Koronavírus: Na Slovensko pribudlo 114 nakazených a dvaja mŕtvi, Covid-19 sa potvrdil v ďalších DSS a nekontrolovane sa šíri v Žehre (online)

JIS, nemocnica, Taliansko, koronavírus
Vo štvrtok ležalo v českých nemocniciach 6 024 pacientov s ochorením COVID-19. Foto: ilustračné, SITA/AP

ONLINE (MINÚTA PO MINÚTE) —> PIATOK 17. apríl 2020

Na Slovensku máme potvrdených 978 prípadov nového koronavírusu. Za posledný deň ich počet stúpol o 114 a zvýšil sa aj počet úmrtí na osem. V stredu otestovali až 2967 ľudí, čo je najviac za jeden deň od začiatku pandémie.

V Žehre sa už potvrdilo komunitné šírenie nákazy. Ochorenie Covid-19 sa potvrdilo v ďalších domovoch sociálnych služieb. Riaditeľka toho pezinského vo funkcii končí, oznámil na tlačovej besede župan Juraj Droba. Minister školstva Branislav Gröhling predstavil balík zákonov, tzv. „lex korona vysoké školy“.

Viac o téme: Koronavírus 

V počte obetí majú smutné prvenstvo USA (takmer 34-tisíc). Nasledujú Taliansko (22 170) a Španielsko (19 130). Za posledných 24 hodín výrazne stúpol počet mŕtvych vo Francúzsku, o 753 na 17 920. Vo Veľkej Británii už ochoreniu Covid-19 podľahlo 13 729 ľudí.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Príznaky ochorenia COVID-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

  • Banská Bystrica – 0918 659 580
  • Bratislava – 0917 426 075
  • Nitra – 0948 495 915
  • Trnava – 0905 903 053
  • Trenčín – 0911 763 203
  • Košice – 0918 389 841
  • Prešov – 0911 908 823
  • Žilina – 0905 342 812

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

  • Online (minúta po minúte)

22:00 Ďakujeme za sledovanie štvrtkového online prenosu (minúta po minúte). Aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu vám prinesieme aj zajtra.

21:27 Električky a trolejbusy v Bratislave budú od pondelku 20. apríla premávať v mimoriadnom Covid-19 režime.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

21:04 V Taliansku sa postupne znižuje denný prírastok nových úmrtí – vo štvrtok v krajine ochoreniu Covid-19 podľahlo 525 ľudí a celkovo ich je už 22 170. Od začiatku pandémie už testy odhalili 168 941 pozitívnych prípadov.

20:50 Vojaci zabezpečili prepravy ďalšieho zdravotníckeho materiálu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

20:37 Švajčiarske úrady uvoľnia počas nadchádzajúcich dvoch mesiacov reštrikcie týkajúce sa pandémie koronavírusu. Dôvodom je ústup prípadov nákazy v posledných týždňoch. „Chceme to spraviť tak rýchlo, ako bude možné a tak pomaly, ako bude potrebné,“ povedal vo štvrtok na tlačovej konferencii v Berne minister zdravotníctva Alain Berset.

Proces, ktorý bude mať tri etapy, sa začne 27. apríla otvorením nemocníc pre neakútne prípady, lekárskych a zubných ambulancií, kaderníctiev a niektorých obchodov. Následne 11. mája povolí vláda otvoriť všetky ostatné obchody a základné školy, pričom 8. júna budú nasledovať zvyšné školy, knižnice či múzeá.

Tieto kroky budú sprevádzať ochranné preventívne opatrenia a plán sa môže v súvislosti s aktuálnou situáciou zmeniť. Švajčiarsko má aktuálne potvrdených 26 732 prípadov nákazy, pričom vyše 1 200 osôb tam koronavírusu podľahlo.

20:19 V Česku už urobili 146 004 testov, z ktorých malo 6359 pozitívny výsledok. Ako informuje ministerstvo zdravotníctva, ochoreniu Covid-19 podľahlo 169 ľudí a 972 sa už vyliečilo. Aktuálne je hospitalizovaných 418 pacientov.

20:11 Pozitívnou správou je, že z ochorenia Covid-19 sa na Slovensku vyliečilo doteraz 167 ľudí. Z toho 43 bolo hospitalizovaných v nemocniciach a 124 sa vyliečilo v domácej izolácii.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:57 Vláda schválila, aby študenti vysokých škôl štátnicovali online formou. Odobrila tiež prijatie novely o vysokých školách v skrátenom legislatívnom konaní.

19:38 Agentúra Moody’s zhoršila výhľad slovenského bankového systému. Vplyv pandémie môže u nás podľa agentúry zintenzívniť vysoká zadĺženosť domácností a závislosť krajiny od exportu.

19:25 Predstavitelia z oblasti zdravotníctva tvrdia, že pandémia vo Veľkej Británii sa blíži k svojmu vrcholu, je však ešte predčasné uvoľňovať reštrikcie týkajúce sa denného života. Do štvrtka zaregistrovali v Británii 13 729 úmrtí súvisiacich s koronavírusom, čo je o 861 viac ako v predchádzajúci deň. V krajine je celkovo už viac než 103-tisíc nakazených.

19:12 Krátka tlačová konferencia premiéra Igora Matoviča po rokovaní vlády.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:01 Čínska vláda odmietla, že by sa nový vírus rozšíril z laboratória pri Wu-chane,

18:44 Predstavitelia spoločnosti U. S. Steel Košice a odborári sa dohodli na dodatku ku kolektívnej zmluve, ktorý ponúka jednorazový benefit pre zamestnancov.

U.S. Steel Košice
Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer

18:33 Núdzový stav na Slovensku rozšíria aj na všeobecných lekárov a špecialistov. Rozšíri sa aj zákaz uplatňovania práva na štrajk.

18:20 Problém v marginalizovaných rómskych osadách je podľa premiéra Igora Matoviča oveľa väčší, ako to vieme len na základe testovania.

18:09 Minister zdravotníctva Marek Krajčí potvrdil nekontrolované šírenie koronavírusu v Žehre.

17:46 Do Česka mieri zásielka takmer desaťtisíc tabliet hydroxychlórochínu, ktorý sa môže použiť pri liečbe ochorenia Covid-19.

17:33 Rusko vďačne príjme pomoc v boji proti koronavírusu od Spojených štátov spočívajúcu v poskytnutí pľúcnych ventilácií, ktoré v stredu sľúbil do krajiny poslať americký prezident Donald Trump.

Dmitrij Peskov, hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina, označil vo štvrtok v rozhovore s ruskými novinármi túto Trumpovu ponuku za „veľmi pozitívnu“. „Rusko určite príjme tento druh pomoci, ak to bude potrebné,“ vyhlásil Peskov.

„V Moskve nastali ťažké časy. My im pomôžeme,“ oznámil v stredu Trump, pričom vzápätí dodal, že Spojené štáty sú pripravené poskytnúť pľúcne ventilácie aj iným krajinám, napríklad Taliansku, Španielsku či Taliansku. Práve v týchto krajinách, plus v samotných Spojených štátoch, je situácia v posledných týždňoch najkritickejšia.

Nejde pritom o prvé priateľské gesto medzi USA a Ruskom od začiatku pandémie koronavírusu. Začiatkom mesiaca poslalo naopak Rusko do USA lietadlo naložené zdravotníckymi potrebami a prostriedkami vrátane ventilácií. Neskôr vysvitlo, že za polovicu nákladu si Spojené štáty zaplatili, druhá polka bol dar z Ruska.

17:16 Časť zamestnávateľov a povinne sociálne poistených samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) nebude musieť v máji za tento mesiac zaplatiť do Sociálnej poisťovne odvody. Pôjde o tie subjekty, ktoré v apríli tohto roka najmenej na 15 dní uzatvorili svoje prevádzky, napríklad na základe opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR. Na poistné, ktoré platí zamestnanec a odvádza ho zamestnávateľ, sa táto úľava nebude vzťahovať. 

Socialna poistovna
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

17:01 Čínska vláda odmietla obvinenia, že pandémia koronavírusu sa mohla rozšíriť z laboratória pri meste Wu-chan, kde sú uskladnené vzorky s nákazou.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Čao Li-ťien citoval vyjadrenia šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a ďalších zdravotníckych expertov, podľa ktorých neexistuje žiadny dôkaz, že by sa nákaza začala šíriť zo spomínaného laboratória. Takéto tvrdenia podľa neho nemajú „žiadny vedecký základ“.

Čína tiež ostro odmieta, že by vlani oneskorene informovala o epidémii vo Wu-chane a umelo znižovala počty prípadov, čo zhoršilo dopad, ktorý mala nákaza v USA a ďalších štátoch. Vo všeobecnosti sa predpokladá, že vírus pochádza z netopierov a prostredníctvom iných zvierat sa preniesol na ľudí na trhu s divými zvieratami a morskými živočíchmi vo Wu-chane. Potvrdené to však ešte nie je.

Obvinenia o úniku vírusu z laboratória sa objavili v amerických médiách, konkrétne dôkazy ale zatiaľ nepriniesli.

16:44 Minister hospodárstva Richard Sulík vyzval spoločnosti, ktoré štát požiadali o investičné stimuly, aby v prípade nutnosti doplnili svoje projekty a aktívne sa zaujímali o možnosti takejto pomoci od štátu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:30 Prípad nákazy novým koronavírusom potvrdili aj v Domove sociálnych služieb v Spišskom Bystrom.

Informoval o tom portál noviny.sk. Má ísť o staršieho muža, jeho vek zatiaľ známy nie je. Informáciu portálu potvrdila aj regionálna hygienička. Muža mali previezť do prešovskej nemocnice.

16:13 V štátnych zriadeniach vo Vysokých Tatrách je 18 pozitívne testovaných repatriantov.

15:58 V armáde sa zatiaľ potvrdilo celkovo päť prípadov. Ide o štyroch vojakov a jedného civilného zamestnanca ministerstva.

15:46 Európsky parlament (EP) vo štvrtok schválil pomoc pre zdravotníctvo vo výške troch miliárd eur. Peniaze pôjdu najmä na spoločný nákup materiálu, prevozy chorých medzi členskými štátmi, či na výrobu testovacích súprav, uviedol pre agentúru SITA europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH). Rozhodnutie bolo prijaté na mimoriadnom plenárnom zasadnutí EP venovanému boju proti pandémii Covid-19 a jej následkom.

„Ide o bezprecedentnú investíciu, ktorá pomôže prekonať aktuálnu krízu a umožní nám pripraviť sa na podobné situácie v budúcnosti. Okrem zdravotníctva podporime aj systémy civilnej ochrany a pokračovanie repatriácie našich občanov, ktorí uviazli v zahraničí. Súčasnosť nám ukazuje, že hoci sú štáty za ochranu zdravia svojich občanov zodpovedné samy, pri zvládaní pandémií je nevyhnutná spolupráca a vzájomná solidarita. Jej mechanizmy budeme rozširovať tak, aby bola skutočne efektívna a schopná okamžitej reakcie,“ uviedol Štefanec.

Európska únia
Foto: ilustračné, Thinkstock

15:35 V Španielsku zaznamenali za posledných 24 hodín 5 183 nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusom.

15:23 O štátne dávky v nezamestnanosti minulý týždeň požiadalo ďalších 5,2 mil. Američanov. Za celý uplynulý mesiac v dôsledku vlny prepúšťania v ekonomike USA vyvolanej pandémiou koronavírusu o podporu v nezamestnanosti požiadalo zhruba 22 mil. obyvateľov krajiny. Momentálne tak podľa vládnej správy zverejnenej vo štvrtok dávky v nezamestnanosti poberá takmer 12 mil. Američanov.

Podľa niektorých ekonómov by miera nezamestnanosti v USA mohla za apríl dosiahnuť úroveň až 20 percent, čo by bolo najviac od Veľkej hospodárskej krízy z 30. rokov minulého storočia. Počas recesie v rokoch 2008-09 sa nezamestnanosť nedostala ani na hranicu 10 percent.

Ryan Sweet, ekonóm Moody’s Analytics, odhaduje, že americká ekonomika sa zmenší o 10,5 percenta a až potom sa začne zotavovať. Išlo by o dvojnásobne väčšiu kontrakciu ako počas recesie v rokoch 2008-09.

15:11 Na bratislavských Zlatých Pieskoch otvorili karanténne mestečko. Na tlačovej konferencii ho predstavil primátor hlavného mesta Matúš Vallo a minister obrany Jaroslav Naď

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:00 Od budúceho týždňa začnú v Nemecku otvárať menšie obchody, školy v máji. Prísne pravidlá týkajúce sa sociálneho odstupu obyvateľstva však budú platiť naďalej.

14:44 V Domove sociálnych služieb v Pezinku sa ochorenie Covid-19 potvrdilo u 55 klientov, 32 testov bolo negatívnych a ďalších šesť čaká na výsledky, 25 klientov bolo hospitalizovaných v nemocnici, traja zomreli v týchto dňoch, jeden dávnejšie. Zo zamestnancov bolo pozitívne testovaných deväť osôb.Ž upan Droba uviedol, že sa presne nevie, odkiaľ a ako sa ochorenie Covid-19 do zariadenia dostalo.

14:35 Župan Droba oznámil, že riaditeľka DSS v Pezinku, kde prepukla nákaza, končí vo funkcii. Dôvodom bolo, že sa objavili nové skutočnosti, ktoré neumožňujú jej ďalšie zotrvanie vo funkcii, bližšie ich však nechcel špecifikovať. „Do DSS nastúpi krízová manažérka, ktorá prevezme jej úlohu. Po ukončení karantény prebehne kontrola, ktorá preverí, či bolo poskytovanie sociálnych služieb v DSS v súlade so zákonom,“ vysvetlil predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) a dodal, že kraj chce dať otestovať klientov a zamestnancov všetkých DSS v pôsobnosti BSK, čo predstavuje 14 zariadení a zhruba 2000 osôb.

14:31 Naživo: Tlačová konferencia župana Juraja Drobu o situácii v Domove sociálnych služieb Pezinok.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:12 Kapacity karanténnych zariadení, ktoré vyčlenil Prešovský samosprávny kraj (PSK) pre štátom riadenú repatriáciu, sú naplnené. V štyroch školských internátoch je umiestnených 330 navrátilcov zo zahraničia, ktorí musia strpieť povinnú karanténu a pobyt minimálne do vyhodnotenia výsledkov testovania na COVID-19.

13:54 Slovinsko sa rozhodlo uvoľniť niektoré z opatrení, ktoré zaviedlo v minulých týždňoch v záujme zastavenia šírenia koronavírusu.

Počnúc týmto víkendom budú môcť Slovinci opustiť svoje trvalé bydlisko a premiestniť sa do svojich víkendových či prázdninových domov na pobreží, v horách či na vidieku. Povolené budú po novom už aj všetky športové aktivity, kde nedochádza k tesnému kontaktu medzi ľuďmi. Vláda medzi nimi vymenovala napríklad behanie, cyklistiku či tenis.

Slovinská vláda sa rozhodla začať s postupným uvoľňovaním opatrení po tom, ako sa ukázalo, že počet nových pozitívnych testov na koronavírus už niekoľko dní za sebou klesá. Napriek tomu je však pripravená tieto opatrenia opäť sprísniť, ak by došlo k zhoršeniu situácie.

13:42 Na francúzskej lietadlovej lodi Charles de Gaulle sa koronavírusom nakazila tretina posádky. Informovalo o tom francúzske námorníctvo. Podľa ich údajov nákazu potvrdili u 668 z celkovo takmer 2 000 námorníkov. Loď sa vrátila predčasne z manévrov v Atlantiku a zakotvila vo francúzskom prístave Toulon. Dvadsať námorníkov previezli do nemocnice, jeden z nich sa nachádza na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Celkový počet nakazených ešte pravdepodobne stúpne, keďže na 30 percent výsledkov testov sa ešte len čaká. Francúzske námorné sily teraz zisťujú, ako je možné, že sa vírusom nakazilo toľko členov posádky. Plavidlo sa momentálne nachádza v karanténe. Do Francúzska sa vrátilo minulý týždeň s desaťdňovým predstihom po tom, čo sa u niektorých námorníkov objavili príznaky ochorenia.

Začiatkom apríla sa koronavírusom nakazilo aj takmer 600 námorníkov na americkej lietadlovej lodi USS Theodore Roosevelt v západnom Tichomorí. Jeden námorník neskôr infekcii podľahol.

Charles de Gaulle
Francúzska lietadlová loď Charles de Gaulle. Foto: SITA/AP.

13:29 Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) na tlačovej konferencii o 16:50 predstaví balík zákonov, tzv. „lex korona vysoké školy“.

13:14 Na Slovensku sme zatiaľ otestovali 34 427 ľudí, no Česi už vyše 146-tisíc. V priemere Česi denne otestujú okolo 6-tisíc ľudí.

13:03 Britské maloobchodné tržby podľa prieskumu Združenia britských maloobchodníkov (BRC) v marci medziročne celkovo klesli o 4,3 percenta, čo je najhorší výsledok od roku 1995, odkedy BRC prieskum realizuje.

Za dva týždne do 4. apríla, čiže v podstate za prvé dva týždne po tom, ako britská vláda 23. marca pre pandémiu prikázala zatvorenie väčšiny predajní, sa však maloobchodné tržby v krajine prepadli až o 27 percent. O výsledkoch prieskumu BRC informuje portál news.sky.com.

Celomesačný marcový pokles tržieb maloobchodu vo Veľkej Británii na úrovni len 4,3 percenta je pritom podľa prieskumu BRC výsledkom toho, že v úvode mesiaca tržby stúpli o 12 percent. Kupujúci si totiž tvorili zásoby potravín a ostatných nevyhnutných tovarov predtým, ako rozhodnutie o zatvorení väčšiny predajní nadobudlo platnosť.

12:47 Malé a stredné podniky a živnostníci navrhujú otvoriť niektoré remeselné činnosti a práce. 

12:33 Medzinárodný menový fond (MMF) odporúča Veľkej Británii a Európskej únii posunutie konečného termínu pre uzavretie novej obchodnej dohody. Prispelo by to k zmierneniu neistoty v čase, keď globálna ekonomika trpí následkami pandémie koronavírusu, uviedla vo štvrtok šéfka fondu Kristalina Georgieva.

Británia z Európskej únie vystúpila k 31. januáru. Odvtedy plynie jedenásťmesačné prechodné obdobie. Cieľom je poskytnúť obom stranám čas na dohodnutie podmienok budúcich vzťahov. Napriek varovaniam, že tento časový rámec je príliš krátky, britský premiér Boris Johnson predĺženie prechodného obdobia opakovane odmietol.

Predstava, že rokovania sa tento rok skončia bez dohody a zúčastnené strany ich neobnovia, zvyšuje už i tak „bezprecedentnú neistotu“, upozornila Georgieva. „Naozaj verím, že všetci politici rozmýšľajú nad tým, ako znížiť neistotu. Už teraz je to náročné, nekomplikujme to ešte viac,“ dodala. Na priamu otázku, či navrhuje predĺženie obchodných rozhovorov, Georgieva odpovedala, že zníženie neistoty je v záujme Británie, EÚ a celého sveta.

Kristalina Georgieva, MMF
Kristalina Georgieva – šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF). Foto: SITA/AP.

12:11 Aktuálne je podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) na Slovensku hospitalizovaných 165 pacientov, z toho u 73 je potvrdené ochorenie Covid-19. „Podozrenie na toto ochorenie má 92 pacientov,“ priblížila Eliášová s tým, že na JIS je sedeme pacientov a dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii.

12:05 Na Slovensku evidujeme ďalšie dve úmrtia pacientov pozitívnych na ochorenie Covid-19. Ako uviedla Eliášová, ministerstvu úmrtia nahlásili nemocnice. Na toto ochorenie tak na Slovensku zomrelo už osem pacientov.

11:54 Počet potvrdených prípadov ochorenia Covid-19 na Slovensku sa za posledný deň zvýšil o 114 na 978. Ako informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, laboratória v stredu vyšetrili spolu 2967 vzoriek.

11:47 Brífing predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK)Juraja Drobu o situácii v Domove sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov v Pezinku bude o 14:30.

11:24 Koronavírus najvýraznejšie zasiahol oblasť dopravy, dodávok pre automobilový priemysel a elektroniku. Najhoršie je na tom doprava, vzhľadom na vysokú závislosť od Číny a úzku spojitosť s cestovným ruchom a medzinárodným obchodom.

11:11 Štátna ochrana prírody (ŠOP) ubezpečuje občanov Slovenska, že netopiere nerozširujú nákazu koronavírusu, a preto nie je dôvod obávať sa ich. Nešírenie nákazy netopiermi potvrdili aj najnovšie zahraničné vedecké štúdie. Uviedla to ŠOP na svojej internetovej stránke. Podľa štúdií neexistuje žiaden dôkaz, že netopier infikoval človeka koronavírusom ako prvý a poukazujú na reťazec udalostí, v ktorých mohli mať účasť aj netopiere, ale najpravdepodobnejšie je rozšírenie vírusu prostredníctvom iného živočícha.

10:56 Nákazu Covid-19 potvrdili u zdravotníkov pracujúcich na oddelení rádiológie v michalovskej nemocnici.

10:27 Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) bude mať o 13.30 tlačovú konferenciu o postupe pri poskytovaní investičnej pomoci firmám.

10:13 Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sprístupnila zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) formulár, pomocou ktorého môžu žiadať o odklad splatnosti preddavku na poistné za mesiac marec.

VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger

10:02 Koncom marca prišli na Slovensko z Číny státisíce rýchlotestov. Ich efektivita pri diagnostike Covid-19 však bola spochybnená. Podľa medializovaných informácií o ne ihneď prejavili záujem Česi, no ponuka „od susedov“ ostala visieť vo vzduchu a ďalší osud rýchlotestov ostal neznámy.

9:50 Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook odštartovalo seriál praktických informácií pre pacientov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:22 Ak máte podozrenie na nový koronavírus, môžete požiadať o vyšetrenie.

9:06 Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline otvorili v spolupráci so spoločnosťou Klinická biochémia, s. r. o. mobilné odberné miesto na testovanie ochorenia Covid-19. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková. Podľa jej slov je testovacie pracovisko otvorené každý pracovný deň od 8:00 do 12:30.

8:48 Počet pozitívnych prípadov vo svete atakuje 2,1 milióna, na ochorenie Covid-19 už zomrelo takmer 135-tisíc ľudí a viac ako 515-tisíc sa vyliečilo.

Koronavírus, svet

8:34 V Česku už urobili 146 004 testov, z ktorých malo 6303 pozitívny výsledok. Ako informuje ministerstvo zdravotníctva, ochoreniu Covid-19 podľahlo 166 ľudí a 831 sa už vyliečilo. Aktuálne je hospitalizovaných 418 pacientov.

8:22 Premiér Igor Matovič po stredajšom zasadnutí krízového štábu na sociálnej sieti Facebook zverejnil fotografiu . „Traja muškatieri na ceste z Ústredného krízového štábu … kto uhádne zostavu, toho pozývam, keď koronku porazíme, na večeru s celou rodinkou,“ napísal.

Status, Igor Matovič

8:11 Počet potvrdených prípadov v USA sa zvýšil už na 6444 348. Ochoreniu Covid-19 už podľahlo takmer 29-tisíc ľudí.

7:46 Prezidentský palác bol v stredu večer na znak solidarity osvetlený vo farbách talianskej trikolóry.

„Aj v týchto chvíľach by sme si mali spomenúť na tých, ktorí sú skúšaní ešte viac ako my. Nám sa vďaka rýchlym opatreniam a disciplíne ľudí podarilo oddialiť šírenie vírusu a získali sme čas. V mnohých krajinách však čas nemajú a počty infikovaných rátajú denne na tisícky a počet obetí na stovky. Na znak solidarity bol Prezidentský palác uplynulú noc nasvietený vo farbách talianskej trikolóry,“ napísala prezidentka Zuzana Čaputová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:16 Európska komisia v stredu spolu s predsedom Európskej rady predložila spoločný európsky plán na postupné rušenie opatrení na zamedzenie šírenia nákazy prijatých v dôsledku vypuknutia nákazy koronavírusom.

„Aj keď sme stále ešte v režime zabraňovania šíreniu nákazy, nevyhnutné výnimočné opatrenia, ktoré členské štáty Európskej únie prijali, prinášajú svoje výsledky. Vďaka nim sa spomalilo šírenie vírusu a zachránili sa tisíce životov. Tieto opatrenia a s nimi spojená neistota však pre ľudí, spoločnosť a ekonomiku znamenajú nemalé náklady a nemôžu byť časovo neobmedzené,“ poukázala komisia.

6:54 Správa o obetiach zo sociálneho zariadenia pre seniorov v Pezinku zasiahla aj prezidentku Zuzanu Čaputovú a pozostalým vyjadrila úprimnú sústrasť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

6:33 IDS BK spolu s partnermi a mestom pre koronavírus vychádza cestujúcim v ústrety a predlžuje platnosť časti predplatných cestovných lístkov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

6:16 Google už tradične ďakuje, vo štvrtok pracovníkom stravovacích služieb.

Google

6:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu. 

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom