Kto by sa proti COVID-19 nemal očkovať? Lekárka vysvetlila, čo môže vakcína Comirnaty spôsobiť

Vakcína, očkovanie, koronavírus
Zamestnanci kritickej infraštruktúry by podľa ministra zdravotníctva mali byť na poradovníku čakateľov. Foto: ilustračné, SITA/AP

Na Slovensku sa v uplynulých týždňoch začalo s očkovaním proti ochoreniu COVID-19 mRNA vakcínou Comirnaty od spoločností Pfizer a BioNTech. Nie všetci sa však môžu očkovať.

O vakcíne Comirnaty, jej zložení a mechanizme účinku sú dnes voľne dostupné mnohé informácie, avšak ľudia stále majú obavy o to, či je bezpečná. Aj keď pre milióny ľudí na svete je, sú aj takí, ktorí by mali byť opatrní.

Najčastejšie ide o pacientov s inými ochoreniami. Veľkú skupinu takýchto pacientov tvoria podľa lekárky Kataríny Varechovej alergici.

Univerzálnou kontraindikáciou podania je podľa nej alergia na zložky vakcíny, prípadne anafylaktická život ohrozujúca alergická reakcia na prvú dávku vakcíny.

Alergici, pozor!

„Pre alergikov je dôležité, že vakcína neobsahuje klasické zložky potravín, antibiotiká, latex či iné biologické zložky, pretože je vyrobená bezbunkovou technológiou, takzvanou in vitro transkripciou,“ vysvetľuje Varechová.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína Varechová
Firmy a inštitúcie BioNTechNemocnica MichalovcePfizer