Koronavírus: Na Slovensku pribudli desiatky nakazených a jedna obeť, Matovič siaha po nechcených rýchlotestoch (online)

HASIČI: Odoberali vzorky na koronavírus
Odbery vzoriek vykonávajú aj posádky hasičskej záchrannej služby. Foto: SITA/PHaZZ.

ONLINE (MINÚTA PO MINÚTE) —> PONDELOK 20. apríl 2020

Na Slovensku už máme viac ako 1100 potvrdených prípadov koronavírusu. Ich počet sa za posledný deň zvýšil o 72 na 1162.

„Žiaľ, pribudlo ďalšie úmrtie pacienta s pozitívnym testom na Covid-19. V Univerzitnej nemocnici Bratislava zomrela ďalšia žena z DSS Pezinok,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Na Slovensku tak už máme spolu 12 obetí.

Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) v relácii Sobotné dialógy zdôraznila, že vláda plán má na riešenie situácie v DSS a rómskych osadách, kde je situácia najhoršia. V pondelok by mali predstaviť aj plán na otvárenie prevádzok a ekonomiky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac o téme: Koronavírus 

V počte obetí majú smutné prvenstvo USA (viac ako 39-tisíc). Nasledujú Taliansko (23 660) a Španielsko (20 453). Za posledných 24 hodín stúpol počet mŕtvych aj vo Francúzsku, o 395 na 19 718. Vo Veľkej Británii už ochoreniu Covid-19 podľahlo 16 060 ľudí.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Príznaky ochorenia Covid-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

 • Banská Bystrica – 0918 659 580
 • Bratislava – 0917 426 075
 • Nitra – 0948 495 915
 • Trnava – 0905 903 053
 • Trenčín – 0911 763 203
 • Košice – 0918 389 841
 • Prešov – 0911 908 823
 • Žilina – 0905 342 812

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

 • Online (minúta po minúte)

20:00 Ďakujeme za sledovanie nedeľňajšieho online prenosu (minúta po minúte). Aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu vám prinesieme aj zajtra.

19:40 Guvernér juhotalianskeho regiónu Kampánia Vincenzo De Luca rozhodol v nedeľu o úplnom uzatvorení mesta Saviano, nachádzajúceho sa neďaleko Neapola.

Rozhodol sa tak po tom, ako na internete začalo kolovať video z pohrebu v tomto meste, na ktorom sa napriek vládnym nariadeniam zakazujúcim zhromažďovanie viacerých osôb zúčastnili stovky ľudí. Šlo o pohreb starostu tohto mesta, ktorý bol lekárom a zomrel na ochorenie Covid-19. Na videu vidno stovky ľudí, ako stoja pri ceste, ktorou ide pohrebný voz so zosnulým starostom.

Podľa guvernéra De Lucu je uzatvorenie tohto mesta po tomto hromadnom porušení nariadení o sociálnom odstupe „nevyhnutne potrebné na to, aby sa predišlo ďalšiemu prepuknutiu nákazy“.

19:11 Počet obetí vo Francúzsku za posledných 24 hodín stúpol o 395 na 19 718. Nakazených pribudlo 785 a spolu tak na ochorenie Covid-19 už testovali 152 758 ľudí.

18:46 Niektoré britské mestá pre pandémiu koronavírusu odložili plány na zavedenie takzvaných zón čistého vzduchu. Úrady sa zameriavajú práve na boj s vírusom.

Na vstup do takýchto zón budú musieť autá, ktoré najviac znečisťujú ovzdušie, zaplatiť. V mestách ako Birmingham, Leeds a Bath ich plánovali spustiť tento rok, no budú musieť počkať minimálne do januára 2021. Podobná zóna sa mala objaviť od decembra aj v Oxforde, počká si však do leta budúceho roka. V Manchestri zas zastavili rokovania o vytvorení čistej zóny, ktoré mali odštartovať v lete.

V Londýne dočasne pozastavili poplatky týkajúce sa zón s nízkymi emisiami. Úrady tvrdia, že chcú umožniť kľúčovým zamestnancom, ako napríklad zdravotníkom, dostať sa čo najrýchlejšie do práce.

18:23 V Taliansku za posledných 24 hodín pribudlo 433 mŕtvych, celkovo už v krajine ochoreniu Covid-19 podľahlo 23 660 ľudí. Počet testov z pozitívnym výsledkom sa vyšplhal už na 178 972.

18:07 Bohatý moskovský podnikateľ, ktorý zostal, tak ako prevažná väčšina obyvateľov Moskvy, v posledných týždňoch zatvorený doma v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu, sa zamestnal ako poslíček pre firmu na rozvoz potravín. Tridsaťosemročný Sergej Nočovnij tvrdí, že sa chcel „pozrieť na život z inej perspektívy“.

Dodáva, že sa pre zmenu zamestnania nerozhodol preto, že by mu jeho vlastné podnikanie vinou koronavírusu skrachovalo. To, že jeho motivácia naozaj nie je finančná, ukazuje aj fakt, že pokiaľ doteraz zarábal ročne vyše 150 miliónov rubľov (v prepočte takmer 2 milióny eur), vo svojom novom zamestnaní si príde len na tisíc až tisíc päťsto rubľov (12 až 18 eur) za deň.

Práca pre donáškovú firmu bohatého Rusa teší najmä tým, že sa po dlhšom čase môže venovať nejakej fyzickej aktivite. Nejde pritom o aktivitu zanedbateľnú – denne pri výkone svojho nového povolania nachodí zhruba dvadsať kilometrov. Nočovnij však priznáva, že hlavnou motiváciou preňho bola snaha „vypadnúť“ z domu, pretože ho už nebavilo celé dni sedieť za počítačom a byť prilepený k internetu.

17:52 Počet obetí vo Veľkej Británii sa prehupol cez 16-tisíc, za posledných 24 hodín sa zvýšil o 596 na 16 060. Pribudlo aj takmer 6000 nových prípadov a spolu už v krajine na ochorenie Covid-19 pozitívne otestovali 120 067 ľudí

17:31 Situácia na hraničnom priechode Berg je pokojná, priblížila ju polícia na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:57 Z ochorenia Covid-19 sa už v Česku vyliečila pätina pacientov.

16:31 Pandémiu koronavírusu môžeme brať aj ako skúšku, ktorá má ľudstvo pripraviť na budúcnosť, a tá, ak v skúške obstojme, by mohla byť lepšia a spravodlivejšia ako súčasnosť. Počas nedeľňajšej omše v Ríme, na ktorej bolo v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu prítomných len niekoľko málo kňazov, to povedal pápež František. Pandémia nám podľa neho opäť pripomenula, že medzi trpiacimi nejestvujú štátne hranice, a že národnosť človeka nemá nijaký vplyv na to, kto zomrie a kto bude ušetrený. „Toto nie je nejaká ideológia. To je kresťanstvo,“ povedal pápež.

Pápež František
Pápež František počas nedeľňajšej omše, na ktorej bolo v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu prítomných len niekoľko málo kňazov. Foto: Vatican News via AP.

16:14 Generálny riaditeľ Slovenského národného divadla (SND) Peter Kováč predĺžil uzatvorenie historickej a novej budovy SND, ako aj Umelecko-dekoračných dielní SND do odvolania.

16:02 Repatrianti ďakujú hasičom za starostlivosť. „Niektorí z nich sú v karanténe aj tri týždne… A tak vznikne medzi nimi a hasičmi kontakt (väčšinou telefonický), ktorý už párkrát prerástol do ‚priateľstva‘,“ píše Prezídium hasičského a záchranného zboru na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:38 Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas cez víkend vystríhal Nemcov pred tým, aby si už teraz plánovali letné dovolenky. 

15:05 Po dohode s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím a ministrom sociálnych vecí Milanom Krajniakom sme sa rozhodli dať rýchlo pretestovať všetkých 40 tisíc zamestnancov DSS. Píše premiér Igor Matovič na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:42 Americký akciový trh v piatok posilnil. Smerom nahor ho potiahli finančné, priemyselné a technologické firmy. Investori sa totiž sústreďujú radšej na možnosť opätovného otvorenia ekonomiky ako na nepriaznivé hospodárske údaje. Zároveň sa držali sa niekoľkých lúčov nádeje v oblasti pokroku v boji proti koronavírusu.

Patrilo k ním to, že Biely dom zverejnil pravidlá pre jednotlivé štáty pri otváraní ekonomiky, a povzbudzujúca správa o možnom lieku na ochorenie Covid-19.

Rast akciového trhu nastal napriek hromadeniu sa údajov ukazujúcich vážne ekonomické a ľudské škody vyplývajúce z pandémie. Vírus spôsobil pokles čínskej ekonomiky v prvom kvartáli o 6,8 percenta a hlavné americké ekonomické indikátory v uplynulom mesiaci klesli najviac za 60 rokov. Index S&P 500 však v piatok stúpol o 2,7 percenta na 2 874,56 bodu, priemyselný Dow Jones posilnil o 3 percenta na 24 242,49 bodu, technologický Nasdaq vzrástol o 1,4 percenta na 8 650,14 bodu a index menších spoločností Russell 2000 si prilepšil o 4,3 percenta na 1 229,10 bodu.

V závere týždňa sa výrazne darilo aj európskych akciovým trhom. Index francúzskej burzy CAC 40 posilnil o 3,4 percenta, nemecký index DAX uzavrel vyššie o 3,1 percenta a britský FTSE 100 stúpol o 2,8 percenta.

14:22 Polícia 24 hodín denne 7 dní v týždni stráži aj karanténne centrá.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:59 S opatreniami na postupné uvoľňovanie ekonomiky, ktoré v pondelok 20. apríla predstaví vláda, budú ľudia spokojní. V politickej relácii O 5 minút 12 to uviedol minister práce sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

13:40 Zdravotníkom v prvej línii v Česku vyplatia mimoriadne odmeny.

Adam Vojtěch, Twitter
Foto: twitter.com.

13:21 Slovenskí cukrári sa obávajú straty svojho podnikania. Maloobchodné predajne cukrárskych výrobkov sú totiž už niekoľko týždňov zatvorené z dôvodu šírenia pandémie koronavírusu.

13:00 V Brazílii je podobná situácia ako v Spojených štátoch, kde prezident Donald Trump trvá na čo najrýchlejšom opätovnom naštartovaní ekonomiky a guvernéri niektorých štátov, napríklad newyorský guvernér Andrew Cuomo, mu vzdorujú.

Podobne aj brazílsky prezident Jair Bolsonaro trvá na tom, že ekonomiku je treba čím skôr opätovne spustiť na čo najvyššie obrátky a tvrdí, že ekonomická kríza je väčším nebezpečenstvom ako koronavírus, pričom guvernéri viacerých viacerých štátov s tým nesúhlasia a opatrenia proti šíreniu koronavírusu ponechávajú v platnosti.

12:45 Na Slovensku za posledný deň otestovali 3323 ľudí.

12:30 Minister vnútra Roman Mikulec (nom. OĽaNO) v relácii V politike na TA3 ocenil prácu rómskych občianskych hliadok, ktoré ľuďom v osadách vysvetľujú situáciu a potrebu karanténnych opatrení. Na Slovensku máme v súčasnosti uzavretých päť osád. Podľa Mikulca je situácia pokojná, ale zaznamenali aj prípady drobnej trestnej činnosti a pokusy o útek.

12:23 Sulík v relácii V politike na TA3 kritizovali aj nariadenie pre pendlerov, ktorí majú pri vstupe na Slovensko preukazovať najviac mesiac starým negatívnym testom na Covid-19. Podľa Sulíka je takýto test nanič.

12:20 Boj s koronou sa podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) začína sústreďovať na DSS-ky a rómske osady. Okrem iného tiež v relácii V politike na TA3 zopakoval už svoje známe vyhlásenia, že by sa mala začať otvárať obchody a napríklad aj vonkajšie tenisové kurty či golfové ihriská. „Dúfam, že zdravý rozum zvíťazí,“ uviedol. Premiér Matovič je naopak stále v otázke otvárania obchodov a prevádzok zdržanlivý.

12:14 Nové opatrenia pre pendlerov majú platiť od 1. mája, ale premiér Igor Matovič v relácii V politike na TA3 povedal, že sa ešte môžu zmeniť alebo spresniť.

12:08 Do domova sociálnych služieb v Pezinku, v ktorom sa nakazilo koronavírusom vyše 60 osôb a sedem už zomrelo, nastúpila v sobotu krízová manažérka. Priviedla so sebou aj ďalší personál. V nemocnici ale ostáva 25 nakazených klientov.

11:58 V karanténnom zariadení v Gabčíkove funguje tri týždne podporné callcentrum pre ubytovaných repatriantov.

Vďaka hasičom vyškoleným do funkcie „peer“ je na infolinke zabezpečená psychologická pomoc a krízová intervencia, repatrianti však riešia aj otázky bežných potrieb. Za 21 dní prevádzky prijali hasiči podľa Zuzany Farkasovej z Prezídia Hasičského a záchranného zboru viac ako dvetisíc telefonátov s priemerným trvaním 3-20 minút.

„K dispozícii sú denne od 9:00 do 21:00, každému telefonátu sa venujú s cieľom maximálne pomôcť. Callcentrum pre repatriantov v Gabčíkove bolo vybudované ako prvé a doposiaľ je jediné svojho druhu na Slovensku,“ dodala Farkasová.

11:31 Pitie alkoholu nechráni pred Covid-19 a môže byť nebezpečné. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

11:16 Z ochorenia Covid-19 sa už na Slovensku vyliečilo 229 ľudí. „Z toho bolo 56 hospitalizovaných v nemocniciach a 173 sa vyliečilo v domácej izolácii,“ informovala Eliášová.

11:08 Bližšie informácie o nových prípadov na Slovensku

 • muž, 33 rokov, okres Bratislava
 • žena, 44, Bratislava
 • muž, 25, Brezno
 • muž, 62, Dolný Kubín
 • muž, 55, Dunajská Streda
 • žena, 44, Dunajská Streda
 • žena, 47, Dunajská Streda
 • žena, 52, Dunajská Streda
 • muž, 37, Košice
 • muž, 28, Liptovský Mikuláš
 • žena, 26, Liptovský Mikuláš
 • muž, 53, Martin
 • žena, 16, Martin
 • žena, 28, Martin
 • žena, 34, Martin
 • žena, 40, Martin
 • žena, 42, Martin
 • žena, 46, Martin
 • žena, 51, Martin
 • žena, 53, Martin
 • žena, 55, Martin
 • žena, 56, Martin
 • žena, 57, Martin
 • žena, 61, Martin
 • dievča, 5, Námestovo
 • muž, 53, Pezinok
 • muž, 56, Pezinok
 • žena, 80, Pezinok
 • muž, 58, Prievidza
 • žena, 27 Prievidza
 • žena, 52, Prievidza
 • muž, 46, Revúca
 • muž, 23, Ružomberok
 • muž, 73, Ružomberok
 • muž, 75, Stará Ľubovňa
 • žena, 58, Turčianske Teplice
 • žena, 58, Tvrdošín
 • žena, 55, Martin
 • muž, 42, vyšetrený v Ružomberku
 • muž, 28, DSS Martin
 • muž, 40, DSS Martin
 • muž, 70, DSS Martin
 • muž, 72, DSS Martin
 • muž, 74, DSS Martin
 • muž, 83, DSS Martin
 • žena, 54, DSS Martin
 • žena, 61, DSS Martin
 • žena, 63, DSS Martin
 • žena, 66, DSS Martin
 • žena, 70, DSS Martin
 • žena, 72, DSS Martin
 • žena, 80, DSS Martin
 • žena, 81, DSS Martin
 • žena, 83, DSS Martin
 • žena, 84, DSS Martin
 • žena, 86, DSS Martin
 • žena, 87, DSS Martin
 • žena, 88, DSS Martin
 • žena, 88, DSS Martin
 • žena, 89, DSS Martin
 • žena, 94, DSS Martin
 • žena, 94, DSS Martin
 • žena, vek neznámy, DSS Martin
 • žena, 44, Košice – okolie
 • muž, 21, Revúca
 • muž, 54, Revúca
 • chlapec, 13, Rimavská Sobota
 • muž, 28, Rimavská Sobota
 • muž, 46, Rimavský Sobota
 • žena, 78, Spišská Nová Ves
 • muž, 36, Čadca, v karanténnom stredisku Modra

11:02 V súvislosti s koronavírusom je v slovenských nemocniciach hospitalizovaných 212 pacientov. „U 81 bolo ochorenie Covid-19 potvrdené, u 131 sa čaká na výsledky testov,“ priblížila Eliášová. „Na JIS je 8 pacientov, dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii,“ dodala.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:47 Počet prípadov na Slovensku sa za posledný deň zvýšil o 72 na 1162. Žiaľ, pribudlo ďalšie úmrtie pacienta s pozitívnym testom na Covid-19,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová s tým, že v Univerzitnej nemocnici Bratislava zomrela ďalšia žena z DSS Pezinok. Slovensko tak má spolu už 12 obetí.

10:25 Občianska iniciatíva Hackvirus.sk chce pomôcť podnikateľom, živnostníkom ale aj zamestnancom, ktorí sa v súvislosti s krízou dostali do ťažkej situácie a majú finančné problémy.

Je pripravená poskytnúť im technologické riešenia, ktoré im uľahčia tento stav riešiť. „Rozhodli sme sa zamerať našu výzvu na ľudí, ktorí sú kvôli šíriacej sa epidémii v ťažkej situácii, často sú existenčne ohrození a uvažujú, ako krízu prežiť,“ objasnil jeden zo zakladateľov Hackvirus.sk Andrej Krúpa.

Všetky nápady na pomoc, ktoré iniciatíva získa, sa vyhodnotia a analyzujú. „Na základe tejto analýzy vyberieme top tému alebo problém, ktorej sa naši IT odborníci budú venovať a prinesú vhodné technologické riešenie,“ dodal Krúpa. Aktivitu podporil aj minister hospodárstva Richard Sulík.

10:11 Petíciu za zrušenie preukázania sa negatívnym testom RT-PCR na ochorenie Covid-19 pre pendlerov už podpísali tisícky ľudí.

10:02 Úrad vlády na sociálnej sieti Facebook zverejnil dôležité telefónne čísla pre ľudí, ktorí sa vracajú zo zahraničia, kde sa objavil koronavírus, alebo boli v kontakte s nakazenou osobou.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:40 Od pondelka 20. apríla budú autobusy a trolejbusy v meste pod Urpínom jazdiť až do odvolania v mimoriadnom režime. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Zdenka Marhefková, mesto tak reaguje na pretrvávajúcu situáciu súvisiacu so šírením koronavírusu a výrazný pokles počtu cestujúcich vo verejnej hromadnej doprave. Vzhľadom na vysoké výpadky tržieb v mestskej hromadnej doprave (MHD) by sa pri zachovaní súčasného stavu zvyšovala potreba dotácie z rozpočtu mesta pre dopravcov na vykrytie straty výkonov vo verejnom záujme.

9:25 Vyše sto umelcov a celebrít vystúpi v sobotu večer na dlhom osemhodinovom podujatí na podporu ľudí, ktorí prichádzajú v prvej línii do styku s osobami nakazenými koronavírusom, teda predovšetkým zdravotníkov.

9:10 V Česku sa podarilo vyriešiť situáciu v ochrannými pomôckami. Informuje na Twitteri minister zdravotníctva Adam Vojtěch.

Adam vojtech, Twitter
Foto: twitter.com.

8:53 Spolu 36 ľudí z Domova sociálnych služieb (DSS) Dom svätého Martina má potvrdenú nákazu koronavírusom. Testovanie podstúpili všetci klienti a zamestnanci tohto súkromného zariadenia, podľa slov prednostu Okresného úradu v Martine Marcela Maťovčíka sa nákaza potvrdila u 25 klientov a 11 zamestnancov. Situáciou sa aktuálne zaoberá krízový štáb, šesť klientov s klinickými príznakmi infekcie prevezú do Univerzitnej nemocnice v Martine. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová, areál DSS je momentálne uzatvorený a strážia ho príslušníci mestskej polície.

8:40 Električky a trolejbusy v Bratislave budú od pondelka 20. apríla premávať v mimoriadnom Covid-19 režime.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:23 Google aj v nedeľu ďakuje – tentokrát všetkým, ktorí pomáhajú s novým koronavírusom.

Google

8:12 Počet obetí nového koronavírusu vo svete sa prehupol cez 160-tisíc. Vyše 600-tisíc sa však už z ochorenia Covid-19 vyliečilo.

Koronavírus, svet

8:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu. 

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom