení dosahov pandémie ochorenia COVID-19 na prevádzku nemocnice v období mimoriadneho stavu.

Financie by mali ísť na obstaranie dvoch anesteziologických prístrojov s monitoringom vitálnych funkcií a šiestich intenzivistických lôžok určených pre pacientov so závažným priebehom ochorenia COVID-19. Návrh tohto druhu pomoci predkladá primátor Anton Danko na zasadnutie mestského zastupiteľstva, ktoré sa uskutoční v stredu 10. marca formou videokonferencie.

Požiadavka na vybavenie popradskej nemocnice spomínanými prístrojmi a lôžkami vyplynula z rokovaní primátora a generálneho riaditeľa nemocnice Erika Chorváta. „Obstaranie prístrojov súvisí so zriadením dvoch odizolovaných operačných sál určených pre pacientov s ochorením COVID-19 a prevenciou prípadného kríženia operatívy negatívnych a pozitívnych pacientov, čo predstavuje zníženie rizika nákazy pacientov, ako aj personálu nemocnice,“ uvádza sa v materiáloch mesta k zasadnutiu zastupiteľstva. Predpokladaná cena obstarania anestéziologických prístrojov je 81-tisíc eur s DPH.

Intenzivistické lôžka sú určené pre pacientov so závažným priebehom ochorenia COVID-19, ktorých zdravotný stav si vyžaduje hospitalizáciu na jednotkách intenzívnej starostlivosti, respektíve na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny s podporou umelej pľúcnej ventilácie. Moderné lôžka poskytujú účinnejšie riadenie prevencie vzniku preležanín zapríčinených tlakom a šmykom. Pomáhajú tiež znižovať riziko úrazu pacientov a ošetrujúceho personálu pri nepretržitej manipulácií a polohovaní pacienta. Predpokladaná cena šiestich lôžok je 25-tisíc eur.

Samospráva bude pre dotáciu upravovať rozpočet. Zvýšenie kapitálových výdavkov vo výške 100-tisíc eur chce riešiť zvýšením bežných príjmov z výnosu dane z príjmov fyzických osôb poukázaných územnej samospráve. Mesto pri tom vychádza z prognózy výnosov dane v rokoch 2021 – 2024, ktorú priniesla Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Tá pre Poprad predpokladá vyšší výnos z výnosu dane ako bol schválený v rozpočte verejnej správy.

11:12 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) odkázal Európskej liekovej agentúre (EMA), aby počas nasledujúcich mesiacov pracovali nonstop. Predstaviteľka agentúry Christa Wirthumerová-Hocheová v nedeľu večer uviedla, že EMA neodporúča núdzové používanie ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V. Premiér na odkaz reagoval na sociálnej sieti. „Milá Christa, všetci by sme boli veľmi radi, aby ste si v EMA na nasledujúce mesiace zmenili pracovnú dobu na 24 hodín denne a 7 dní v týždni – a neschvaľovali tak nové vakcíny tri mesiace, ale tri týždne. Ide totiž o život. A nie jeden. Ďakujem za pochopenie,“ doplnil.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:57 Všetci cestujúci prichádzajúci na Jamajku sú povinní predložiť negatívny test na ochorenie COVID-19, ktorý nesmie byť starší viac ako 72 hodín. Každý cestujúci je tiež povinný získať predbežnú autorizáciu a zaregistrovať sa na stránke www.visitjamaica.com/travelauthorization/.

Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) na svojej webovej stránke. Všetkým cestujúcim sa po prílete meria telesná teplota a absolvujú krátky rozhovor o zdravotnom stave so zdravotníkom.

Ako ďalej rezort diplomacie priblížil, je potrebné sa registrovať maximálne päť dní a minimálne dva pracovné dni pred plánovaným príchodom na Jamajku. MZVEZ SR zároveň upozorňuje, že proces môže trvať od niekoľkých minút do 48 hodín.

Obchodní cestujúci sú povinní predložiť negatívny COVID-19 test nie starší ako desať dní a podrobiť sa rýchlemu testu na letisku, ktorí si hradia. Až do oznámenia výsledku testu sú povinní zostať v karanténe. Osoby s trvalým pobytom na Jamajke a cestujúci navštevujúci rodinu a známych môžu byť testovaní na letisku a po príchode sú povinní zostať 14 dní v domácej karanténe.

Turisti môžu byť testovaní na letisku, na výsledky testu môžu počkať v ubytovacom zariadení. V prípade pozitívneho výsledku budú izolovaní v rekreačných zariadeniach alebo vládnych zdravotníckych zariadeniach. „Turisti, ktorí sú ubytovaní v zariadeniach nachádzajúcich sa v takzvanej bezpečnej zóne nemusia podstúpiť 14 dňovú karanténu. Turisti, ktorí sa ubytujú v takzvanej rizikovej zóne môžu byť testovaní na letisku a budú musieť podstúpiť 14-dňovú karanténu,“ upozorňuje rezort diplomacie.

10:40 Konzílium odborníkov varuje pred dovolenkami v zahraničí. „Počet osôb, ktorí sa infikujú na dovolenkách stále rastie, čím sa zvyšuje riziko zavlečenia nových nebezpečných mutácií na Slovensko,“ píše ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:25 Rozhodnutie premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) zakúpiť dva milióny neregistrovaných vakcín hodnotí ako správne ani nie polovica respondentov od NMS Market Research.

10:06 Údaje o pozitívne testovaných za pondelok zverejní NCZI neskôr

Národné centrum zdravotníckych informácii (NCZI) v utorok nezverejní v pravidelnom čase o 10:00 údaje o počte vykonaných PCR testov a počte pozitívne testovaných osôb za pondelok.

Ako informuje úrad, dôvodom sú problémy s internetovým pripojením do vládneho cloudu z pondelkového večera, keď nebola do systému prevádzkovaného NCZI zaslaná plná množina údajov týkajúca sa PCR testov.

„Predmetný technický problém je aktuálne riešený s dodávateľmi oboch prevádzkovaných systémov. Po vyriešení problému a následnom spracovaní údajov zo strany Národného centra zdravotníckych informácií budú údaje publikované najskôr, ako bude možné,“ dodal NCZI.

10:02 Na Slovensku pribudlo ďalších 116 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19, spolu ich tak už evidujeme 8037. Za posledný týždeň koronavírus na Slovensku zabil až 648 ľudí (pondelok – 116, nedeľa – 84, sobota – 74, piatok – 97, štvrtok – 105, streda – 71, utorok – 101).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Poprad

9:35 Počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19 sa v popradskej nemocnici oproti minulému týždňu zvýšil z 39 na 52. Obsadených je viac ako 90 percent lôžok.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda, k pondelku 8. marca tam mali na oddelení so špeciálnym režimom 38 COVID pozitívnych pacientov a piatich s podozrením na COVID-19. Celková kapacita lôžok je 46. „Na COVID oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) je päť pacientov, pričom celkový počet lôžok je šesť. Jednotka intenzívnej starostlivosti má obsadené všetky štyri lôžka,“ uviedla hovorkyňa.

Opäť dodala, že epidemická situácia v nemocnici výrazne kopíruje aktuálnu situáciu v regióne i na Slovensku. Čo sa týka personálu nemocnice, k pondelku tam bolo pozitívnych 14 zamestnancov. Pre podozrenie je v karanténe 10 ľudí.

Miera pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19 v Poprade za týždeň podľa výsledkov posledného víkendového testovania vzrástla, a to z 0,73 percenta na 0,91 percenta. Samotný Popradský okres sa podľa COVID automatu nachádza v tomto týždni v treťom stupni varovania, teda v bordovej farbe.

9:06 Objednávkový systém na očkovanie v pondelok večer pravdepodobne čelil útoku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní utorňajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Koronavírus, test
Foto: ilustračné, SITA/AP.
 • pondelok 8. marca

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v utorok.

18:11 Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nekomentoval tvrdenia Európskej liekovej agentúry (EMA), ktorá neodporúča ruskú vakcínu na núdzové použitie.

Hovorkyňa štátneho ústavu Magdaléna Jurkemíková v stanovisku zopakovala, že ŠÚKL dlhodobo odporúča pri schvaľovaní vakcín využiť funkčný systém registrácie cez Európsku liekovú agentúru, ktorá združuje najlepších expertov na vakcíny z celej Európskej únie. Štátny ústav sa tiež nevyjadril k otázke agentúry SITA o aktuálnom posune pri schvaľovaní vakcíny Sputnik V.

Európska lieková agentúra neodporúča núdzové používanie ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V. Pre rakúsku televíznu stanicu ORF to v nedeľu večer uviedla predstaviteľka agentúry Christa Wirthumerová-Hocheová. EMA musí najskôr preskúmať relevantné údaje, ktoré už má k dispozícii.

Vakcína Sputnik V je v štádiu priebežného posudzovania tzv. rolling review, čo je nástroj slúžiaci na urýchlenie registrácie. Požiadať o registráciu je následne možné až po dodaní kompletnej dokumentácie. Nateraz však nie je možné odhadnúť časové lehoty pre registráciu, keďže proces závisí najmä od rýchlosti dodávania údajov žiadateľom a ich kvality.

17:35 Prevádzka v bratislavskej Petržalke nedodržiavala aktuálne nariadenia súvisiace so zákazom vychádzania. Ako informovala bratislavská krajská polícia na sociálnej sieti, petržalskí kriminalisti odhalili prevádzku, ktorá svojim zákazníkom čapovala pivo a podávala rôzne nápoje.

„Aj osoby, ktoré túto prevádzku navštívili, sa dopustili porušenia zákazu vychádzania. Jedna z kontrolovaných osôb sa dokonca nevedela preukázať negatívnym testom na ochorenie COVID-19,“ uviedla polícia a dodala, že po objasnení budú zistené priestupky odovzdané vecne príslušnému správnemu orgánu.

Medzi kontrolovanými osobami policajti dokonca vypátrali osobu, po ktorej bolo vyhlásené pátranie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:17 Približne 80 percent zamestnancov v prvej línii tvoria ženy. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová po pondelňajšom stretnutí s poslankyňami Národnej rady SR, Európskeho parlamentu a s predstaviteľkami profesijných a mimovládnych organizácií o dopadoch pandémie na životy žien.

Ako ďalej priblížila, väčšina ľudí, ktorí prišli o zamestnanie, sú predovšetkým ženy. Reprezentujú profesie, ktoré ako prvé museli byť zatvorené, či už je to gastro, cestovný ruch alebo iné druhy služieb. Na dnešnom stretnutí tiež podľa jej slov hovorili o probléme domáceho násilia.

Hlava štátu upozornila na to, že výskyt domáceho násilia celosvetovo stúpa a nevyhlo sa to ani Slovenskej republike. Čaputová pripomenula, že aj Generálna prokuratúra SR informovala o tom, že počet hlásení trestných činov, ktoré súvisia s domácich násilím, je vyšší o 40 percent.

17:02 Počas ďalšieho kola testovania antigénovými testami v trnavskej automobilke Stellantis 5. a 6. marca bolo spolu pretestovaných 1 788 zamestnancov výrobného centra a pracovníkov externých spoločností. Z toho bolo pozitívnych sedem osôb. Ako ďalej informovala spoločnosť, vďaka dodržiavaniu striktných hygienických opatrení sa darí mieru pozitivity znižovať na 0,39 percenta. Testovanie v automobilke pokračuje aj v pondelok 8. marca.

Prešovský kraj

16:51 Viac ako 6 000 dávok vakcíny AstraZeneca využili na zaočkovanie ľudí v dvoch veľkokapacitných vakcinačných centrách, ktoré počas uplynulého víkendu otvoril Prešovský samosprávny kraj (PSK) v Prešove a v Humennom. V Prešove sa po pilotnom projekte z 27. februára opätovne očkovalo v Športovej hale Hotelovej akadémie na Okružnej ulici. V Humennom sa na vakcinačné centrum zmenila telocvičňa Obchodnej akadémie na Komenského ulici.

Ako informovala Lea Heilová z oddelenia propagácie a komunikácie Úradu PSK, v oboch mestách očkovali počas soboty 6. a nedele 7. marca od 8:00 do 18:00. Kraj z ministerstva zdravotníctva zmluvne zabezpečil 6 016 dávok vakcíny, pričom v Prešove zaočkovali počas dvoch dní 4 016 a v Humennom 2 000 ľudí. „Počas víkendu sa v oboch centrách počty zaočkovaných naplnili na 100 percent,“ skonštatovala Heilová. Ako dodala, v Prešove očkovalo deväť a v Humennom päť tímov.

Očkovacie zoznamy, ktoré boli pod gesciou ministerstva zdravotníctva, boli podľa Heilovej otvorené prioritne pre pedagogických zamestnancov vo veku 56 až 70 rokov. Ministerstvo zdravotníctva rozhodlo opäť otvoriť vakcinačné zoznamy aj pre ďalšie skupiny kritickej infraštruktúry vo veku od 18 do 55 rokov.

Patria tam subjekty obchodných prevádzok, vodiči hromadnej dopravy, taxislužby, kontrolóri mestskej hromadnej dopravy, členovia posádky lietadla prepravujúceho osoby, sprievodcovia a vlakvedúci v osobnej železničnej doprave a po novom aj ľudia opatrujúci osoby s tazkym zdravotným postihnutím. „Prihlasovanie ľudí na očkovanie bolo centrálne, kraj intervenoval na ministerstvo, ak sa v systéme nenapĺňali kapacity a v prípade stratégie očkovania sa neustále riadil naradeniami rezortu,“ dodala Heilová.

Prešovský samosprávny kraj plánuje v zriaďovaní veľkokapacitných očkovacích centier pokračovať. Zriadené by mali byť v Poprade, Starej Ľubovni a Bardejove.

Prešov

16:05 V pondelok 8. marca nastúpilo do 12 prešovských mestských základných škôl (ZŠ) 1 986 žiakov 1. stupňa z celkového počtu 3 269. Do materských škôl v pondelok prišlo spolu 1 037 detí z celkového počtu 2 499. Mesto otvorilo všetky základné a materské školy v svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, niektoré z nich ale majú zatvorené triedy.

Ako informoval hovorca mesta Prešov, prezenčné vzdelávanie v mestských základných školách je umožnená pre žiakov 1. stupňa. Školy pritom uprednostňujú tých žiakov, ktorí sa preukážu čestným prehlásením o tom, že obaja ich rodičia vykonávajú prácu fyzicky na pracovisku a charakter ich pracovnej činnosti im neumožňuje pracovať z domu. „Do tried na 1. stupni ZŠ nastúpilo 61 percent žiakov,“ skonštatoval Tomek.

Žiaci druhého stupňa pokračujú v dištančnej forme vzdelávania. Výnimkou sú len malé skupinky, v ktorých sa učia prezenčne, na štyroch školách ZŠ Kúpeľná, ZŠ Šrobárova, ZŠ Važecká a ZŠ Československej armády. „Na každej škole sú vytvorené dve skupiny v počte päť žiakov a učiteľ,“ uviedol hovorca.

Z dôvodu výskytu ochorenia COVID-19 u žiakov a zamestnancov škôl je lokálne zatvorených 16 tried základných škôl. V rámci 20 materských škôl je aktuálne zatvorených päť tried.

Hlohovec

15:24 Mesto Hlohovec obnoví víkendové testovanie v mestských odberových miestach. Chce tak pomôcť obyvateľom, ktorí sa musia preukazovať potvrdením o negatívnom výsledku testu, napríklad pri ceste do práce alebo za niektorými službami. V Hlohovci sa počas prvého marcového víkendu v mestských odberových miestach už netestovalo.

„Vyhodnotili sme situáciu po prvom týždni testovania, ktoré bolo v Hlohovci iba na pleciach štátom zriadených odberových miest. Dospeli sme k záveru, že vás, obyvateľov nášho mesta i okresu, ktorí máte povinnosť preukazovať sa potvrdením o negatívnom výsledku testu v práci či na ceste za niektorými službami, v tom nenecháme,“ informuje mesto Hlohovec na svojom webovom sídle. Testovanie plánuje obnoviť už počas najbližšieho víkendu, počet odberových miest uverejní neskôr. Okres Hlohovec je v rámci regionálneho COVID automatu čierny. Do mestom zriadených odberových miest sa chodilo vo februári testovať približne 6 400 ľudí.

Predstavitelia miest a obcí okresu Hlohovec pôvodne vo februári predsedovi vlády Igorovi Matovičovi napísali, že s testovaním končia. Argumentovali tým, že doteraz prijaté opatrenia, vrátane plošného testovania obyvateľov, neprinášajú očakávaný výsledok.

Väčšina miest a obcí v Trnavskom kraji má v tomto roku za sebou už sedem jednodňových alebo víkendových testovaní. Stabilných odberových miest na antigénové testovanie, ktoré prevádzkujú zmluvní partneri ministerstva zdravotníctva, je v kraji málo.

Zvolen

14:29 Tretie očkovacie centrum v pondelok otvoril Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) v priestoroch jedálne spoločnosti Doprastav vo Zvolene.

Ako župa informuje v tlačovej správe, mesto pod Pustým hradom sa tak pridalo k Banskej Bystrici a Lučencu. V spolupráci so spoločnosťou AGEL SK, a. s., tu bude očkovanie tento týždeň prebiehať počas štyroch dní, od pondelka do štvrtka, keď je centrum pripravené zaočkovať 1 240 ľudí.

„Som rád, že očkovaciu stratégiu, ktorú sme predstavili ešte v januári tohto roka, sa nám v spolupráci s partnermi i poslancami župného zastupiteľstva darí úspešne napĺňať. Od potvrdenia prvého prípadu ochorenia COVID-19 ubehol v týchto dňoch rok a my dnes otvárame v poradí tretie krajské očkovacie centrum,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Pri príprave tohto aj ďalších očkovacích centier kraj podľa jeho slov zabezpečil potrebné materiálno-technické vybavenie, nábytok, priečky, ochranné prostriedky a dezinfekcie, tiež softvérové vybavenie a ďalšie služby, ktoré sú s prevádzkou očkovacích centier spojené, ako napríklad odvoz odpadu či upratovacie služby.

Na očkovanie do Očkovacieho centra BBSK vo Zvolene sa mohli počas víkendu objednávať všetci záujemcovia, ktorí spĺňali vekovú hranicu 60 rokov. Na rozdiel od predošlých dní sa tak očkovanie otvorilo pre širokú verejnosť a nielen pre učiteľov či kritickú infraštruktúru.

„Nemocnica Zvolen vstúpila do tejto spolupráce, pretože vakcináciu považujeme za správny krok pri zvládnutí rok trvajúcej pandémie. Zreteľne to ukázalo očkovanie zdravotníkov nemocnice, po ktorom počet infikovaných zamestnancov výrazne klesol. Toto je naše druhé vakcinačné centrum a v oboch, samozrejme, používame registrované vakcíny. V novom vakcinačnom centre to je momentálne vakcína AstraZeneca,“ uviedla riaditeľka nemocnice Ľudmila Veselá s tým, že v centre budú počas štyroch dní pracovať dva očkovacie tímy.

Celkovo by počas tohto týždňa malo byť zaočkovaných v krajských očkovacích centrách viac ako 4 800 ľudí. Vo štvrtok a v piatok sa k očkovaniu pridá aj Rimavská Sobota, Žiar nad Hronom a Brezno. Ďalšie počty budú závisieť najmä od dostatku vakcín.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:44 Počet zamestnancov s potvrdeným ochorením COVID-19 v Nemocnici Košice – Šaca klesá a situácia v zdravotníckom zariadení je stabilizovaná. Informovala o tom hovorkyňa skupiny AGEL SK Martina Pavliková.

„K pondelku 8. marca je v Nemocnici Košice – Šaca hospitalizovaných 29 COVID-19 pozitívnych pacientov, z ktorých 19 je na kyslíkovej liečbe, traja vyžadujú podporu umelej pľúcnej ventilácie a v siedmich prípadoch ide o suspektné osoby. Dobrou správou je, že počet pozitívnych zamestnancov nám naďalej klesá, aktuálne ich evidujeme 15. V karanténe sa nachádza 27 a neprítomných z dôvodu PN alebo OČR je 43 pracovníkov,“ informoval riaditeľ nemocnice Ján Slávik.

V zdravotníckom zariadení pokračuje vakcinácia personálu. Celkovo bolo v nemocnici doposiaľ zaočkovaných 773 zamestnancov, ktorí o vakcínu prejavili záujem, z toho 686 už dvoma očkovacími dávkami.

Počas uplynulého týždňa bolo v nemocničnom mobilnom odbernom mieste vykonaných 443 PCR testov, ktoré odhalili pozitívny výsledok v 49 prípadoch a 583 antigénových testov, z ktorých pozitivita bola potvrdená v piatich prípadoch.

Na základe rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktoré koncom roka 2020 zaradilo nemocnicu medzi subjekty hospodárskej mobilizácie, môže zdravotnícke zariadenie vykonávať iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Plánované operácie sú pozastavené, v nemocnici platí zákaz návštev a prísne protiepidemické opatrenia.

Bánovce nad Bebravou

13:23 Situácia s chýbajúcim personálom v nemocnici v Bánovciach nad Bebravou sa pomaly zlepšuje. Kým pred tromi týždňami bolo práceschopných 33 zamestnancov, aktuálne má koronavírus ešte 13 ľudí, pričom dvaja zamestnanci sú v karanténe. Informovala o tom riaditeľka nemocnice Mina Bobocká.

Nemocnica má už niekoľko týždňov svoje kapacity naplnené takmer na maximum. „Aktuálne poskytujeme zdravotnú starostlivosť 16 pacientom s koronavírusom, dvaja ďalší sú suspektní. Naše kapacity sú naplnené a máme problém prijímať ďalších pacientov,“ uviedla Bobocká.

Za minulý týždeň nemocnica vykonala 281 PCR testov, z nich až 76 bolo pozitívnych. „Z 803 antigénových testov sa potvrdil koronavírus v 13 prípadoch,“ priblížila aktuálne čísla riaditeľka nemocnice.

13:10 Európska lieková agentúra (EMA) neodporúča núdzové používanie ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V. Pre rakúsku televíznu stanicu ORF to v nedeľu večer uviedla predstaviteľka agentúry Christa Wirthumerová-Hocheová. EMA musí najskôr preskúmať relevantné údaje, ktoré už má k dispozícii, povedala Wirthumerová-Hocheová podľa portálu www.kleinezeitung.at.

Nasadenie vakcíny Sputnik V alebo vakcín od čínskych výrobcov, ktoré rovnako neprešli schvaľovacím procesom na úrovni celej EÚ, prirovnala k „ruskej rulete“. Ako dodala, v dlhodobom horizonte sa bude v únii očkovať vakcínami proti rôznym variantom koronavírusu. EÚ sa podľa nej bude snažiť, aby schvaľovanie nových generácií už registrovaných vakcín bolo rýchle.

V rámci krajín EÚ vakcínu Sputnik V v núdzovom režime používa iba Maďarsko. Prvé dodávky vakcíny dorazili na Slovensku, kde proces ich nákupu vyvolal roztržku vo vládnej koalícii. Používanie Sputnika V zvažuje aj česká vláda. V súčasnosti však čaká na závery Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.

Kežmarok

12:46 Mesto Kežmarok dnes spustilo telefónnu linku na pomoc svojim obyvateľom v domácej karanténe. Takýmto spôsobom im chce pomôcť zabezpečiť nákup potravín, drogérie či voľnopredajných liekov.

Podľa novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR totiž pozitívne testované osoby na ochorenie COVID-19 už nemôžu opustiť izoláciu na nákup. Ako informoval primátor mesta Ján Ferenčák, donášková služba bude zabezpečená trikrát v týždni. „Chceme takto pomôcť ľuďom, ktorí to naozaj potrebujú a nemajú nikoho, kto by im nakúpil,“ uviedol.

Donášku nákupu až ku dverám svojho bydliska môžu využiť aj seniori nad 65 rokov a zdravotne ťažko postihnutí s trvalým pobytom v Kežmarku. Týka sa to tých, ktorí si nedokážu zabezpečiť nákup sami alebo iným spôsobom. Objednávky budú prijímať pracovníci mestského úradu na telefónnej linke zverejnenej na internetovej stránke mesta, a to každý pondelok, stredu a piatok v čase od 8:00 do 11:00.

Donášková služba bude bezplatná, Kežmarčania zaplatia iba za nákup. Ten by mal byť dostatočne veľký na to, aby postačoval na viacero dní. Zamestnanec úradu, ktorý bude vykonávať donášku, bude mať na sebe vestu s označením mesta Kežmarok, ochranný respirátor, štít a rukavice. Primátor rovnako žiada aj obyvateľov, aby pri preberaní hotovosti a nákupu dodržiavali bezpečnostný odstup a mali ochranu horných dýchacích ciest.

Prostredníctvom telefónnej linky sa môžu od utorka 9. marca prihlásiť aj seniori, ktorým nebol doručený balíček s respirátormi, ochrannými rukavicami a vitamínmi. Balíčky im následne doručia v piatok 12. marca.

12:34 V boji s pandémiou koronavírusu pomáha na Slovensku 1 624 profesionálnych vojakov. Ministerstvo obrany SR (MO SR) to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková. Najviac vojakov, konkrétne 737, pomáha policajnému zboru na 30 hraničných priechodoch.

Ďalších 588 príslušníkov Ozbrojených síl SR (OS SR) asistuje zdravotníkom v nemocniciach, na mobilných odberových miestach a v regionálnych úradoch verejného zdravotníctva. Profesionálni vojaci sú zapojení aj do zmiešaných hliadok s príslušníkmi polície a podieľajú sa na strážení šiestich karantenizovaných sídiel. „Robíme to už takmer rok a sme pripravení v tom pokračovať aj naďalej,“ doplnil náčelník Generálneho štábu OS SR generál Daniel Zmeko.

Ozbrojené sily môžu byť zo zákona nasadené iba na takzvané asistenčné úlohy policajnému zboru, o ktoré oficiálne požiada ministerstvo vnútra.

Handlová

12:26 V handlovskej nemocnici je aktuálne hospitalizovaných 32 pacientov s ochorením COVID-19. Informovala o tom riaditeľka nemocnice Marta Eckhardtová. Podľa jej slov má nemocnica vďaka organizačným opatreniam a nasadeniu všetkých síl aktuálnu pandemickú situáciu pod kontrolou.

Dobrou správou je aj nízky počet nakazených zamestnancov, čo je podľa riaditeľky výsledok očkovania. „Pozitívnych na koronavírus je päť našich kolegov, jeden je v karanténe. Z tohto pohľadu je situácia u nás zvládnuteľná, aj keď s kapacitou voľných lôžok sme na hranici,“ uviedla Eckhardtová.

Handlovská nemocnica popri bezplatnom antigénovom testovaní poskytuje aj dve novinky. „Pre samoplatcov je to nový druh antigénového testu šetrnejšou metódou výteru z prednej časti nosa. Absolvovať môžu tiež PCR test zo slín, kde pri pozitívnom výsledku testovaný dostane aj informáciu, či má britskú mutáciu koronavírusu,“ dodala riaditeľka nemocnice.

12:10 Kým na vyššiu mzdu sestry podľa Petra Visolajského nie sú peniaze, prevážame špeciálom jediného pacienta.

Maďarsko

11:43 Maďarsko predlžuje kontroly hraníc do pondelka 22. marca. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) na svojej webovej stránke.

Od 1. septembra 2020 platí zákaz vstupu do Maďarska iným ako maďarským občanom. MZVEZ SR pripomína, že do Maďarska môžu vstúpiť aj cudzinci s oprávnením na trvalý pobyt na území Maďarska a ich rodinní príslušníci, ak sa preukážu dokladom, respektíve disponujú platným povolením, ktoré im vydala cudzinecká polícia Maďarska a oprávňuje ich na pobyt na území Maďarska na obdobie dlhšie ako 90 dní.

„Od 28. októbra 2020 je každému občanovi Maďarska, nemaďarským občanom s povolením na pobyt, osobám, ktoré nemajú výnimky vracajúcim sa zo zahraničia, automaticky nariadená povinná 10-dňová karanténa, ktorej dodržiavanie je prísne sledované cez nainštalovanú aplikáciu v mobilnom telefóne,“ upozorňuje ministerstvo zahraničných vecí.

11:35 Počas aktuálnej mimoriadnej situácie, vyvolanej pandémiou koronavírusu, aj naďalej platí o tri mesiace predĺžená lehota na vykonanie emisnej alebo technickej kontroly vozidla.

Informoval o tom prostredníctvom sociálnych sietí minister dopravy Andrej Doležal s tým, že niektoré európske krajiny sa rozhodli taktiež lehotu predĺžiť. Napríklad susedná Česká republika predĺžila lehotu až na 10 mesiacov, ale tam boli stanice medzičasom zatvorené. Keďže na Slovensku sú stanice technickej kontroly v prevádzke, preto šéf rezortu dopravy vyzýva všetkých motoristov, aby s kontrolou neotáľali a vybavili si ju čo najskôr.

Predĺženie platnosti technickej a emisnej kontroly o tri mesiace platí iba na Slovensku a v zahraničí toto predĺženie zo strany kontrolných orgánov nemusí byť akceptované. Preto ministerstvo dopravy apeluje na vodičov, ktorým sa končí platnosť technickej kontroly a emisnej kontroly, aby nečakali a objednali sa na najskorší možný termín. Stanice technickej kontroly a pracoviská emisnej kontroly vykonávajú svoju činnosť za dodržiavania protipandemických opatrení stanovených Úradom verejného zdravotníctva SR. Preto každý motorista môže danú kontrolu absolvovať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:57 Zmena grafikonu vlakovej dopravy sa dotkla aj Tatranských elektrických železníc. Ako informovalo Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry, obmedzenie na tratiach sa týka posilových osobných vlakov, ktoré mali premávať v špičke zimnej turistickej sezóny až do Veľkej noci či počas letnej turistickej sezóny.

„Sú to len posilové spoje, ktoré mali byť nasadené v lete alebo zime. Podľa upraveného grafikonu ostáva hodinový takt spojov zatiaľ zachovaný,“ povedala pre agentúru SITA riaditeľka Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Lenka Rusnáková. Ako dodala, verí, že v lete sa situácia v súvislosti s pandémiou zlepší a to umožní aj opätovné posilnenie vlakovej dopravy v Tatrách.

Na trati Štrbské Pleso – Poprad-Tatry zrušili osem vlakov, v úseku Tatranská Lomnica – Starý Smokovec šesť vlakov. Zmeny sa týkajú aj ozubnicovej železnice, ktorá je momentálne nahradená autobusovou dopravou v úseku Štrba – Štrbské Pleso. Zrušených tam bolo desať spojov.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zredukovala počet vlakov od 7. marca predbežne do 11. decembra tohto roka. Dôvodom je pretrvávajúca pandémia ochorenia COVID-19, zákaz vychádzania a znížený dopyt po vlakovej doprave.

10:46 Prehľad aktuálnych protipandemických opatrení na Slovensku.

10:34 Od pondelku platia mimoriadne zmeny v mestskej a prímestskej doprave v Bratislavskom kraji. Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji (IDS BK) na to upozorňuje na sociálnej sieti. „Od 8. marca vstupujú do platnosti nové vládne opatrenia, v súvislosti s ktorými príde k niekoľkým zmenám v mestskej a regionálnej doprave v rámci IDS BK,“ uvádza dopravca.

K aktuálnym zmenám patrí povinné prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom FFP2 vo vozidlách mestskej hromadnej dopravy (MHD), v regionálnych autobusoch aj vlakoch. Intervaly električiek v Bratislave sa po 20:00 hodine predlžujú na 15 minút.

„Od začiatku jarných prázdnin nepremávalo šesť menej vyťažených liniek bratislavskej MHD s číslami 7, 94, 191, 192, 196 a 208. Z dôvodu zníženej mobility sa premávka týchto liniek zatiaľ neobnoví,“ uvádza dopravca. Ďalšie obmedzenia sú aj v regionálnej vlakovej doprave, predajne IDS BK sú aj naďalej zatvorené. Všetky zmeny sú zverejnené na stránke IDS BK.

10:22 Polícia kontroluje dodržiavanie opatrení aj vo vlakoch.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:06 Za nedeľu odhalili PCR testy 396 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 2 747 vzoriek. Pribudlo ďalších 85 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Zvýšil sa aj počet hospitalizovaných pacientov, v nemocniciach je o 136 ľudí viac. S potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň je hospitalizovaných už 4 056 osôb.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Poprad

9:49 Miera pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19 v Poprade za týždeň podľa výsledkov víkendového testovania vzrástla, a to z 0,73 percenta na 0,91 percenta. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa mesta Jarka Hlaváčová, na tri odberné miesta sa prišlo počas víkendu otestovať 4 156 ľudí, z toho bolo 38 pozitívnych.

Pred týždňom sa na odberné miesta zriadené mestom prišlo otestovať 3 718 ľudí, pričom pozitívnych bolo 27 ľudí.

Popradský okres sa podľa COVID automatu nachádza v tomto týždni v treťom stupni varovania, teda v bordovej farbe. Podľa minulotýždňového vyhodnotenia bolo s ochorením COVID-19 hospitalizovaných 41 ľudí. V 52 prípadoch bolo ochorenie potvrdené u ľudí nad 65 rokov veku.

Tisovec

9:33 Jedného pozitívneho na ochorenie COVID-19 odhalilo víkendové testovanie v Tisovci v Rimavskosobotskom okrese, kde služby odberových miest využilo takmer 900 obyvateľov. Ako mesto informuje na svojej webovej stránke, pozitivita v meste tak klesla na 0,11 % z hodnoty 1,32 % spred týždňa, keď testy zachytili 11 pozitívnych.

Služby mobilného odberového miesta (MOM) v športovom areáli využilo počas soboty 337 obyvateľov, pričom jeden výsledok bol pozitívny. V nedeľu sa prišlo otestovať 400 obyvateľov a všetky výsledky boli negatívne. Už tretí víkend mesto otvorilo odberové miesto v mestskej časti Rimavská Píla. „Počas nedele využilo možnosť otestovať sa 149 obyvateľov a všetky výsledky boli negatívne,“ uvádza radnica.

V prípade, že Okresný úrad Rimavská Sobota opätovne odsúhlasí a dodá dostatok testovacích súprav na prevádzkovanie odberového miesta, obyvatelia Tisovca sa budú môcť aj naďalej otestovať v utorok a vo štvrtok v športovom areáli od 8:00 do 16:00. Mesto tiež chce testovanie zabezpečiť aj ďalší víkend v nezmenenom rozsahu.

„Aj napriek rôznym problémom a kolujúcim fámam, mesto bude naďalej súčinné pri testovaní a bude vykonávať uvedenú službu pre svojich občanov dovtedy, kým to bude potrebné,“ uviedla pred víkendom primátorka Tisovca Irena Milecová s tým, že jedinou výhodou pre samosprávu je, že po každom testovacom dni pozná počty aj mená občanov, ktorí sú pozitívni.

Rimavskosobotský okres je v rámci vyhodnotenia COVID automatu od tohto týždňa zaradený v štvrtom stupni varovania. Podľa aktuálnych nariadení potrebujú v takomto okrese na výnimky zo zákazu vychádzania negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu na COVID-19 nie starší ako sedem dní. Toto sa vzťahuje aj na cestu do a zo zamestnania, ak zamestnávateľ nemôže prácu vykonávať z domu.

9:15 Medzi nové opatrenia patrí od pondelku 8. marca aj to, že pozitívne testované osoby na COVID-19 už nemajú možnosť opustiť izoláciu na nákup potravín a drogérie.

Čadca

8:52 Počas dvoch víkendových dní sa prišlo do piatich odberných miest v Čadci otestovať na ochorenie COVID-19 spolu 1 756 ľudí. Ako informoval primátor mesta Milan Gura, pri testovaní odhalili 11 pozitívnych prípadov.

Väčší záujem o testovanie medzi obyvateľmi mesta bol v sobotu, keď boli otvorené štyri odberné miesta v základných školách a otestovali v nich 1 341 ľudí. Nedeľné testovanie bolo možné absolvovať v priestoroch domu kultúry a využilo ho 415 ľudí. „Miera pozitivity počas víkendu dosiahla 0,63 percenta. Tento údaj nezahŕňa výsledky testov z ostatných odberných miest, ktoré boli v prevádzke v meste Čadca,“ upozornil Gura.

Čadčianska radnica motivovala občanov k účasti na testovaní venovaním respirátora FFP2 každému jednému otestovanému. V porovnaní s testovaním spred týždňa bola účasť približne o 8 percent vyššia.

Trnava

8:23 V Trnave počas víkendu v šestnástich odberových miestach otestovali 20 052 ľudí, pozitívny výsledok malo 106 z nich. Podiel pozitívnych testov dosiahol 0,53 percenta, čo je z tohtoročných siedmich kôl testovania zatiaľ najlepší výsledok.

Primátor Trnavy Peter Bročka v súvislosti s už siedmym kolom testovania v tomto roku kritizoval „neschopný štát“, ktorý nevie efektívne prerozdeliť povolenia na mobilné odberové miesta v jednotlivých mestách. V Trnave je takýchto odberných miest počas týždňa k dispozícii len sedem.

V Trnave sa do odberových miest zriadených mestom chodí každý víkend testovať približne 20-tisíc ľudí. Pred týždňom v nich zachytili 122 pozitívnych, čo bolo 0,64 percenta, pred dvoma týždňami 112 pozitívnych a 0,59 percenta.

V každom z prvých troch tohtoročných kôl plošného testovania zachytili odberové miesta zriadené mestom nad 230 pozitívne testovaných. V prvom kole dosiahol podiel pozitívnych testov 1,27 percenta, v druhom 1,19 a v treťom 1 percento.

Stará Ľubovňa

8:08 Počas víkendového testovania na ochorenie COVID-19 sa v Starej Ľubovni prišlo otestovať 3 928 ľudí, z toho bolo 16 pozitívnych. Informoval o tom prostredníctvom sociálnej siete primátor mesta Ľuboš Tomko. Miera pozitivity oproti predošlému víkendu klesla z 0,73 percenta na 0,41 percenta.

Samospráva zároveň začína s doručovaním respirátorov pre svojich obyvateľov nad 60 rokov. Podľa primátora ich dostane celkovo 3 211 ľudí. Od dnešného dňa je v obchodoch a prostriedkoch verejnej dopravy povinné nosenie respirátorov. Od 15. marca sa táto povinnosť rozšíri na všetky interiéry.

Mesto Stará Ľubovňa informovalo, že v prípade potreby zabezpečí nevyhnutný nákup pre obyvateľov mesta. O pomoc môžu požiadať telefonicky počas pracovných dní od 8:00 do 12:00. Viac informácií a potrebné telefónne čísla zverejnila samospráva na sociálnej sieti.

Okres Starej Ľubovne je od dnešného dňa v bordovej zóne. Podľa regionálnej hygieničky Márie Mancalovej situácia v okrese ale nie je zlá. Ako v piatok povedala pre agentúru SITA, pozitivita podľa PCR testov a antigénových testov postupne klesala. Do bordovej zóny sa podľa jej slov okres dostal pre počet hospitalizovaných, ktorý bol v danom období zvýšený.

8:00 Vitajte pri sledovaní pondeľňajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Členka tímu zdravotníkov aplikuje vzorku steru na testovaciu sadu na odbernom mieste pre rodinných príslušníkov zamestnancov Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci počas druhého kola testovania v rámci operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá by mala zabezpečiť plošné testovanie obyvateľov Slovenska, antigénovým testom na COVID-19. Čadca, 7. november 2020.
Foto: archívne, SITA/Milo Fabian
 • nedeľa 7. marca

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v pondelok.

18:04 Slováci považujú za najprijateľnejšiu americko-nemeckú vakcínu od firiem Pfizer a BioNTech. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza, ktorý zverejnili v diskusnej relácii Na telo. Vakcína Pfizer/BioNTech je úplne alebo skôr prijateľná pre 55 percent opýtaných a vôbec alebo skôr neprijateľná pre 35,3 percenta respondentov.

17:32 Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti Facebook priblížilo, ako budú pribúdať nové termíny na očkovanie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:43 Správu o prítomnosti juhoafrického variantu COVID-19 na Slovensku potvrdila hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Juhoafrický variant sa našiel dokonca až v siedmich vzorkách. V Bratislave boli identifikovaní traja ľudia. Dvaja muži pricestovali z Ukrajiny, tretia žena sa nakazila na Slovensku. V okrese Stará Ľubovňa vyšla pozitívna vzorka na túto mutáciu vírusu mužovi, ktorý sa vrátil z Nemecka, v okrese Dolný Kubín boli pozitívni muž a žena, ktorí necestovali. Z Banskobystrického okresu vyšli pozitívne vzorky 23-ročnej žene, ktorá pricestovala zo Zanzibaru. „Všetky protiepidemické a hygienické opatrenia vrátane domácej izolácie boli a sú dodržané,“ dodala v stanovisku Zuzana Eliášová.

15:40 Slovensko už má 15-tisíc vakcín AstraZeneca ako dar od Francúzov. Prísť by tiež malo 100-tisíc SOS dávok od Pfizer/BioNTech. Na nedeľnej tlačovej konferencii v Bojniciach to oznámil premiér Igor Matovič (OĽaNO).

13:22 Na Slovensku v piatok 5. marca našli v šiestich vzorkách juhoafrický variant koronavírusu.

Denníku N to potvrdil virológ Boris Klempa zo Slovenskej akadémie vied, ktorý vzorky sekvenoval. Ako pripomenul denník, juhoafrický variant je infekčnejší a panujú obavy, že môže unikať imunitnému systému.

Trnavský kraj

11:00 V troch očkovacích centrách Trnavského samosprávneho kraja zaočkovali v sobotu vakcínou od spoločnosti AstraZeneca viac ako 4 400 ľudí.

V Trnave sa v takomto veľkokapacitnom centre očkovalo už tretíkrát, v Dunajskej Strede a Skalici mali župné očkovacie centrá premiéru. Trnavský samosprávny kraj sa spolu s personálom z ambulancií počas troch víkendov doteraz postaral o zaočkovanie viac ako 10-tisíc ľudí. Okrem toho prebieha očkovanie obyvateľov kraja aj v piatich nemocniciach.

„V závislosti od počtu dostupných vakcín sme pripravení zriaďovať ďalšie centrá a očkovanie umožniť všetkým obyvateľom,“ informoval trnavský župan Jozef Viskupič. Záujem o očkovanie v kraji je podľa neho veľmi vysoký.

„Považujeme ho za jedinú cestu zo začarovaného kruhu. Dobrou správou je, že sa dodávky vakcín od firmy AstraZeneca, ktorými aktuálne očkujeme v našich centrách, majú výrazne zvýšiť na prelome marca a apríla,“ dodal Viskupič. Touto vakcínou sa po novom môžu očkovať aj osoby vo veku od 56 do 70 rokov, pričom sa im odporúča konzultácia s lekárom.

Očkovanie obyvateľov trnavskej župy vo veku viac ako 70 rokov stále zabezpečuje v Trnavskom kraji päť nemocníc.

10:04 Za sobotu potvrdili na Slovensku 1 286 nových prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá urobili 7 611 PCR testov. Pribudlo aj 97 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň stúpol o deväť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:16 Ministerstvo zdravotníctva SR otvára nové termíny na očkovanie vakcínami od Pfizeru. Minister zdravotníctva Marek Krajčí o tom informoval na sociálnej sieti.

Ešte v sobotu 6. marca sa má otvoriť na najbližší týždeň približne 13-tisíc termínov na očkovanie pre seniorov nad 70 rokov vakcínou od spoločnosti Pfizer/BioNTech. „Žiaľ, akútny nedostatok vakcín nám neumožňuje otvoriť viac termínov, a preto prosím o pochopenie. Predpokladám, že otvorené termíny budú veľmi rýchlo obsadené,“ uviedol minister.

Ďalšie termíny na očkovanie seniorov bude rezort otvárať pre týždeň od 15. marca podľa toho, ako k nám budú prichádzať dodávky vakcín od výrobcov. „Malo by ich byť určite viac, nakoľko Európska komisia nám avizuje extra dodávku 100-tisíc vakcín. Pôjde však len o zápožičku, ktorú budeme musieť v apríli vrátiť,“ vysvetlil Krajčí. Zároveň má 7. marca do Bojníc doraziť aj dar od francúzskej vlády, 15-tisíc vakcín AstraZeneca.

Ministerstvo zdravotníctva v sobotu otvorilo 11-tisíc termínov pre záujemcov o očkovanie v kategórii od 60 do 70 rokov. Termíny sa obsadili v priebehu niekoľkých hodín.

9:00 Vitajte pri sledovaní nedeľného online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

KORONAVÍRUS: Odberné miesto na testovanie COVID 19
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel.
 • sobota 6. marca

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v nedeľu.

18:27 Od pondelka 8. marca bude na Slovensku povinné používať na prekrytie horných dýchacích ciest respirátory FFP2 v priestoroch obchodov a v hromadnej doprave. O týždeň neskôr sa povinnosť nosiť respirátor rozšíri na interiér, okrem vlastnej domácnosti. Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) preto občanom odporúča niekoľko zásad, ktorými by sa mali pri výbere respirátora riadiť.

17:21 Ďalšie kategórie obyvateľom sa už môžu prihlásiť na očkovanie proti COVID-19. Ako v utorok informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí, vakcínami Pfizer a Moderna sa budú môcť očkovať osoby staršie ako 70 rokov, veková hranica sa tak znížila o päť rokov.

Čo sa týka vakcíny AstraZeneca, veková hranica pacientov, ktorí sa ňou môžu očkovať, sa upravila na 60 až 70 rokov. Podľa pôvodných informácií sa malo prihlasovanie spustiť od pondelka, ministerstvo zdravotníctva však o skoršom spustení formulára neinformovalo. Okrem Banskobystrického kraja však už podľa stránky korona.gov.sk nie sú aktuálne voľné žiadne ďalšie kapacity.

15:59 Do nemeckého Dortmundu previezli zo Slovenska už druhého pacienta s ochorením COVID-19. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Lučenec

15:35 Tento víkend je očkovacie centrum v Lučenci pripravené zaočkovať viac ako 600 ľudí. Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) otvoril dnes druhé očkovacie centrum v Mestskom úrade v Lučenci. Informovala o tom vedúca oddelenia komunikácie BBSK Lenka Štepáneková.

Župa na očkovaní, ktoré je naplánované na 6. a 7. marca, spolupracuje so zdravotníckym zariadením KardioMed a s mestom Lučenec. Pre víkendové očkovanie v Lúčenci boli vyčlenené štyri očkovacie tímy, ktoré zaregistrovaných záujemcov očkujú vakcínou AstraZeneca.

„Počas tohto víkendu sme pripravení zaočkovať viac ako 600 učiteľov a zamestnancov kritickej infraštruktúry, ktorých zoznamy nám dodalo ministerstvo zdravotníctva. Hoci zatiaľ nie je očkovanie otvorené pre prihlasovanie širokej verejnosti, máme prísľub, že v budúcnosti, pri dostatku vakcín, by sa to malo zmeniť,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Verí, že aj vďaka tejto iniciatíve pri vytváraní vykcinačných centier bude očkovanie bližšie a dostupnejšie ľuďom. BBSK zaistí pri príprave očkovacích centier potrebné materiálno-technické vybavenie, nábytok, priečky, ochranné prostriedky či dezinfekcie. Pomôže aj so softvérovým vybavením či s odvozom odpadu a upratovacími službami.

V Banskobystrickom kraji funguje aj centrum v Banskej Bystrici, kde sa tento víkend očkuje po tretí raz. V tomto týždni by malo byť v krajských očkovacích centrách zaočkovaných viac ako 4 800 ľudí. Ďalšie počty sa podľa Štepánekovej budú odvíjať najmä od dostatku vakcín.

Budúci týždeň by sa mali otvoriť očkovacie centrá vo Zvolene, Žiari nad Hronom, Rimavskej Sobote a v Brezne.

14:07 Druhé prekvapenie premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) súvisí s bojom proti pandémii a ochranou zdravia. Uviedol to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Avšak dodal, že to nesúvisí priamo s vakcínami.

13:43 Do nemeckého Dortmundu dnes previezli pacienta s ochorením COVID-19. Potvrdila to hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Doplnila, že ide o medzinárodnú pomoc v rámci európskej solidarity, ktorú využili viaceré európske krajiny vrátane Holandska či Francúzska. V tlačovej správe sa poďakovala spolkovej krajine Severné Porýnie Westfálsko za ponúknutú pomoc.

Eliášová podotkla, že pomoc Slovensku ponúklo aj Poľsko. „Do nemocnice v Gorliciach v minulých dňoch previezli prvých pacientov. Na Slovensku zároveň v rámci európskej pomoci pomáhajú v týchto dňoch aj lekári a zdravotné sestry z Rumunska,“ dodala.

12:29 Na letisku v nemeckom Dortmunde má v sobotu pristáť ambulantné lietadlo so Slovákmi s ochorením COVID-19. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) sa poďakoval Nemecku a spolkovej krajine Severné Porýnie Westfálsko, že príjmu na urgentné ošetrenie do svojich nemocníc slovenských pacientov.

Uviedol to vo svojom profile na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

— Ivan Korcok (@IvanKorcok) March 6, 2021

Prešov

12:16 Mesto Prešov je pripravené v súvislosti s vládnymi opatreniami prijatými s platnosťou od 8. marca, keď už nebudú môcť pozitívne testované osoby chodiť na nákup do potravín a navštíviť budú môcť iba lekára alebo lekáreň, takýmto občanom pomôcť.

Ako informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, obyvatelia Prešova, ktorí boli pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19 a nemajú nikoho, kto by im pomohol s nákupmi, môžu kontaktovať zamestnancov mesta, ktorí im zabezpečia nákup potravín, liekov alebo prinesú obed.

Zamestnanci sú k dispozícii na telefónnych linkách denných centier, ktorých zoznam je uverejnený na webovej stránke mesta.

„Seniori alebo ťažko zdravotne postihnutí ľudia, ktorí nemajú prístup k internetu, respektíve sa sami nedokážu zaregistrovať na očkovanie proti ochoreniu COVID-19, sa môžu takisto obrátiť na Kanceláriu sociálneho poradenstva na mestskom úrade. Záujemcom, ktorí spĺňajú podmienky na očkovanie, poverení pracovníci pomôžu s registráciou prostredníctvom internetu a podajú im potrebné informácie súvisiace s očkovaním,“ dodala Šitárová.

Od pondelka 8. marca budú platiť zmeny aj v mestskej hromadnej doprave (MHD), kde musia mať cestujúci povinne nasadený respirátor s ochranným filtrom FFP2. Táto povinnosť platí aj v predajniach cestovných lístkov Dopravného podniku mesta Prešov (DPMP). Od tejto povinnosti sú oslobodené iba deti 1. stupňa ZŠ, osoby so závažnými poruchami autistického spektra a osoby so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím.

Vo vozidlách MHD je dočasne zrušené dopytové otváranie dverí cestujúcimi, vodiči otvárajú na zastávkach všetky dvere vozidla centrálne. Nástup a výstup cez predné dvere je zakázaný, s výnimkou zrakovo postihnutých cestujúcich. Zrušený je aj doplnkový predaj cestovných lístkov u vodiča.

„Všetky vozidlá MHD každý deň dezinfikujeme špeciálnym roztokom, ktorý aplikujeme vysokotlakovým rozprašovačom, aby sme vytvorili čo najbezpečnejšie podmienky prepravy pre všetkých cestujúcich,“ uviedla Šitárová.

Košický kraj

11:28 Košický samosprávny kraj (KSK) pokračuje od soboty 6. marca do utorka 9. marca v očkovaní vo svojom veľkokapacitnom očkovacom centre, ktoré sa nachádza v priestoroch Strednej odbornej školy informačných technológií na Ostrovského ulici v Košiciach.

Záujemcom, ktorí sa zaregistrovali cez portál ministerstva zdravotníctva korona.gov.sk, bude k dispozícii opäť od 8:00 do 12:00 a po prestávke od 13:00 do 17:00. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„Po pilotných štyroch dňoch očkovania, ktoré sme rovnako od soboty do utorka uskutočnili minulý týždeň, zvyšujeme tempo vakcinácie. Získali sme opäť viac dávok, tentoraz až 5 300, okrem toho využijeme aj dávky, ktoré sa nám zvýšili z minulotýždňového očkovania. Denne môžeme zaočkovať až 1 625 obyvateľov,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Naďalej sa očkuje vakcínami AstraZeneca, ktoré už môžu byť podávané aj obyvateľom do 69 rokov veku. Na sobotňajšie a nedeľné termíny sa mohli hlásiť záujemcovia ešte podľa starých kritérií, teda prioritne zamestnanci v kritickej infraštruktúre, vrátane rozšíreného zoznamu profesií ako nepedagogickí zamestnanci, taxikári či predavači.

Ministerstvo zdravotníctva uvoľnilo aj termíny pre zamestnancov škôl nad 56 rokov veku. Od pondelka už bude režim podľa novej vakcinačnej stratégie, kde sa prioritou stáva vek. Očkovať budú môcť obyvateľov starších ako 60 rokov.

„Počas nasledujúcich štyroch dní nás čaká očkovanie starších obyvateľov, preto sme posilnili tím zdravotníkov aj administratívnych pracovníkov. Vzhľadom na vek a mobilitu očkovaných chceme zabezpečiť plynulý chod centra. Denne bude k dispozícii sedem očkovacích kóji, 18 zdravotníkov a deväť administratívnych pracovníkov,“ poznamenal župan Trnka.

Očkovacie centrum KSK je zatiaľ jediným veľkokapacitným očkovacím centrom v Košickom kraji, ktoré funguje mimo nemocníc. Svoju prevádzku spustilo 27. februára a počas prvých štyroch dní zaočkovali zdravotníci 4 475 ľudí.

10:06 V piatok pribudlo na Slovensku 2 522 nových prípadov nákazy novým koronavírusom. Laboratóriá vykonali celkovo 15 721 PCR testov. Pribudlo ďalších 74 úmrtí. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa znížil o 56. Zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19 bolo v piatok na Slovensku 5 296 ľudí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní sobotného online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Testovanie, COVID 19, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/Magistrát hlavného mesta.
 • piatok 5. marca

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v sobotu.

17:52 Pri príchode do Litvy sú od 10. marca cestujúci povinní predložiť negatívny výsledok PCR alebo antigénového testu. Ten nesmie byť starší viac ako 72 hodín. Cestujúci sú zároveň povinní absolvovať 10-dňovú karanténu. Tú možno skrátiť, a to pri absencii symptómov ochorenia COVID-19, PCR testom vykonaným najskôr na siedmy deň. Obdržaním negatívneho výsledku sa karanténa končí. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Ako ďalej rezort diplomacie priblížil, pred príchodom do Litvy je potrebné zaregistrovať sa prostredníctvom vyplnenia formuláru na stránke Národného centra verejného zdravia. Pred nastúpením do dopravného prostriedku, alebo po prekročení hranice môže byť vyžadované preukázanie sa potvrdením o registrácii vo forme zaslaného QR kódu či vytlačením papierového potvrdenia, že sa osoba zaregistrovala. „Po príchode zo Slovenska je potrebné predložiť potvrdenie o registrácii, test a absolvovať 10-dennú karanténu (môže byť v byte/dome s inými obyvateľmi, ak izolovaná osoba bude mať svoju vlastnú miestnosť),“ pripomína MZVEZ SR.

Osoby, ktoré majú potvrdenie o vakcinácii oboma dávkami alebo v ostatných 90 dňoch prekonali ochorenie COVID-19, nemusia do Litvy prísť s testom, ani absolvovať izoláciu.

Prešov

16:49 Všetky materské a prvé stupne základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov budú od pondelka 8. marca otvorené.

Žiaci druhého stupňa ZŠ pokračujú v dištančnej výučbe, umožnené však bude aj prezenčné vyučovanie v malých skupinách, pokiaľ to dovolia kapacitné a personálne možnosti jednotlivých škôl. Mesto je zriaďovateľom 12 základných a 20 materských škôl.

Ako informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, základné školy uprednostnia tých žiakov, ktorí sa preukážu čestným prehlásením o tom, že obaja ich rodičia vykonávajú prácu fyzicky na pracovisku a charakter ich pracovnej činnosti im neumožňuje pracovať z domu. Žiaci prvého stupňa základných škôl pritom pokračujú vo vyučovaní prezenčnou formou.

„Ak to dovolia kapacitné, materiálne a personálne možnosti školy, umožníme prezenčné vzdelávanie aj ostatným žiakom,“ uviedol Tomek. Všetci žiaci, ktorí sa zúčastnia na prezenčnom vyučovaní, sú povinní preukázať sa pri vstupe do školy čestným vyhlásením o bezinfekčnosti zákonného zástupcu.

Žiaci druhého stupňa základných škôl pokračujú v dištančnom vzdelávaní, mesto však umožní prezenčnú výučbu v malých skupinkách piatich žiakov a učiteľa, ak o to žiaci, respektíve ich rodičia prejavia záujem, a za predpokladu dostatočných kapacitných, materiálnych a personálnych možností školy. V tomto prípade je podmienkou čestné prehlásenie o bezinfekčnosti žiaka a zákonného zástupcu.

Aj v materských školách budú podľa Tomeka uprednostnené deti zákonných zástupcov, ktorí nemôžu pracovať z domu, ale ak to umožnia kapacitné, materiálne a personálne možnosti školy, budú prijímané do materských škôl aj ostatné deti. „Aj tu je podmienkou čestné prehlásenie o bezinfekčnosti ich zákonného zástupcu,“ dodal hovorca.

15:23 Po príchode zo zahraničia musia Slováci absolvovať 14-dňovú karanténu. O izolácii sú zároveň povinní informovať svojho ošetrujúceho lekára. Testovanie RT-PCR metódou je možné absolvovať najskôr na ôsmy deň po návrate na Slovensko. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) d. ÚVZ SR zároveň upozorňuje ľudí, aby neriskovali a dôsledne zvažovali nevyhnutnosť každej cesty do zahraničia. Rekreáciu v zahraničí vzhľadom na aktuálnu epidemickú situáciu neodporúča.

Úrad pripomína povinnosť registrácie prostredníctvom formulára eHranica ešte pred prekročením hraníc. „Ak na Slovensko vstupujete letecky, ste zároveň povinní vyplniť elektronický formulár na vyhľadanie cestujúceho v súvislosti s ochranou verejného zdravia, ktorý je zverejnený na https://www.mindop.sk/covid/,“ pripomína ÚVZ SR.

V prípade, ak Slováci navštívili výlučne krajiny Európskej únie (EÚ), Island, Nórsko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko alebo Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska a nemajú príznaky, môžu karanténu ukončiť aj bez testovania uplynutím 14-dňovej lehoty. V prípade, ak osoba navštívila inú krajinu, karanténu je možné ukončiť obdržaním negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19.

„Nie je možné ju ukončiť bez testovania, a to aj v prípade, že nemáte príznaky. Nezabúdajte, že prísnu karanténu s vami podstupujú aj členovia domácnosti, vrátane detí,“ upozorňuje ÚVZ SR. Račková doplnila, že deti do desiatich rokov sú testované iba v prípade, že tak rozhodne ošetrujúci lekár alebo príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva, pričom izolácia im končí zároveň s ostatnými členmi spoločnej domácnosti.

Námestovo

14:29 Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) v piatok úspešne spustil očkovacie centrum v Oravskej poliklinike v Námestove. Ako informovala hovorkyňa ŽSK Martina Remencová, s vakcináciou pomáhajú ambulantní lekári a zdravotné sestry. Podmienkami na zriadenie očkovacieho centra bolo vybavenie špeciálnym zariadením pre mrazenie a chladenie vakcín, osobitne pripravené miestnosti a vyškolený personál.

Námestovský okres je jediným okresom na hornej Orave, ktorý nemá vlastnú nemocnicu schopnú pokryť očkovanie. „Preto sme rozbehli prípravu očkovacieho centra v námestovskej poliklinike. Celá príprava trvala nejaký čas, som však rada, že dnes je proces ukončený a očkujú sa prví záujemcovia. Naším smelým cieľom je zaočkovať aspoň 70 percent ľudí v kraji,“ poznamenala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Aktuálne sa očkuje verejnosť v každej zo štyroch krajských nemocníc, kde funguje online objednávanie. „Štvrtý víkend po sebe zabezpečí očkovanie aj veľkokapacitné očkovacie centrum v Žiline a dnešným dňom sa pridala okrem námestovskej polikliniky aj Poliklinika Medivasa v Žiline. Od pondelka pribudnú ďalšie polikliniky a snahou je zabezpečiť vakcinačnú kapacitu na minimálne 15-tisíc vakcinácií za týždeň,“ uviedla hovorkyňa ŽSK.

14:22 Od 8. marca tohto roka sa v podmienkach nároku na pandemické ošetrovné nič nemení. Ak bude škôlka alebo škola rozhodnutím príslušného orgánu uzatvorená, rodičia majú pri splnení všetkých zákonných podmienok nárok na pandemické ošetrovné.

Ak materská alebo základná škola umožní návštevu alebo výučbu len pre časť detí, rodičia detí, ktoré nemôžu materskú alebo základnú školu z tohto dôvodu navštevovať, nárok na pandemické ošetrovné majú. V tlačovej správe o tom informovala Sociálna poisťovňa.

„Naďalej platí, že rodič po otvorení škôlky alebo školy stráca nárok na pandemické ošetrovné, ktoré mal z dôvodu starostlivosti o dieťa pre uzavretie zariadenia príslušným orgánom, a to rozhodnutím hygieny, riaditeľa, zriaďovateľa alebo ministra školstva,“ uviedla poisťovňa. Stále tiež platí aj to, že ak je škôlka alebo škola otvorená a rodičia nedajú dieťa do školského zariadenia iba pre obavy z ochorenia, nárok na pandemické ošetrovné nemajú.

Materské školy a prvý stupeň základných škôl (ZŠ) budú od 8. marca otvorené pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry a tých, ktorí musia pracovať na pracovisku. Uviedol to v pondelok minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling. Opatrenia vyplývajú z rokovania vlády, ktoré sa uskutočnilo v nedeľu 28. februára.

13:59 Ministerstvo zdravotníctva pri povolení na použitie vakcíny Sputnik V postupovalo v zmysle platnej legislatívy a stanovených pravidiel. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Reagovala tým na tvrdenia Nadácie Zastavme korupciu, podľa ktorej môže byť toto povolenie protizákonné.

Vo svojom blogu sa nadácia okrem iného zaoberá otázkou, či o výnimku požiadal oprávnený subjekt. Žiadosť podal pravdepodobne profesor Ivan Schréter z košickej univerzitnej nemocnice. Jeho spôsobilosť konať za nemocnicu je však podľa nadácie prinajmenšom sporná.

Nadácia upozorňuje tiež na to, že nebolo citované ustanovenie právneho predpisu, čo pre znalcov správneho práva znamená, že rozhodnutie je nezákonné. Peter Kováč z nadácie sa tiež zamýšľa nad tým, či rezort dodržal vyhlášku, ktorou sa upravujú podrobnosti o povoľovaní terapeutického použitia hromadne vyrábaných liekov, ktoré nepodliehajú registrácii.

Sputnik V
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Prešov, Humenné

13:36 Prešovský samosprávny kraj (PSK) otvorí cez víkend dve veľkokapacitné očkovacie centrá v Prešove a v Humennom. K dispozícii bude mať viac ako šesťtisíc očkovacích dávok AstraZeneca. Vakcínu proti COVID-19 dostanú prioritizované skupiny, o ktorých rozhoduje ministerstvo zdravotníctva.

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, veľkokapacitné očkovacie centrum PSK bude opäť spustené v Prešove v Športovej hale Hotelovej akadémie na Okružnej ulici. Pribudne centrum v Humennom, kde hromadné očkovanie bude v telocvični Obchodnej akadémie na Komenského ulici. Očkovať sa bude od 8:00 do 17:00 počas soboty 6. aj nedele 7. marca. Obe centrá kraj zabezpečoval materiálne, technicky aj personálne.

„V Prešove máme pripravených desať a v Humennom päť vakcinačných tímov, vrátane administratívneho personálu, dobrovoľníkov a členov záchrannej služby. Do očkovania sme zapojili ambulantných lekárov a sestry, aby sme čo najviac odbremenili nemocnice. Už minulý týždeň sme zaočkovali 1 500 učiteľov a ďalšie profesie kritickej infraštruktúry a hoci je tento proces zložitý, krajská samospráva bude nápomocná pri všetkom, čo zrýchli tempo očkovania,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Ako ďalej dodal, kraj má z ministerstva zdravotníctva zmluvne dohodnutých 6 016 dávok vakcíny AstraZeneca, pričom v Prešove má byť zaočkovaných 4 016 ľudí a v Humennom zvyšných dvetisíc. Prioritizácia skupín a vakcinačné zoznamy sú aj tentoraz pod gesciou ministerstva zdravotníctva. „Prihlasovanie ľudí na očkovanie je centrálne. Intervenujeme ministerstvo, ak vidíme v systéme, že sa kapacity nenapĺňajú. Vzhľadom na to, že stratégia očkovania sa mení, čakáme na usmernenia a inštrukcie rezortu zdravotníctva. Podľa doterajších informácií sú prioritizovaní opäť učitelia s tým, že sa zvýšil vek očkovania vakcínou AstraZeneca na 56 až 70 rokov. Očkovanie AstraZenecou v tejto skupine je ale podľa odporúčaní potrebné konzultovať so svojím lekárom,“ informoval vedúci Odboru zdravotníctva Úradu PSK Jozef Tekáč.

Prešovský samosprávny kraj bude v zriaďovaní veľkokapacitných očkovacích centier pokračovať. „Naším zámerom pre ďalšie dni je otvorenie ďalších veľkokapacitných centier v Poprade a v Starej Ľubovni tak, aby sme počas jedného víkendu vedeli zaočkovať až 9 500 ľudí,“ dodal Majerský.

13:03 Pred rokom na Slovensku potvrdili prvý prípad ochorenia COVID-19. V laboratóriu Národného referenčného centra pre chrípku na Úrade verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR sa podarilo diagnostikovať prvého pacienta pozitívneho na COVID-19 pred rokom, 6. marca 2020.

Ako uviedla hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková, hektický a vyčerpávajúci rok, ktorí majú za sebou pracovníci laboratórií, však priniesol viac než efektívnu a spoľahlivú diagnostiku.

„Nadviazali sme nové spolupráce, spoznali sme sa so štátnymi a súkromnými laboratóriami, ako aj s vedcami. Niežeby sme o sebe predtým vôbec nevedeli, ale pred pandémiou si mnohé laboratóriá v princípe navzájom konkurovali. Teraz sme museli všetci začať spolupracovať,“ zhodnotila vedúca Národného referenčného centra pre chrípku Edita Staroňová. Ako doplnila, dnes už je sieť medzi laboratóriami vytvorená, a ak by sa niekedy v budúcnosti objavilo nové ochorenie, dokážu opäť spolupracovať.

Nadviazané partnerstvá nestrácajú význam ani po roku od začiatku pandémie. Po zvládnutí diagnostiky vírusu čelia odborníci novej výzve v podobe jeho mutácií. „Spolupracujeme s Vedeckým parkom Prif UK a Virologickým ústavom BMC SAV, kde sa vybrané vzorky sekvenujú a súčasne spolupracujeme aj so zahraničnými laboratóriami, ktoré nám rovnako ponúkli výpomoc pri sekvenovaní. Spoločnými silami sa snažíme utvoriť podrobnejší prehľad o tom, aké varianty vírusu cirkulujú na území Slovenska,“ uviedla hovorkyňa úradu Račková. Dodala, že medzičasom nastavujú procesy tak, aby bol úrad schopný vírusy čo najskôr sekvenovať samostatne, priamo vo svojich laboratóriách.

12:44 Ministerstvo školstva na sociálnej sieti Facebook informuje zamestnancov škôl, že sa stále majú možnosť zaregistrovať na očkovanie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:29 Malým a stredným podnikateľom chýbajú v rámci ekonomických opatrení na zmiernenie dopadov koronakrízy odpustenie sociálnych odvodov, zvýšenie príspevku na náhradu straty príjmov, ale aj zavedenie dotácie na ďalšie fixné náklady a zvýšenie výšky priamej dotácie na úhradu nájomného.

Zvolen

12:16 Posledné dni a týždne na Slovensku by sme mohli pokojne označiť chaosom, píše na sociálnej sieti Facebook primátorka Zvolena Lenka Balkovičová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Staré Mesto

12:01 Bratislavské Staré Mesto od pondelka 8. marca neobnoví prezenčné vyučovanie na základných školách, dôvodom je zlá epidemická situácia. Na piatkovom brífingu o tom informovala starostka mestskej časti Zuzana Aufrichtová.

„Na základe odborného posúdenia Staré Mesto po dôslednej úvahe dospelo k rozhodnutiu, že od pondelka 8. marca budeme pokračovať v online forme vyučovania žiakov základných škôl, okrem tých, ktorí pôsobia v kritickej infraštruktúre. Deti týchto osôb budú mať možnosť prezenčného vyučovania,“ uviedla starostka a dodala, že na základe posledného testovania sa situácia v mestskej časti výrazne zhoršila.

Staré Mesto systematicky vyhodnocuje pandemickú situáciu v mestskej časti z údajov, ktoré má k dispozícii. „Je potrebné povedať, že situácia v školách je po dvoch týždňoch prezenčného vyučovania bezpečná a nezhoršila sa. Napriek tomu situácia v mestskej časti dnes vykazuje najhoršie čísla, aké sme doteraz mali,“ upozornila Aufrichtová a dodala, že napriek tomu, že situácia v školách je bezpečná, mestská časť chce v maximálnej miere znížiť mobilitu a preto prezenčné vyučovanie otvárať nebude. „Dnes máme informáciu, že v Starom Meste podľahli ochoreniu COVID-19 osoby, ktoré sú vo veku 50 rokov, preto je nutné, aby si každý uvedomil, že ak chceme mať pandémiu pod kontrolou, je potrebné znížiť mobilitu,“ apelovala starostka.

Aufrichtová tiež upozornila na nedostatky plošného testovania. „Už 12. januára sme apelovali že celoplošné testovanie ochromuje samosprávu. Úrad prestal testovať a spoľahol sa na mobilné odberové miesta zriadené ministerstvom zdravotníctva,“ uviedla a poznamenala, že nevýhoda antigénovými testami je v tom, že negatívny výsledok z tohto testu presvedčí ľudí o tom, že môžu ísť von a združovať sa. „To má za následok neklesajúci počet ochorení a úmrtí,“ uzavrela.

Dolný Kubín

11:34 Dolnokubínska samospráva v najbližších dňoch rozdá občanom nad 60 rokov viac ako päťtisíc respirátorov FFP2. Ako informoval hovorca mesta Martin Buzna, radnica okrem certifikovaného respirátora odovzdá seniorom aj leták so všetkým dôležitými kontaktmi na mestský úrad.

„Od pondelka 8. marca máme nové opatrenia vlády, ktoré budú okrem iného zavádzať povinné respirátory v mestskej hromadnej doprave a taktiež v obchodoch. Rozhodli sme sa preto pre obyvateľov vo veku nad 60 rokov aspoň symbolicky zabezpečiť respirátor FFP2 na obdobie, kým si zaobstarajú svoj vlastný,“ povedal primátor Ján Prílepok.

Ako dolnokubínsky primátor doplnil, ďalšie respirátory budú distribuované v pondelok 8. marca pre prípad núdze vo vozidlách mestskej hromadnej dopravy, pred vybranými predajňami potravín a pred miestnou nemocnicou.

Pri avizovanom sprísnení opatrení mesto pripravuje pomoc s nákupmi liekov a potravín pre všetkých odkázaných obyvateľov, vrátane pozitívnych na COVID-19. „Chceme ľuďom, ktorí sú odkázaní na túto pomoc a nemajú nikoho blízkeho, prípadne sa celá rodina ocitne v karanténe, zabezpečiť opätovne nákupy, ako sme to robili aj minulý rok. Dobrovoľníci alebo zamestnanci mestského úradu budú vybavovať nákupy potravín, liekov, základnej drogérie pre našich obyvateľov,“ konštatoval Prílepok.

Žiar nad Hronom

11:05 Mesto Žiar nad Hronom, ako zriaďovateľ škôl a školských zariadení, sa rozhodlo od pondelka 8. marca obnoviť školské vyučovanie v prezenčnej forme. Ako samospráva informuje na svojej webovej stránke, urobili tak na základe odporúčania zo zasadnutia krízového štábu Okresného úradu Žiar nad Hronom a po prerokovaní s tamojším Regionálnym úradom verejného zdravotníctva.

Od pondelka sa tak za prísnych podmienok otvorí materská škola, prvý stupeň základných škôl, školské kluby a zariadenia školského stravovania. Otvorené budú tiež základné školy na druhom stupni pre jedného pedagogického zamestnanca a najviac piatich žiakov, ak podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu. otvorí sa tiež základná umelecká škola pre žiakov vo veku žiaka prvého stupňa základnej školy, okrem vyučovania predmetov spev a hra na dychový nástroj.

Medzi podmienky nástupu dieťaťa do školy patrí negatívny test obidvoch jeho zákonných zástupcov žijúcich v spoločnej domácnosti nie starší ako sedem dní a respirátor pre sprevádzajúce osoby do priestorov školy. Krízový štáb Okresného úradu v Žiari nad Hronom odporučil aj otvorenie stredných škôl – posledné ročníky, za rovnakých podmienok ako pri základných školách.

Okres Žiar nad Hronom je už štvrtý týždeň v rámci COVID automatu zaradený do štvrtého stupňa varovania. Podľa aktuálnych nariadení potrebujú v takomto okrese na výnimky zo zákazu vychádzania negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu na COVID-19 nie starší ako sedem dní. Toto sa vzťahuje aj na cestu do a zo zamestnania , ak zamestnávateľ nemôže prácu vykonávať z domu.

Pezinok

10:53 Mesto Pezinok otvára výzvu pre lekárov, ponúka vlastné kyslíkové prístroje. V tlačovej správe o tom informovala Nina Bednáriková z referátu propagácie a komunikácie mestského úradu.

„V rámci liečby pacientov s ochorením COVID-19 v domácom prostredí chce Pezinok poskytnúť svojim občanom kyslíkové prístroje. Otvára preto výzvu pre všeobecných lekárov a špecialistov, ktorí liečia COVID pacientov,“ uviedla a dodala, že cieľom je pomôcť pacientom lepšie zvládať domácu liečbu a nezaťažovať nemocnice.

Mesto vlastní päť kusov kyslíkových prístrojov, ktoré zakúpilo pre potreby Zariadenia opatrovateľskej služby (ZOS) na Komenského ulici v čase zhoršenej epidemiologickej situácie na konci januára 2021. „Aj vďaka nim je v súčasnej dobe situácia v zariadení stabilizovaná. Keďže kyslíkové prístroje sú voľné, mesto sa rozhodlo poskytnúť ich ľuďom, ktorí ich potrebujú,“ vysvetľuje samospráva.

Kyslíkový prístroj bude pacientovi pridelený na základe stanovenia liečby lekármi. „Takto naordinovaný prístroj si môže následne rodinný príslušník COVID pacienta bezplatne vyzdvihnúť priamo na radnici, kde zároveň podpíše zmluvu o výpožičke a prevezme aj návod na použitie. Kyslíkovú terapiu stanoví lekár,“ doplnil primátor mesta Igor Hianik.

Projekt pomoci vznikol spontánne pri vyhodnocovaní zvládnutej situácie v ZOS. „Mali sme konkrétne skúsenosti a videli sme pozitívne výsledky, keď sa prístroj nasadil dostatočne na začiatku ochorenia v prípade zníženej saturácie,“ uzavrel primátor.

Trnavský kraj

10:45 Trnavský samosprávny kraj (TTSK) otvorí v sobotu 6. marca tri veľkokapacitné očkovacie centrá. V spolupráci s personálom z ambulantného sektoru v nich bude prvou dávkou vakcíny od spoločnosti AstraZeneca zaočkovaných 4 500 ľudí. Centrálny prihlasovací formulár je momentálne otvorený pre pedagogických zamestnancov vo veku od 56 do 70 rokov.

„V Trnave sa bude očkovať už tretíkrát, premiérovo otvoríme veľkokapacitné očkovacie centrá v Skalici a Dunajskej Strede. Vo všetkých troch budú pôsobiť ambulantní lekári a sestry. Zároveň využijeme kapacity našich stredných zdravotníckych škôl,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Konzultácie a samotné podávanie vakcín bude v réžií ambulantných lekárov a zdravotných sestier, s ktorými župa spolupracuje s cieľom odbremeniť nemocničný personál. S administráciou a pozorovaním už zaočkovaných budú pomáhať pedagógovia a študenti župných stredných zdravotníckych škôl. V Trnave bude očkovanie prebiehať v priestoroch Strednej zdravotníckej školy, rovnako aj v Skalici. V Dunajskej Strede poskytne priestory Stredná odborná škola rozvoja vidieka s vyučovacím jazykom maďarským.

Vakcínou od spoločnosti AstraZeneca sa po novom môžu očkovať aj osoby vo veku od 56 do 70 rokov, pričom sa im odporúča konzultácia s lekárom. Doterajšia horná hranica bola 55 rokov veku. V prípade dostatku vakcín je župa podľa Jozefa Viskupiča pripravená postupne zriadiť ďalšie veľkokapacitné očkovacie centrá. Po priestorovej, administratívnej aj materiálovo-technickej stránke ich pripraví v spolupráci s mestami.

Očkovanie obyvateľov trnavskej župy vo veku viac ako 70 rokov stále prebieha v piatich nemocniciach. Pribudnúť by k nim mohli aj niektoré polikliniky, v ktorých je možné zabezpečiť dodržanie chladového reťazca. Očkovacími látkami od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna sa po novom môžu očkovať obyvatelia nad 70 rokov.

Nitra

10:34 Mesto Nitra obnoví od pondelka 8. marca prezenčné vzdelávanie na prvom stupni základných škôl. O obnovení výučby rozhodol mestský krízový štáb na základe rozhodnutia ministra školstva a v zmysle COVID automatu. Informoval o tom Henrich Varga z Mestského úradu v Nitre.

Prezenčné vyučovanie bude obnovené pre všetky deti, nielen pre deti rodičov, ktorí musia byť osobne v práci či pre žiakov, ktorí nemajú podmienky na online vzdelávanie. „Od riaditeľov škôl zaznel jednoznačný názor, že sprístupnením vzdelávania len pre určitú skupinu žiakov by sme zamedzili prístup k rovnocennému vzdelávaniu zvyšným deťom. Učitelia by totiž svoje kapacity venovali prezenčnej výučbe a nebolo by možné pokryť výučby dištančnú,“ uviedla vedúca odboru školstva Mestského úradu v Nitre Mária Orságová. Prezenčné vyučovanie začne aj na prvom stupni Základnej umeleckej školy J. Rosinského.

Materské školy v Nitre sú otvorené od prvého marcového týždňa a budú aj po ôsmom marci. Nitra má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 28 materských škôl, tento týždeň do nich nastúpilo 1 031 z celkového počtu 2 566 detí. Radnica predpokladá, že na budúci týždeň príde viac ako polovica zo zapísaných detí.

Podľa viceprimátora Nitry Miloslava Špotáka otázka otvárania základných a materských škôl nemá dobré riešenie. „Na jednej strane je tu objektívne riziko nákazy koronavírusom, na druhej strane je ohrozené duševné zdravie rodičov, učiteľov a hlavne detí. Dlhé mesiace dištančnej výučby si už dnes vyberajú svoju daň na psychike mnohých ľudí. Pevne verím, že pozitíva otvorenia škôl a škôlok prevážia,“ uviedol viceprimátor Špoták.

Okres Nitra patril začiatkom tohto roku v počte ochorení COVID-19 medzi najhoršie na Slovensku, Fakultná nemocnica v Nitre potrebovala výpomoc okolitých nemocníc. V súčasnosti je tu situácia výrazne lepšia, okres je v rámci regionálneho COVID automatu zaradený do tretieho stupňa varovania, teda medzi bordové.

10:23 Pribudli nové termíny na očkovanie učiteľov a učiteliek starších ako 56 rokov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:05 Za štvrtok potvrdili na Slovensku 2 423 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá urobili 11 749 PCR testov. Pribudlo aj 105 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň stúpol o 71.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Poprad

9:58 Mesto Poprad v spolupráci so Slovenským Červeným krížom chce pomôcť svojim obyvateľom, ktorí boli pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19. Od stredy 3. marca začalo poskytovať pomoc pri zabezpečení základných životných potrieb. Týka sa to nákupu potravín, liekov a zdravotníckych prostriedkov a pomôcok, hygienického a drogériového tovaru a krmív pre zvieratá. Pomoc je určená tým, ktorí sú na ňu odkázaní. Viac informácií a telefónne číslo k zadaniu objednávky zverejnila samospráva na svojej internetovej stránke.

Púchov, Považská Bystrica

9:46 Okresy Považská Bystrica a Púchov budú od 8. marca v COVID automate zaradené medzi čierne okresy, a tak zriaďovatelia škôl rozhodovali o ich prevádzke pre budúci týždeň. Kým v Púchove radnica po zasadnutí mestského krízového štábu dala prezenčnej výučbe zelenú, v Považskej Bystrici ponechali rozhodnutie na jednotlivých riaditeľoch.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Považskej Bystrici vydal odporúčanie školy uzavrieť. „Ak by RÚVZ vydal rozhodnutie o zavretí škôl, bolo by právne záväzné. Platí preto rozhodnutie ministerstva školstva, podľa ktorého môže školu uzavrieť výhradne jej riaditeľ po súhlase zriaďovateľa. Keďže epidemická situácia v našom meste je veľmi zlá, radnica odporúča riaditeľom škôl, aby pokračovali v dištančnom vzdelávaní. Ak by predsa len vyhodnotili situáciu po konzultácii s hygienikmi ako dobrú, rozhodnutie budeme ako zriaďovateľ rešpektovať,“ informovala považskobystrická radnica.

Rozhodnutiu o prevádzke škôl v Púchove predchádzalo online zasadnutie s riaditeľkami škôl. „Členovia krízového štábu sa jednohlasne zhodli na tom, že materské školy a 1. stupeň základných škôl budú otvorené aj od 8. marca v zmysle vydaných organizačných pokynov zo strany Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre deti a žiakov zákonných zástupcov z kritickej infraštruktúry a prednostne pre deti a žiakov zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce,“ priblížil svoje rozhodnutie zriaďovateľ na sociálnej sieti. Radnica zároveň informovala, že zatvorené zostanú Základná škola s materskou školou Slovanská a Materská škola Nosice.

9:33 Pri nevyhnutnej ceste za obstaraním základných životných potrieb sa občania nemusia preukazovať negatívnym výsledkom testu na COVID-19.

Ministerstvo zdravotníctva SR v utorok zverejnilo infografiku, podľa ktorej bol negatívny test potrebný aj v prípade nákupu potravín. V uznesení vlády z 28. februára však takáto povinnosť uvedená nebola.

Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová pre agentúru SITA uviedla, že sa za chybu ospravedlňujú. Zároveň zaslala novú infografiku, kde už obstaranie základných životných potrieb s povinnosťou testu uvedené nie je.

9:22 Experti spoločnosti Kaspersky preskúmali 15 rôznych predajných miest na Darknete. Našli ponuky na tri hlavné vakcíny proti ochoreniu COVID-19, Pfizer/BioNTech, AstraZenecu aj Modernu.

Niektorí predajcovia však ponúkajú aj neoverené vakcíny. Väčšina predajcov pochádzala z Francúzska, Nemecka, Veľkej Británie a USA. Ceny za jednu dávku vakcíny sa pohybovali v rozmedzí od 200 do 1 000 eur. Väčšina týchto predajcov na čiernom trhu uskutočnila od 100 do 500 transakcií, čo naznačuje, že obchod skutočne prebehol. Nie je však jasné, čo presne nakupujú používatelia Darknetu.

Podľa informácií, ktoré majú k dispozícii odborníci spoločnosti Kaspersky, nie je možné zistiť, koľko dávok vakcín inzerovaných online sú reálne dávky, keďže mnohým zdravotníckym zariadeniam nejaké zvyšné dávky zostali, a v koľkých prípadoch ide o podvod. „Treba si uvedomiť, že aj keby ste vôbec nejakú zásielku obdržali poštou, s najväčšou pravdepodobnosťou bude to, čo dostanete, neúčinná a neefektívna dávka. Avšak dôležitejšie je to, že získavanie takýchto vakcín je nezákonné,“ upozornili experti.

Bezpečnostný expert spoločnosti Dmitry Galov konštatoval, že na Darknete sa dá nájsť takmer všetko. Nie je preto prekvapením, že sa predajcovia pokúsili zúročiť aj očkovaciu kampaň. Za posledný rok bolo množstvo podvodov využívajúcich tému COVID-19 úspešných. „Momentálne však ľudia nepredávajú len vakcíny ako také, ale dokonca aj záznamy o očkovaní – teda dokument, ktorý by vám mohol umožniť voľne cestovať. Je dôležité, aby si používatelia dávali pozor na akékoľvek ‚ponuky‘ súvisiace s pandémiou, a, samozrejme, mali na pamäti, že kúpiť si vakcínu na Darknete nie je dobrý nápad,“ dodal.

Kaspersky je globálna kyberbezpečnostná spoločnosť založená v roku 1997. Jej portfólio zahŕňa riešenia v oblasti ochrany koncových bodov, ako aj špecializované bezpečnostné riešenia a služby poskytujúce ochranu proti digitálnym hrozbám.

Stará Ľubovňa

9:08 Prezenčné vyučovanie v materských školách a na prvom stupni základných škôl bude v Starej Ľubovni od pondelka 8. marca pokračovať bez zmeny. Informoval o tom prostredníctvom sociálnej siete primátor mesta Ľuboš Tomko. Podľa jeho slov zabezpečené síce bude prednostne pre deti zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce, no z dôvodu voľných kapacít a podmienok, ktoré neumožňujú dištančné vzdelávanie, budú otvorené aj pre ostatné deti.

Primátor poukázal na situáciu v miestnej časti Podsadek s prevažne rómskou komunitou. Na odbernom testovacom mieste tam počas posledných dvoch testovaní nebol nikto pozitívny. „Žiaci zo Základnej školy Podsadek majú veľmi obmedzené podmienky k dištančnému vzdelávaniu, preto považujeme udržanie vzdelávania za veľmi dôležité,“ vysvetlil Tomko. Vyučuje sa tam aj na druhom stupni, avšak v režime päť plus jeden, teda päť žiakov na jedného učiteľa.

Podľa primátora budú zákonným zástupcom detí v Starej Ľubovni doručené dva typy čestných vyhlásení. Jedno sa bude týkať rodičov, ktorí obaja nemôžu pracovať z domu, druhé ostatných prípadov.

9:00 Vitajte pri sledovaní piatkového online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Koronavírus, test
Foto: ilustračné, SITA/AP.
 • štvrtok 4. marca

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v piatok.

17:33 Dočasný zákaz bohoslužieb nie je porušením základných ľudských práv. Inštitút ľudských práv (IĽP) to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslal jeho riaditeľ Peter Weisenbacher. Mimovládna organizácia tak reagovala na výroky a kroky bývalého politika Jána Figeľa. Ten označil zákaz verejných bohoslužieb za porušenie práva a podal podnet generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi, aby ho postúpil Ústavnému súdu SR a tiež Európskemu súdu pre ľudské práva v Štrasburgu.

16:54 Do nemocnice v poľských Gorliciach už boli prevezení prví slovenskí pacienti. Ako na sociálnej sieti informoval štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura, Slovensku chcú okrem Rumunska pomôcť aj Poľsko a Nemecko. Obe krajiny ponúkli Slovensku 10 lôžok s možnosťou umelej pľúcnej ventilácie. Rezorty zdravotníctva a vnútra podľa Stachuru stále aktívne komunikujú s viacerými krajinami o možnostiach pomoci slovenským pacientom.

„Samozrejme, absolútnou prioritou je zabezpečenie zdravotnej starostlivosti u nás doma. Na druhej strane, ak neuvoľníme časť intenzívnych lôžok na Slovensku, nebudeme mať dostatok miesta pre ďalších pacientov, ktorí budú potrebovať umelú pľúcnu ventiláciu,“ uviedol štátny tajomník ministerstva zdravotníctva. Ako doplnil, podmienkou prekladu pacienta je zabezpečenie bezpečného prevozu a poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti.

Slovensko ešte v polovici februára požiadalo o zdravotníkov zo zahraničia na základe žiadosti o aktiváciu systému civilnej ochrany Európskej únie. Ako prví ponúkli pomoc lekári a zdravotné sestry z Rumunska. Národnému ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave sa tak podarilo vytvoriť pre pacientov s najťažším priebehom ochorenia COVID-19 nové lôžka s možnosťou umelej pľúcnej ventilácie. Takýchto lôžok je na Slovensku najväčší nedostatok.

Banskobystrický kraj

16:19 Počas nadchádzajúceho víkendu sa k dočasnému očkovaciemu centru v banskobystrickom NovaMede pridá ďalšie v Lučenci, ktoré rovnako pripravil Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK). Ako kraj informuje v tlačovej správe, v budúcom týždni sprevádzkujú aj ďalšie centrá vo Zvolene, Rimavskej Sobote, Žiari nad Hronom a v Brezne, celkovo ich bude fungovať už šesť. Od apríla, v prípade dostatku vakcín, počíta župa aj s otvorením ďalších centier vo Veľkom Krtíši a v Revúcej. Očkovanie bude zatiaľ v týchto centrách prístupné len pre učiteľov a kritickú infraštruktúru.

„Očkovacie centrum sme v Lučenci pripravili v priestoroch mestského úradu, v spolupráci so zdravotníckym zariadením KardioMed, ktoré bude mať na starosti medicínsku stránku očkovania. Očkovať sa tu bude počas oboch víkendových dní od 10:00 do 18:00, denná kapacita centra je približne 300 ľudí,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter, ktorý za projektom krajských očkovacích centier stojí.

„Prihlasovanie na očkovanie zatiaľ nie je otvorené pre širokú verejnosť. V budúcnosti by sa však záujemcovia mali vedieť zaregistrovať cez portál korona.gov.sk. Aktuálne sa v našich očkovacích centrách očkujú učitelia a kritická infraštruktúra vakcínami AstraZeneca a na základe zoznamov, ktoré dostávame od ministerstva zdravotníctva,“ objasnil vedúci oddelenia zdravotníctva Úradu BBSK Martin Caudt.

Košice

15:58 Žiaci na prvom stupni základných škôl a deti v materských školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice budú môcť aj od pondelka 8. marca pokračovať vo vyučovaní prezenčnou formou. Budú pritom platiť podobné podmienky, ako sú platné od tohto pondelka, keď sa deti v meste vrátili po dva a pol mesiaci opätovne do škôl.

Ako informoval hovorca mesta Košice Vladimír Fabian, na svojom štvrtkovom rokovaní o tom rozhodol Krízový štáb mesta Košice pod vedením primátora Jaroslava Polačeka (nezávislý).

„Krízový štáb mesta Košice sa stotožnil s odporúčaním Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach, aby školy pokračovali v takom režime vyučovania ako počas tohto týždňa. Do škôl môžu prísť všetky deti zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce. Zároveň budú otvorené aj školské kluby detí a školské jedálne výhradne pre tých žiakov, ktorí v daný deň sú fyzicky prítomní v škole,“ uviedla počas štvrtkového rokovania krízového štábu riaditeľka košického RÚVZ Zuzana Dietzová.

Čo sa týka nosenia respirátorov, tie budú povinné pre všetkých zamestnancov základných alebo materských škôl. U detí materských škôl, resp. žiakov 1. stupňa platí výnimka z tejto povinnosti a aj naďalej im stačí rúško. Riaditelia škôl už v tejto súvislosti dostali usmernenie k prevádzke základných a materských škôl, ktorá bude platiť od 8. marca 2021 do odvolania. Vzhľadom na rozhodnutie ministerstva školstva, ktoré hovorí o zabezpečení prezenčnej výučby prednostne pre deti zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce a voľnej kapacite v školách, odporučí mesto riaditeľom, aby umožnili prítomnosť detí v škole pre všetkých pracujúcich rodičov, ktorí o to prejavia záujem.

Rodičia, ktorí majú záujem o prezenčné vyučovanie svojich detí v školách, musia opätovne vyplniť tlačivo v zmysle Manuálu ministerstva školstva Návrat do škôl“ platného od 8. marca. Spomínané tlačivo nájdu na webstránke svojej školy, kde ho v pondelok pred nástupom svojho dieťaťa do triedy aj odovzdajú. Jednotlivé školy v meste budú mať tieto tlačivá pripravené aj priamo na vrátnici, kde ich takisto budú rodičia môcť vypísať. Podmienkou nástupu dieťaťa do školy je negatívny test rodiča na ochorenie COVID-19 nie starší ako sedem dní a jeho čestné prehlásenie v spomínanom tlačive, že nemá možnosť vykonávať prácu z domu. Po splnení týchto podmienok bude môcť každé dieťa nastúpiť na prezenčnú výučbu.

15:35 Spustenie procesu postupného preskúmavania vakcíny Sputnik VEurópskou liekovou agentúrou (EMA) je podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) správnym krokom. Téma Sputnik však absolútne nemá nič spoločné so súčasnou vládnou krízou. Informoval o tom hovorca liberálov Ondrej Šprlák. „Opakovane sme sa vyjadrili, že podporujeme očkovanie vakcínou Sputnik, ak bude schválená Európskou liekovou agentúrou alebo Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. Spustenie procesu preskúmavania Európskou liekovou agentúrou je tak správnym krokom na ceste k registrácii samotnej vakcíny. Ak bude nakoniec Sputnik V schválený, očkovanie aj na Slovensku pôjde ruka v ruke s pravidlami, po ktorých všetci voláme,“ uviedla predsedníčka Výboru Národnej rady SR (NR SR) pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS).

15:24 Dopad nového koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, na organizmus človeka ešte nie je úplne preskúmaný. Infekciu vírusom sprevádza viacero symptómov. Vírus môže poškodiť rôzne oblasti v organizme a nevynecháva pritom ani srdce. Odborníci sa doteraz snažili objasniť mechanizmus, ako vírus poškodzuje tento orgán.

Maďarsko

15:12 Maďarské úrady sprísňujú pandemické obmedzenia, ktorými chcú zmierniť prudký nárast úmrtí a hospitalizácií s ochorením COVID-19.

Od pondelka budú musieť zatvoriť na dva týždne všetky prevádzky, okrem potravín, lekární a čerpacích staníc. Do siedmeho apríla budú zavreté zase škôlky a školy. Športové podujatia sa budú môcť konať, ale bez divákov, a zamestnávatelia by mali dovoliť svojim zamestnancom pracovať z domu.

Nové opatrenia oznámil šéf úradu vlády Gergely Gulyás, podľa ktorého sú potrebné pre potlačenie koronavírusu aj otvorenie krajiny. „Tretia vlna je veľmi silná, silnejšia ako druhá vlna,“ skonštatoval. Ako dodal, na všetkých verejných miestach bude povinné nosenie masiek a na hraniciach zavedú dodatočné kontroly.

Naďalej budú platiť reštrikcie, ktoré zaviedli úrady ešte v novembri. Medzi nimi je zákaz vychádzania od 20:00 do 5:00, diaľkové vyučovanie stredoškolákov a vysokoškolákov, zatvorenie hotelov, kúpeľov a divadiel či obmedzenie reštaurácií len na donášku a odnos so sebou.

Epidemická situácia v Maďarsku sa v ostatnom období značne zhoršila. Denné prírastky nových prípadov a hospitalizácií rýchlo dobiehajú vysoké počty z decembra. Vo štvrtok, presne rok po potvrdení prvého prípadu COVID-19 v krajine, maďarské úrady oznámili 6 278 nových infekcií a 152 súvisiacich úmrtí. To je najviac obetí koronavírusu od 23. decembra. Celkovo v dôsledku nákazy v Maďarsku zomrelo už 15 476 ľudí.

Jedným z vládnych opatrení v boji proti koronavírusu je očkovacia stratégia, ktorá sa zameriava na rýchlu vakcináciu. Okrem vakcín schválených v Európskej únii Maďarsko používa aj očkovacie látky z Číny a Ruska, vďaka čomu má tretiu najvyššiu mieru očkovania na počet obyvateľov v eurobloku. Gulyás sa vyjadril, že do budúceho týždňa Maďarsko zaočkuje najväčší podiel obyvateľstva zo všetkých členských štátov.

14:57 Francúzsko daruje Slovensku 15-tisíc vakcín AstraZeneca. Na sociálnej sieti to uviedol premiér Igor Matovič (OĽaNO) s tým, že ide o gesto priateľstva a európskej solidarity v ťažkej epidemickej situácii. Slovensko dostane vakcíny ako dar prvýkrát.

„V čase, keď je pre všetky krajiny Európskej únie veľmi citlivé ponúknuť vlastné vakcíny, aj keď ich niekde inde pre zlú situáciu môžu potrebovať viac, o to väčšie je toto gesto, a o to väčšia je naša vďaka francúzskej vláde,“ uviedol Matovič. Dodal, že sa Francúzsko takisto veľmi aktívne zasadzovalo za to, aby nám bolo schválených 100-tisíc SOS dávok od Pfizer/BioNTech cez Európsku úniu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Lomnička

14:45 Posledné testovanie na ochorenie COVID-19 v Lomničke v okrese Stará Ľubovňa ukázalo nulovú pozitivitu. Pre agentúru SITA to potvrdila regionálna hygienička Mária Mancalová.

Celoplošné skríningové testovanie koncom januára odhalilo v obci s približne 3 200 obyvateľmi množstvo nakazených. Počas posledného februárového víkendu otestovali v obci s prevažne rómskym obyvateľstvom 1 176 ľudí, nikto nebol pozitívny. Karanténa posledných úzkych kontaktov sa tam skončí v noci z piatka na sobotu.

Podľa Mancalovej bude nasledovať kompletná dezinfekcia priestorov a záverečná ohnisková dezinfekcia. „Ak všetko dobre dopadne, sobotné ráno budeme môcť považovať za zánik tohto ohniska,“ uviedla. Podľa jej slov ide o dôkaz toho, že prijaté karanténne opatrenia a rovnako aj opatrenia v súvislosti s izoláciou boli zrejme účinné.

Ďalšie ohniská v Staroľubovnianskom okrese regionálny úrad verejného zdravotníctva neeviduje. Uhasiť sa už podarilo ohnisko nákazy v dvoch výrobných prevádzkach šijacích dielní. V karanténe sú ešte do nedele aj zamestnanci prevádzky Slovenskej sporiteľne v Starej Ľubovni, kde boli v rámci pracovného prostredia identifikované pozitívne osoby.

Viac prípadov pribúda v obci Ľubotín. Regionálny úrad však situáciu podľa Mancalovej monitoruje. „Sledujeme vývoj, hodnotíme ho, prijímame opatrenia. Doznievajú tam stále úzke kontakty, ktoré boli pretestované v rámci karantény,“ vysvetlila.

Okres Starej Ľubovne je v tomto týždni v druhom stupni varovania, od pondelka však prejde do bordovej zóny. „Epidemickú situáciu sme zhodnotili priaznivo, nakoľko nám pozitivita podľa PCR testov a antigénových testov postupne klesala. Aj momentálne má klesajúci trend, prípadne je stabilizovaná na tejto úrovni. Boli sme však preradení do bordovej zóny pre hospitalizovanosť, ktorá bola v danom období zvýšená,“ vysvetlila Mancalová.

Fiľakovo

14:31 Fiľakovská samospráva bude počas najbližšieho víkendu rozdávať respirátory do všetkých domácností.

Ako mesto informuje na sociálnej sieti, obálka bude obsahovať dva respirátory FFP2 a jeden respirátor KN95. Obyvatelia si ich nájdu v poštových schránkach, do ktorých ich budú distribuovať dobrovoľníci z radov zamestnancov mesta a dobrovoľných hasičov.

Do pondelka 8. marca, keď začne platiť povinnosť nosenia respirátorov v obchodoch či v hromadnej doprave, by tak mali mať respirátory všetky domácnosti vo Fiľakove.

„Rozhodli sme sa neobmedziť sa len na niektoré vekové kategórie ale rozdať respirátory všetkým, keďže nové nariadenie bude platiť pre všetkých obyvateľov rovnako. Uvedomujeme si, že nejde o dlhodobé riešenie. Veríme však, že balíček obyvateľom pomôže preklenúť prvé dni, kým si zabezpečia vlastné ochranné pomôcky,“ informoval primátor mesta Attila Agócs.

Michalovce

14:22 Mesto Michalovce ponúkne pomoc COVID pozitívnym občanom v domácej karanténe. Táto pomoc je určená osamelým ľuďom, ktorí ochoreli na COVID-19 a sú osamelo žijúci a odkázaní iba sami na seba. Informovala o tom hovorkyňa primátora mesta Michalovce Iveta Palečková.

Ľudia pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19 majú od stredy zákaz vychádzania z povinnej domácej karantény. Občania, ktorí potrebujú pomoc so zabezpečením základných životných potrieb počas ochorenia COVID-19, tak môžu kontaktovať Mestský úrad v Michalovciach na telefónnom čísle +421 907 796 858.

Na uvedené telefónne číslo môžu občania nahlasovať svoje požiadavky na nákup tovaru v pracovných dňoch v čase od 8:00 do 10:00. Samotný nákup a donáška tovaru sa uskutoční podľa akútneho stavu a dohody najviac dvakrát v týždni. Pri preberaní nákupu sa musia dodržiavať prísne hygienické opatrenia. Nákupy budú pre pozitívnych na COVID-19 zabezpečovať zamestnanci Mesta Michalovce.

„Občan si pripraví nákupný zoznam a hotovosť v približnej cene nákupu a vloží ju do obálky alebo igelitového vrecka. Pracovníkovi, ktorý si túto požiadavku príde v dohodnutom čase vyzdvihnúť, sa občan preukáže pozitívnym testom. Pri vybavení objednávky dostane občan spolu s nákupom aj pokladničný doklad a zvyšné peniaze,“ uviedla Palečková.

Kežmarok

14:09 Kežmarskí seniori nad 65 rokov dostanú od mesta po dva kusy respirátorov FFP2 a jednorazové rukavice. Spolu s nimi dostanú aj vitamíny na posilnenie imunity a ochranu pred možnou nákazou koronavírusom. Distribuovať ich budú zamestnanci mestského úradu v spolupráci s mestskou políciou a miestnymi skautmi od piatku 5. marca do 8. marca.

Informovala o tom Barbora Sosková z oddelenia komunikácie a propagácie mesta. V obchodoch a mestskej hromadnej doprave bude od 8. marca povinné nosenie respirátora FFP2. Vo všetkých interiéroch bude respirátor povinný od 15. marca.

Podľa samosprávy budú pri distribúcii dodržiavané všetky protiepidemické opatrenia. Mesto sa podľa primátora Jána Ferenčáka rozhodlo kúpiť respirátory a ochranné pomôcky v snahe chrániť zdravie občanov. Pripomenul, že práve seniori patria do najohrozenejšej skupiny. Zároveň ich vyzval, aby sa nosením respirátorov chránili najmä v uzavretých verejných priestoroch a na miestach so zvýšeným rizikom, ako je verejná doprava, obchody či pri návšteve lekára.

Dôchodcom je zároveň dôrazne odporúčané, aby nakupovali vo vyhradených hodinách. Počas nich budú môcť nakupovať aj zdravotne postihnuté osoby a ich sprievod, a to na základe preukazu ZŤP a preukazu asistenta.

Kežmarok podniká viaceré kroky na udržanie a zlepšenie zdravia svojich obyvateľov. Vo februári tohto roku zabezpečila kežmarská radnica respirátory pre mestské opatrovateľky a pre seniorov, o ktorých sa starajú. Ďalšie odovzdala pedagogickým aj nepedagogickým zamestnancom materských a základných škôl.

13:51 Regulačné orgány vo Veľkej Británii a ďalších štyroch štátoch plánujú urýchliť vývoj modifikovaných vakcín proti ochoreniu COVID-19 s cieľom zabezpečiť, aby sa výrobcovia liekov mohli rýchlo zamerať na nové varianty choroby.

Ako uviedla Britská regulačná agentúra pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA), dosiaľ schválené vakcíny tak nebudú potrebovať úplne nové schválenie ani zdĺhavé klinické štúdie.

Nové usmernenie vydali regulačné orgány spoločne vo Veľkej Británii, Austrálii, Kanade, Singapure a Švajčiarsku. Pokyny vychádzajú z modelu, ktorý už predtým použili na modifikáciu vakcíny proti chrípke v reakcii na neustále zmeny tohto vírusu.

Podľa nových pravidiel sa od vývojárov bude vyžadovať, aby poskytli „spoľahlivé dôkazy“ o tom, že modifikované vakcíny proti COVID-19 vyvolávajú silnú imunitnú reakciu na akýkoľvek variant, ako aj údaje, ktoré ukazujú, že sú bezpečné a zodpovedajú štandardom kvality.

„Našou prioritou je dostať účinné vakcíny do obehu v čo najkratšom čase bez toho, aby boli ohrozené bezpečnostné opatrenia,“ uviedol vo vyhlásení Christian Schneider, hlavný vedecký pracovník MHRA. Toto oznámenie vychádza z obáv, že variant koronavírusu, ktorý prvý raz objavili v Brazílii, môže byť odolnejší voči existujúcim vakcínam ako iné varianty.

13:33 Transparency International Slovensko (TIS) preverí procesy v Správe štátnych hmotných rezerv SR. Organizácia o tom informovala vo štvrtok na sociálnej sieti s tým, že uskutoční analýzu protikorupčného prostredia a predstaviteľom rezerv a štátu ponúknu pohľad TIS na možné riziká a ich nápravu vo viacerých oblastiach od verejného obstarávania, cez predaj majetku, prijímanie zamestnancov až po predchádzanie konfliktom záujmov.

Nový šéf rezerv Ján Rudolf ponúkol TIS pri analýze súčinnosť a vyjadril odhodlanie sa zisteniami organizácie zaoberať. „Po odovzdaní odporúčaní budeme samozrejme pozorne sledovať, do akej miery k zavádzaniu zlepšení aj skutočne dôjde. Zmluva s rezervami je zverejnená v Centrálnom registri zmlúv. Náklady štátu na našu prácu budú nulové, hradíme ich my z našich grantových prostriedkov,“ ozrejmila TIS.

Situácia v rezervách sa po výmene vedenia podľa TIS sčasti znormalizovala, táto v časoch pandémie mimoriadne dôležitá štátna inštitúcia však stále čelí enormnému tlaku, podozreniam a bojuje aj s nedostatkom financií a kvalitného personálu. „Aj z týchto dôvodov sme sa rozhodli v správe rezerv uskutočniť analýzu protikorupčného prostredia,“ dodáva TIS.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:18 Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) víta spustenie procesu hodnotenia ruskej vakcíny Sputnik V Európskou liekovou agentúrou (EMA). Ako uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti, od ruského výrobcu a od Európskej únie (EÚ) opakovane žiadal, aby boli rozptýlené akékoľvek pochybnosti v súvislosti s poskytovaním tejto vakcíny v EÚ. „Domnievam sa, že ku tomu prispela aj principiálna diskusia na Slovensku,” dodal šéf rezortu diplomacie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:55 Na základe prijatých opatrení k zamedzeniu šírenia ochorenia COVID-19 je od 8. marca zavedená povinnosť nosiť v autobusoch respirátor FFP2, prípadne FFP3.

Cestujúci, okrem detí prvého stupňa základnej školy a osôb s postihnutím, prípadne iné skupiny podľa schválenej klasifikácie uvedenej vo vyhláške, budú môcť vstúpiť do autobusu verejnej dopravy len s použitím respirátora. Po dohode s objednávateľmi budú v súvislosti s úpravou dištančnej výučby a ostatných obmedzení prispôsobené aj dopravné režimy autobusových liniek spoločnosti Arriva. Informovala o tom riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločností Arriva na Slovensku Petra Helecz.

Spoločnosť Arriva pôsobí na Slovensku v oblasti autobusovej dopravy od roku 2008. Aktuálne je aktívna v Nitrianskom, Košickom, Žilinskom a Trnavskom kraji, kde zabezpečuje mestskú, prímestskú, zmluvnú a komerčnú autobusovú dopravu. Od roku 2017 prevádzkuje spoločnosť službu zdieľaných bicyklov, tzv. bikesharing. Arriva má na Slovensku takmer 2 400 zamestnancov a prevádzkuje 1 350 autobusov. Tvorí ju päť dopravných spoločností, servisná spoločnosť a centrála.

Trenčín

12:09 V športovej hale na Sihoti v Trenčíne sa v sobotu 6. marca bude konať ďalšie kolo veľkoplošného očkovania proti ochoreniu COVID-19. Ako informovala trenčianska radnica na svojej webovej stránke, zdravotníci Fakultnej nemocnice Trenčín sú po štyroch týždňoch pripravení podať druhú vakcínu všetkých 1 550 ľuďom, ktorých v športovej hale zaočkovali 6. februára.

Sú to seniori nad 75 rokov veku, ktorí boli o dátume, čase a mieste preočkovania informovaní formou SMS. „Nie je teda potrebné sa nanovo prihlasovať, je však dôležité mať aj tentoraz so sebou vyplnený anamnestický dotazník a informovaný súhlas pacienta,“ upozornila radnica s tým, že oba dokumenty sú k dispozícii nielen na stránke mesta, ale aj samotnej nemocnice.

„Upozorňujeme, že nikto iný okrem tých, ktorých sa týka preočkovanie, vakcínu v tento deň v športovej hale nedostane,“ dodala trenčianska radnica.

11:58 Po Francúzsku zmenilo postoj voči vakcíne proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca aj Nemecko. Kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že túto očkovaciu látku budú môcť dostať aj osoby staršie ako 65 rokov. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

V Nemecku predtým schválili použitie vakcíny AstraZeneca iba pre osoby pod týmto vekovým limitom. Podobne ako vo Francúzsku, aj tam sa dosiaľ odvolávali na nedostatok údajov v prípade podania očkovacej látky starším ľuďom.

Tieto okolnosti viedli v Nemecku k verejnému skepticizmu v súvislosti s účinnosťou vakcíny. Tú niektorí Nemci odmietli, a tak veľa dávok zostalo nevyužitých. V stredu však Merkelová uviedla, že nedávne štúdie poskytli dostatok údajov na jej schválenie pre všetky vekové kategórie.

Vakcínu, ktorú spoločnosť AstraZeneca vyvinula v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, vo veľkom rozsahu využívajú vo Veľkej Británii. Niekoľko európskych krajín ju však podávalo iba osobám mladším ako 65 rokov, a to aj napriek tomu, že Európska lieková agentúra (EMA) povolila jej aplikovanie všetkým dospelým bez ohľadu na vek.

11:46 Predsedníčka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) vo svojom profile na sociálnej sieti napísala, že nákup vakcíny Sputnik V nie je dôvodom, prečo žiadajú rekonštrukciu vlády. Podotkla, že dôvodom je neudržateľný štýl Matovičovho vládnutia.

Ak podľa nej ruskí partneri nevedia vziať späť urážky a obvinenia premiéra voči všetkým, ktorí majú v čomkoľvek iný názor, alebo ak nevedia zariadiť, aby premiér prestal blokovať návrhy koaličných partnerov, ktoré majú pomáhať ľuďom, tak nevedia pomôcť.

Pripomenula, že Európska lieková agentúra od štvrtku začala priebežné hodnotenie vakcíny, preto by bolo podľa nej chybou zmluvu o Sputniku V rušiť. „Čo by nám veľmi pomohlo je, ak by premiér Matovič prestal prekrúcať a manipulovať aj v týchto ťažkých chvíľach,“ uzavrela.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trnavský kraj

11:32 Všetkých päťdesiat stredných škôl Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) zostane aj po 8. marci naďalej zatvorených, žiaci budú aj na budúci týždeň pokračovať v dištančnom vzdelávaní. Dôvodom je podľa riaditeľa odboru školstva Úradu TTSK Stanislava Pravdu zlá epidemická situácia takmer vo všetkých okresoch v kraji.

Samosprávny kraj priebežne sleduje a vyhodnocuje aktuálny vývoj epidemickej situácie a pripravuje sa na reštart prezenčného štúdia. „Možnosť otvorenia svojich škôl pre študentov bude župa v pravidelných intervaloch prehodnocovať, pričom jej prioritou je návrat študentov končiacich ročníkov do škôl. Oproti materským a základným školám študenti stredných škôl vo významnom počte dochádzajú cez hranice okresov, ba aj krajov. Vysoké percento z nich je ubytované v internátoch,“ dodal Pravda. V súvislosti s pokračovaním dištančného vzdelávania jazdia prímestské autobusy troch zmluvných dopravcov Arriva Trnava, SAD Dunajská Streda a SKAND Skalica naďalej v prázdninovom režime.

Podľa regionálneho COVID automatu zostávajú aj na budúci týždeň okresy Trnava, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Piešťany čierne, okresy Senica a Skalica budú bordové.

11:15 Už len počkať na oficiálne schválenie a vakcína sa môže normálne používať, ako to strana Za ľudí od začiatku hovorila. Len to mohlo byť bez ohýbania pravidiel, cirkusu a prenášania zodpovednosti na lekárov.

Na sociálnej sieti Twitter to napísala predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová. Reagovala tak na to, že Európska lieková agentúra (EMA) prijala žiadosť výrobcu vakcíny Sputnik V o spustenie procesu registrácie.

Vakcína je v priebežnom hodnotení, v takzvanom rolling review. Tento regulačný nástroj slúži na urýchlenie posúdenia vakcíny, údaje k vakcíne sa v tejto fáze posudzujú priebežne podľa ich dostupnosti. Po rozhodnutí Výboru pre lieky na humánne použitie, že údaje doložené žiadateľom sú dostatočné, môže žiadateľ predložiť EMA formálnu žiadosť o registráciu.

11:01 Výrobca vakcíny Sputnik V podľa premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) ponúkol Slovensku zrušenie zmluvy na zabezpečenie dvoch miliónov vakcín Urobil tak údajne preto, že vakcína na Slovensku je predmetom nenávisti a koaliční partneri hrozia rozpadom vlády.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Lučenec

10:54 Mesto Lučenec zriadilo linku pomoci na zabezpečenie základných životných potrieb pre osoby, ktoré sú pozitívne na ochorenie COVID-19.

Ako na sociálnej sieti informuje primátorka mesta Alexandra Pivková, radnica sa takto rozhodla pomôcť občanom, ktorí si nedokážu zabezpečiť základné životné potreby prostredníctvom rodiny alebo známych. Linka začína fungovať od dnešného dňa a bude slúžiť na nákup potravín a drogérie.

Linka pomoci bude k dispozícii počas pracovných dní od 8:00 do 12:00 na telefónnom čísle 0907 832 836. Rozvoz potravín bude v čase od 12:00 do 20:00. Mesto žiada občanov, aby si pripravili podľa možností presnú sumu a pri preberaní nákupu dodržali odstup a chránili sa rúškom alebo respirátorom.

Nákup by mal mať minimálnu hodnotu 20 eur, pričom rozvoz v rámci mesta Lučenec je zadarmo. „Upozorňujeme, že táto linka pomoci slúži len pre tých občanov, ktorí sú pozitívni a nemajú možnosť zabezpečiť si nákupy inou formou,“ dodáva primátorka.

Od 3. marca sa uznesením vlády SR ruší výnimka, ktorá povoľovala pozitívnym na COVID-19 vychádzať z domu na nákup do predajní potravín, drogérie či lekárne.

10:45 Európska lieková agentúra (EMA) vo štvrtok prijala žiadosť výrobcu vakcíny Sputnik V o spustenie procesu registrácie. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Vakcína je v priebežnom hodnotení, v tzv. rolling review. Tento regulačný nástroj slúži na urýchlenie posúdenia vakcíny, údaje k vakcíne sa v tejto fáze posudzujú priebežne podľa ich dostupnosti. Po rozhodnutí Výboru pre lieky na humánne použitie, že údaje doložené žiadateľom sú dostatočné, môže žiadateľ predložiť EMA formálnu žiadosť o registráciu.

Ako dodala hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková, Európska lieková agentúra vedecky posúdi, či vakcína Sputnik V spĺňa štandardy Európskej únie na účinnosť, bezpečnosť a kvalitu vakcín. Nateraz nie je možné určiť časové lehoty pre registráciu, avšak priebežné hodnotenie proces registrácie významne skracuje.

Začatie priebežného hodnotenia vakcíny Sputnik V na úrovni EMA je podľa podľa riaditeľky štátneho ústavu Zuzany Baťovej dobrou správou, ktorá môže smerovať k podaniu žiadosti o registráciu. „Takýto postup je v súlade s tým, čo ŠÚKL od začiatku odporúča. Využiť vybudovanú sieť expertov na úrovni EÚ, dodané údaje podrobiť prísnemu vedeckému hodnoteniu a následne očkovať slovenských občanov registrovanou vakcínou,“ dodala.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:37

10:23 Pokyny pre lekárov aj pacientov pomáhajú pri liečbe ochorenia COVID-19. Dokumenty vypracované Ministerstvom zdravotníctva SR sú určené pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Lekári nájdu v štandardných postupoch a metodických usmerneniach presný rozsah potrebných vyšetrení a liečby. Rezort vydáva aj odporúčané postupy pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Prioritne poskytujú oporu v rozhodovaní a taktiež prispievajú k právnej istote. Ministerstvo zároveň prinieslo aj základné pokyny pre pacienta a príbuzných pri ochorení COVID-19 v domácej liečbe.

Pokyny pre pacientov a ich príbuzných pri ochorení COVID-19 poskytujú jednoduchý návod, ktorý má pomáhať pri liečbe ochorenia v domácom prostredí. Uvádza sa v nich, čím by mala byť vybavená domácnosť, ako používať pulzný oxymeter, tlakomer či teplomer. Zároveň tento dokument popisuje lieky, ktoré je vhodné užívať a čím podporiť imunitný systém. V materiáli sú taktiež vymenované situácie, pri ktorých je nutné kontaktovať svojho lekára a kedy záchrannú zdravotnú službu.

Metodické usmernenia ministerstva zdravotníctva nájde odborná aj široká verejnosť priamo na stránke www.health.gov.sk alebo stránke www.standardnepostupy.sk. Rezort tiež zriadil stránku www.covidvnemocniach.sk, ktorá je určená pre poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti, zdravotníkov a študentov. „Aj prostredníctvom tejto stránky sa dostanú jej návštevníci k aktuálnym štandardným postupom a usmerneniam v súvislosti s ochorením COVID-19,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

10:06 Za stredu odhalili PCR testy ďalších 2 800 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 12 624 vzoriek. Pribudlo aj 71 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa opäť znížil, v nemocniciach je o 89 ľudí menej.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Spišská Nová Ves

9:52 V rómskej osade Vilčurňa v Spišskej Novej Vsi zaznamenali v posledných dňoch zvýšený výskyt pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19. Krízový štáb preto v utorok 2. marca rozhodol o zabezpečení testovania priamo v tejto lokalite.

Ešte v ten deň tam takýmto spôsobom zistili 7-percentný výskyt pozitívnych prípadov. Mesto zabezpečilo hliadkovanie príslušníkmi mestskej polície, ktorí monitorujú a regulujú pohyb obyvateľov z tejto osady. Zároveň požiadalo o súčinnosť štátnu políciu. „O pomoc sme požiadali aj tunajšie vedenie okresného riaditeľstva policajného zboru, ktoré nám prisľúbilo podporu,“ informoval zástupca primátora Dávid Demečko.

Aj komunitní pracovníci mesta zvyšujú osvetu medzi obyvateľmi v tejto lokalite v spolupráci s asistentkou osvety zdravia z organizácie Zdravé regióny. „Naši komunitní pracovníci upozorňujú na potrebu dodržiavania karantény všetkými členmi rodiny, v ktorých sa vyskytol pozitívny výsledok na ochorenie COVID-19. Títo obyvatelia si často neuvedomujú, že karanténu musia dodržiavať aj tí, ktorí majú negatívny výsledok z testovania,“ uviedla vedúca sociálneho oddelenia Mestského úradu v Spišskej Novej Vsi Júlia Jančurová.

Mesto v najbližších dňoch zamestná ďalších pracovníkov, ktorí budú dohliadať na dodržiavanie karantény priamo v osade. Ďalšie testovanie obyvateľov tejto lokality sa uskutoční počas najbližšej soboty 6. marca. Testovať budú v komunitnom centre na Potočnej ulici počas celého dňa od 8:00 do 20:00. Podľa Demečka plánujú otestovať ďalších 700 obyvateľov.

Čadca

9:39 Čadčianska radnica pripravuje aj nasledujúci víkend päť odberových miest pre antigénové testovanie na ochorenie COVID-19. Ako informoval primátor Čadce Milan Gura, k účasti na testovaní sa budú snažiť motivovať občanov aj tým, že každému otestovanému odovzdajú zadarmo respirátor FFP2.

Okres Čadca je podľa COVID automatu zaradený do 3. stupňa varovania, v polovici februára bol na tom ešte o stupeň lepšie. „Mesto chce chrániť obyvateľov a naším cieľom je, aby sa respirátor dostal ku každému, kto ho potrebuje. Respirátor znamená väčšiu ochranu pred šírením vírusu, myslíme na nový typ mutácie koronavírusu, ktorý je agresívnejší a rýchlejšie sa šíri,“ uviedol Gura.

V Čadci sa bude v sobotu 6. marca testovať od 8:00 do 17:30 v štyroch odberových miestach zriadených v priestoroch základných škôl. O deň neskôr potom bude otvorené odberové miesto v dome kultúry s prevádzkovou dobou od 10:00 do 17:30. Pri poslednom víkendovom testovaní navštívilo odberové miesta 1 622 ľudí, z ktorých 10 malo pozitívny výsledok testu.

Humenné

9:22 Okres Humenné sa od pondelka 8. marca zaradí podľa COVID automatu medzi takzvané čierne okresy, teda vo 4. stupni varovania.

Aktuálnom situáciou sa preto zaoberal krízový štáb mesta Humenné. Rozhodol o uzavretí všetkých detských ihrísk a antigénovom testovaní v lokalite Podskalka. Zatiaľ otvorená ostala otázka pokračovania prezenčného vyučovania na školách. Informovala o tom Veronika Lattová z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom.

Ako vysvetlila poverená riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Humennom Lenka Lesňáková, okres Humenné sa ocitol medzi takzvanými čiernymi okresmi, aj keď počet prípadov tomu nemusí úplne zodpovedať. „Je to preto, že sa to prepočíta podľa indexu ´krát 4´ pri pozitívnych prípadoch nad 65 rokov. Na ministerstve zdravotníctva sa posudzujú rôzne údaje, parametre, indexy a potom sa robí sumár,“ vysvetlila Lesňáková, ktorá upozornila, že je potrebné sa pripraviť, že v čiernej farbe bude okres 2 až 3 týždne, môže to ale trvať aj dlhšie. „Zhoršenie ide z týždňa na týždeň. Zlepšenie sa musí potvrdiť dva týždne po sebe,“ dodala Lesňáková.

Na dodržiavanie opatrení v rámci celého mesta dohliada mestská polícia. Jej náčelník Marián Zub upozornil na veľkú nezodpovednosť, až benevolentnosť rodičov. „Vyučovanie je len časť dňa. Najhoršia situácia je v popoludňajších a večerných hodinách, nehovoriac o tínedžeroch. Nachádzajú sa vo veľkých skupinách na multifunkčných ihriskách, za budovami, v parkoch, základných školách. Hliadky to riešia, ale ustriehnuť sa to úplne nedá,“ uviedol Zub.

Krízový štáb mesta preto rozhodol, že vo štvrtok 4. marca mesto uzavrie všetky detské ihriská. „Pracovníci Správy športových a rekreačných zariadení ich ohradia páskou, aby bolo jasné, že ich využívanie deťmi je zakázané,“ uviedla Lattová s tým, že prerušené sú všetky športové tréningy mládeže i seniorov. Výnimku majú seniorskí hokejisti účinkujúci v 1. Slovenskej hokejovej lige.

Mestská polícia v spolupráci s terénnymi sociálnymi pracovníkmi a miestnou občianskou poriadkovou službou dohliada aj na dodržiavanie opatrení v lokalite Podskalka. V nedeľu 7. marca sa v súčinnosti so Slovenským Červeným krížom uskutoční v Komunitnom centre Podskalka antigénové testovanie. Potrvá od 9:00 do 18:00.

Čo sa týka vyučovacieho procesu v školách, konkrétne riešenia krízový štáb ešte nestanovil. „Do piatka 5. marca bude známe, či sa na území mesta úplne uzatvorí, alebo obmedzí prevádzka materských škôl, v akom rozsahu a či vôbec budú prezenčne fungovať na I. stupni základné školy,“ uviedla Lattová s tým, že riešenie situácie bude v súčinnosti s vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva SR.

Ako doplnil Marián Škuba z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, v meste je aktuálne otvorených sedem základných škôl, kde pokračuje prezenčná výučba na prvom stupni. Prevádzka je zachovaná aj pre materské školy v pôsobnosti mesta. “V karanténnom opatrení určeného od RÚVZ v Humennom je do piatka 12. marca Základná škola SNP 1,“ doplnil Škuba.

V poradí 6. kolo antigénového testovania v meste Humenné v období od pondelka 22. do nedele 28. februára vykázalo mieru pozitivity na úrovni 1,88 percent. Otestovaných bolo 13 809 osôb, z nich malo 260 pozitívny výsledok testu. Testy sa vykonávali na 12 odberových miestach. „Ich umiestnením sú pokryté všetky humenské sídliská,“ zdôraznil Škuba.

9:06 Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) pripravuje online rezervačný systém pre reštaurácie. Uviedli to v tlačovej správe, ktorú zaslal ústredný riaditeľ kancelárie združenia Michal Kaliňák.

Podľa združenia by vďaka univerzálnemu systému prihlasovania prevádzky mohli dodržiavať podobné pravidlá ako gastro prevádzky v zahraničí, pričom by vopred vedeli, kto a na ktorú hodinu si objednal stôl v reštaurácii. Využitie systému bude závisieť hlavne od uvoľnenia opatrení.

„Sme presvedčení, že postupom času, s rozširovaním očkovania, posilňovaním kolektívnej imunity a pozitívnymi výsledkami protipandemických opatrení bude prichádzať k postupnému uvoľňovaniu situácie. Sme svedkami toho, ako v zahraničí, kde to už dovolí epidemiologická situácia, sú na vymedzenú kapacitu otvárané reštaurácie,“ uviedol ZMOS v tlačovej správe.

Podľa združenia je práve gastro segment jedným z najviac postihnutých odvetví v rámci krízy spojenej s pandémiou koronavírusu. Od vypuknutia pandémie boli zatvorené stovky prevádzok, ktoré prepúšťali svojich zamestnancov. Rezervačný systém by podľa ZMOS-u mal pomôcť po uvoľnení opatrení zlepšiť situáciu.

Okrem pripravovaného systému pre reštaurácie ZMOS poskytol verejnosti bezplatný rezervačný systém Bookio. Ten využíva viac ako 400 samospráv, podnikov, zdravotníckych zariadení a viac než milión ľudí. Portál na ktorom ZMOS ponúka mapu mobilných odberových miest (MOM) za 11 dní od spustenia navštívilo viac ako 570-tisíc ľudí.

9:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

VLÁDA: Na životoch záleží
Pohľad na ruské vakcíny Sputnik V na prevenciu ochorenia COVID-19, ktoré dnes doviezli slovenským vojenským lietadlom na Letisko Košice počas tlačovej konferencie predsedu vlády SR a ministra zdravotníctva SR na tému: Na životoch záleží. Košice, 1. marec 2021. Foto: SITA/Marek Lukáč.
 • streda 3. marca

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj vo štvrtok.

18:52 Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) opätovne poprosil ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) a ministerku investícií Veroniku Remišovú (Za ľudí), aby odložili „politikárčenie bokom“. Urobil tak po stretnutí oboch lídrov koaličných strán s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou. Premiér o tom informoval vo videu, ktoré poskytol médiám Úrad vlády SR.

„Nevyužívajte Sputnik ako zámienku na rozpad našej vlády, po ktorej ľudia túžili,“ pokračoval Matovič s tým, že je presvedčený, že bolo jeho „psou povinnosťou“ urobiť všetko pre záchranu životov a zdravia ľudí na Slovensku.

17:47 Slovensko neobjednalo 35 miliónov antigénových nazálnych testov určených na samotestovanie, ale ďalších 35 miliónov antigénových testov. Tvrdí to na sociálnej sieti expert na zdravotníctvo a bývalý generálny riaditeľ odboru stratégie Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana. V stredu totiž rezort zdravotníctva informoval, že objednali testy určené na samotestovanie a že sú na ceste do krajiny. Testy mali slúžiť podľa ministerstva na testovanie v školách aj v domácnostiach.

Ako ďalej informoval Smatana, podľa uskadňovacej zmluvy sa kúpili dva typy testov. Prvý je od Biosensoru. „Tento test nie je samotestovací ani nazálny. V žiadnom prípade. Je to štandardný antigénový test, tak ako je aj registrovaný a používaný masovo u nás,“ uviedol Smatana. Biosensor má podľa neho nazálne testy, ale nie na samotestovanie. Tie uviedli na trh v polovici decembra a volajú sa inak než tie, ktoré Slovensko objednalo.

V druhom prípade ide síce o nazálne testy od Siemens Healthcare, ale nie sú podľa Smatanu na samotestovanie. „Ster si môžu spraviť pod dozorom ľudia, ale problém je v tom, že pri vyhodnotení sa stále musí nakvapkávať vzorka. Nie je to teda predpripravený samotest, ale komfortnejší nazálny test,“ pokračuje Smatana. Ani jeden z uvedených testov tak podľa neho neumožní zmenu v testovacej stratégii. „Maximálne tak v jednom prípade bude ster príjemnejší, ale trošku menej presný,“ doplnil Smatana.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:33 Od pondelka 8. marca bude v obchodoch a prostriedkoch verejnej dopravy povinné nosenie respirátorov bez výdychového ventilu s klasifikáciou najmenej FFP2. Medzi takéto tvárové polomasky možno zaradiť aj respirátory s označením KN95 alebo N95, ktoré boli posúdené podľa požiadaviek platných v Európskej únii (EÚ). Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) Daša Račková.

ÚVZ SR zároveň upozorňuje, že pozitívne testované osoby na COVID-19 nebudú mať od pondelka 8. marca možnosť opustiť izoláciu na nákup potravín a drogérie. Ostatné možnosti opustenia karantény, napríklad poskytnutie neodkladnej zdravotnej starostlivosti či testovanie na COVID-19, prípadne účasť na pohrebe blízkej osoby za dodržania platných opatrení, ostávajú pre pozitívne osoby zachované. „Vo všetkých prípadoch však musí mať pozitívne testovaná osoba prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu, povinné je aj dodržiavanie hygieny rúk,“ pripomína úrad.

ÚVZ SR tiež upozorňuje, že od 15. marca sa povinnosť nosiť respirátor rozširuje na všetky interiéry (okrem vlastnej domácnosti). Pre tri výnimky z povinnosti nosiť respirátor však stále platí povinnosť nosiť rúško. Výnimky platia pre deti do ukončenia prvého stupňa základných škôl, osoby vo väzbe alebo vo výkone trestu v zariadeniach Zboru väzenskej a justičnej stráže. Zároveň aj pre zamestnancov vykonávajúcich prácu zaradenú do tretej kategórie vo faktore záťaž teplom pri práci.

17:15 Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) aktualizoval vyhlášku, ktorou sa v súvislosti s pandemickou situáciou upravuje činnosť maloobchodných prevádzok a služieb. Od 8. marca od 9:00 do 11:00, teda v čase, ktorý je v potravinách a drogériách vyhradený pre osoby nad 65 rokov veku, bude po novom vyhradený aj pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a ich sprievodcov. Preukazovať sa budú preukazom osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo preukazom osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom. O zmenách v stredu informovala hovorkyňa úradu Daša Račková.

Tiež sa spresňuje definícia podmienok, za ktorých môžu liečebné kúpele alebo kúpeľné liečebne poskytovať služby. Po novom bude môcť ísť iba o liečbu, ktorá je indikovaná zo zdravotných dôvodov podľa zákona o zdravotnej starostlivosti. Takýmto spresnením chce úrad zamedziť tomu, aby kúpele nemohli využiť vlastného lekára na vypracovanie návrhov na liečbu bez reálnej indikácie, čím je možné „kryť“ wellness pobyty.

16:55 Certifikáty či digitálne „zelené pasy“ by mali začať fungovať ešte pred letom. O detailoch ich použitia sa uskutoční intenzívna diskusia, ktorej súčasťou bude aj otázka, čo s tými, ktorí sa v Európskej únii (EÚ) nechali zaočkovať neregistrovanými vakcínami. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Martin Klus (SaS).

Trnava

16:35 Mesto Trnava opäť otvorí počas víkendu 16 odberových miest na antigénové testovanie pre ľudí, ktorí potrebujú certifikát na ďalšie obdobie. Otvorené budú v sobotu 6. aj v nedeľu 7. marca od 8:00 do 18:00. Ľudia ich nájdu na tých istých miestach ako pred týždňom. V Trnave pôjde už o siedme tohtoročné víkendové testovanie.

Do siedmich odberových miest sa dá podľa hovorkyne trnavskej radnice Veroniky Majtánovej už teraz objednať na presný čas cez mobilnú aplikáciu TrustOne. Zaregistrovaným používateľom príde výsledok testu priamo do aplikácie a nemusia teda čakať na papierový certifikát na mieste. Návšteva odberného miesta sa tým skráti na pár minút. Ďalších deväť miest bude k dispozícii pre ľudí bez objednania.

Okrem víkendových miest na testovanie zriadených mestom je v Trnave k dispozícii sedem stálych odberových miest, ktoré prevádzkujú zmluvní partneri ministerstva zdravotníctva. Otvorené sú od pondelka do soboty. Podľa nových opatrení prijatých vládou je v čiernych okresoch negatívny výsledok testu nie starší ako sedem dní potrebný nielen na cestu do práce, ale aj na vychádzku do prírody alebo na individuálne športovanie. Okres Trnava patrí od začiatku fungovania regionálneho COVID automatu medzi čierne.

Antigénové testovanie opäť zabezpečujú aj viaceré obce v okolí Trnavy, ako je napríklad Zeleneč, Cífer alebo Suchá nad Parnou.

16:27 Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zverejnil mesačnú analýzu hlásení podozrení na nežiaduce účinky po očkovaní proti ochoreniu COVID-19.

Ako vyplýva zo štatistiky, vo februári zaevidoval štátny ústav 555 hlásení v prípade vakcíny Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech. Po očkovaní vakcínou AstraZeneca bolo zaevidovaných 578 hlásení, v prípade Moderny išlo o 19 hlásení. Štátny ústav zaevidoval 23 podozrení na závažné nežiaduce účinky, ako sú krátkodobá strata vedomia, paréza tvárového nervu, trombóza a pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi. Vo väčšine prípadov reakcie odzneli spontánne a nevyžadovali si lekárske ošetrenie, niektoré viedli k hospitalizácii. Informovala o tom hovorkyňa ŠÚKL-u Magdaléna Jurkemíková.

„V posledných týždňoch venujeme zvýšenú pozornosť hláseniam v súvislosti s očkovaním vakcínou od spoločnosti AstraZeneca, ktorá si vo viacerých prípadoch vyžadovala pokojový režim, prípadne prerušenie pracovnej činnosti. V nadväznosti na danú skutočnosť je vhodné po akomkoľvek očkovaní obmedziť fyzickú aktivitu,“ uviedla Jurkemíková.

ŠÚKL eviduje ku koncu februára 1 612 hlásení podozrení na nežiaduce účinky po očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Z uvedeného počtu bolo 44 hlásení vyhodnotených ako závažných, čo predstavuje 2,7 %. Vakcíny Comirnaty sa týka 1 007 hlásení, vakcíny AstraZeneca 578 a Moderny 22.

V prípade piatich hlásení nebol typ vakcíny špecifikovaný a tento údaj bol dožiadaný. „Počet prijatých hlásení na jednotlivé vakcíny nemôžeme použiť ako jediný ukazovateľ na vytvorenie si názoru o tom, ktorá vakcína je bezpečná viac alebo menej. Všetky tri vakcíny spĺňajú prísne nároky na bezpečnosť a ani prijaté podozrenia na nežiaduce účinky ich bezpečnosť nespochybňujú,“ uzavrela hovorkyňa štátneho ústavu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Staré mesto

16:12 Bratislavské Staré Mesto organizuje bezplatné testovanie na COVID-19 pre rodičov detí, ktoré sa zúčastnili na prezenčnom vyučovaní.

„S cieľom vyhodnotiť dosah ochorenia COVID-19 na vyučovanie na prvom stupni základných škôl počas dvoch predchádzajúcich týždňov organizuje Staré Mesto v spolupráci s Biomedicínskym centrom SAV špeciálne skríningové testovanie AG a PCR testami,“ informuje mestská časť na sociálnej sieti.

Testovanie sa uskutoční vo štvrtok 4. marca a je určené pre rodičov detí, ktoré navštevujú 1. až 4. ročník a pred prázdninami chodili do školy, a tiež pre pedagogický a nepedagogický personál škôl v pôsobnosti mestskej časti.

Aby sa zvýšila presnosť a výpovedná hodnota výsledku, testovanie je rozdelené po školách a jednotlivých ročníkoch, pričom časť škôl sa bude testovať na Gaštanovej 19 a časť na miestnom úrade na Vajanského nábreží. „Pre spresnenie vyhodnotenia je potrebné, aby sa rodičia prišli otestovať na miesto, na ktoré patrí ich škola,“ vysvetlila mestská časť. Link na rezervovanie termínu dostali rodičia prostredníctvom aplikácie EduPage, otestovať sa môžu aj deti.

„Chceme zistiť, do akej miery sa zvýšil počet nakazených novým koronavírusom v školských kolektívoch pri dodržaní všetkých bezpečnostných opatrení. Preto je dôležité, aby sa na testovaní zúčastnilo čo najviac rodičov, ktorých deti sa zúčastnili na prezenčnom vyučovaní,“ uzatvorila starostka Zuzana Aufrichtová. Prezenčné vyučovanie na prvom stupni základných škôl v Starom Meste obnovila mestská časť 15. februára.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:59 Ministerstvo školstva na sociálnej sieti Facebook zverejnilo prehľad fungovania škôl a školských zariadení od 8. marca.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Poprad

15:48 Mesto Poprad už siedmykrát po sebe zriadi odberné miesta v rámci víkendového testovania na ochorenie COVID-19. Budú opäť tri a otvorené budú v Aréne Poprad.

Testovať sa bude bez registrácie, a to v sobotu aj nedeľu od 8:00 do 19:00 s prestávkou od 12:00 do 13:00. Informovala o tom samospráva na svojej internetovej stránke. Odberné miesta budú určené pre obyvateľov s trvalým pobytom v Poprade, obyvateľov s dokladom o prechodnom pobyte v meste, ako aj obyvateľov z okresu Poprad.

Mesto zároveň žiada obyvateľov, aby si testovanie nenechávali na poslednú chvíľu. Prednosť budú mať tehotné ženy a ľudia nad 70 rokov veku. Rovnako pripomenulo, že na území mesta je momentálne 16 mobilných odberových miest, na ktorých sa je možné otestovať počas celého týždňa.

Počas predošlého víkendu sa v Poprade prišlo otestovať 3 718 ľudí, z toho bolo 27 pozitívnych. Miera pozitivity bola na úrovni 0,73 percenta. Popradský okres sa podľa COVID automatu nachádza v treťom stupni varovania, teda v bordovej farbe.

15:36 Slovensko bude mať v marci k dispozícii 100-tisíc dávok vakcín BioNTech/Pfizer navyše. Na sociálnej sieti to uviedol premiér Igor Matovič (OĽaNO) s tým, že práve tieto vakcíny sú vhodné pre tie najzraniteľnejšie skupiny, starších občanov. V stredu sa podľa premiéra podarilo finálne dosiahnuť dohodu na tzv. SOS dávkach vakcín.

Ako Matovič dodal, od apríla by sa mali dodávky registrovaných vakcín výraznejšie zlepšiť, okrem iného aj pre to, že by mala byť Európskou liekovou agentúrou schválená v poradí štvrtá vakcína Johnson and Johnson. „Okrem toho sa nám európski partneri napriek ťažkej situácii, v ktorej sa sami nachádzajú, neustále ozývajú v reakcii na našu žiadosť o pomoc pre naše nemocnice,“ uviedol premiér.

Ide o Rumunsko, Poľsko, Nemecko, Belgicko, Dánsko, Bulharsko či Slovinsko, krajiny ponúkajú zdravotnícke tímy či lôžka na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:22 Ján Figeľ sa rozhodol podať podnet Európskemu súdu pre ľudské práva v Štrasburgu a tiež generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi, aby ho postúpil Ústavnému súdu SR.

Ružomberok

14:58 Ružomberská radnica sa rozhodla počas prvého marcového víkendu zriadiť dve mobilné odberové miesta na antigénové testovanie ochorenia COVID-19. Ako informoval hovorca mesta Viktor Mydlo, priamo vo svojom obvode budú môcť byť otestovaní obyvatelia najväčších sídlisk Klačno a Baničné.

„Mobilné odberové miesta budú otvorené v sobotu od 8:00 do 18:00 v priestoroch Základnej školy (ZŠ) Klačno a ZŠ Sládkovičova. Na testovanie v týchto odberových miestach nebude potrebné sa vopred objednať,“ upozornil Mydlo s tým, že nové odberové miesta sa pridajú k šiestim, kde sa testuje počas pracovných aj víkendových dní.

Kežmarok

14:47 Žiaci v Kežmarku zasadnú do školských lavíc od pondelka 8. marca tak, ako doteraz. Rodičia však musia byť zamestnaní a podpísať čestné prehlásenie. Zmena sa tak v praxi dotkne iba rodičov, ktorí nie sú zamestnaní a sú doma.

Na ďalšom fungovaní a spolupráci sa v stredu dohodli riaditelia materských a základných škôl v meste. Primátor Ján Ferenčák (Hlas-SD) chce vzhľadom na stabilnú situáciu v šírení ochorenia COVID-19 v meste žiadať ministra, aby do škôl v Kežmarku nastúpil aj druhý stupeň základných škôl. Kežmarský okres bude na budúci týždeň podľa COVID automatu v druhom stupni varovania len spolu s ďalšími dvoma okresmi.

Ako informoval Ondrej Miškovič z oddelenia komunikácie a propagácie mesta, možnosť prezenčnej výučby v materských školách a na prvom stupni základných škôl bude zachovaná prednostne pre žiakov, ktorí sú deťmi zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce.

Do tejto kategórie nepatria len zamestnanci kritickej infraštruktúry, ale aj policajti, predavači a predavačky, učitelia v materských školách, na prvom stupni základných škôl, cestári, zamestnanci odpadového hospodárstva, technických služieb a podobne. Rovnako bude výučba prezenčnou formou aj pre žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu.

Podľa vedúceho školského úradu v Kežmarku Ladislava Petrasa budú materské školy a prvý stupeň základnej školy aj naďalej otvorené pre rodičov, ktorí nutne musia byť na pracovisku. „Vzor čestného vyhlásenia o tom, že daní zamestnanci nemôžu svoju prácu vykonávať z domu, nájdu rodičia na internetovej stránke ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu. Zákonný zástupca toto potvrdenie následne odovzdá škole,“ ozrejmil Petras.

Samospráva zabezpečila dezinfekciu priestorov, v ktorých sa vyučuje. Všetkým pedagogickým a nepedagogickým zamestnancom odovzdala respirátory a ochranné pomôcky. Bližšie informácie zverejní v piatok 5. marca na internetovej stránke mesta a škôl.

Brezno

14:16 Polícia v Brezne začala trestné stíhanie zo zločinu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby už v šiestich prípadoch. Ako informuje banskobystrická krajská polícia na sociálnej sieti, ide o prípady, keď sa podozrivá osoba napriek pozitívnemu výsledku testu na COVID-19 a poučení o nutnosti okamžitej domácej karantény opakovane zúčastnila na testovaní.

V sobotu 27. februára sa skutku dopustila 23-ročná žena zo Závadky nad Hronom. V obci sa dopoludnia zúčastnila na testovaní antigénovým testom na mobilnom odberovom mieste, kde jej odovzdali certifikát s pozitívnym výsledkom a pokynmi o okamžitej 14 dňovej domácej karanténe.

„Žena túto karanténu nedodržala a v ten istý deň sa opätovne dostavila na odberové miesto v obci Závadka nad Hronom, kde členom odberového miesta ukázala test, ktorý si dala urobiť v Brezne a ktorý jej vyšiel negatívny. Po konzultácií s epidemiologičkou jej urobili ďalší test a opäť vyšiel pozitívny,“ popisuje prípad polícia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Košice

14:03 Veľkokapacitné očkovacie centrum Košického samosprávneho kraja (KSK) na Ostrovského ulici v Košiciach má za sebou štyri dni pilotného očkovania. Od soboty 27. februára do utorka 2. marca tu dostalo vakcínu proti COVID-19 dokopy 4 475 ľudí, ktorí sa nahlásili cez portál korona.gov.sk. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„Zatiaľ čo prvý deň sme zaočkovali 520 záujemcov, v štvrtý deň sme sa dostali už na počet 1 407 zaočkovaných za deň. Celkovo tak župa za pilotné štyri dni zaočkovala 4 475 ľudí. Aj vďaka našej iniciatíve sa pred víkendom otvoril očkovací systém aj pre ďalšie profesie v kritickej infraštruktúre, takže okrem učiteľov do 55 rokov sme očkovali aj zamestnancov Správy ciest KSK, vodičov v prímestskej autobusovej doprave, zamestnancov dopravných podnikov či predavačov,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Kraj zabezpečil pri pilotnom očkovaní materiálno-technické vybavenie vrátane chladiacich boxov potrebných na uskladňovanie vakcín. Chod očkovacieho centra zabezpečovalo denne 17 zdravotníkov, ďalších osem dobrovoľníkov pomáhalo s administratívou. Počas pilotných štyroch dní sa očkovalo vakcínou od spoločnosti AstraZeneca, v prvej fáze dostala župa z ministerstva 5 200 dávok. Rezervné dávky, ktoré sa zvýšili, využije kraj pri očkovaní počas nasledujúceho víkendu. Z celkového množstva 4 475 očkovaní zaznamenali očkovacie tímy len dva prípady nevoľnosti, ktoré si vyžiadali asistenciu zdravotníka.

Košický samosprávny kraj pokračuje vo vakcinácii opäť od soboty 6. marca. Vzhľadom na to, že štát mení stratégiu očkovania, kraj čaká na inštrukcie z Ministerstva zdravotníctva SR. Podľa doposiaľ zverejnených informácií by už nemali byť prioritne očkovaní občania podľa profesie, rozhodujúcim kritériom má byť vek. Počet dní, počas ktorých sa bude očkovať, bude závisieť od počtu dodaných vakcín.

Žilinský kraj

13:44 Policajti v Žilinskom kraji evidujú od začiatku roka 1 025 porušení zákazu vychádzania. Krajské policajné riaditeľstvo o štatistikách z kontrol epidemických opatrení informovalo na sociálnej sieti.

„Policajti od 1. januára do 25. februára odhalili 24 prípadov porušenia lekárom stanovenej karantény, 32 prípadov porušenia zákazu otvorenia prevádzok a 1 320 prípadov porušenia povinnosti nosenia rúšok,“ uviedla polícia.

Spolu tak policajti zaevidovali 2 401 priestupkov a deliktov, z ktorých približne tretinu vyriešili napomenutím. „Vyrubili 1 208 pokút, na regionálne úrady verejného zdravotníctva postúpili 242 prípadov a ďalších 147 na príslušné okresné úrady,“ dodala polícia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Bratislava

13:23 Bratislavská mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) zneškodní nebezpečný odpad z testovania na COVID-19.

„Spoločnosť OLO, prevádzka ZEVO Bratislava, Vlčie hrdlo, bola dňa 25. februára poverená na prijatie, prepravu a zneškodnenie nebezpečného odpadu vytvoreného počas testovania na ochorenie COVID-19,“ uviedla Golejová a dodala, že v prípade požiadavky o zneškodnenie odpadu z testovania je potrebné uzavrieť zmluvu s Obchodným oddelením OLO.

Zákazník si vopred dohodne presný čas príjazdu vozidla s odpadom. „Dodaný odpad musí byť v oddelených, uzatvárateľných, nepriepustných a mechanicky odolných plastových vreciach, resp. plastikových vakoch na jednorazové použitie, prípadne v boxoch určených na prevoz biologického materiálu,“ upozorňuje OLO.

Držiteľ odpadu je povinný vopred vyplniť sprievodné dokumenty, v prípade väčšieho množstva sa musí preukázať platným povolením na prepravu nebezpečného odpadu. „Schválený postup pri prijímaní a spracovaní nebezpečného odpadu sa nedotkne bežnej prevádzky energetického zhodnocovania zmesového odpadu v Bratislave,“ uzavrela spoločnosť.

13:02

12:40 Mnohým vysokopostaveným ľuďom v politike vyhovuje, aby tu zomieralo čo najviac ľudí a ľudia a ekonomika čo najviac trpeli. Riadia sa heslom – čím horšie na Slovensku, tým lepšie pre ich neúspešné strany, ktoré veľmi chceli vládnuť. Vo svojom profile na sociálnej sieti to napísal premiér Igor Matovič (OĽaNO). „My buďme iní. Ukážme, že nám na ľuďoch záleží. Lebo zdravie a životy sú len na prvom mieste,” doplnil.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:26 V prioritizácii očkovania učiteľov sa nebude pokračovať. Uviedol to po rokovaní vlády minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). Potvrdil tak slová ministra zdravotníctva SR Mareka Krajčího (OĽaNO), ktorý pred rokovaním vlády povedal, že kapacita 40-tisíc vakcín pre učiteľov bola naplnená. Gröhling tiež poukázal na to, že sa zmenila očkovacia stratégia a aj to bolo dôvodom rozhodnutia. Dodal, že o pokračovaní vakcinácie učiteľov plánuje naďalej s Krajčím diskutovať.

12:13 Finančná pomoc pre zatvorené prevádzky obchodov a gastro podnikov podľa ministra hospodárstva SR Richarda Sulíka pomáha, ale stále nie je určená úplne pre všetkých. Stávajú sa preto situácie, keď vládne opatrenia ženú podniky do krachu, pričom ide o stovky až tisícky prípadov. Aj preto minister Richard Sulík po tretíkrát predložil na vládu návrh na univerzálne odškodnenie, ktoré by bolo určené pre všetky zatvorené podniky bez rozdielov. Tento návrh ale vedúci Úradu vlády SR Július Jakab nezaradil do rokovania. „Pochybujem vôbec, že pán Jakab má takéto právo. On tvrdil, že áno. My sme spravili všetko preto, aby sme mali univerzálne odškodňovanie. Opäť, už po tretíkrát, to neprešlo vládou,“ povedal v stredu po rokovaní vlády Richard Sulík.

Bratislavský kraj

12:02 Bratislavský samosprávny kraj (BSK) zverejnil návod, ako sa v čase pandémie skontaktovať so svojím lekárom. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman.

„Ak sa na prvýkrát nedovoláte svojmu lekárovi, neznamená to, že váš zdravotný problém ostane nevyriešený,“ uviedla hovorkyňa. „Lekári vraj neordinujú a nedvíhajú telefóny. Naša skúsenosť je odlišná. S lekármi v kraji sme v denno-dennom kontakte a vidíme, že pracujú v nadštandardnom nasadení,“ doplnil lekár a riaditeľ odboru zdravotníctva BSK Tomáš Szalay, podľa ktorého lekári vybavia priemerne od 50 do 150 telefonátov denne.

„Pri takýchto počtoch je pochopiteľné, že telefónna linka zvykne byť obsadená, pretože lekár práve telefonuje s iným pacientom alebo konzultuje stav pacienta so špecialistom. Alebo vyšetruje pacienta a nemôže popritom vybavovať telefonát,“ podotkol Szalay.

Riešením je napríklad zakúpenie telefónnej ústredne, ktorá zoraďuje volajúcich do poradia. Podľa šéfa zdravotníctva Szalaya by s takouto investíciu mohol pomôcť aj štát. Rovnako by štát mal uľahčiť vystavovanie PN dôslednou elektronizáciou. „V poslednom čase sa čoraz častejšie stretávame so situáciami, že pacient prichádza do nemocnice neskoro, pretože mal strach z hospitalizácie. Je naším spoločným cieľom, aby sme takýmto prípadom dokázali predísť,“ uzavrel Szalay.

11:37 Povolenie na použitie ruskej vakcíny Sputnik V môže byť protizákonné.

Na viacero problémov v povolení poukázal Peter Kováč z Nadácie Zastavme korupciu. Informáciu zverejnili na svojej internetovej stránke. Prvým problémom je podľa Kováča to, či požiadal o použitie neregistrovaného lieku oprávnený subjekt.

„Žiadosť podal pravdepodobne profesor Schréter z košickej univerzitnej nemocnice. Čisto formálne, pán profesor je zamestnancom poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a jeho spôsobilosť konať za nemocnicu je prinajmenšom sporná,“ objasnil.

Ďalej je podľa nadácie problematické aj necitovanie ustanovenia právneho predpisu. V prvej vete povolenia je napísané „Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky podľa § 46 ods. 3 a ods. 4 zákona č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach“. Avšak, v odseku tri paragrafu 46 má ešte tri delenia a v zmluve nie je uvedené, podľa ktorého z nich sa výnimka povoľuje. Ako zdôraznil Kováč, pre znalcov správneho práva to znamená, že rozhodnutie je nezákonné.

Nadácia sa tiež pýta na to, či bol minister oprávnený na vydanie výnimky. „Ministerstvo sa vnútorne člení a má nielen štatút, ale aj organizačný poriadok. No a práve v organizačnom poriadku sa dočítame, kto je príslušný na vydanie povolenia na použitie neregistrovaného lieku. Odbor farmácie, zaradený pod štátneho tajomníka,“ pokračoval Kováč.

Poukázal ďalej na to, že vyhláška o povolení neregistrovaných liekov požaduje, aby sa v žiadosti uviedli dôležité údaje. Napríklad o porovnateľných registrovaných liekoch a odôvodnenie žiadosti s uvedením dôvodu, prečo nie je možné použiť štandardné terapeutické postupy s využitím dostupných registrovaných porovnateľných liekov. „Zo žiadosti by ma práve tieto dva údaje maximálne zaujímali. A mali by zaujímať aj novinárov a kopec ďalších orgánov, pretože registrované vakcíny sú dostupné najmenej tri,“ priblížil Kováč.

Nadácia dala lekárom na vedomie, že predpokladom podania neregistrovaného lieku je predchádzajúci písomný súhlas pacienta s terapeutickým použitím. Ako však upozornili, ten sa nedá získať, pretože vlastnosti vakcíny nie sú známe. Žiadny právnik preto potrebný informovaný súhlas nenapíše. „Nepoznám žiadny právny predpis, ktorý by lekára donútil podať povolený neregistrovaný liek zdravému pacientovi,“ podotkol na záver Kováč.

Malacky

11:23 Základné školy v Malackách pokračujú v prezenčnom vzdelávaní. Potvrdil to Juraj Říha, primátor mesta, ktoré je zriaďovateľom školských zariadení.

„Musím sa priznať, že nerozumiem medializovaným správam, že sa po rokovaní vlády obmedzuje výučba v školách a škôlkach už od stredy 3. marca. Vláda totiž schválila výnimky zo zákazu vychádzania na účely cesty dieťaťa a ich sprievodu do škôlky či žiaka prvého stupňa do školy bez dodatočných podmienok,“ uviedol primátor na sociálnej sieti.

Malacky otvorili školy v pondelok 22. februára a v tomto týždni, keďže jarné prázdniny majú žiaci Bratislavského kraja, funguje jarná škola. „Zabezpečili sme aj nové víkendové odberové miesta v školách, aby sme čo najviac vyšli v ústrety rodičom splniť podmienky dané štátom. Najnovšie uznesenie vlády znie jasne, a preto som ako zriaďovateľ vydal pokyn riaditeľom k pokračovaniu výučby v doterajšom režime bez ďalších obmedzení či nejakých tlačív o zamestnaní,“ zdôraznil primátor.

Ak vláda schváli zmenu svojho uznesenia, mesto bude plne súčinné a upraví prevádzku škôl. „Želám si však, aby boli prípadné zmeny právne podložené a komunikované zrozumiteľne aj nám. Pretože inak nenachádzam právny ani racionálny dôvod, aby som obmedzil vyučovanie detí a žiakov, ktorých rodičia napríklad vykonávajú prácu z domu,“ uzavrel primátor.

Mesto Malacky uviedlo, že tento týždeň bude riadne dokončená jarná škola a v pondelok 8. marca sa počíta s pokračovaním prezenčného vyučovania na prvom stupni základných škôl, v materskej škole a na prvom stupni individuálnej výučby základnej umeleckej školy (okrem spevu a dychových nástrojov). Z tohto dôvodu mesto pripravuje na víkend odberné miesta na testovanie.

Ako oznámila riaditeľka predprimárneho vzdelávania a základných škôl na rezorte školstva Anna Chlupíková, školy budú v novom režime fungovať od budúceho týždňa a nie od stredy 3. marca, ako bolo pôvodne avizované. „Pripravujeme rozhodnutie ministra školstva o tom, čo sa bude meniť a ako budeme ďalej fungovať. Toto rozhodnutie bude platiť od pondelka 8. marca,“ uviedla.

Od budúceho týždňa by mali byť materské školy a prvý stupeň základných škôl otvorené najmä pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry, a tých, ktorí nemôžu pracovať z domu. Naďalej platí, že jeden z rodičov sa musí preukázať negatívnym testom na ochorenie COVID-19 nie starším ako sedem dní.

Žilinský kraj

10:58 V štyroch nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) je aktuálne obsadených 195 lôžok pacientmi s ochorením COVID-19.

Informovala o tom riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková. V porovnaní s minulým týždňom sa tak obsadenosť COVID lôžok zvýšila o 30 percent.

Najviac pacientov s ochorení COVID-19 dlhodobo leží v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci. Začiatkom minulého týždňa ich bolo hospitalizovaných 80, aktuálne je ich už 98. „Spolu 49 lôžok je obsadených v dolnokubínskej nemocnici, 26 pacientov eviduje nemocnica v Liptovskom Mikuláši a 22 COVID lôžok je obsadených v Hornooravskej nemocnici s poliklinikou Trstená,“ konkretizovala Pekarčíková s tým, že 20 pacientov potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

V štyroch krajských nemocniciach je voľných 78 reprofilizovaných lôžok. Pekarčíková tiež informovala o tom, že nemocnice aktuálne evidujú 45 nakazených zamestnancov, z toho 38 zdravotníkov.

10:45 Polícia SR a Ozbrojené sily SR (OS SR) intenzívnejšie kontrolujú dodržiavanie pandemických opatrení. Informoval o tom minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) po skončení rokovania vlády. Rovnako podľa jeho slov zvýšili aj počet príslušníkov Policajného zboru a OS SR, ktorí tieto opatrenia kontrolujú. „Cieľom je, aby si aj občania Slovenskej republiky uvedomili, že sme v situácii, keď je to potrebné. Musia sa aj oni správať zodpovedne,“ povedal Mikulec.

Košice

10:33 Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK)Rastislav Trnka uložil riaditeľom stredných škôl povinnosť, aby prerušili prezenčnú formu vyučovania a od stredy 3. marca pokračovali v dištančnom vzdelávaní.

Rozhodnutie vyplýva z odporúčania Krízového štábu Košického samosprávneho kraja a usmernenia krajského lekára, pričom župa sa opiera aj o rozhodnutie ministerstva školstva. Dôvodom je zlá pandemická situácia aj nízky záujem žiakov končiacich ročníkov o prezenčné vyučovanie. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„Župné stredné školy sme na základe rozhodnutí ministerstva školstva a regionálnych úradov verejného zdravotníctva otvorili v pondelok 1. marca. Za prvé dva dni prišlo do škôl iba približne 17 percent žiakov končiacich ročníkov. Väčšina žiakov tak nevyužila možnosť vzdelávať sa prezenčne, a to ani v prípade žiakov odborných škôl, ktorí majú praktické vyučovanie. Táto situácia, keď je 17 percent žiakov v škole a 83 percent doma, je najhoršou možnou kombináciou, školy nedokážu plnohodnotne zabezpečiť vyučovanie ani v prípade dištančného ani v prípade prezenčného vyučovania,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Trnka.

V pondelok 1. marca bolo otvorených 24 stredných škôl z celkového počtu 63. Najviac bolo otvorených odborných škôl, a to 13. Z gymnázií prešlo na prezenčnú výučbu päť škôl, ďalších 14 ostalo vyučovať dištančne. Na prezenčnú formu vyučovania tak v pondelok nastúpilo iba 694 žiakov končiacich ročníkov, čo predstavuje 13,4 percenta z celkového počtu maturantov alebo žiakov končiacich výučným listom.

V utorok bolo otvorených 25 škôl, na prezenčné vyučovanie prešla ďalšia odborná škola. Do škôl prišlo 1 114 žiakov, teda 21 percent. Tí, ktorí prišli do škôl, sa preukazovali negatívnym testom na koronavírus nie starším ako sedem dní. Školy zvýšili hygienické opatrenia a zabezpečený bol aj ranný filter. Prevádzku zatiaľ nespustili školské jedálne ani stredoškolské internáty.

Stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja by tak mali zabezpečiť dištančné vyučovanie, a to aj v prípade končiacich ročníkov. Rozhodnutie sa týka celkovo 63 stredných škôl, na ktorých študuje viac ako 24-tisíc žiakov.

10:21 Za utorok pribudlo na Slovensku ďalších 3 357 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá vykonali 15 111 PCR testov. Antigénové testy odhalili 2 817 prípadov, za uplynulý deň sa ich urobilo 154 772. O 101 sa zvýšil počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň klesol, v nemocniciach je o 57 pacientov menej.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:13 Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) odmieta zverejniť zmluvu, podľa ktorej Slovensko nakúpi dva milióny ruskej vakcíny Sputnik V. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informovala organizácia Transparency International Slovensko (TIS).

„Tak, ako aj zmluvy, ktoré podpísala Európska komisia s farmaceutickými firmami sú v utajenom režime, rovnako tak je aj naša zmluva ohľadom vakcíny Sputnik V,“ odpísalo MZ SR na žiadosť TIS o zaslanie zmluvy o nákupe vakcíny. Táto odpoveď rezortu podľa TIS nezodpovedá slovenskému právu, ktoré vyžaduje povinné zverejňovanie zmlúv štátu. Organizácia oznámila, že sa voči odpovedi odvolá a je pripravená ísť so situáciou až pred súd.

Ako TIS vysvetlila, utajenie zmlúv by znamenalo, že verejnosť nebude vedieť overiť zmluvné ceny, termíny dodávok, sankcie za nedodanie, či to, kto preberá zodpovednosť za možné vedľajšie účinky vakcín. „Nákupy Európskej únie, kde sú dodávky pomalé a stále viac meškajú napriek tajnosti zmlúv, určite nie sú pre nás dobrým príkladom,“ uviedla TIS.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:01 Na očkovanie sa budú môcť aj naďalej prihlasovať profesionáli, ktorí sa starajú o seniorov. Pred rokovaním vlády to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ako dodal, pri očkovaní bude platiť priorizácia prezentovaná na utorňajšej tlačovej konferencii. Osoby do 70 rokov sa tak budú očkovať vakcínou AstraZeneca, od 70 rokov vakcínou Pfizer. „Ak niekto bude chcieť vakcínu od Pfizeru, musí počkať, kým budú starší ľudia zaočkovaní, potom sa zníži veková skupina aj na Pfizer,“ povedal minister.

Martin

9:48 Z porušovania protipandemických opatrení sa bude zodpovedať 58-ročný majiteľ pohostinstva z Martina.

9:37 Slovensko objednalo 35 miliónov antigénových nazálnych testov určených na samotestovanie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:26 Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) pokračuje v poskytovaní dotácií na nájomné. V rámci prvej a druhej vlny už ministerstvo vyplatilo 30 825 žiadostí v celkovej sume 56,8 milióna eur. Informoval o tom v stredu tlačový odbor MH SR.

Rezort zdôrazňuje, že jeho úlohou je predovšetkým čo najrýchlejšie vyplácať peniaze podnikateľom, ktorých prevádzky boli zatvorené alebo obmedzené. Nie robiť rozhodcu medzi nájomcom a prenajímateľom. Prípadné spory si musia podľa MH SR vyriešiť medzi sebou.

Systém dotácií na nájomné je výsledkom politickej dohody a od začiatku je postavený najmä na dohode nájomcu a prenajímateľa. „Nedokážeme uchrániť ani nájomcu ani prenajímateľa pred tým, ak mu ten druhý nevychádza v ústrety alebo nebodaj robí zle. Žiaľ, nie je v našich možnostiach a ani kompetencii robiť rozhodcu medzi dvomi stranami a neprimerane obraňovať alebo zvýhodňovať jedného či druhého,“ vysvetlil minister hospodárstva Richard Sulík. MH SR totiž zachytilo informácie o rôznych nekalých praktikách. Napríklad niektorí prenajímatelia chceli 50 % nájmu od nájomníka a zvyšných 50 % sumy od štátu.

Oprávnenými žiadateľmi o dotáciu sú nájomcovia, ktorí o peniaze žiadajú prostredníctvom prenajímateľa. Dotáciu možno poskytnúť nájomcovi vo výške, v akej bola poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody medzi prenajímateľom a nájomcom, najviac však vo výške 50 % nájomného za obdobie sťaženého užívania. Ak sa prenajímateľ a nájomca dohodnú na nižšej zľave, alebo sa na zľave nedohodnú vôbec, nájomca bude mať možnosť zaplatiť nájomné za obdobie sťaženého užívania v 48 mesačných splátkach po skončení mimoriadnej situácie, najneskôr však od 1. apríla 2021.

9:14 Vláda v stredu schválila nové rozdelenie okresov. Novú mapu podľa aktuálnej rizikovosti vzhľadom na šírenie ochorenia COVID-19 predstavil minister zdravotníctva Marek Krajčí na svojej utorňajšej tlačovej konferencii. Platná bude od 8. marca.

Štvrtý stupeň varovania bude mať od budúceho týždňa 30 okresov. Do čiernej farby COVID automatu budú patriť okresy Bánovce nad Bebravou, Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Humenné, Ilava, Košice I.-IV., Košice okolie, Martin, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Piešťany, Považská Bystrica, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Šaľa, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Žarnovica, Žiar nad Hronom a Zvolen.

Pre ďalších 46 okresov bude platiť tretí stupeň varovania, v rámci COVID automatu tak budú bordové. Do druhého stupňa varovania budú patriť len tri okresy, a to Kežmarok, Medzilaborce a Tvrdošín.

Minister zdravotníctva v utorok na tlačovej konferencii informoval o aktuálnej epidemickej situácii. Zhoršujú sa podľa neho viac-menej všetky ukazovatele. Najhoršia situácia je v nemocniciach, kde opäť zaznamenávame rekord v počte hospitalizovaných a počet voľných ventilovaných lôžok je podľa ministra enormne nízky.

Rastie aj mobilita, ktorá sa zvyšuje z týždňa na týždeň. To podľa ministra hovorí o tzv. pandemickej únave. Obyvatelia majú problém s prísnym dodržiavaním opatrení, časť populácie ich však stále dodržiava.

Rozdelenie okresov, 8_marec
Farebné rozdelenie okresov podľa COVID automatu od 8. marca. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

9:03 Na hraniciach s Českou republikou, Maďarskom, Poľskom a Rakúskom od stredy 3. marca polícia zintenzívňuje kontroly.

Ako ďalej informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová, policajtom budú pri kontrolách vypomáhať príslušníci Ozbrojených síl SR. Upozornila, že v tomto prípade plnia vojaci úlohy PZ, preto majú aj rovnaké oprávnenia ako policajti. Môžu teda zastavovať motorové vozidlá či vyžadovať preukázanie sa dokladmi.

„Na všetkých veľkých a frekventovaných cestách pri vstupe do Slovenskej republiky bude vykonávaná kontrola osobnej dopravy 24 hodín denne,“ objasnila Bárdyová. Doplnila, že na menších a menej vyťažených vstupoch bude polícia kontrolovať v exponovaných časoch a v časoch, kedy sa predpokladá na základe analýz a štatistík najväčšia intenzita dopravy. Hovorkyňa PZ zároveň uviedla, že policajti budú monitorovať aj uzatvorené hraničné priechody.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní stredajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom